• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY LED reflektoros világítás

annak a blogposztnak a nyomán haladva választottam én is ki a ledeket, amivel a világítást csináltam. annyi különbséggel, hogy 12 voltot akartam mindenképp az akvárium fölé, szóval az mr16os foglalat lett a nyerő.
a sima smd spotok helyett azonban már jobb az újabb technológiának számító cob spotokat használni. nagyobb fényerőt tudnak közel ugyanazon vagy alacsonyabb áron.
egy 3 wattos 60 ledes smd színhőmérséklettől függően 240 lumen körül ad le, 120 fokban [~80 lm/w].
a nálam szereplő cob ledek 3 wattos változata kb 260 körül [85-90 lm/w], 60 fokban [nálam 5 wattosak vannak, 400 lumennel a hidegfehérek].

mivel úgyis több kell az aki fölé a megfelelő fényerőhöz, a 60 fokos sugárzási szög jobb is, nagyobb lesz a vízbe jutó fénymennyiség.
 
Köszi!
Akkor elkezdek nézelődni ezen a szálon (is) elindulva! Ezeknek a COB spotoknak van 230V-os változata is? Nem vagyok a tápok túl nagy híve...bár gondolom egyébként sem közvetlenül 230-ról működő ledek vannak ezekben a spotokban sem, szóval valamennyi elektronika így is-úgy is kell/van hozzájuk, csak max a lámpatesten belül.
 
persze, van e14-e27 és gu10 foglalatos verziójuk is, meg gondolom ezen felül minden elképzelhető, g9 meg még vadabbak is. 230 voltosból pl volt ebben a boltban 7 wattos is, ami már 525 lument ad le hideg fehérben.
 
No csak amit gyorsan találtam a neten: GU10, 230 V, 5W, 360 lumen, 60 fok, 2390 Ft. Kövezzetek meg a kérdésért, de kell bármilyen előtét elektronika ezekhez a lámpákhoz, vagy rákötöm a 230V-ot és kész?
 
Ja és a hideg fehéret, vagy a meleg fehéret érdemes használni? Növények és algák szempontjából melyik a jobb? Bocs a sok kérdésért, de nagyon beleéltem magam...
 
Nem kell elektronika.
Hideg fehéret vegyél a legjobb a 6500K
De olyan 4000-7500K-ig használhatóak csak máshogy adja majd vissza a színeket
 
egyébként találtam ma egy meglepőt [legalábbis számomra, lehet, hogy másnak ez már nem újdonság]:

"A cikk írásának időpontjában (2010. ősz) a leírtak helytállóak voltak. Akkor még néhány led lámpa kivételével mind 12V egyenáramról (DC) működött. Az azóta eltelt időben ez teljesen megváltozott, gyakorlatilag ritkaság számba mennek azok a lámpák, amelyeken az egyenirányítás nem megoldott.

Ez elmondható az MR16-os 12 Voltos COB LED lámpákról is, azaz 12V betápot igényelnek, AC és DC egyaránt megfelelő."

még a tapasztalati igazolás részemről hiányzik, de igyekszem megejteni:)
 
Sziasztok,

Bár a végleges megoldást még nem sikerült leszabatnom, mert az idő mostanában inkább az ellenségem, Azonban baromira zavart az OBO dobozos kókány feeling. Mivel 3 napja megérkezett az októberben (igen jól látjátok) rendelt másik hidegfehér lámpa, ezért probáltam egy amolyan kvázi végleges megoldást csinálni. De legalábbis olyat amire nem hányás ránézni. Nosza kerítettem is egy fél méter tűzálló kábelt, hogy újrakábelezzem a lámpát, mert gyárilag nagyon cingár kis vezetékek vannak rajta, de nem is a keresztmetszet a baj, hanem hogy rövid. Zavart az is, hogy a kábelek fentről látszottak, így azt is cseréltem.

Azt kell mondjam, maga a 2000 forintos LED lámpa elég jól hozta a formáját, ugyanis a Blyxa Japonica ami egy elég kényesnek tartott növény, most éppen 6 virágot hozott és gyönyörűen néz ki. :)

Szóval alább a képek. a LED refiken kívül ami kell, az csupán egy szál alu U profil.

IMG_20130217_152549.jpg


IMG_20130217_152611.jpg


IMG_20130217_152558.jpg


Aztán itt egy kép a végeredményről is:

IMG_20130217_155737.jpg
 
LED lámpa elég jól hozta a formáját, ugyanis a Blyxa Japonica ami egy elég kényesnek tartott növény, most éppen 6 virágot hozott és gyönyörűen néz ki.

Próbáltad egy kicsit feljebb emelni a refiket, akkor talán egyenletesebben terítené be magasságában is a vízoszlopot?
 
Ok rendben.
Számolgattad már, hogy ez a leges 20W elméletben milyen teljesítményű pc-s világításnak felelne meg?
Hány literre nyomod ezt?

PC-s világítás? Mármint a számítógépbe ezek a trendi kék fények? :D:D

Nekem ez 37 literen megy, és jól elvannak a növények. :)
 
Szerintem fontos, hogy a megvilágítás ne 1-2 pontból érkezzen, mert így sok helyen lehet árnyék, kitakarhat valami.
 
Szerintem fontos, hogy a megvilágítás ne 1-2 pontból érkezzen, mert így sok helyen lehet árnyék, kitakarhat valami.

Viszont van akinek direkt ez jön be.
Nézd meg a halogén lámpás megvilágításokat, teljesen más megjelenést kölcsönöznek ugyanazon akváriumnak, mint egy fénycsöves lámpa.
Valamint itt még nagy szerepe van a bevilágítási szögnek.
 
Sziasztok,

Bár a végleges megoldást még nem sikerült leszabatnom, mert az idő mostanában inkább az ellenségem, Azonban baromira zavart az OBO dobozos kókány feeling. Mivel 3 napja megérkezett az októberben (igen jól látjátok) rendelt másik hidegfehér lámpa, ezért probáltam egy amolyan kvázi végleges megoldást csinálni. De legalábbis olyat amire nem hányás ránézni. Nosza kerítettem is egy fél méter tűzálló kábelt, hogy újrakábelezzem a lámpát, mert gyárilag nagyon cingár kis vezetékek vannak rajta, de nem is a keresztmetszet a baj, hanem hogy rövid. Zavart az is, hogy a kábelek fentről látszottak, így azt is cseréltem.

Azt kell mondjam, maga a 2000 forintos LED lámpa elég jól hozta a formáját, ugyanis a Blyxa Japonica ami egy elég kényesnek tartott növény, most éppen 6 virágot hozott és gyönyörűen néz ki. :)

Szóval alább a képek. a LED refiken kívül ami kell, az csupán egy szál alu U profil.

IMG_20130217_152549.jpg


IMG_20130217_152611.jpg


IMG_20130217_152558.jpg


Aztán itt egy kép a végeredményről is:

IMG_20130217_155737.jpg




algát tapasztaltál? co2 rendszered van? ha feljebb emeled a világítást nem lesz zavaró a 120 fokos világítási szög szerinted? illetve van ennek egy 60 fokban világító változata az nem lenne jobb a lógatott verzióra? szerinted működhet ugyanez (2x10w) egy 60 literes akváriumban is?
 
Fontos szempont a lámpa nyitásszöge, mert megadja hogy milyen magasról kell világítani. Érdemes így tervezni. Sajnos én nem tudok magasról, az akvárium teteje felett van 5-6cm helyem.... :(
 
tásszöge, mert megadja hogy milyen magasról kell világítani. Érdemes így tervezni. Sajnos én nem tudok magasról, az akvárium teteje felet
algát tapasztaltál? co2 rendszered van? ha feljebb emeled a világítást nem lesz zavaró a 120 fokos világítási szög szerinted? illetve van ennek egy 60 fokban világító változata az nem lenne jobb a lógatott verzióra? szerinted működhet ugyanez (2x10w) egy 60 literes akváriumban is?

Algásodási gondjaim nincsenek, itt ott kis pontalga, de szinte semmi extra. Viszonylag kényes növények is nagyon szépen megvannak! :) Engem nem zavar a nagy világítási szög, emelve sem fog zavarni engem. 60literhez ez talán már kevés lesz, pláne ha lógatod... Ja és van CO2-m is.
 
Algásodási gondjaim nincsenek, itt ott kis pontalga, de szinte semmi extra. Viszonylag kényes növények is nagyon szépen megvannak! :) Engem nem zavar a nagy világítási szög, emelve sem fog zavarni engem. 60literhez ez talán már kevés lesz, pláne ha lógatod... Ja és van CO2-m is.

Ám így elég jelentős világítási teljesítmény megy a kukába....
 
Back
Oldal tetejére