• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diszkoszos Discus pond

sztanotomi

Legenda
Sziasztok Érdeklődők!

Először is engedjétek meg, hogy megköszönjem mindazoknak, akik segítettek idáig eljutni.... Nélkületek nem sikerült volna! (y) (beszerzések, tapasztalatok, hasznos tippek.. stb)
Külön köszönet az asszonynak a családi kassza átcsoportosításához.... szükség volt rá! :whistle:

Akkor belekezdenék első Naplóm írásába, melyet remélhetőleg sok-sok komment kísér majd.

Mivel új vagyok a fórumon, engedjétek meg, hogy röviden bemutatkozzam.

Sztanó Tamásnak hívnak, és győri, vidéki gyerek révén hamar kapcsolatba kerültem a vizek lakóival. Első akváriumomat még apám régi vaskeretes, kovácsoltvas állványos "szettjével" kezdtem, többek között a képen látható kék akarákkal.

PnJTCn_6J8AepRi0weFiobGaklBNuoHpt8D7DeI-nLMiesXVNpKbZ5fyQRHhrcHIBl9ehaFDujk=w1332-h488


Nem csalás, apám gondosan beköttette anno, a Búvár újság példányait, melyeket rongyosra olvasva alig vártam, hogy a bemutatott retro "DIY" szűröket, tápsókat, etetési technikákat kipróbálhassam a saját medencémben. Szóval, az akvarisztika és azon belül is a sügerek szeretetét apámtól tanultam, mely a mai napig tart és inspirál a "masterpiece" Discus Pond kivitelezéséhez.
Discus Pond - Diszkosz tavacska (450 literben)

Na szóval, tavaly ősszel kitaláltam, hogy lecserélem növénytelen, sziklás, 240 literes sügeres akimat egy társas, növényes változatra. Csajok (nejem és a lányom) és a vendégek szerint is uncsi volt már az a néhány Kubai, ill. Sajica sügér az üres akváriumban. Ekkor még nem ismertem az akvakertészetet, csak gondoltam, keresek valamilyen kisebb, békésebb törpesügereket, meg pakolok bele egy-két növényt. Azonban az internet hatalma nyomán ráakadtam egy külföldi akvakertész oldalra, és elég volt egy pillanat, hogy beleszeressek ebbe a csodás szakágba.

Jött az elhatározás! Komplett aki-, állvány- és technikacsere a növényezés és a DISZKOSZOK miatt! Természetesen a diszkoszok nagyobb élettérszükséglete miatt, nagyobb lett az akvárium. ( - Tomi megalomán lett! - szólt a cimbim, mikor megtudta a literméretet :D). Na akkor megpróbálkozom másodszor a diszkoszok tartásával, ötvözve a növényezéssel.
Először is beszéltem Kovács diszkosztenyésztővel, szeretettel vár 6 hét múlva olyan halakkal, amik jól fogják magukat érezni a 27 fokban. Úgy legyen! :)

Láttam, hogy páran itt az oldalon már több-kevesebb sikerrel párosították a kettőt, és remélem, hogy engem a továbbiakban inkább a "több" siker fog kísérni.

Ezen a héten indítottam volna az akváriumot, de sajnos második nekifutásom a kövekkel sem sikerült. :( Remélem nem járok úgy, mint Ispán Peti https://akvakertesz.hu/threads/400-literes-noevenyes-nanohalas.3948/
szaktárs ( bocs nem hagyhattam ki, ;) ezúton is elnézést) növényese, hogy barátok közt hosszúságúra nyúlik azintroja.

Folyt. Köv.
Kősztori:
 
Üdv a fórumon és a naplódban. Kíváncsian várom az akvát mert a discus-ok nagyon tetszenek. Régen nem mertem belefogni a tartásukba de talán a mai technikákkal már könnyebb lehet.
Sok sikert.:) És a kép még mindig nem látszik.:(
 
Na szóval a kövek.

Kb. 2 hónappal ezelőtt megcéloztam a nagykátai kőkereskedést, gondoltam sikeresen vadászhatok egy-két (40-50) kiló kölönleges követ. Hát sikeresen beválasztottam az alábbi követ:
Ze7pYkgrbsaO7HOpMO7SHnvfoeKzBeplteYqy5rDDfsxhei8v_8kBxVl8Pn7o_RQgBlbqQDo7ws=w1332-h488


Víz alatt tök jól mutat, de eszement keményít. Pedig vittem savat. Pezsgett, de úgy gondoltam még belefér, :banghead: hát nem fért.Természetesen alapos sikálást, tisztítást kapott, szóval beleöltem két-három óra munkát. Most csinálhatunk belőle sziklakertet valamelyik cimbi telkén. - A kereskedést azonban érdemes felkeresni az eladó tündérke miatt. ;) Egy kis Blyxa a hajába és máris nevezném a 2015-ös HAC-ra! Tuti medál! -

A következő kőproject, a megkövesedett nád volt! Törökországból, üledékes, növényi, nem mészkőalapú. Ez a fajta még kevésbé pezsgett. Gondoltam ez lesz a nyerő, különleges lyukacsos formája és a rozsdás színe miatt.

UD7npvHvzXyyXIyqFukKeCanIKEQIq5hVVCDo_STnsrVvVF3Fqsz_fOInJ5YWeRQe3MX3kyD6DM=w1332-h488


2-3 nap alatt sajnos ez a fajta kő is kioldódik, és egekbe emeli a GH-t és a KH-t. Hála az égnek sikerült egyeztetnem a kereskedővel és becseréli bazalt tufára pénteken. Szóval, ha minden jól megy hétvégén telepítés!!:)
 
Utoljára módosított:
Tervezett indítás: 2015. január 31.

Akvárium:

150*50*60 (450l)
átlátszó ragasztás, 10mm üvegvastagság, merevítésekkel

Szürés:

2 db. EHEIM 2080-as
Eheim Skim 350

Szűrőtöltetek:

szűrönként: 10 liter (GA-ban javasolták, hogy ne tömjem meg, mert nagyon lefojtja a flow-t)
1. tálca: kb. 3 liter EHEIM bio-mech és siporax keverék
2. tálca: kb. 3.5 liter EHEIM substrat pro
3. tálca: kb. 3.5 liter Seachem Matrix
plusz a gyári szivacsokon felül, 125-125 ml Seachem Purigen

Világítás:
LED
1 db. Aqualantis easy LED 1047 mm, 52 W, Lumen: 4519 (CoolWhite: 67%, WarmWhite: 17%, Blue: 8%, Red: 8%, Temperature colour: 6800 K) + kontrollerrel
2 db. Aquamorf AM-LD4, 1500 mm, 108 W lumen: 12420 (White, 6000K) + manuális fényerőszabályzóval
1 db. Aquamorf AM-LS10, 1500 mm, 460nm hullámhosszúságú kék spektrum + manuális fényerőszabályzóval

CO2 rendszer: Nagynyomású
10 kg-os 60 cm magas tömzsi palack
ipari: Reduktor, mágnesszelep
tűszelep: papillon
visszafolyásgátló, drop checker, buborékszámláló, diffúzor: GA szett

Dekoráció:

12 kg red moor fa
50-70kg bazalt tufa

Aljzat:
36 liter Amazonia soil
9 liter Amazonia soil powder
15-20 kg kvarchomok
ADA aljzat és baktérium adalék

Tápozás:
Macro (por, száraztáp)
Micro (Dr. Garden micro combi tápoldat)
Easy life carbo

Növények:

(Már beszerzésre kerültek)

1. Fissidens Fontanus
2. Vesicularia dubyana Christmas
3. Vesicularia ferriei Weeping
4. Taxiphyllum barbieri
5. Riccardia chamedryfolia
6. Taxiphyllum sp. Flame
7. Cladophora aegagrophila
8. Monosolenium Tenerum
9. Hydrocotyle Tripartita Japan
10. Micranthemum sp. Montecarlo
11. Hemianthus micranthemoides
12. Bacopa caroliniana
13. Alternanthera reineckii 'Mini'
14. Rotala indica
15. Ludwigia repens 'Rubin'
16. Hygrofilia salicifolia
17. Hygrophila difformis
18. Hygrophila pinnatifida
19. Anubias minima
20. Anubias barteri var. nana
21. Anubias barteri v. nana Petite
22. Anubias barteri var. barteri
23. Anubias Camerun
24. Ammania sp bonsai
25. Pogostemon erectus
26. Pogostemon stellata
27. Pogostemon helferi
28. Bolbitis heudelotii
29. Blyxa japonica
30. Staurogyne repens
31. Aponogeton boivianus
32. Crinum calamistratum
33. Microsorum pteropus
34. Microsorum pteropus 'Narrow'
35. Microsorum pteropus 'Windeløv'
36. Echinodorus quadricostatus
37. Echinodorus 'red diamond'
38. Cryptocoryne undulata
39. Cryptocoryne wendtii
40. Vallisneria spiralis 'Tiger'
41. Myriophyllum tuberculatum

Állatok:
20-30 db. Hemigrammus bleheri
15 db. Corydoras sterbai
20-30 db. Caridina multidentata (Amano garnéla)
20 db. Paracheirodon axelrodi
4-6 db.Apistrogamma borelli
10-15 db. Otocinclus affinis
és 6-8 db. Symphsodon aequifasciatus - Diszkoszhal

Vízcsere:
Tervezett 30% hetente vagy 10 naponta RO vízzel

RO rendszer:
Pure Pro 800 DF (0.8 liter/perc), közvetlenül a medencébe

Fűtés:
Hydor 300W külső fűtő









http://gabrinus.hu/e107_plugins/halkatalogus/halkatalogus.php?corydoras_sterbai




 
A 240 literes volt eddig a sügérlak. :) Vasárnap elviszik, bútorostul. Egy "kezdő" fiatal pár vette meg, gyarapítva az akvaristák népes táborát!!! De kell majd szereznem egy kisebb 120 liter környékit vészhelyzetre, karanténra stb... Van két méretes bolbitis bokrom Matyi jóvoltából, szerintetek mennyire szedhetem szét? 5-7 centis rizómák maradhatnak?

Szombaton tervezem a hardscape összerakását, és a mohák kötözését, ragasztását. Lesz legózás vele! :D Vasárnap pedig ültetés remélhetőleg.
 
A 240 literes volt eddig a sügérlak. :) Vasárnap elviszik, bútorostul. Egy "kezdő" fiatal pár vette meg, gyarapítva az akvaristák népes táborát!!! De kell majd szereznem egy kisebb 120 liter környékit vészhelyzetre, karanténra stb... Van két méretes bolbitis bokrom Matyi jóvoltából, szerintetek mennyire szedhetem szét? 5-7 centis rizómák maradhatnak?

Szombaton tervezem a hardscape összerakását, és a mohák kötözését, ragasztását. Lesz legózás vele! :D Vasárnap pedig ültetés remélhetőleg.

A Bolbitis egy strapabíró, könnyen tartható növény. Akár 1 cm-es rhizoma darab 1 levéllel vagy levélkezdeménnyel is megmarad!
 
Szombat - kövek fák, moházás
Vasárnap - növényültetés
Legalábbis ez a terv!
Természetes fotózok majd közben. Főleg, hogy első növényes próbálkozásom lesz!
 
Gyorsan haladnak az események!
Szabadságon vagy vagy te vagy a főnök?
Család mit szól ehhez? :)
 
Egy bankban dolgozom, úgyhogy elég kötött vagyok! :) De a felszereléseket, technikákat, növényeket, alapanyagokat már hónapok óta gyűjtögetem és szedem össze. A Red Moor fák is áznak három hete, szóval már csak a köveket kell kicserélnem pénteken, ... kis sika-mika és mehet a telepítés.
A család többi tagja már nálam is nehezen bírja az ezzel járó felfordulást, de még van türelem. Remélem a végeredmény kárpótolja majd őket. Nekem is kellene egy aki szoba (van is a fórumon egy ilyen topic) ahol nyugodtan lehet garázdálkodni, pancsolni! De sajnos nálam ez nem megoldható.
 
Szombat - kövek fák, moházás
Vasárnap - növényültetés
Legalábbis ez a terv!
Természetes fotózok majd közben. Főleg, hogy első növényes próbálkozásom lesz!

Hú, ez izgalmasnak ígérkezik! Amúgy is szeretem az ilyen giga méretű akváriumokat. Sok sikert hozzá!
 
szép növénylista. (y)
Kíváncsi leszek a berendezésre nagyon jó alapanyagok vannak már készleten. Talán azokat a nagy levelű anubiasokat gondolnám át a helyedbe.
 
szép növénylista. (y)
Kíváncsi leszek a berendezésre nagyon jó alapanyagok vannak már készleten. Talán azokat a nagy levelű anubiasokat gondolnám át a helyedbe.
OK-ok lehet, hogy a 3/4-e kimarad, de a diszkoszok szeretik az árnyékos levél alatti részeket,... majd meglátjuk.
 
Back
Oldal tetejére