• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY komplex talajtáp virágföldből és agyagból

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Szeretném bemutatni a saját készítésű talajtápomat, amit sikerrel használok akváriumaimban.
Sokan ódzkodnak a virágföldtől, mivel szerves anyagot tartalmaz, de tapasztalataim szerint nem okoz gondot, a növények szeretik. :)

A cikk a blogomon jelent meg természetesen, de bemásolom ide, hogy ne kelljen kattogni, azért, hogy láthassátok :D

AkvaBlog: DIY gyökértápgolyó komposztból és agyagból


Bevezetés
http://1.bp.blogspot.com/-0aexA734N1s/VLqj-oh-jjI/AAAAAAAAAOY/ENBYgmp6LLs/s1600/index.png
A téma felvázolását azzal kezdeném, honnan kaptam az ihletet: Ahogy a blog egyik menüpontjából is kitalálhatjátok, elég sokat foglalkoztam az El natural vonnallal, tehát a "natural" akváriumok elméletével. Ez a módszer szerves anyagokban gazdag táptalajt használ a növények táplálására.
Ezt továbbgondolva jött az ötlet, hogy lehetne ilyen alapon a kerti komposztból is ugyanilyen jellegű tápgolyókat készíteni a növényeim számára.


Elméleti áttekintés



Miért jó a szerves anyag alapú tápgolyó?


A szerves anyagok minden szükséges tápanyagot tartalmaznak a növények számára, a kémiai uniformizmus nevű jelenség miatt: A földön szinte minden élőlény teste hasonló kémiai összetétellel rendelkezik, ezért a szerves anyag bomlása során a növényeink mikro- és makrolem igénye is kielégül.


Mennyi tápanyagot tartalmaznak a tápgolyók?




index.png


A táblázat 1kg átlagos talaj tápanyag koncentrációit mutatja, és hogy ennyi elem hány hónapra biztosítja a tápanyagokat a növény számára. Az első oszlopban tehát az elem vegyjelét láthatjuk, a második oszlopban az adott elem ppm koncentrációját, és a harmadik oszlopban láthajuk, ekkora mennyiségű tápanyag meddig elég.


A diagramot Diana Walstad - Ecology of the planted aquarium című könyvéből másoltam, a számok erősen tájékoztató jellegűek, csupán a nagyságrend szemléltetése volt a célom.


Láthatjuk, hogy a mikroelemek tekintetében a táptalaj szinte kifogyhatatlan, viszont nem ilyen bőkezű a makroelemeket vonatkozásában. A három fő makroelem akváriumainkban a nitrogén, a foszfor és a kálium(a többi makroelem a csapvízből biztosítva van).

Ebből a három elemből a kálium és a nitrogén még megnyugtató mennyiségben van jelen a tápgolyóban, de a szenet tekintve szűkös a készlet, de így is legalább fél évig, legtovább 1-2 évig számíthatunk a tápgolyóbol való felszabadulására(Ennek mértéke a tápgolyó szerves anyagának mennyiségéből fakadóan minimális, nem helyettesíti a mesterséges adagolást)



Szükséges eszközök, anyagok

  1. Egy műanyag tál az összetevők összekeveréséhez
  2. Egy tálca, amire kirakhatjuk száradni a golyókat
  3. Kerti, érett komposzt / tóföld / vízinövény virágföld / jó minőségű (általános) virágföld*
  4. Fehér, natúr kézműves agyag


*Az olcsó, rossz minőségű virágföldeket a rossz minőségű szerves anyagok miatt műtrágyákkal dúsítják a kívánt tápanyagtartalom elérése miatt, ami a mi szempontunkból káros.



Az elkészítés mozzanatai

http://2.bp.blogspot.com/-QVeGDrqsP4M/VLqrqWgkL1I/AAAAAAAAAOo/3BrMSKXlp_g/s1600/IMG_7016.JPG
  1. Az előkészített tálba helyezzünk a kézműves agyagból egy diónyi méretűt, majd kevés langyos vízzel puhítsuk meg.
  2. Ebbe a fehér masszába tegyünk 5 nagy maroknyi komposztot.
  3. Keverjük össze a két összetevőt, szükség esetén adhatunk hozzá egy kevés vizet, de vigyázzunk, még gyúrható legyen a massza állaga.
  4. Két tenyerünk között gyúrjunk kis gombócokat a masszából. ( kb. cseresznye méretűeket)
  5. Ezeket a gombócokat helyezzünk a tálcára, és tegyük száraz helyre szikkadni 1-2 napra.




    Ha minden jól sikerült, ilyesmi lesz az eredmény:


    IMG_7016.JPG

    IMG_6288_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Az tápgolyó elhelyezése és az adagolása, a tápozás ismétlése


Miután a golyók megszáradtak, már nem fognak szétesni a vízbe éréskor(ez az agyag funkciója). A gyökeres növények tövét bátran nyomkodjuk körbe.
Ne közvetlenül a felszín alá dugjuk, hanem legalább 2-3 cm mélyre.
A nagyobb növények tövéhez 5-6 golyó elegendő, a kisebbekéhez 2-3.
Túladagolása nem probléma.
Ismételni fél évente elég, ha megfelelő adagot juttattunk a gyökerekhez. Ha hiánytünetet tapasztalunk, növeljük az adagot.



Szükséges-e ez mellett mesterséges tápozást is folytatni?



Ez teljesen akvárium, és növényzetfüggő. A tápgolyó alapból a vízbe nem juttat tápanyagokat, csak a talajban, a gyökerek számára elérhető.

Sok fény, mesterséges szén-dioxid adagolás mellett, és igényes növények esetén az adag tovább növelhető, és sűrűbben is lehet ismételni a tápgolyózást, de ez esetben a kiegészítő folyékony tápozás elengedhetetlen.

Átlagos akváriumi körülmények között a tápgolyó képes lehet kielégíteni a növények teljes tápanyagigényét.
Viszont ha hiánytüneteket tapasztalunk, mindenképpen emeljük a tápgolyók mennyiségét, vagy mesterségesen tápozzunk.
Ha kell is a golyó mellett tápozni tápsókkal, mindenképpen lényegesen kisebb mennyiség is elegendő lesz.(fele/harmada adag)



Kísérlet a tápgolyó hatékonyságáról


Kiraktam az ablakba 2 befőttesüveget, mindkettőben apró sóder volt, egyikbe raktam tápgolyót, a másikba nem.
A beültetett növény két azonos méretű, gyökérnélküli kocsány nélküli ambúlia. Így minden körülmény azonos volt, csupán a tápgolyóban különböztek.



IMG_6695.JPG



IMG_6698.JPG









7 hét múlva(Nov 27-én állítottam össze, a képek Január 16-án készültek):




A kontroll üveg, a tápozás nélküli:




IMG_7011.JPG


IMG_7014.JPG





A tápgolyóval működő tesztüveg:




IMG_7009.JPG


IMG_7012.JPG



Azt hiszem, a teszt sikeres volt: a kontroll üvegben a növény alig fejlődött a teszt ideje alatt, míg a tápgolyós üvegben a növény 1-2 hétnyi stagnálás után növekedni kezdett, és átszőtte az egyik tápgolyót, és legalább kétszeresére növekedett.




Hátulütők?



Rossz minőségű virágföld esetén, a tápanyag kiegészítő nitrátos műtrágya miatt anaerob körülmények között nitrit szabadul fel.
Minden szerves anyag tartalmaz nitrátot, viszont ez a jelenség csak nagy mennyiség esetén veszélyes.
Nem kell sok virágföld, ha erre esik a voksunk, ne sajnáljuk a drágább árkategóriát.
 
Jó írás! Köszi! :) Hasonlóról már olvastam. És arról is, hogy a régi akvaristák vakondtúrásföldet tettek a folyami homok alá.
 
Jó írás! Köszi! :) Hasonlóról már olvastam. És arról is, hogy a régi akvaristák vakondtúrásföldet tettek a folyami homok alá.

Én köszi :)

Kicsit el vannak feledve ezek a dolgok, pedig hasznosak.
 
ez saját akvárium? nagyon szép!
milyen virág földet használtál? a kevés fedő réteg miatt zavaros lett a víz? használtal c o 2 rendszert vagy teljesen low tech volt?
nekem 0.5Watt /liter van folyékony szén-dioxid belső szűrő 100literre ezt szeretném kicsit tuning alá vetni :)())
 
ez saját akvárium? nagyon szép!
milyen virág földet használtál? a kevés fedő réteg miatt zavaros lett a víz? használtal c o 2 rendszert vagy teljesen low tech volt?
nekem 0.5Watt /liter van folyékony szén-dioxid belső szűrő 100literre ezt szeretném kicsit tuning alá vetni :)())

Köszi, semmi extra, csak növényeket rakosgattam magasságuk szerint, semmi scapezgetés nincs benne :)
Általánost, amit találtam itthon. :D
Szerintem nem kevés a fedőréteg, és nem lett zavaros a víz egyszer sem tőle. Teljesen low-tech a cikkben le vannak írva miket használtam hozzá.
Sok sikert hozzá ;)
 
Esetleg konkrét virágföld típust vagy màrkàt, ami tökéletesen megfelelne erre a célra valaki tudna mondani? Vagy ha esetleg valaki elkészítette ezt ő melyik fajtàt használta? Valamint, ezt a virágföldet is ki kell főzni előtte, vagy ez jó úgy is, ahogy a zacsiban van?
 
Ennek ez a gyári megnevezése, így tudom majd keresni? A főzést pedig az ilyen csiga féreg és hasonlók elkerülése miatt kérdeztem. Vagy ilyesmiben ezek nem nagyon fordulnak elő? Nekem egyetlen egy darab cserepes növényem van, pálmaféle, az is abban a földszerű valamiben, amiben az ikeából elhoztam, kap tàprudat aztán azzal el van. Nem nagyon vagyok otthon a virágföldben azért értetlenkedek ennyit.
 
Készen vannak a sargolyók :) Holnap meg is szórom vele a növényeket. Sütőben hőkezeltem gyúrás után nehogy az miatt legyen gond.
 

Attachments

  • IMG_20180915_201750.jpg
    IMG_20180915_201750.jpg
    284.9 KB · Megtekintések: 8
  • IMG_20180915_201744.jpg
    IMG_20180915_201744.jpg
    264.4 KB · Megtekintések: 9
  • IMG_20180915_201734.jpg
    IMG_20180915_201734.jpg
    291.2 KB · Megtekintések: 7
Készen vannak a sargolyók :) Holnap meg is szórom vele a növényeket. Sütőben hőkezeltem gyúrás után nehogy az miatt legyen gond.

Ránézésre egy picit talán sok lett az agyag, de gondot nem fog okozni, csupán így kicsit hígabb a tápanyag.
 
Back
Oldal tetejére