• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY LED reflektoros világítás

attilaszu

Kertész szaki
Sziasztok, az új akváriumom elég sok új ötletet hozott ki belőlem. Mivel úgy gondolom, hogy jó dolog az igényesen kivitelezett DIY ezért a világításban is valami saját megoldásra törekedem. Ez egy nem befejezett projekt, de talán pont ezért lehetősége lesz mindenkinek kicsit beleszólni a dologba. Lehet ötletelni, lehet javaslatokat tenni.

Az én megoldásom egy kereskedelemben is kapható 10W-os LED reflektorra alapul. Ezek a reflektorok rendkívül olcsóak, aukciós link moderálva-en 1500 Ft körüli összegért megvásárolhatóak, senkinek eszébe se jusson ilyen westend és hasonló helyeken venni ilyesmi, mert mint látni fogjátok ők is Kínából vásárolnak és pontosan ugyanezt, csak náluk 10000, nehéz ezt elhinni, míg nem a saját szemével látja ezt az ember...

Tehát az alap:
Capture.JPG


Az már a képeken is látszott, hogy ez egy könnyen szétszedhető dolog, és a reményeim szerint a LED modul és a hozzá erősített hűtőbordázat nem lesz túl magas és könnyen beszerelhető lesz. Ma reggel megkaptam az elsőt, összesen pár csavarnyira voltam az igazságtól. Nem csalódtam, a LED modul és hűtőbordázata mindösszesen 28mm magas, így szépen be fogom tudni építeni bármilyen armatúrának szánt burkolatba. Erre több ötletem is van de lássuk a szétszerelés eredményét:

photo%25201.JPG


photo%25202.JPG


photo%25202%2520%25282%2529.JPG


photo%25203.JPG


photo%25204.JPG


photo%25201%2520%25282%2529.JPG


photo%25205.JPG


Ami meglepett, hogy van egy kis áramkör ahátsó boxban, ez persze nem gond, ennek az elhelyezése gyerekjáték lesz. Ahogy elnézem 5 SS14-es shottky dióda és egy MC34063A DC-DC konverter van benne, meg persze némi kondi, ellenállás, tekercs. Kici óccó kínai léte ellenére öröm, hogy gondolnak arra, hogy mi van ha nem tökéletesen pöpec 12V DC-t akaszt rá valaki, bár erre nyílván érdemes odafigyelni.

Most ott tartok, hogy megkérdeztem a gyártót, hogy milyen Típusú a LED ami be van építve, mert ugye két lehetőség van, vagy fix fesz és változó áramerősség, vagy fix áram, és változó feszültség az amit biztosytani kell ahhoz, hogy dimmelhető legyen. Ha ez vagy esetleg a konkrét typus is megvan, akkor már csak egy megfelelő táp kell, és ezt a kis áramkört is elfelejthetem belőle. Meglátjuk mi lesz...
 
Ami a burkolatot illeti, hárim megoldást látok magam előtt, és szerencsére a refi relatíve kis mérete miatt ez könnyen megvalósíthatónak tűnik. Minden esetben az armatúra az akvárium alapterületének megfelelő tehát kb 450széles X 290mély 50mm magas négyzetes hasáb lenne, mely ugyanazt a RAL7035-ös színt kapná mint amilyen a bútor lesz. A világítás mindenképpen függesztve lenne

A: 10-12 mm-es MDF lapból, az itt ismertetett módon, könnyen szép kis burkolatot lehet neki varázsolni. Előnye, hogy nem rideg, nem drága, de a festett cucc nem tudom, hogyan reagálna arra a hőre ami itt jelen van. Esetleg valami hibrid megoldás is lehet, pl aluminium alappal...

B: kb 5-6mm-es szép dekorüvegből levágatva, ragasztva is lehetne egy az akvárium alapterületének megfelelő méretű burkolatot csinálni. Ez kissé rideg, ez az egyetlen ami nem tetszik benne, de pofás lehetne.

C: Az ADA Solar sorozatának szép hajlított burkolata alá is be lehetne tenni ezt a három refit sorban ami meg fogja világítani az akváriumot.

Hát jelenleg ilyen ötleteim vannak, a legegyszerűbb talán az A megoldás lenne, és most belegondolva a hőhatás problematikáját legegyszerűbben azzal csökkenthetném, ha a 450x290-es (- az MDF vastagsága) "alaplap" alumínium lenne, valami masszívabb mondjuk 4-5mm vastag, azt CNC-vel könnyen 'óccsón levágathatnám...

Ki mire szavaz?
 
Mondjuk így önmagában sem csúnya kivitel. Én is nézegettem már, csak nem tudom az a CoolWhite nekik mit takar... :D
 
Mondjuk így önmagában sem csúnya kivitel. Én is nézegettem már, csak nem tudom az a CoolWhite nekik mit takar... :D

LED-nél a színhőmérséklet általában tartományt takar, ez gyártástechnológia miatt ilyen, még a jó öreg ADA is csak hozzávetőleges értéket ad meg. Amúgy olyat vettem kettőt ami 5500-6000K közötti, valamint egy olyat ami 3000-3500 közötti. A cool white a poszfor miatt amit gerjeszt a legszélesebb spektrumú a LED-ek közt, érdemes azt használni.
 
Nos, ma elmentem az OBI-ba és beruháztam 700 magyar pénzt, hogy elkészítsem azt az ideiglenes megoldást, ami alapján el tudom dönteni, hogy megcsináljam-e a végleges profi megoldást, ami ugye már esztétikailag is megfelel az elvárásoknak.

Amit vettem, ez egy szál 1 méteres alu U profil. Es egy kötődoboz.

Az U profilt két 45cm-es darabra vágtam, és kivágtam mindkét szélen az üveg vastagságát, majd némi távtartással felcsavaroztam a reflektorokat.
8udehatu.jpg


Hogy az üveget ne sértse fel, két bútor alá való filcet ragasztottam rá.
4yquseze.jpg


Mivel a vezetékek elég rövidek gyárilag, ezért meg kellett toldani. Ha szerzek hőálló kábelt akkor teljesen ki fogom cserélni majd a végleges szerelésnél, hogy ne legyen benne toldás.
7eza3u7a.jpg


segeduna.jpg


Sajnos elfelejtettem venni, aljzatot a táp dugójához, de majd a véglegesen, erre lesz már gondom, az nem fog ilyen barkács gondokkal küzdeni. :)
uqety9e4.jpg


Mivel ez egy teszt, ezért meleg es hidegfehér fényt is vettem, de már most látom, hogy a hideg fog maradni. :) nekem jobban tetszik, es szerintem jobbat is fog tenni az összképnek.

ysa9a5ur.jpg


za9y2a8y.jpg


Holnap elindítom az akváriumot es 1 hónap teszt következik. Utána újra jelentkezem, egy olyan végleges megoldással ami méltó lesz a most befejezett bútorhoz. ;)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Mivel, még ma szerettem volna ha formát ölt az elképzelésem, ezért leültem a gép elé, és lerajzoltam...
Az anyag, 3 vagy 4mm vastag eloxált alumínium. A vastagságon még gondolkozom, ahogy azon is, hogy natúr vagy feketére oxált lemez legyen...

A vágást vízzel csináltatnám meg.

Alkotóelemei:
ypesy7yd.jpg


Részben összeszerelve:
ta6y8avu.jpg


Teljesen összeszerelve:
e4e5u9ab.jpg


És egy nem nagyon túlspilázott render:
udeve4et.jpg


Szóval ez lesz a végcél ha beválik a 2x10W.
Amúgy ma egész este járattam, és cseppet sem melegedett. Pláne ha ez bele lesz szerelve ebbe a full alu házba, akkor az még komolyabb hőelvezetést fog csinálni. Saccra 30 fokos lehetett, langyosnak éreztem.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Nem rossz, de nekem úgy jobban tetszene ha:
a) a nagy alsó lemez keskenyebb lenne. Csak egy kicsi vagy semmi túlnyúlással.
b) a nagy alsó lemez változatlan, de a doboz szélesebb legyen, de körben mindenhol úgy 2 centivel kisebb mint az alap lemez.
Én inkább a b-t választanám, de végül is neked kell tetszen.
 
Nem rossz, de nekem úgy jobban tetszene ha:
a) a nagy alsó lemez keskenyebb lenne. Csak egy kicsi vagy semmi túlnyúlással.
b) a nagy alsó lemez változatlan, de a doboz szélesebb legyen, de körben mindenhol úgy 2 centivel kisebb mint az alap lemez.
Én inkább a b-t választanám, de végül is neked kell tetszen.

Az alsó lemezének feltétlenül olyan szelesnek kell lennie számomra mint az akvárium. :) a felső rész szélesítésén még gondolkozom köszi!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Találtam egy 8W-os, 620 Lumen fényerejű, 5500 Kelvines Led lámpát E27-es foglalattal. Elég jó fénye van.
P1200914a.jpg


P1200915a.jpg
P1200916a.jpg


Jól kiforrósodik a hátsó hűtőbordás része. Gondolom szétszedve a ledek leadott hőjét fel lehetne használni az akvárium víz fűtésére, így a ledek sem forrósodnának nagyon fel.

Itt egy kép egy 88 l-es akváriumról egyetlen ilyen izzóval megvilágítva.
P1200924a.jpg
 
Találtam egy 8W-os, 620 Lumen fényerejű, 5500 Kelvines Led lámpát E27-es foglalattal. Elég jó fénye van.
P1200914a.jpg


P1200915a.jpg
P1200916a.jpg


Jól kiforrósodik a hátsó hűtőbordás része. Gondolom szétszedve a ledek leadott hőjét fel lehetne használni az akvárium víz fűtésére, így a ledek sem forrósodnának nagyon fel.

Itt egy kép egy 88 l-es akváriumról egyetlen ilyen izzóval megvilágítva.
P1200924a.jpg

Szépen bevilágítja! Kocka akvárium? Ilyen nagyban még nem is láttam. :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
A szélesebb verziónál szerintem az nézne ki nagyon jól, ha nagyon lapos lenne. Mint a Mac termékek:)

Végülis nincs kizárva, csak a refiböl kell átszerelnem az új helyére a ledeket... Na ezen még gondolkozom... :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Attilaszu, hogy halad a fényteszt? A hideg vagy a meleg alatt nőnek jobban a növények, kiváncsian várom az erdeményt... Nálam a 8W-nem bizonyul elegendőnek vagy pedig a fénytartomány rossz mert a növények halvány leveleket hoznak.
 
Back
Oldal tetejére