• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diszkoszos Diszkoszok az akvakertben

Régen jelentkeztem, így adok egy rövid értékelést.

A diszkoszkerttel minden rendben. Mind a hat diszkoszhal meg van, növögetnek, némelyik már tenyérnyi.
Egy tűrkiz nem akar fejlődni, sajnos nagyon csökött maradt, valószínű az előéletének köszönhetően. Pedig eszik rendesen.
Talán kettő vörös neon pusztulás volt, valószínű túlzabálástól (jut nekik bőven kaja).

A növények is fejlődnek. A régebbi leveleken bőven van zöld pontalga, mióta a folyékony szénforrás elfogyott,, még nem értem rá rendelni. Ez kicsit megfogja az algásodást.

Tehát szépen működik az akvárium, a heti 50% vízcserék mennek, ez az alap.
 
Üdv!
Egy kérdésem lenne. (Aztán lehet több kérdés lesz belőle 😅)
Tervezek egy 300-325 literes holland növényes akváriumot. Szerintetek lehet bele tenni diszkoszhalat? Ha igen, akkor maximum mennyit? Valamint milyen magas legyen az akvárium?
 
Üdv!
Egy kérdésem lenne. (Aztán lehet több kérdés lesz belőle 😅)
Tervezek egy 300-325 literes holland növényes akváriumot. Szerintetek lehet bele tenni diszkoszhalat? Ha igen, akkor maximum mennyit? Valamint milyen magas legyen az akvárium?
Nagyon különböző vélemények vannak a diszkoszokra vonatkozóan.
Szerintem mehetnek bele, de legyen elegendő úszóterük.
Sokan emlegetik az 50-60 liter/diszkosz szabályt, de szerintem az kevés. Ekkora akváriumra azt mondják, hogy határeset.
Van ahol min 300 litert mondanak, van ahol 500-at...
Csapat kell belőlük.
Ekkorában én 4-5-től többet nem tartanék.
Méret: 100x55x60? Én ilyesmire voksolnék.
Vagy:90x60x60
 
és mi a helyzet a hőmérséklettel? Nem vagyok nagy diszkosz szakértő, de ha jól tudom elég meleg víz kell nekik (28-30fok), amit azért nem sok növény preferál.
Másik amivel ismerősöm elég sokat szenvedett, hogy a növényekbe szépen beakad a diszkoszok tápláléka (marhaszív meg nemtom milyen fagyikajákkal etetett) de az a jó meleg vízben elég gyorsan gondot okozhat, meg ahogy tőle tudom elég gyorsan tudnak megbetegedni a diszkoszok amit elősegít a rohadó kajamaradék meg nem mulmozott aljzat.
Bocs ha hülyeségeket írtam. ;)
 
Nagyon különböző vélemények vannak a diszkoszokra vonatkozóan.
Szerintem mehetnek bele, de legyen elegendő úszóterük.
Sokan emlegetik az 50-60 liter/diszkosz szabályt, de szerintem az kevés. Ekkora akváriumra azt mondják, hogy határeset.
Van ahol min 300 litert mondanak, van ahol 500-at...
Csapat kell belőlük.
Ekkorában én 4-5-től többet nem tartanék.
Méret: 100x55x60? Én ilyesmire voksolnék.
Vagy:90x60x60

130x50x50-es lenne az akvárium. A tervek szerint. Nem tenyészteni akarom őket, csak szimplán 4 db-ot tartani, picin venném őket. Ha jól tudom, csak a tenyésztéskor kell a nagyobb akvárium, mert abba kell a 6-8 db, hogy kiválljanak a párok. Akkor kell a víz hőmérsékletét is jobban növelni.

De akkor ezek szerint necces a dolog.😕
 
Itt látható egy holland növényes, diszkoszhallal. Viszont nekem gyanúsan kicsi az az akvi, max 250 liter ha van.🤨
Pedig egy diszkosz egy növényesben szépen mutat. Csak hát ja, nem egyszerű a megoldás.
 
130x50x50-es lenne az akvárium. A tervek szerint. Nem tenyészteni akarom őket, csak szimplán 4 db-ot tartani, picin venném őket. Ha jól tudom, csak a tenyésztéskor kell a nagyobb akvárium, mert abba kell a 6-8 db, hogy kiválljanak a párok. Akkor kell a víz hőmérsékletét is jobban növelni.

De akkor ezek szerint necces a dolog.😕
Több forrásból is olvastam, hogy a nagy méretű akva ajánlott, és a hőmérséklet is 28-29 fok kell legyen.
Az enyém is pont 130x50x50, de nem diszkoszos.
Én a magasabb hőmérsékletet nem nagyon párosítanám holland akvával...de végül is a növényválasztástól függ.
Belevághatsz, legfeljebb ha gondjaid adódnak, keresel a diszkoszoknak jobb helyet.😕
 
Több buktatója van a dolognak.
28-29 fok azért kell nekik, ez behatárolja a növényválasztást.
6-8 egyed nem a tenyésztés miatt kell, hanem mert így megoszlik az agresszió az egyedek között, lévén hogy sügerek. Emiatt szerintem a 4 egyed nem szerencsés. Nem beszélve arról hogy nagy szerencse kellene ahhoz, hogy mind a 4-et fel is tudd nevelni.
Ahhoz hogy szép nagy koszokat tudj nevelni nagyon sokat kell vizet cserélni és etetni. Nem heti 50%-ról beszélünk, aki komolyan nyomja az napi ennyit is cserélhet. Etetni is napi 4-5x ajánlott, ez nagyon megterheli a vizet, és a halak is sokat ürítenek ennyi etetés mellett. És a túl erős fényt sem szeretik annyira.
Persze lehet máshogy is diszkoszokat nevelni, én egy “tankönyvi” tartást írtam le, de szerintem vagy növényes aki vagy diszkosz. Sok növényes diszkoszos akváriumot találni a neten, de sok a kamu is köztük (csak a fénykép, videó erejéig rakják bele őket).
 
Nem lesz diszkoszhalam mégsem. Sokat olvastam a témában. Diszkosznak magas akvárium kell (min. 60 cm), gyenge fénnyel, gyenge áramlással. Növényesnek meg nem kell olyan magasnak lennie, a fény végett. Valamint igen, a hőmérséklet. Pont olyan növényeket szeretnék bele, amikhez nem jó a magasabb vízhőmérséklet. A diszkoszhal + növényes maximum szerintem úgy működik, hogy low-tech (vagy esetleg mid-tech) + diszkosz. Viszont mid-tech holland növényes, nem igazán létezik. Vagy ha létezik is, akkor nem az igazi klasszikus módon. Azaz az már nem lenne igazi holland növényes. (A japán stílusú növényesek pedig annyira nem jönnek be. Nem az én világom. Tudom ezért megköveznek ezen a fórumon. 🤣😬).

Amúgy is hatalmas dilemma előtt állok. Vagy 300-325 literes (de volt tervben 275 literes is) holland növényes, vagy 500-700 literes brakkvízi akváriumom lesz. 🤔
 
Több, mint egy éve nem jelentkeztem, sajnos nem volt időm fényképezni, bejegyzést írni.

Gondolom sokan feltételezik, hogy az akváriumom már nem létezik. Létezik. Pár kisebb baki volt, de jól működik.

Van néhány változás, ezt folyamatosan leírom. A lassan két éve működő növényes-diszkoszos akvárium fenntartása alatt rengeteg tapasztalatot szereztem, ezt meg fogom osztani.

Előzetesen néhány gondolat azoknak, akik diszkoszhalakat akarnak tartani növényes akváriumban: (az alapfeltételeket már leírtam a naplóm elején.)
- Egy 300 l akváriummal, 8-10 db diszkoszhallal már működhet a rendszer.
- Növényeket nagyon meg kell válogatni, csak a magas hőmérsékletet jól tűrő növények jöhetnek számításba. (28-30 C)
- Közepes fényerő és nagy tartállyal rendelkező, minőségi szűrőanyaggal feltöltött külső szűrő. (Nem szivacs meg kerámia gyűrű)
- A diszkoszhalak lehetőleg tenyésztőtől 8-10 cm-es méretben.
- Jó minőségű fagyasztott eleség, legyen marhaszíves is. (Erről majd még írok)

Folytatom az akvárium történetével és képekkel.
 
Folytatom a bő egy évvel ezelőtti eseményeket.

Ott tartottam, hogy volt 6 db kb. 8-10 cm diszkoszhalam, némelyiknél etetési problémával.
A két pigeon megette a jó minőségű száraz tápot is és többször volt bélgyulladásuk, volt olyan, hogy az egyik 5 hétig nem evett. Le is maradt a növekedésben.
Az egyik türkisz alapban csökött volt, az lassan elfogyott és elpusztult. (pedig evett)
Alapban fagyasztott eleséggel (artémia, fehér szúnyog, mysis, darált kagyló) etettem, aztán egyszer kipróbáltam a híres fagyasztott marhaszíves mixet. Innentől a száraz táp ment a másik akvárium halainak. (Van még kettő, köztük egy high tech növényes) A diszkoszok zabálták, bélgyulladás nem volt. Így a napi két etetésből egyik marhaszíves, a másik felváltva a többi fagyi kaja. Ez bevált! Még próbáltam a diszkoszoknak készült tenger gyümölcse mixet, azt is szeretik.
Tanulság: kaptam a tanácsokat, hogy hogyan lehet a száraz tápra rászoktatni a diszkoszhalat, én inkább nem erőlködöm.

Néhány hete készült képek a lassan 2 éves halakról. Szépen megerősödtek, kivirultak. A mákosság a tűrkisznél és a melonoknál nagyrészt eltünt, a pigeonoknál megmaradt, de azoknál voltak problémák.
 

Attachments

  • diszkosz01.JPG
    diszkosz01.JPG
    190.4 KB · Megtekintések: 110
  • diszkosz04.JPG
    diszkosz04.JPG
    103.1 KB · Megtekintések: 94
  • diszkosz06.JPG
    diszkosz06.JPG
    151.8 KB · Megtekintések: 81
Problémának tartottam a kevés számú diszkoszhalat (5 db), mert nagyon stresszelték egymást. Közben belefutottam egy hazai tenyésztőbe, akinek nagyon szép, parazitamentes diszkoszai vannak. Egyeztetés után, tavaly ősszel elhoztam tőle három 10 cm méretű narancsos pigeont és két 6 cm méretű leopárdot. Paráztam, hogy össze lehet-e rakni a parazita mentes halakat a saját halaimmal, de átbeszéltük a tenyésztővel, szerinte nem lesz gond.
Az első napokban az új halak be voltak rezelve, nagyrészt a növények között bújtak meg. Néhány nap múlva már etetéskor előjöttek és zabáltak. A pigeonok méretben hasonlóak voltak, mint a nagyobb, régi halak, ezért néhány hét múlva már felvették a kesztyűt. A kisebb leopárdokat kevésbé érdekelte a zaklatás, bátran úszkáltak és zabáltak. Sajnos a zabálás lett a vesztük. Mivel kisebbek voltak, etetéskor mohón bezabáltak. Úgy néztek ki, mintha egy kis labdát nyeltek volna le. Két hét múlva először az egyiknek lett bélgyulladása, aztán hamarosan a másiknak és egy-két héten belül elpusztultak.
A 3 pigeonnak máig semmi baja, szépen fejlődnek.

2019 novembere óta viszonylag békében él egymással a többi 8 db diszkoszhal. Folyamatosan színesednek, érdemes összehasonlítani a régebbi fényképekkel.

Tényleg jobb, ha nagyobb a csapat. Rendszeres vízcserével, erős szűrővel egy 300 l akváriumban szépen lehet tartani 8-10 db diszkoszhalat.

A zabálás gondot okozott a vörös neonoknál is. A bő táplálékot ők is zabálták és némelyiknek a telt hasa teljesen elferdítette a gerincét, kis idő múlva bele is döglött. Két év alatt megfeleződött az állomány. Különben szépek.

A pigeonokról néhány kép:
 

Attachments

  • diszkosz08.JPG
    diszkosz08.JPG
    140.3 KB · Megtekintések: 73
  • diszkosz09.JPG
    diszkosz09.JPG
    136.8 KB · Megtekintések: 65
  • diszkosz15.JPG
    diszkosz15.JPG
    122 KB · Megtekintések: 64
  • diszkosz17.JPG
    diszkosz17.JPG
    163.3 KB · Megtekintések: 87
Ha már akvakertész fórum, akkor a növényekről is néhány szó és fénykép.

A jól megválogatott növényekkel szép kertet lehet fenn tartani a diszkoszhalas akváriumban. (A növénylista a a topic elején olvasható.)
Nálam csak a microsorum kopott ki lassan, két év alatt. Még nyomokban megtalálható. A régi levelek lassan elfeketednek, de hozta az új hajtásokat, míg bírta.

A talajtakaró növények szépen belepték az alját. Középre, a kavicsos részre először nem engedtem rá a hajtásokat, de aztán sajnáltam őket. Így mos teljesen betakarták azt a részt is. (16 kép) Sőt, már túl vastag, kezelhetetlen, ki is kell szednem, mert alatta berohadhat.
Anubias két fajtája rendíthetetlenül hozza az új hajtásokat, ezeket már nyírnom kell.
A hátsó részt kitölti az Echidonorus, rendszeresen tördelem le az öregebb leveleket.
Nymphoides Folyamatosan felfelé tör, hozza az új hajtásokat. Ennek a felső leveleit vágom rendszeresen vissza.
A szép vörös lotusnak nagyon sok levelét szórom ki. Az új hajtások a felszínre nőnek. Kiszedem őket, aztán megáll és kis leveleket hoz. Néhány levél után, újra a felszínre tör. A régebbi levelek nem hosszú életűek, egy-két hónap után elporladnak. Így általában 4-5 levélből áll a bokor.
 

Attachments

  • diszkosz02.JPG
    diszkosz02.JPG
    154.3 KB · Megtekintések: 70
  • diszkosz11.JPG
    diszkosz11.JPG
    168.9 KB · Megtekintések: 64
  • diszkosz12.JPG
    diszkosz12.JPG
    181.4 KB · Megtekintések: 65
  • diszkosz16.JPG
    diszkosz16.JPG
    179 KB · Megtekintések: 68
Még néhány kép a növényekről.
Egy kis zöldalga jelenik meg az üvegen és a régebbi leveleken. Néhány ágon, ahol nagyobb az áramlás, van egy kis ecsetalga is, de nem zavaró.

Felteszek két teljes panorámás képek, de ezek kicsit régebbiek (8 hónapos), még az egyik leopárd diszkoszhal látható.
 

Attachments

  • diszkosz23.JPG
    diszkosz23.JPG
    148 KB · Megtekintések: 50
  • diszkosz14.JPG
    diszkosz14.JPG
    130.5 KB · Megtekintések: 46
  • diszkosz16.JPG
    diszkosz16.JPG
    179 KB · Megtekintések: 62
  • diszkosz24.JPG
    diszkosz24.JPG
    204.8 KB · Megtekintések: 70
  • diszkosz28.jpg
    diszkosz28.jpg
    240.6 KB · Megtekintések: 90
Néhány érdekesség az elmúlt évben:

1. Néhány darab Amano garnéla is meg van. Nappal nem látni őket, de este beindulnak és bejárják az akváriumot. Eszegetik az ágakon megjelenő algát.
2. A narancsúszójú törpeharcsák gyakran leikráznak az üvegfalra, mivel hetente van friss víz. Sőt megmaradt néhány kisharcsa. Két centisen már előmerészkedtek. A dús növényzet előnye!
3. Egy hónapja már három pár is kialakult a diszkoszhalak körében és felváltva rakosgatják az ikrákat. valamelyik a kardfű levelére, valamelyik a faágra, de volt már a belső szűrő oldalán is. A szülők vadul védik az ikrákat, de a második éjszaka eltűnnek. Kikelés után már nem tudják megvédeni őket.
Sajnos csak egyszer fotóztam mobillal. Egy kép az ág alján lévő ikrákról.

Azt hiszem ez bizonyítja, hogy a halak jól érzik magukat.
 

Attachments

  • diszkosz22.JPG
    diszkosz22.JPG
    150.3 KB · Megtekintések: 77
Több, mint két éve nem írtam az akváriumról. Létezik, ahogy a képek mutatják. Megnőttek, kiszínesedtek a halak, a növények is elburjánzottak.
A fotó néhány hónapos, sajnos a kér domináns hím elintézte egymást. Mind a kettő ikrázni akart az egyik nősténnyel, nagy volt a csata. egymás száját csipkedték. Valószínű, kapott a szemük is, mert befehéredett mind a kettőnek és egy hét alatt el is pusztultak.
A neonok száma néhány darabra fogyott, de 4 évesen nem csodálkozom. A narancsúszójú corik szaporodtak, 10 felett a számuk.
A növények egyre nehezebben kezelhetőek, nőnek, de algásodnak (ecset). Az agyagos talaj összeállt, gyorsan rontják a víz minőségét. 4 év után át kell építenem az akksit.
 

Attachments

  • Diszkoszakva24.jpg
    Diszkoszakva24.jpg
    497.6 KB · Megtekintések: 33
  • Diszkoszakva25.jpg
    Diszkoszakva25.jpg
    462.6 KB · Megtekintések: 34
Az előző hozzászólás a régi akvárium lezárása volt, mert szeptember végén megtörtént az átépítés. Időben rákészültem és néhány nap alatt végrehajtottam.
Volt egy 112 literes akváriumom, ezt feltöltöttem a diszkoszhalas vizével és már szedtem is ki a halakat. A külső szűrőt tovább működtettem az ideiglenes akváriumban.
A diszkoszokon kívül találtam még három idős neonhalat, meglepetésemre még két Amano garnéla is előkerült. 14 db coryt számoltam, hattal indultam, egy biztosan elhalálozott.
Szinte mindent kidobtam a régi akiból, talajt, faágakat, növényt. A bazalt köveket és néhány növényt mentettem ki.
Akvárium kitakarítás, tisztítás, szárazra törlés, a bazaltok lecsutakolása és jöhetett a berendezés. Talajt, gyökereket, ültető kerámiát előre beszereztem és előkészítettem.
Természetesen maradt a növényes megoldás, de kevesebb talajjal.
A következő napokban bemutatom, hogy sikerült az új diszkoszhalas akvakert.
 
Back
Oldal tetejére