• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY AEVVK project (elpárolgott víz visszatöltő)

h.imr3

Kertész tanonc
Avagy, az Automata Elpárolgott Víz Visszatöltő Kütyü :)

Jön a nyár, a meleg, az akváriumokból ilyenkor sokkal nagyobb mértékben párolog a víz, mint általában.
Főleg nálam, a nagy alapterületű, kis magasságú akváriumok.
Télen volt napi 1,5-2 liter a párolgás akváriumonként...
Az állandó töltögetéssel még nem is lenne különösebb gond, ellenben a vízkő szépen lerakódik.
Ezért jött az ötlet, hogy kell egy kütyü, ami megfelelő magasságban tartja az akvárium(ok)ban a vizet.

A kütyü (erősen béta fázisban) egyenlőre még próbapanelen összerakva:

0de6c161.jpg


Az egészet egy 9V-os elem táplálja, maga a szivattyú modellezéshez használható kis szivattyú, de a célra tökéletes szinte bármelyik, akár bontott
autó ablakmosó szivattyú is.
Az érzékelő két drót, amik pont a vízfelszínéig "lógnak" az akváriumba, úgy, hogy a víz még rövidre zárja a két drótot.
Amint csökken a vízszint, a két drót már nincs rövidre zárva, akkor beindul a kis szivattyú, és egészen addig pumpálja a vizet, amíg a drótok megint rövidre nem zárnak.

Videó a működésről:
0diqBzYBDm4

Költségek:

Elektronika: ~500Ft,-
Szivattyú:~800-3500Ft,- (bontott ablakmosó Vs új modellszivattyú)
Elem: ~300Ft,-
Éjszaka felriadni a szivattyúra: Megfizethetetlen :lol:

A következő lépés a fényérzékelő bekötése, hogy éjszaka ne kapcsoljon be.

Üdv: Imi
 
Teljesen jó a "kütyü" :) nálam egy 2 literes palack van rendszeresítve aztán ha olyanom van rátöltök az aksira :D Egy akváriumnál ez még nem olyan macerás dolog :)

Off: a garnélák meg nagyon szépek :thumbup:
 
RESPECT!
Ilyet összedobok én is :). Nyáron amíg az emberfia otthon van minden nap ,még nem is nagy probléma. Viszont hamarosan jön a ventis időszak és ez egy nyaralással karöltve igencsak megapasztja az aki vízszintjét. Akkor kell egy ilyen ,vagy hasonló ;).
 
Valóban jó az ötlet, én is csinálok egyed de... nem baj e hogy a réz vezeték bele oxidálódik a vízbe? Én a helyedbe nem fényérzékelőznék, hanem egy relével kötném össze a villágítást a vízpumpa elektronikájával!
 
Hali!

A 24 órás tesztüzemben remekül teljesített, naponta kb. 5x10 másodpercre kapcsol be.

A vezeték 0,5-1mm-t ér be a vízbe, nem hiszem, hogy gondot okozna, de nyugodtan lehet helyettesíteni rozsdamentessel is.
A garnélákat nem zavarja, matatnak körülötte.

Üdv: Imi
 
Még volna egy olyan kérdésem, hogy úgy látom a víztartáty az akvárium alatt van. Miután befejezte a töltést a víz vissza folyik a tartályba a csőböl? Tehát a csőnek elvileg nem szabad beleérnie az akvárium vizébe, ugye?
 
Hát nekem a co2 csövemen van már a második fajta visszacsapó szelep de ha kifogy a szódás szifonom akkor simán vissza folyik rajta a víz. De lehet hogy ott vákum van.
 
Hali,

2-3 óra alatt pár centit itt is visszafolyik a víz, a szelep nem 100%-os.
De ez elhanyagolható, talán ha a szívó ágra is tennék egyet, akkor már semmi visszafolyás nem lenne.
 
Sziasztok,

egy lényegesen egyszerűbb ötletem lenne erre. Mindenféle elektromos motyó vagy hasonló dolog nélkül...
tudjátok hogy működik a csirkeitató? :mrgreen:
images

Ennek egy esztétikusabb formája simán működhet :)
 
Sajnos az utóbbi időben nem tudtam foglalkozni a kütyüvel, de szép lassan testet ölt a dolog.

A nyák még mindig nagy, következő lépés, hogy az egész elektronika beleférjen max 2x3cm-be, a mostani 4,5x5cm helyett.

IMAGE_042.jpg
 
Minek kisebb?
Nem fér el az aki alatt a szekrényben vagy mögötte ?

Szenzor és cső a vízbe, a többit meg el kellene tüntetni, hogy ne is látszódjon.
 
Hejhó

Már csak egy pontos leírás kellene, hogy mit hogyan kell kötni :D szeretném én is megcsinálni az enyémhez.
 
Hali,

Itt a kapcsolás, remélem értelmezhető, nem igazán értek az elektronikához, inkább csak legózom :D
220V-ot kerülöm is messziről :)
ERZ a két drót ami a vízbe megy, relé meg mindegy milyen, Én 5 lábút használtam, akkora kell, ami elbírja a motort.
2A, 12V relé már jó egy ablakmosós szivattyúhoz.

AEVVK.jpg


Üdv: Imi
 
Helló h.imr3. Volna egy pár kérdésem a project-tel kapcsolatban. Minek ez a "bonyolult" elektronika? Én minden 12V-os kütyüt egy régi PC táprol üzemeltetek. Arrol le lehet venni 12V-ot és akár 5A-t is. Amivel nekem problémám támadt, hogy a víznek nálam nagyon nagy az ellenállása. Ha csak simán össze érintem a vezetéket akkor a relénél kb 11V-ot mérek, de ha már a vizen kereszűl megy az áram akkor már csak alig 2V-ot mérek. Te hogy oldottad meg ezt? Köszönöm előre is!
 
Na annyiban változott a helyzet, hogy most már sikerül 8V-ot mérnem a vizen keresztül de a 6V-os relét valamiért mégsem akarja behuzni. Miért van ez? Előre is köszönöm a segítséget!
 
Back
Oldal tetejére