• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diana Walstad könyvének fordítása

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Jó régen született bejegyzés ebben a témában, így felráznám. :)

Az utóbbi néhány hónapban elég sokat foglalkoztam elméletben Diana Walstad módszerével, ennek eredményeit szeretném az akvakertész.hu El Natural iránt érdeklődő emberei számára közzé tenni:

Ez egy tömör, összefoglaló cikk a módszerről:
Pendulum akvarisztikai blogja - G-Portál

Ez pedig a könyvet(ecology of the planted aquarium) összefoglaló 5 részes cikksorozat(első része):
Pendulum akvarisztikai blogja - G-Portál

[A témában minden off topic és nem ide kapcsolódó hozzászólás törölve lesz -Inadsz]
 
Utoljára módosított moderátor által:
...erdekes modszer . A legfurabb talan, a nagyon ritka vizcsere.A tobbi reszevel meg tudok baratkozni.
Amugy az is igaz ,hogy nem egyszer lattam olyan akvariumot ahol csak az elparolgott vizet potoltak es meglepoen jol mukodtek.
Nehany novenyfaj ami jol birta a vizcserek hianyat. Tapozas es co2 nelkul, valamint nagyon gyenge fennyel.
cryptocoryne affinis, cryptocoryne wendti, microsorum pteropus, anubias sp., echinodorus bleheri, tenellus, cabomba
 
...erdekes modszer . A legfurabb talan, a nagyon ritka vizcsere.A tobbi reszevel meg tudok baratkozni.
Amugy az is igaz ,hogy nem egyszer lattam olyan akvariumot ahol csak az elparolgott vizet potoltak es meglepoen jol mukodtek.
Nehany novenyfaj ami jol birta a vizcserek hianyat. Tapozas es co2 nelkul, valamint nagyon gyenge fennyel.
cryptocoryne affinis, cryptocoryne wendti, microsorum pteropus, anubias sp., echinodorus bleheri, tenellus, cabomba


Nem olyan fura ha azt nézzük, hogy régen nem volt divat a heti vízcsere és a tápozás, és még is működtek.
 
Mondjuk akkoriban a mai novenyek kb tiz szazalekat hasznaltak ami a legigenytelenebb volt. Igy ertheto.

Ez is igaz, persze, főleg a keményvizes, bikarbonátot jól hasznosítók váltak be.
 
...erdekes modszer . A legfurabb talan, a nagyon ritka vizcsere.A tobbi reszevel meg tudok baratkozni.
Amugy az is igaz ,hogy nem egyszer lattam olyan akvariumot ahol csak az elparolgott vizet potoltak es meglepoen jol mukodtek.
Nehany novenyfaj ami jol birta a vizcserek hianyat. Tapozas es co2 nelkul, valamint nagyon gyenge fennyel.
cryptocoryne affinis, cryptocoryne wendti, microsorum pteropus, anubias sp., echinodorus bleheri, tenellus, cabomba

ezeket fel is jegyeztem, köszönöm
 
mindenképpen felírom. Most rakom össze hogy a pár héten belül induló akváriumban milyen növények legyenek. Mivel teljesen kezdő vagyok így "ugrok" az ilyen mankókra :)
 
mindenképpen felírom. Most rakom össze hogy a pár héten belül induló akváriumban milyen növények legyenek. Mivel teljesen kezdő vagyok így "ugrok" az ilyen mankókra :)


Akkor mondok én is még párat: kocsány nélküli ambúlia, valliznéria, érdes tócsagaz, gömbalga, hólyagos vízikehely, tüskéshínár.

Hogy a témába vágjon, az említett fajok egy El Natural akváriumban is megállják a helyüket :)
 
Nem túl népszerű, most nem ez van felkapva. Na majd Mi.....
Köszi a fordítást.
Végre egy kicsit másabb szemlélet.
 
Nem túl népszerű, most nem ez van felkapva. Na majd Mi.....
Köszi a fordítást.
Végre egy kicsit másabb szemlélet.


Az akvarisztika is kezd a felé mozdulni(egy jó ideje), mint a világ: A látvány, az eladhatóság.

De ez minket ne befolyásoljon :)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Az akvarisztika is kezd a felé mozdulni(egy jó ideje), mint a világ: A látvány, az eladhatóság.

De ez minket ne befolyásoljon :)

Ez azért elég erős csúsztatás, ugye érzed? Az esztétika nem keverendő a mainstream giccsel. A precíz karbantartás meg nem keverendő a szélsőségesen technokrata hozzáállással. Hiszem, hogy van középút, és itt elsősorban a gazdaságos fenntartásra gondolok. Azt pedig el kell fogadnunk, hogy az egyes iskolák pártolása izlés dolga... mindegyiknek megvan a létjogosultsága. A közös nevező viszont a hobbi szeretete és a tudatlanság leküzdése, az ismeretterjesztés kellene legyen.
 
Ez azért elég erős csúsztatás, ugye érzed? Az esztétika nem keverendő a mainstream giccsel. A precíz karbantartás meg nem keverendő a szélsőségesen technokrata hozzáállással. Hiszem, hogy van középút, és itt elsősorban a gazdaságos fenntartásra gondolok. Azt pedig el kell fogadnunk, hogy az egyes iskolák pártolása izlés dolga... mindegyiknek megvan a létjogosultsága. A közös nevező viszont a hobbi szeretete és a tudatlanság leküzdése, az ismeretterjesztés kellene legyen.


Az esztétika létrehozható gazdaságos fenntartással is, ezzel nincs gond. A gond ott kezdődik, ha az esztétika eszményének mindent alárendelünk, ami már nem a hobbi szeretetéről szól, inkább már a fanatizmushoz közelít.


Van középút, én is azt próbálom megtalálni még jobban. Lehet gazdaságosan is szép akváriumod.

Ez viszont kompromisszumokkal jár, amikkel már nem tartozhatsz az "elitbe", a főfolyásba, nem fogsz versenyen jó eredményt elérni, mert ott szinte elvárás a "high-techség". Én is precízen karbantartok, rengeteget foglalkozok az akváriumaimmal. Persze nem annyit, mintha kétszer ennyi fényem lenne, EI elven tápoznék, és adagolnék co2-t. :)

De én ezt tudom, és el is fogadom, nem vágyok az "elitbe".

A gond ott van, ha az átlag akvarista hisz a sugalló reklámoknak, hogy vedd meg ezt és ezt, és te is az elitbe tartozhatsz. Mert hát az ember azért szeret a középpontban lenni. :) Több kell ehhez, mint a pénz, véleményem szerint, és ezt már nem igazán teszik hozzá, csak azt, hogy ez milyen vagány dolog, neked is itt a helyed.


Azért tettem még oda az eladhatóság fogalmát, mert biztosan hozzájárul az is ahhoz, hogy a növényes(inkább művésznek nevezném, szerintem pontosabb megfogalmazás) akvarisztika szárnyal manapság igazán. Itt lehet költeni... nagyon sokat... És mi a mozgatja a világot jelenleg?


Annyi embert sosem fog érdekelni például az El natural, mikor ott vannak a szájában a gyönyörű "Nature" akváriumok, és a tömkelegnyi versenyfelhívás, hirdetések, hogy vedd meg ezt és ezt.


Ha valaki simán egy szép akváriumot szeretne a nappaliba, oda nem kell ennyi erőforrás pénzben és időben. Ahhoz, hogy este leülj és nézd az akváriumot, nem kell 1w/l fény, 30 ppm co2, és egyéb, méregdrága ADA cuccok. Persze, más a látványvilág, de igazán megéri, ha mindössze ennyi a célod?

Mindenki úgy akvarizál ahogyan akar, el kell fogadni, és ezzel nincs is semmi gondom. Ami néha böki a csőröm az az, -ahogyan- a reklám és marketing gépezet dübörög, befolyásolva, rávéve embereket olyan dolgok megvételére és művelésére, amiről a tájékoztatás csak részleges, a kompromisszumokat nem ismertetik.

Nem hiszem el, hogy ennyi ember akarja -valóban, saját magából indulva- az akvarisztikát a "versenysportjává" avatni.

Ez olyan, mintha mindenki festőművész akarna lenni. Kevés igazán nagy művész volt és van, és ennek ez a rendje. Aki meg nem született művésznek, az minek erőlteti? A "mainstream" vonal mindent alárendel a "szépségnek". Ez véleményem szerint az akvarisztika eredeti céljával nem azonos.

És itt jön be, ami zavar: A reklám elhiteti velük, hogy ha költenek x százezer forintot, instant festőművészekké válnak...

High-tech felszerelés még senkit sem tett művésszé. Ahhoz, hogy simán szép legyen az akváriumod, nem kell high-tech felszerelés.

Magyarul van egy mesterségesen kreált kereslet.

Dehát így működik az egész reklámszakma...

Mit lehet tenni ez ellen? Semmit sem, és nem is kell. Én művelem a saját nézeteim szerinti akvarisztikát, és akit ez érdekel, annak a módszereim részleteit szűrőstül-bőröstül megosztom.


Bocsi, hosszú és filozofálgatós lett(és gondolom lesz visszhangja, ha egyesek meglátják)... :)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Alapveto baj hogy egy szemleletet ugy probalsz nepszerusiteni hogy egy masikat lenezel. De ha mar nem vezetek leirom a velemenyem.
 
Alapveto baj hogy egy szemleletet ugy probalsz nepszerusiteni hogy egy masikat lenezel. De ha mar nem vezetek leirom a velemenyem.


Én itt most nem az El naturalt akartam népszerűsíteni, csak rámutattam pár dologra, amit nem szokás ismertetni... Nem rajtam áll az El natural jövője, és nincs érdekemben sem a terjesztése.

Ez nem lenézés. Elismerem, hogy gyönyörűek a Nature akváriumok, de... a manipulácó már annyira nincsen rendjén... :)

Igazából nem is kéne ezzel foglalkoznom, feleslegesen töröm magam... csak ha már valaki hozzám intézett pár szót, kiírtam a gondolataimat. :)

Várom a kifejtésedet, én is okulhatok, hátha valamit rosszul ítéltem meg. :)
 
Szerintem minden kezdő akvaristának érdemes lenne elolvasni Diana könyvét, hogy tudja, honnan indult a hobby és megismerje az akváriumban végbemenő természetes folyamatokat. Aztán majd eldönti - attól függően, hogy mennyi pénzt és időt tud az akváriumra szentelni -, hogy fel szeretné-e pörgetni a rendszert...
 
Back
Oldal tetejére