• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY kókány megoldások topikja

Van olyan olcsó vízpumpa, aminek a ki és bemenete is csőcsonk?
Nekem van két felesleges vízpumpa, de azok nem olyanok.
Azt szeretném megoldani, hogy átkeringessem a vizet egy vattán aljzattisztítás gyanánt, és a szűrt vizet visszaforgatnám. Hátul sajnos nen férek el a kubus üveggel [emoji16]
Meg mire rendesen lejön a szmötyi, túl sok vizet leszívtam... 30%-ot szoktam, de egy alapos tisztítás esetén 50%-alatt nem tudom megúszni...

Persze a szűk helyeken ilyenkor is marad minden...
 
Azt szeretném megoldani, hogy átkeringessem a vizet egy vattán aljzattisztítás gyanánt, és a szűrt vizet visszaforgatnám.

Ezt egy 700lph-s Hydor Seltz pumpával megcsináltam régebben. A szívó oldalhoz adnak egy opcionálisan felcsavarható, 12/16-os csőcsonkot. Ez szárazon is járatható, ha fel van töltve a cső vízzel.
Hogy ne sérüljön a rotor, a szívó oldali tömlőre egy Sera aljzattisztító plexi harangot szereltem, amibe perlont tömködtem.
A visszafolyó ág végére érdemes egy Eheim védőkosarat tenni, hogy csillapítsa a befolyó víz erejét.

roundwasher.jpg
 
Közben 2,5k körül találtam kész elemes megoldást. Bár jó lenne inkább itthon lévő dolgokkal megoldani. Az asszony kivág... [emoji16] [emoji15]
 
A Sera-nak van légpumpával hajtott aljatporszivója az tudja azt amit szeretnél. Hasonló elven működik mint a szivacsszürő, alul bemegy a levegő, és a felfelé mozgó buborékok vákumot képezve a vizet is viszik magukkal, ami felül, egy petlonvattán keresztül visszafolyik az akváriumba.
Kicsit gyenge szerkezet, így csak felszíni takarításra alkalmas, az aljatot átfotgani azért nem elég erős.
 
A Sera-nak van légpumpával hajtott aljatporszivója az tudja azt amit szeretnél. Hasonló elven működik mint a szivacsszürő, alul bemegy a levegő, és a felfelé mozgó buborékok vákumot képezve a vizet is viszik magukkal, ami felül, egy petlonvattán keresztül visszafolyik az akváriumba.
Kicsit gyenge szerkezet, így csak felszíni takarításra alkalmas, az aljatot átfotgani azért nem elég erős.
Próbálkoztam ilyet csinálni. 150 l/h pumpám van. Már 6-os belső csőátmérőig lementem, de még nem vitte fel a vizet... Így nem erőltettem tovább... Ahogy néztem a Sera csöve se túl vastag. Izmosabb pumpa kellene hozzá.
 
Próbálkoztam ilyet csinálni. 150 l/h pumpám van. Már 6-os belső csőátmérőig lementem, de még nem vitte fel a vizet... Így nem erőltettem tovább... Ahogy néztem a Sera csöve se túl vastag. Izmosabb pumpa kellene hozzá.
Egyáltalán nem kell hozzá erős pumpa! Nekem volt ilyen, és a sera legkisebb pumpájával használtam, csak sikerült eltörnöm. A lényeg, hogy egy porlasztókő mindenképpen kell alulra. Ugyanilyen elven müködik az a szerkezetem ami a talaj alól szívja ki a vizet, és azon egy 17- es plexi cső van.
 
Egyáltalán nem kell hozzá erős pumpa! Nekem volt ilyen, és a sera legkisebb pumpájával használtam, csak sikerült eltörnöm. A lényeg, hogy egy porlasztókő mindenképpen kell alulra. Ugyanilyen elven müködik az a szerkezetem ami a talaj alól szívja ki a vizet, és azon egy 17- es plexi cső van.
Megpróbálom ugyanezen az elven, csak vízpumpával hajtva...
Egy próbát megér.
Nézegettem YT-on az olcsó elemes verziót.
Kb semennyire nem kavarja fel az aljzatot...
 
Na. Kókányoltam [emoji16]

Megpróbáltam pumpával:

430960333d914678ec92a80841456f5b.jpg


Semmi hatása nem volt.
Megpróbáltam aljzattal teli vödörben, jött a víz, de semennyire nem kavarta fel az aljzatot...
Megpróbáltam úgy is, hogy a nyomó ág közvetlenül a harang alján megy be. Ekkor egy 20 centis gumicsővel vezettem a nyomó ágat a harang aljához, onnan pedig fel a csőbe. Semmi eredmény.

Ekkor azt figyeltem meg, hogy addig kavarta csak fel az aljzatot, amíg kinyomta a gumicsőből a levegőt.

Ekkor előkaptam a légpumpát és egy régebbi verziót és kipróbáltam az aljzattal töltött vödörben.

63fff4120e4e098b492d10e9e56e77e6.jpg


Nyomta a vizet, sőt kavicsot is hozott fel...

Végül próbálgattam, és arra jutottam, hogy úgy a legjobb, ha az aljzat felé fújja a levegőt. Ez lett belőle:

26eb2bcc79cab928f73b6d93141be643.jpg


d12e8d19fa14fed1845c9ac7a800109a.jpg


[emoji16] [emoji4]
 
A végén csak valamilyen Sera aljatporszívó féleséget sikerült összehozni ? :);) Seránál úgy emlékszem, hogy a csőbe volt bevezetve a levegő. Később megpróbálok feltenni egy videót, hogy milyen hasonló szerkezet működik nálam a jobb hátsó sarokban. ;), ott a csőben van a porlasztókő.
 
Utoljára módosított:
A végén csak valamilyen Sera aljatporszívó féleséget sikerült összehozni ? :);) Seránál úgy emlékszem, hogy a csőbe volt bevezetve a levegő. Később megpróbálok feltenni egy videót, hogy milyen hasonló szerkezet működik nálam a jobb hátsó sarokban. ;), ott a csőben van a porlasztókő.
Tök jó! [emoji106]
Ez végülis a talajt szellőzteti?
Állandóan megy?

Az ott a kövön moha, vagy alga? [emoji16] [emoji5]
 
8651baa2950558e23f0375ccb2ca6aab.jpg


Kipróbáltam élesben is, működött. [emoji4]

Nem szabad nagyon mélyre dugni az aljzatba, mert akkor sok követ felszed. Csak óvatosan [emoji16]
Mivel sok kő volt benne, annyira nem látszott mennyi trutyit szedett fel. De mikor egy literes kis vödörben felengedtem vízzel a vattát, nem láttam az aljára...
Aztán mire elmostam mindent, akkor vettem észre, hogy egy rész kimaradt.... [emoji15] [emoji16]
 
Ez a talaj csövezés miért kell?
Egyébként jó ötletnek tűnik.
A táptalajt váltottam ki ezzel a megoldással, mivel meguntam, hogy amint az kimerül utána az akvárium meredek zuhanásba kezd. Így viszont elég ha csak a vizet tápozom. A csőrendszer olyan mint egy talajszűrő, szépen kiszívja a talaj alól a vizet, felülről pedig mindig tápban gazdag víz jut le a gyökerekhez.
Működik:D
https://akvakertesz.hu/threads/okostelefonok.2481/page-15#post-354503
 
A táptalajt váltottam ki ezzel a megoldással, mivel meguntam, hogy amint az kimerül utána az akvárium meredek zuhanásba kezd. Így viszont elég ha csak a vizet tápozom. A csőrendszer olyan mint egy talajszűrő, szépen kiszívja a talaj alól a vizet, felülről pedig mindig tápban gazdag víz jut le a gyökerekhez.
Működik:D
https://akvakertesz.hu/threads/okostelefonok.2481/page-15#post-354503

Tehát akkor ha jól értem mondjuk egy Manado alá még kellene táptalaj, ami adott esetben kimerül egy idő után. Te meg ezt a plusz talajt spórolod meg ezzel a megoldással?
 
Tehát akkor ha jól értem mondjuk egy Manado alá még kellene táptalaj, ami adott esetben kimerül egy idő után. Te meg ezt a plusz talajt spórolod meg ezzel a megoldással?
Igen! Nem kell táptalaj. Vagy ha az kimerül, akkor tápgolyózni, táprudazni, és ami a legjobb ha szét akarom szedni az összeállítást, akkor nem kell azt a kb 40 kilónyi talajból kimosni a táptalajt. Legutóbb erre a vízszámla alapján legalább 1 köbméternyi vizem elment, és még így sem lett teljesen tiszta.
De manadónál vagy aktív talajnál nem tudom mennyire használható, mert az iszonyat poros, lehet eltömítené az egész rendszert, vagy folyton zavaros , poros lenne a víz. Én színezett Fresshnapfos kavics aljzattal használom, azt újonnan átmosni sem kell, annyira tiszta. Évek óta használom, és ezen akár talajlakó halakat is lehetne tartani mert elég nehéz.
 
Igen! Nem kell táptalaj. Vagy ha az kimerül, akkor tápgolyózni, táprudazni, és ami a legjobb ha szét akarom szedni az összeállítást, akkor nem kell azt a kb 40 kilónyi talajból kimosni a táptalajt. Legutóbb erre a vízszámla alapján legalább 1 köbméternyi vizem elment, és még így sem lett teljesen tiszta.
De manadónál vagy aktív talajnál nem tudom mennyire használható, mert az iszonyat poros, lehet eltömítené az egész rendszert, vagy folyton zavaros , poros lenne a víz. Én színezett Fresshnapfos kavics aljzattal használom, azt újonnan átmosni sem kell, annyira tiszta. Évek óta használom, és ezen akár talajlakó halakat is lehetne tartani mert elég nehéz.
Ja értem, akkor az sima kavics. Nekem is az van. A videóról talajnak néztem. A kavicsban azt nem szeretem hogy nem könnyű bele ültetni. Nincs tartása. Meg talán ilyen gyepszerű növényekre se igazán jó, de ezt csak gondolom...
 
Back
Oldal tetejére