• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

(Digitális) Fotózás workshop

Etele

Kertész bálvány
Sziasztok,

belépek a tükörreflexes legények táborába én is, erről jutott eszembe, hogy lehetne csinálni kisebb létszámú workshopot, ahol gyakorolhatnánk, a tapasztaltabbak mutathatnának ötleteket, trükköket a kezdőknek, beszélgethetnénk az obi választásról, melyik témához milyen beállítások, et cetera.

Csomó fizetős tanfolyam van, de szerintem itt van olyan közösség, hogy simán tudnánk egy viszonylag rendszeres kis "klubot" létrehozni, ahol baráti alapon tanítanánk egymást/a többieket.

Lenne erre igény/érdeklődés? Mert akkor belemehetnénk a megvalósítás részleteibe esetleg. :)

Ha rossz helyen van, vagy szabályzatba ütközik, kérem a modikat csapjanak le rám a törvény teljes szigorával. :) :D
 
Amikor megláttam a címet megörültem ,hogy @viktorlantos indít talán ilyen eseményt.Én örülnék neki,mindezt úgy ,hogy nekem csak egy bridge gépem van,de ezt sem tudom normálisan használni/kezelni.Nekem is hasznos lenne egy ilyen workshop.Volt a GA-nak már ilyen témájú workshopja ,de akkor sajnos csak garnélákat próbáltak fotózni ,amit nagy számú közönség figyelt árgus szemekkel.De ott gépekről,beállitásokról,magáról a fotózásról nem sok szó esett.Kíváncsi leszek rá ,milyen fogadtatása lesz a kezdeményezésednek;)
 
Most hirtelen az jutott eszembe, hogy elég nehéz összerántani a lelkes közönséget az országból.
Ráadásul a téma is elég sok lépcsőből áll emiatt sok időt venne igénybe. Nehéz lenne ismétlődő workshopra megcsinálni.

El tudnám képzelni, hogy egy videóra felvett 2-3 részes téma lenne:

1. Beállítások, objektívek, mire figyelj stb.
2. Előkészületek, bevilágítás, spec dologok, praktikus tippek a jobb eredményhez.
3. Utómunka
 
Aztán jöhetnének a képek amit a megnézett vidik után csináltatok és akik már gyakorlottabb fotósok kommentelhetnék mit kellene másképp.
 
Sziasztok,

belépek a tükörreflexes legények táborába én is, erről jutott eszembe, hogy lehetne csinálni kisebb létszámú workshopot, ahol gyakorolhatnánk, a tapasztaltabbak mutathatnának ötleteket, trükköket a kezdőknek, beszélgethetnénk az obi választásról, melyik témához milyen beállítások, et cetera.

Csomó fizetős tanfolyam van, de szerintem itt van olyan közösség, hogy simán tudnánk egy viszonylag rendszeres kis "klubot" létrehozni, ahol baráti alapon tanítanánk egymást/a többieket.

Lenne erre igény/érdeklődés? Mert akkor belemehetnénk a megvalósítás részleteibe esetleg. :)

Ha rossz helyen van, vagy szabályzatba ütközik, kérem a modikat csapjanak le rám a törvény teljes szigorával. :) :D

Általános dologra gondoltál vagy kimondott akvárium fotózásra?
 
Most hirtelen az jutott eszembe, hogy elég nehéz összerántani a lelkes közönséget az országból.
Ráadásul a téma is elég sok lépcsőből áll emiatt sok időt venne igénybe. Nehéz lenne ismétlődő workshopra megcsinálni.

El tudnám képzelni, hogy egy videóra felvett 2-3 részes téma lenne:

1. Beállítások, objektívek, mire figyelj stb.
2. Előkészületek, bevilágítás, spec dologok, praktikus tippek a jobb eredményhez.
3. Utómunka
Vagy ezt esetleg össze lehetne kombinálni a wörksoppal.Persze,ha van rá kapacitásotok.Aki tudna,elmenne és készülhetne vidi róla,ami elérhető lenne,így az is láthatná,aki nem tudott elmenni.
 
@viktorlantos csak célzott rá, de gyakorlatilag a helyszín (körülmények), akvárium mind-mind egyedi beállítást igényel. A logika és az érzék a jó fótóra valamennyire tanulható, de azért nem teljesen. A megnyomom a gombot és jó lesz a fotó még egyelőre a távoli jövő. Az emberi tényező egyelőre megkerülhetetlen.

Az utómunka meg egy másik "szakma". Sok gyakorlás, türelem ės idő megtanulni fotózni és utána dolgozni a képekkel. A technika (váz, obi, állvány, +tartozékok) csak egy idő után nem lesz részletkérdés. A jó fotós a gyengébb gépből is kihozza a maximumot. A rossz fotós meg mindennel szenvedni fog.

Ha nincs hozzá érzék, akkor meg csak időpocséklás és kár rá pazarolni a pénzt is. Ez meg csak közben derül ki. A szándék itt kevés szerintem...
 
@viktorlantos csak célzott rá, de gyakorlatilag a helyszín (körülmények), akvárium mind-mind egyedi beállítást igényel. A logika és az érzék a jó fótóra valamennyire tanulható, de azért nem teljesen. A megnyomom a gombot és jó lesz a fotó még egyelőre a távoli jövő. Az emberi tényező egyelőre megkerülhetetlen.

Az utómunka meg egy másik "szakma". Sok gyakorlás, türelem ės idő megtanulni fotózni és utána dolgozni a képekkel. A technika (váz, obi, állvány, +tartozékok) csak egy idő után nem lesz részletkérdés. A jó fotós a gyengébb gépből is kihozza a maximumot. A rossz fotós meg mindennel szenvedni fog.

Ha nincs hozzá érzék, akkor meg csak időpocséklás és kár rá pazarolni a pénzt is. Ez meg csak közben derül ki. A szándék itt kevés szerintem...
Véletlenül se vedd magadra ,nem negatív célzattal,de nincs mindenben igazad.
Csak egy gyors példát említenék neked.Anno amikor megvettem a Moto V3-as telefonom (jó rég volt),ha jól emlékszem ez a típus volt az elsők között ami már nem csak polifónikus csengőhangot tudott hanem mp3-ast is.Egy informatikus barátom magának szerkesztgetett jó kis csengőhangokat ,persze mi is a barátai állandóan a nyakára jártunk ez miatt.Majd megelégelte és odaültetett a gépe elé.Megnyitotta rajta a Sony Sound Forge progit ,adott egy cetlit ,és 5 lépésben elmagyarázta ,hogy tudok magamnak csengőhangot készíteni.Otthon az első párat még a cetliről csináltam ,utána meg már ment fejből is.Azóta is állandóan változtatom a csengőhangot.
Természetesen nem ugyanaz a két dolog ,ezzel csak azt szerettem volna kifejteni ,hogy vannak dolgok amik megtanulhatóak a fotózás terén is egyszerűen ,olyanoknak is mint én ,aki még a bridge gépemet sem tudom normálisan kezelni.Mert valljuk be őszintén ,a leírásból ne lehet azt megtanulni.Nem az a cél ,hogy mindenkiből profi fotós legyen,de például egy általános gépkezelési oktatás simán fejben maradna ha volna aki elmagyarázza értelmesen mi-mire való.Példa megint csak én lennék.Ugye mindig az van ,hogy a legkönnyebb AUTO üzemmódban kattogtatni(én is így szoktam:)),de azt mondja aki ért is hozzá ,hogy ugy nem az igazi.Na adott egy táj ,esetleg az akvárium ,de hova állitsam a rekeszidőt,záridőt stb.Mikor melyik beállitást érdemes használni stb,stb.Én személy szerint nagy érdeklődő lennék a témában ,ha valaki lenne ,és ha csak haladó szinten is ,de elmagyarázza a lényegi dolgokat.Persze van az a felállás is ,hogy balfék vagyok a fényképezéshez.Gyorsan megvédeném magam : ez abból adódik ,hogy eddig még senki nem magyarázta el az alapokat.:);)
 
Semmi gond, de a fotózás macerás nem automata módban. Nem tudod megtanulni, hogy mi a jó fotó, ha nem látod a "pillanatot" és nem is tudod "elkapni", mert fogalmad sincs hogyan kell. Ez a ne csak nézz, hanem láss is tipikus esete.

Egy szép akváriumfotó sem magától értetődő sajnos.
 
Semmi gond, de a fotózás macerás nem automata módban. Nem tudod megtanulni, hogy mi a jó fotó, ha nem látod a "pillanatot" és nem is tudod "elkapni", mert fogalmad sincs hogyan kell. Ez a ne csak nézz, hanem láss is tipikus esete.

Egy szép akváriumfotó sem magától értetődő sajnos.
Ok-ok,de ujfent azt mondom ,nem profi fotós képzés lenne a lényeg.A minap gyönyörű nepfelkeltét csodálhattam meg az M6-oson autózva .Hiába van nálam masina ,ha nem tudom melyik beállitás lenne a célszerű egy szép kép készítéséhez. Ez is csak egy példa volt.Persze egy akváriumot megint másabb lehet fotózni,de ha az alapokkal tisztában lenne a legtöbb kezdő akkor biztos jobban menne az akvárium fotózás is.Szerintem.Persze lehet nincs igazam.
 
Erre nincs beállítás, ez a lényeg. A téma sem határozza meg a beállítást, max. az obit. Vagyis a mit mivel fotózzàl még csak-csak megválszolható elég egzakt módon. De a hogyan kérdés már nem ilyen egyszerű. A kezedbe veszed és megcsinálod...100x vagy 1000x. Ha nem fejlődsz, akkor tudod, hogy nem kell erőltetni. Senki nem fog megtanítani fotózni. Vagy megtanulsz magadtól vagy senkitől, szerintem.
 
Utoljára módosított:
Most hirtelen az jutott eszembe, hogy elég nehéz összerántani a lelkes közönséget az országból.
Ráadásul a téma is elég sok lépcsőből áll emiatt sok időt venne igénybe. Nehéz lenne ismétlődő workshopra megcsinálni.

El tudnám képzelni, hogy egy videóra felvett 2-3 részes téma lenne:

1. Beállítások, objektívek, mire figyelj stb.
2. Előkészületek, bevilágítás, spec dologok, praktikus tippek a jobb eredményhez.
3. Utómunka
Szerintem ez járható út!3 részes oktató videó kezdőknek profiktól!Mert valjuk be születnek jó és szép akváriumok,de sajna a fotózás terén van mit behoznunk!Mindenkire ráférne egy kis okítás! @viktorlantos szeptember van!(Ga videók szeptembertől);):D:ROFLMAO:
 
Véleményem szerint ez olyan, mint a programozás. Elolvashatsz sok könyvet, mikor mit hogyan érdemes, de lóf***t se ér, ha nem írtál minden apró trükkre csilliárd megoldást... Hiába olvasol utána, ez nem kőbe vésett dolog. Minden új terület sok sok új próbálkozással kezdődik. Lényegében mint az akvarisztika. De tanulható. Oké, hogy érzék is jól jön, de ha kapsz egy jó irányt gondolkodni már közelebb vagy jó pár próbálkozással. Én úgy gondolom a fotózás egy logikus dolog, már ami a technikai részét illeti. Ezért csak egy kellő lökést kell adni a jó irányba. Pl mindenki más idő alatt tanult meg tízig számolni. ;-)
 
Erre nincs beállítás, ez a lényeg. A téma sem határozza meg a beállítást, max. az obit. Vagyis a mit mivel fotózzàl még csak-csak megválszolható elég egzakt módon. De a hogyan kérdés már nem ilyen egyszerű. A kezedbe veszed és megcsinálod...100x vagy 1000x. Ha nem fejlődsz, akkor tudod, hogy nem kell erőltetni. Senki nem fog megtanítani fotózni. Vagy megtanulsz magadtól vagy senkitől, szerintem.
Azért vannak dolgok amikett be lehet gyakorolni és megtanítani mit hogyan lehet ellérni vagy érdekessé tenni. Sokat számít ha van aki segít megtalálni a megfelelő zár, rekesz, fókusz, fénymérési beállításokat.
 
Szerintem érdemes összeállni egy-egy alkalomra és csoportosan megszállni egy-egy helyszínt ahol kimondottan az adott területre alkalmazott beállításokat lehet gyakorolni, macro, napnyugta, épületek-város, sport, portré, stb.. Meg lehet tanulni hogy hova milyen objektívet érdemes használni és miért jó egy 10-22, 100 as macro, vagy egy 70-200 egy kitbe kapott 18-55-höz képest. Sokaknak nagy segítség ha kezibe vesz egy kölcsön óbor egy egy nap és rájön hogy neki arra van szüksége nem pedig találomra vásárol. És meg lehet mutatni hogy mi a különbség a 40e. Ft os tele és a 260e Ft os tele közt.
 
Igazából szerintem annyi az egész, hogy utána olvasol, hogy mit tud a géped, és ha ezzel tisztában vagy, akkor meg már csak azt kell megtanulni, hogy melyik érték mit és hogyan befolyásol. A többi már csak gyakorlás, elszántság és pénz kérdése.

Szerintem itt az alap probléma, hogy a többség GERONIMO géppel akar Viktorlantos minőségű képeket lövöldözni. :) És mindezt valami kis gyorstalpaló után. Szerintem az alap probléma, hogy eleve nincs két ember ugyanolyan látásmóddal.
Ez csak úgy megy, hogy fogod a motyót, és addig tekerészed, amíg sikerül egy olyan fotóz lőnöd, amit már érdemes utómunkázni, attól lesz igazán jó a kép. Ez a találati oldal szerintem elég szemléletesen bemutatja:
https://www.google.hu/search?q=prof...1#hl=hu&tbm=isch&q=raw+photo+before+lightroom

Szóval az utómunka progit is ismerni kell, és tudni, hogy mire képes. És akkor már jobb eséllyel tudsz olyan fotót készíteni, amit megfelelően lehet szerkeszteni.
Aztán ha megtalálod a géped korlátait, vagy érzed, hogy közel van, akkor lehet fejleszteni a gépparkot.

Persze pont én oszton az észt, aki telefonnal fotóz... :p

De összességében elmondható, hogy olyan ez, mint megtanulni játszani valamilyen hangszeren. Lehet, hogy pl 2-3 óra alatt megtanítják neked, hogy hogyan kell elgitározni a kedvenc számod. De attól még nem fogsz tudni gitározni és bármit eljátszani. :)


iPhone 6S-ről küldve a Tapatalk segítségével
 
Szerintem érdemes összeállni egy-egy alkalomra és csoportosan megszállni egy-egy helyszínt...

Elmenni mindig valakihez lefotózi az akváriumát. A házigazda legalább kapna rendesen impulzust, hogy nála mire is kell figyelni. Közben mindenki más is okulhat belőle.

Bár az akvárium fotózás szerintem elég mélyvíz. Van sokkal könnyebb téma, ahol nagyobb a sikerélmény lehetősége.
 
Elmenni mindig valakihez lefotózi az akváriumát. A házigazda legalább kapna rendesen impulzust, hogy nála mire is kell figyelni. Közben mindenki más is okulhat belőle.

Bár az akvárium fotózás szerintem elég mélyvíz. Van sokkal könnyebb téma, ahol nagyobb a sikerélmény lehetősége.
Én nem akváriumra gondoltam, pl fűvészkert, margitsziget, rakpart, egy koncert, esti fények a városba vagy @danyi03 szervez valami driftes rendezvényre hozzáférést.
 
Back
Oldal tetejére