• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY LED reflektoros világítás

Sziasztok!

COB LED-es világítással esetleg történt némi előrehaladás? Elsősorban nebula kollégát kérdezném, de bármilyen tapasztalat megosztásának örülnék!
Jövő héten már szeretnék egy kész világítással előállni, de még mindig tanácstalan vagyok, hogy SMD LED-es, vagy COB LEDes, 60- vagy 120 fokos szögben világító lámpákból oldjam meg a dolgot. Lenne olyan kedves valaki, és beszúrna ide egy-egy képet a LED-es (elsősorban az említett variánsok) megoldással megvilágított akváriumáról, és melléírná, hogy hány darab, milyen fajta világítást látunk? Nagy segítség lenne a választásban!
Köszönöm előre is!

Üdv,
Zoli
 
hát én még mindig a COBot ajánlom. a naplómban vannak képek a megvalósításról. mostmár öt hidegfehérrel megy a világítás, ez 2000 lumen. fényerő csökkenést, meghibásodást nem tapasztaltam. ezek 60 fokosak, de simán bevilágítják az egészet, viszont semmi nem megy kárba.
 
hát én még mindig a COBot ajánlom. a naplómban vannak képek a megvalósításról. mostmár öt hidegfehérrel megy a világítás, ez 2000 lumen. fényerő csökkenést, meghibásodást nem tapasztaltam. ezek 60 fokosak, de simán bevilágítják az egészet, viszont semmi nem megy kárba.
Igen, közben meg is néztem a naplódat, és egész meggyőző a világítás, nem tűnt "sötétnek" a medencéd, szóval lehet, hogy ezen az úton indulok el én is. Ahogy olvasgattam, úgy tűnik a növényeknek is elég fény jut.
Szerinted egy 80×35 alapterületű akváriumhoz hány ilyet érdemes használni? A szélessége miatt érdemes 2 sorban gondolkozni (esetleg eltolva, amolyan 1,5 sor), vagy inkább egy sorban mondjuk 6 darabot helyezzek el?
 
35 centi annyira nem széles azért. milyen magas?
40 cm magas lesz. Igazából én sem tartom szélesnek a 35 centit, csak arra gondoltam, hogy egyenletesebb lenne a fény, ha kicsit eltolnám a lámpákat, nem egy sorban lennének. Valahogy így, ahogy a képen:
\\hupcls01.hu.batgen.com\Homedirs\kovacszo\Desktop\Untitled.jpg
 
no, gondolom 110-130 literes a medence ebből az alapterületből kiindulva, azaz 40-45 magas.
elöljáróban: én 40 cm felett nem ajánlanám már [még] az ilyen ledes világítást, főleg, ha 12 voltnál akarsz maradni. ha 220 voltot célzod meg, akkor vannak ennek a lámpának gu10-es 7 wattos verziói, azokkal még elképzelhetőnek tartanám - de látni kell, hogy bekerülésben bőven egy t5 rendszer fölött leszel, sokkal.

egy gondolatkísérlet 126 literes medencével [45 magas, nettó kb 110l]:
- ez 3780 lument igényel legalább [ha a 30 lm/l értéket nézzük]
- ehhez a 7 wattos hidegfehérből kell 7.2 - azaz 8 darab [= 4200lm = brt 33.3lm/l = net 38.1lm=l].
- [5 wattos mr16osból kéne 10]
- ezeket még mindig egy sorban helyezném el
- ha 15 centire emeled a lámpatestet a vízfelszín fölé, akkor minden lámpa ~20cm átmérőjű kört fog a vízfelszínen megvilágítani
- 10 centivel a felszín alatt már kb. a teljes akváriumszélességet bevilágítják, szóval 8cm aljzat + 35cm vízoszlop esetén 25 cm magas növények még a hátsó falnál is teljes magasságukban fényárban lesznek
- a nyolc darab lámpához ekkor kb. 47cm hosszú lámpatest kéne, ami elég vicces, a foglalatoknak is be kell férni, ezek kb 8-8.5cm átmérőjűek, ha a legfapadosabbat veszem alapul, amit láttam. szóval kb 70cm hosszú lámpatesttel már jól elférnek. ekkor persze a hátfalnál és elöl lesznek a felszín felé közeledve "árnyékosabb" háromszöghöz hasonló formájú területek, amik lefele haladva eltűnnek.
 
40 cm magas lesz. Igazából én sem tartom szélesnek a 35 centit, csak arra gondoltam, hogy egyenletesebb lenne a fény, ha kicsit eltolnám a lámpákat, nem egy sorban lennének.

40 centi magasságnál kb 99 liter a nettód, az 5 wattosból is elég lehet 8 darab neccesen, a 7 wattosból elég talán 6 [inkább hét].
ráadásul ha mondjuk veszel 7 darab 7 wattosat, emelheted feljebb és már egész a felszínnél is a teljes terület világos lesz.
 
40 centi magasságnál kb 99 liter a nettód, az 5 wattosból is elég lehet 8 darab neccesen, a 7 wattosból elég talán 6 [inkább hét].
ráadásul ha mondjuk veszel 7 darab 7 wattosat, emelheted feljebb és már egész a felszínnél is a teljes terület világos lesz.
Köszönöm szépen a kielégítő választ, és hogy szántál ennyi időt a "levezetésre" is. A bekerülési költsége valószínűleg nem lesz kevesebb (sőt!), mint a T5, de hosszabb távon a fogyasztásbeli különbség miatt megtérülő befektetésnek tartom.
 
akkor igaz, ha a ledek tényleg kibírják azt a sok százezer órát, amit rájuk írnak :)
azt tudni kell, hogy a ledek a ráírt élettartam végén nem egyszerűen megszűnnek működni - hanem folyamatosan csökken a fényerejük. élettartamnak annyit szoktak írni, amennyi ahhoz kell, hogy az eredeti fényerő 70-50%-áig gyengüljenek.
viszont én még akárhogy kerestem, egyszer sem láttam semmiféle adatot arra vonatkozóan*, milyen módon is zajlik ez a fényerő vesztés - lineárisan? esetleg egyre gyorsulóan? vagy az elején valamekkora, aztán sokáig stabil és végül hirtelen sok?

erről egyelőre nem sokat tudni, ráadásul darabonként is változhat [de típusonként biztosan], úgyhogy a led még jó ideig kísérleti világítás lesz szerintem, amíg sok ehhez hasonló tapasztalat össze nem gyűlik.

én nagyon hiszek benne, azért is használom, de a korlátait még egyelőre látni kell.


----
*KIEG: smd és cob ledekről ilyet még nem találtam. DIP és power ledekről már van azért, még ha nagyvonalú is: http://www.anrodiszlec.hu/images/cikkek/ecoled-05.jpg - adminok, ez ugyan egy webáruház oldala, de a kép a lényeges most:)

vegyünk szintén egy teoretikus gondolatkísérletet, a megtalálható infók alapján.

ha egy világítás napi 8 órát megy, az évente 2920 óra. ha jól tudom, a t5-ökre 15-20 ezer órás élettartamot adnak meg, viszont ez kissé csalóka, mert ott halálig megy a történet:) találtam egy cikket nigrotól, ami egy év alatt 25%os fényerő csökkenést állapított meg t5 HO esetén [http://www.nigro.hu/2010/09/14/fenycso-csere/]. ez alapján egy t5 két év alatt elveszíti azt a fényerő mennyiséget, amit a led a teljes élettartama alatt - hangsúlyozom, hogy elvileg!

a fenti képen látszik, hogy egy power led [low end] kb 15 ezer óra alatt veszíti el a teljes fényereje 10%-át. ez több, mint öt év, napi nyolc órával számolva. a power ledekben pedig én nem bízom, mert azok a "szénné hajtott" vállfajai a ledeknek, kicsi területen, limitált passzív hűtéssel mennek [tiszta alu ház, ami forró is lehet működés közben], maghőmérsékletük ki tudja, milyen magas lehet, de 70 fok simán. egy smd vagy méginkább egy cob ennél sokkal alacsonyabb maghőmérsékletet tud fenntartani - ezzel hosszabb életet biztosítani a diódának.
az smd ledekről viszont tudni kell, hogy a fene se tudja, mennyire jó a hőátadás biztosítása a mag és a ház közt, akármennyire is kisebb egyedi teljesítményeket adnak le az egyes diódák. a power ledekben ezek azért komolyabban tervezettek.

a végére itt egy cikk: Prémium LED lámpa: EcoLed Cree ledekkel
van náluk még egy vödör cikk a ledekről, érdemes olvasgatni, eltekintve attól, hogy ők webáruház, szóval remélem, emiatt nem lesz kivágva a posztból a link :)
 
Érdekes, de igaz, hogy a kiégési görbe általában hiányzik a ledekről. A cél az szokott lenni, hogy az első 2/3-adban alig essen a fényáram, majd utána exponenciálisan. Ezt kiforrottabb fényforrásoknál (ahol van görbe), jól láthatjuk.
Az élettartamról már sok szó esett, nem is mennék bele újra, csak annyit, hogy ha azt látjátok, hogy pl. B50 akkor azt jelenti, hogy annál a megadott időnél a lámpák fele működik (ez az általánosan megadott). Ezen felül a ledeknél szokták pl. L70-el jelölni, ami azt jelenti, hogy a kezdeti fényáramához képest 30%-os visszaesés van annál a megadott időnél.
 
Shimmering effekt lesz, ami azt jelenti, hogy látszódik a talajon a vízfelszín fodrozódása. Nekem ez tetszik.
Az nekem is tetszene. Kb. hány darabig marad meg ez a hatás?
Egy 60x45x45 akváriumhoz tervezem.
 
Az nekem is tetszene. Kb. hány darabig marad meg ez a hatás?
Egy 60x45x45 akváriumhoz tervezem.
Még led szalagoknál is megvan (valaki panaszkodott emiatt), úgyhogy elég sok fényforrásig, hiszen a ledek nem szórt fényt adnak, mint a fénycsövek, csak egyre elmosódottabb lesz.
121 liter fölé miből tervezel, és mennyit egyébként? 2*50W, vagy 3*30W? Utóbbi nem fér fölé már szerintem...
 
Még led szalagoknál is megvan (valaki panaszkodott emiatt), úgyhogy elég sok fényforrásig, hiszen a ledek nem szórt fényt adnak, mint a fénycsövek, csak egyre elmosódottabb lesz.
121 liter fölé miből tervezel, és mennyit egyébként? 2*50W, vagy 3*30W? Utóbbi nem fér fölé már szerintem...
3*30w-t gondoltam. Miért gondolod, hogy nem fér fölé?
 
Back
Oldal tetejére