• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Még egy adalék a V-TAC-ról: tegnapelőtt felhívtam őket, hogy az egyik termékükről nem találom az *.ldt fájlt. Öt percig magyaráztam a szakképzett eladójuknak, hogy mit szeretnék megtalálni. Nem sikerült. Azt se tudta miről van szó. Ilyet tőle még senki nem kért! Végső elkeseredésemben, kértem, hogy adja a főnökét. A hölgy két mondat után küldte a kért info-t.
Egyet tudok tanácsolni: V-TAC-tól őrizkedj! Lehet, hogy a Rodope-n a birkalegeltetés megy nekik, de a lámpagyártás nem az ő világuk. Még akkor sem, ha Samsung chipeket használnak..
Szia! Ezt kifejtenéd jobban? Ha a lámpa gyártásba magát a LED-et nem te gyártod, hanem veszed (mint pl a V-TAC), akkor nem igazán értem, hogy mit lehet ennyire elrontani.
Főleg akkor ha egy LED szalagrol beszélünk, ami ellenállással dolgozik.
És lehet én vagyok az informalatlan, de az ldt-t én se tudom mi :(
 
Jogos! Erre a szalagra gondoltam. Ebből van itthon.
Ha nem V-Tac, akkor mi az ajánlás?
Köszönöm!
DView attachment 78436
Igen így korrekt.
Akkor nézzük, hogy ne csak egy számot írjak neked:
18W, ezt méterenként értik, csak nem írják oda (lustaságból, vagy...)
  1. 18W / 12V = 1,5A az áramfelvétel méterenként
  2. A TC420 5 csatornás és összesen 20A-t tud átereszeteni, tehát 20A / 5 csatorna = 4A /csatorna (ez is jellemező, hogy nem azt írják, hogy 5 x 4Amper, hanem azt, hogy "Áramerősség: 20A" ... oszt' találgass.)
  3. 4A / 1,5A = 2,66 méter. Ez csak akkor igaz, ha teljesen kihasználod a TC420 névleges terhelhetőségét. De ne tedd! Én maximum 70%-ra használnám ki, ami 2,66 x 70% = 1,86 méter. Tehát én csatornánkánt 1,8-2 méternél többet nem tennék erre a szabályzóra, ebből a LED szalagból. (Azzal nem számolnék, hogy úgyis csak 60%-os fényerőt állítok be, stb. stb.)
  4. Megtudod növelni a csatornánkénti terhelhetőséget, ha nem 12V-os tápegységet használsz, hanem 24V-ost, és két azonos (!) hosszúságú LED szalagot sorbakötsz. Akkor az átfolyó áram ugyan annyi marad, de a csatornánkénti teljesítmény duplájára nő. Tehát 24V-os táp esetén 3,6-4 méter szalagot csatlakoztathatsz csatornánként.
Az ANRO egyébként még a tisztességesebb kereskedők közé tartozik. Ez elsősorban –gondolom– a tulajnak köszönhető. Valószínű, hogy @Artredis is az ő lapjukról vette a 3000lm/m ---> 2550lm/m információt. Ezt azért nem minden kereskedő írja le!
Ugyan akkor, kénytelenek leírni a 166lm/W hatásfokot (röhej), mert ezt adta meg nekik a gyártó. 😕
 
Utoljára módosított:
Szia! Ezt kifejtenéd jobban? Ha a lámpa gyártásba magát a LED-et nem te gyártod, hanem veszed (mint pl a V-TAC), akkor nem igazán értem, hogy mit lehet ennyire elrontani.
Főleg akkor ha egy LED szalagrol beszélünk, ami ellenállással dolgozik.
És lehet én vagyok az informalatlan, de az ldt-t én se tudom mi :(
Szia!
Pl. azt lehet elrontani, hogy hazudnak, mint a vízfolyás. Csak egy példa: a 45W-os Samsung chip-es lámpájukra 3600lm fényáramot írnak. Ez a csúcstermékük, 5 év garanciával, ismeretlen élettartammal. A szimuláció alkalmával kiderült, hogy a megvilágítás alig 70%-a egy 40,5W teljesítményfelvételű 4000lm fényáramú másik gyártó típusának (OSRAM Sylvania, ha kérdeznéd). Szerencsére még idejében kiderült a turpisság, és nem kellett újra kiosztanom a >400 db lámpát, hanem inkább egy másik gyártó típusát választottam.
A lumen nagyon derék dolog, csak semmire sem jó. A jogszabály minden esetben megvilágítási értékre hivatkozik, amit viszont lux-ban mérnek.
ldt -> Eulumdat Formatted Luminaire Data File
 
Köszi szépen a választ! Így már értem

Ui.: visszaolvasva a kommentem kicsit kötekedőnek tűnhetett, egyáltalán nem annak szántam, tényleg csak a kíváncsiság szólt belőlem.
 
Sok próbálkozás ellenére sem tudtam megszabadulni a (szerintem) barna algától.
Ez egy szinte fekete lepedék volt a leveleken.
7f2e5df25665c57f5247f95568050f78.jpg
Hiába próbáltam emelni a fényerőn, hűtöttem a vizet, változtattam a tápozáson. Csak nem akart eltűnni. Olvastam, hogy már többen is kipróbálták és sikerrel használják a V-Tac cri95 ledszalagját, így elérkezettnek láttam az időt, hogy építsek egy új lámpát. A régi lámpa is DIY volt, de 5050-es ledszalagok voltak benne és zárt tető is volt egyben. Így nem tudtam jól megoldani a ventilátoros hűtést sem.
Szóval összedobtam egy új lámpát V-Tac cri95 ledszalagokkal. 3×80cm 4000K és 3×80cm 6400K. A fényereje kétszer akkora mint a régi lámpáé, de feleannyira sem melegszik. Ezek a ledek határozottan jobbak a régi ledeknél.
Az akvárium így nyitott lett. Így már csendes, pc ventilátorokkal is meg tudom oldani a hűtést. A medencét cserélni fogom egy újra, mert több probléma is van vele, de ez most másodlagos 98c0e494cf9025a4921aa488fd0e35ab.jpg5456b7d5d92a52ed65a6f481be9d84bc.jpg92cfdfa3a7ebf38f16cac37cacca1114.jpg
A régi lámpa max. fényerejével kb. megegyező fényerőt 60%-on adja. A spektruma lényegesen jobb. A színek sokkal szebbek. És ami a lényeg, hogy a növények sokkal jobban szeretik. A barna lepedék szinte teljesen eltűnt a levelekről.
799a8452e34a49452dde98b14169ac02.jpg
Úgy néz ki, hogy tényleg sokat számít a fény spektruma.
453c917afd75d18f028b55068c685be2.jpg
 
Sok próbálkozás ellenére sem tudtam megszabadulni a (szerintem) barna algától.
Ez egy szinte fekete lepedék volt a leveleken.
View attachment 78624
Hiába próbáltam emelni a fényerőn, hűtöttem a vizet, változtattam a tápozáson. Csak nem akart eltűnni. Olvastam, hogy már többen is kipróbálták és sikerrel használják a V-Tac cri95 ledszalagját, így elérkezettnek láttam az időt, hogy építsek egy új lámpát. A régi lámpa is DIY volt, de 5050-es ledszalagok voltak benne és zárt tető is volt egyben. Így nem tudtam jól megoldani a ventilátoros hűtést sem.
Szóval összedobtam egy új lámpát V-Tac cri95 ledszalagokkal. 3×80cm 4000K és 3×80cm 6400K. A fényereje kétszer akkora mint a régi lámpáé, de feleannyira sem melegszik. Ezek a ledek határozottan jobbak a régi ledeknél.
Az akvárium így nyitott lett. Így már csendes, pc ventilátorokkal is meg tudom oldani a hűtést. A medencét cserélni fogom egy újra, mert több probléma is van vele, de ez most másodlagos View attachment 78625View attachment 78626View attachment 78627
A régi lámpa max. fényerejével kb. megegyező fényerőt 60%-on adja. A spektruma lényegesen jobb. A színek sokkal szebbek. És ami a lényeg, hogy a növények sokkal jobban szeretik. A barna lepedék szinte teljesen eltűnt a levelekről.
View attachment 78628
Úgy néz ki, hogy tényleg sokat számít a fény spektruma.
View attachment 78629
De jo, meg egy megtert emberke. ;) Nem veletlenul promozzuk mar egy ideje ezeket a szalagokat. :)
 
Holnap csatlakozom a V-TAC klubba. Egy 5730-120 CRI95+-ból hány méter hideg illetve meleg fehér kell egy 60 literes akvárium fölé? Ha lehet ne a lument nézzük, az emberi szemnek való, nem növénynek.
 
Utoljára módosított:
Dimmerem nincs, fullon menne minden. Akkor high-techez 1-1 méter hideg-meleg fehér?
Erdemes lenne egy dimmert beszerezned. Fullon nagyon melegedni fog. Igy erdemes meretezni: hightech 50-60lumen/liter, lowtech 30-40lumdn/ liter. A szalag 2500lumen/liter korul vilagit.
 
Back
Oldal tetejére