• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dekorhomok tisztán tartása

Lewis

Főkertész
Egyre jobban tetszenek, főleg a fehér homokok. Próbából lehet én is beöntenék egy keveset majd. Még nincs kiválasztva.
Azt kérdezném, hogy hogyan lehet a dekorhomokos aljzatot karbantartani? Idővel koszolódik, algásodik, színeződik. Porszívózni nemtudom lehet-e, max úgy, hogy a felső réteg is kuka? Vagy időröl időre (mennyi az?) ki kell szívni átmosni és vissza? Vagy ez ilyen fogyóeszköz? Leszívni a régit, és újat bele?
Valaki már biztos feltette ezeket a kérdéseket, de nem találom! Bocs, ha nem idevág!
 
Saját tapasztalatom: 2 naponta le-carbozom, vagy higítva, vagy natur a napi adagot. Hetente egyszer a csipesz végével megforgatom, mert bizony tényleg színeződik, koszolódik. Vízcserekor átszívom alaposan, úgy, hogy 2 rtg. szunyogháló van a porszívó rácsára erősítve, így kevés megy a vödörbe. Van itthon egy fél zacsi tartalék vész esetére...rátöltésre, alakításra, mint ma is. ;)
 
Nekem állandóan ráhordják a lények a Ada talajokat (Amazonia és a fedő Powder). Porszívózom, de sokat veszítek, és kezd összekeveredni ahogy túrnak, már tiszta sztracsatella a szép Ada dekorhomokom :(. Egyelőre pótolgatom, már 1 zacskó ráment, úgy hogy 4 hónapos az akva...
Én megbántam, a növények nem tudják jól megfogni. Ha talajközeli gyeped van az szerintem megfogná, a turkáló lényeim miatt nem tudok gyepet összerakni....
Többi infó a naplómba :)
 
Nekem állandóan ráhordják a lények a Ada talajokat (Amazonia és a fedő Powder). Porszívózom, de sokat veszítek, és kezd összekeveredni ahogy túrnak, már tiszta sztracsatella a szép Ada dekorhomokom :(. Egyelőre pótolgatom, már 1 zacskó ráment, úgy hogy 4 hónapos az akva...
Én megbántam, a növények nem tudják jól megfogni. Ha talajközeli gyeped van az szerintem megfogná, a turkáló lényeim miatt nem tudok gyepet összerakni....
Többi infó a naplómba :)
Láttam, szép az aki, szerencsére nálam ilyen gond nem lesz, szépen benőtt már az aljzat.
 
Nekem is ráhordáják az amazonia szemcséit. Én minden héten egy levegőcsővel szívom le ezeket a szemeket, illetve minden nem oda való dolgot. Persze megy kikába is igy, de nem vészes. Lassan egy éve van és nem kellett csak egyszer rátöltenem, de akkor is inkább csak a fotózás kedvéért tettem rá egy tiszta réteget.
 
Nálam Environment és sima fehér dekor homok kombó van, és a Kakadusügérek, folyton pakolják kifele a talajt....
Rendszeresítettem, egy fekete irodaszeres tolltartót, ami ilyen rácsos, és tökéletesen át lehet vele szitálni a nagyobb szemcséket, illetve azt vettem észre, hogy a talajdarabok folyamatosan lebegnek a leszűrt homok tetején, így "szétválasztható".

Egy biztos, sziszifuszi, törődést igényel.
@Lewis : ha gondolod szívesen adok, mert nálam van fölöslegben fehér dekorhomok (bontatlan), ha ki szeretnéd próbálni
 
Nálam Environment és sima fehér dekor homok kombó van, és a Kakadusügérek, folyton pakolják kifele a talajt....
Rendszeresítettem, egy fekete irodaszeres tolltartót, ami ilyen rácsos, és tökéletesen át lehet vele szitálni a nagyobb szemcséket, illetve azt vettem észre, hogy a talajdarabok folyamatosan lebegnek a leszűrt homok tetején, így "szétválasztható".

Egy biztos, sziszifuszi, törődést igényel.
@Lewis : ha gondolod szívesen adok, mert nálam van fölöslegben fehér dekorhomok (bontatlan), ha ki szeretnéd próbálni
Köszönöm! Lehet élek vele, de az még odébb lesz. Előbb kicsit rendezkedek az akiban, kicsit beáll, s utána. Meg addig talán okosabb leszek itten.
 
Én is dekorhomokkal kezdtem mindkét akváriumban.Most meg egyikben sincs.Nem bántam meg hogy nincsen bár néha a képeket visszanézve hiányzik.Na nem a karbantartása mert az nem volt egyszerű az itt többször leírtak miatt,talajkeveredés.
Most ott tartok hogy a nagy akvárium újraindításánál meg muszáj lesz dekorhomokot használnom mert az elképzelésbe az illik bele.
Feldobná nálad is az akváriumot de időigényesebb karbantartani.;)
 
Bár talaj keveredéssel nincs tapasztalatom egyenlőre,de ahol eddig homokot használtam,rendszeresen gondot okozott a homok algásodása.í
Ilyenkor úgy szoktam segíteni a helyzeten,hogy vízcserekor a gumi csővel leszívom a vízzel együtt a homok felső részét,aztán leöntöm róla majdnem teljesen a vizet és nagyjából hasonló mozdulatsorral,mint az aranymosók,el kezdem "lögybölni" a vödröt körkörös mozdulatokkal.Így a homok szemek szépen ledörzsölik egymásról az algát.Ezt öblítés követi,szükség szerint addig ismétlem,míg szemmel láthatólag szükséges.Nagyjából 5-10 perc,persze mennyiségtől függő a dolog..akár lehet több is.Miután a homok megtisztult,egy kis edénnyel vissza merem óvatosan az akváriumba és szinte pont olyan,mint új korában.
 
A dekorhomok nálunk is algásodott rendesen a sok fény alatt. Vízcserekor gumicsővel leszívtuk a felső réteget, majd a vizet leöntve róla rá egy adag Chlorox. Öt perc ázás után néhányszor átöblítettük, majd még öt perc ázás vízelőkészítős oldatban. Irányított szórással vissza a helyére. olyan gyönyörű fehér volt, mint a kókusz reszelék.
(lásd Úrágya)
 
Egy Blue Lagoon szerű elrendezésnél, ahol az akvárium alján (többnyire) csak homok van mennyire problémás a homok karbantartása? Mennyire gyorsan látszik meg, lesz zavaró rajta a mulm? Mivel porszívózáskor nem tud mivel keveredni a homok, ezért a tisztán tartás megoldható csak azzal, ha megfelelően nagy "tölcsér" van a vizet leszívó csövön? (Homokot nem, csak koszt szívna le, ha tényleg elég nagy a tölcsér?) A porszívózáson kívül valami extra törődést igényel az ilyen aljzat? Például pár naponta átmozgatást? A Blue Blagoon-ban nagyon esztétikus a vékony homok réteg, de ha vastagabbat raknék, akkor kell félni az alsóbb réteg berohadásától? Mi az a max. vastagság, ami biztonságos ebből a szempontból. (Ha feltételezzük, hogy nincs 1000 maláj tornyos a talajban, aki mozgatja.)
@ozzy @letsgodisco @Matyi tudtok a karbantartás erre vonatkozó részéről egy kicsit írni?
 
Évek óta szívunk a dekor homokkal. Sokáig Phyton Git rendszeres adagolása segített a tisztán tartásban. És sosem kellett drasztikus módszerekhez folyamodni.

Aztán jött a Twinstar. És múlt év ősze óta egyetlen dekorhomokkal sincs gondunk ahol ez megy. Nem csak a talaj felszínét, de a talajban lévő algákat is kinyírta. Nincs BGA nincs alga. Sosem porszívózzuk a homokot csak akkor ha növénydarab vagy taljzat kerül rá.
Mind1 mekkora a fény. ATI mellett is ez van.

Azóta a dekorhomok tisztítása probléma ismeretlen számunkra :)

És ez most nem a reklám volt :)
 
Egy Blue Lagoon szerű elrendezésnél, ahol az akvárium alján (többnyire) csak homok van mennyire problémás a homok karbantartása? Mennyire gyorsan látszik meg, lesz zavaró rajta a mulm? Mivel porszívózáskor nem tud mivel keveredni a homok, ezért a tisztán tartás megoldható csak azzal, ha megfelelően nagy "tölcsér" van a vizet leszívó csövön? (Homokot nem, csak koszt szívna le, ha tényleg elég nagy a tölcsér?) A porszívózáson kívül valami extra törődést igényel az ilyen aljzat? Például pár naponta átmozgatást? A Blue Blagoon-ban nagyon esztétikus a vékony homok réteg, de ha vastagabbat raknék, akkor kell félni az alsóbb réteg berohadásától? Mi az a max. vastagság, ami biztonságos ebből a szempontból. (Ha feltételezzük, hogy nincs 1000 maláj tornyos a talajban, aki mozgatja.)
@ozzy @letsgodisco @Matyi tudtok a karbantartás erre vonatkozó részéről egy kicsit írni?
Hát szerintem a hozzáférhető dekorhomokkal egyre kell vigyázni, de arra nagyon: hogy ne folyjon rá az aljzat. Ha ezt el tudod hatékonyan választani, akkor már szerintem kézzel is abszolut tisztán tartható (átforgatod időnként, hogy az esetleg algásodó teteje cserélődjön), és hát az egész is könnyen is cserélhető -- leszívod, teszel be a helyére tisztát, ami kijött azt meg kisavazod vagy lugozod vagy bármi, és aztán mehet az vissza két hónap múlva. Heti vízcserés karbantartással a mulm nem hiszem, hogy probléma volna.
 
Hát szerintem a hozzáférhető dekorhomokkal egyre kell vigyázni, de arra nagyon: hogy ne folyjon rá az aljzat. Ha ezt el tudod hatékonyan választani, akkor már szerintem kézzel is abszolut tisztán tartható (átforgatod időnként, hogy az esetleg algásodó teteje cserélődjön), és hát az egész is könnyen is cserélhető -- leszívod, teszel be a helyére tisztát, ami kijött azt meg kisavazod vagy lugozod vagy bármi, és aztán mehet az vissza két hónap múlva. Heti vízcserés karbantartással a mulm nem hiszem, hogy probléma volna.
ennyi...;)
 
Hát szerintem a hozzáférhető dekorhomokkal egyre kell vigyázni, de arra nagyon: hogy ne folyjon rá az aljzat. Ha ezt el tudod hatékonyan választani, akkor már szerintem kézzel is abszolut tisztán tartható (átforgatod időnként, hogy az esetleg algásodó teteje cserélődjön), és hát az egész is könnyen is cserélhető -- leszívod, teszel be a helyére tisztát, ami kijött azt meg kisavazod vagy lugozod vagy bármi, és aztán mehet az vissza két hónap múlva. Heti vízcserés karbantartással a mulm nem hiszem, hogy probléma volna.

Köszönöm a választ! :) Nektek minden könnyen megy, de ha tényleg ennyi, akkor nekünk halandóknak is működhet... :)
 
Régebben le szoktam szívni a homokból és mindig frisset szoktam rakni felülre. A leszívott homokot összegyűjtöttem tisztítottam és újra felhasználtam.
De mostanában ezt a kis ezközt használom a homok tisztán tartására, mert meguntam a szivogatást.
A legnagyobb csipeszem százai közé bekötök damillal egy vékonyabb csövet. Miközben a végével átmozgatom a homokot egyből el is szívja a mulmot meg a felkevert dolgokat.
Pár perc alatt megvagyok,elég hatékony, mindig makulátlan homok a végeredmény!

21202071_6fe046fd0b1de22e182beabe89eb4124_l.jpg
 
Átalakítottam az akváriumom, és szinte az akvárium aljának nagy részére dekorhomok került. Miért van az, hogy vannak olyan területek, ahol a La Plata felső rétege szép sárga, viszont ha áttúrom a talajt az akvárium egyik felén, akkor fél centivel lejjebb inkább szürkés, kékes színű, míg ha a másik oldalon ások le a homok aljáig, ott végig sárga? Ez két hét alatt alakult így, keveredni nem tud semmivel a homok, így nem az színezi. Egy hete szintén átmozgattam a talajt, akkor még nem volt semmi. Összesen 1-2 cm vastagon van homok az akváriumban.
 
Back
Oldal tetejére