• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dekor homok szineződése, algás dekoráció

viktorlantos

Alapító
Admin
Kicsit vártam ezzel a bejegyzéssel, hogy mögöttem legyen egy kevés tapasztalat, de mivel működik gondoltam nyitok egy külön postot neki hátha mástnak is hasonló problémája van/volt.

A nano akiban Nilusi homokot használok. Ami gyönyörű sárgás színével nagyon jól mutat minden akiban. Sajnos pár hét használat után a felülete elkezdett foltokban algásodni mint a legtöbb világos talajjal megesik erős világítás esetén. Első 1-2 hónap után ezt feltöltéssel oldottam meg és megint szép volt a homokom, de már akkor láttam hogy ezt mindig nem lehet majd eljátszani.

Kicsit utána jártam és volt a drasztikus megoldás (aszem hidrogén peroxid csepegtetés) illetve volt a finom ami jelen esetben az ADA Phyton Git terméke. Utóbbit elég sok misztikum ővezi, hogy most akkor mire is jó tulajdonképpen. Miután már használom egy ideje azt mondanám több dologra is.

Van egy hasznos tulajdonsága, miszerint a Microsorum tipusú növényeken segít. Ezt a növényekből kivont alapanyagával teszi. Amióta vízcserékhez adom a Narrow egyrészt nagyon nő másrészt minden levele egészséges. Nincs pöttyösödés, nincsenek fekete foltok stb. Itt tényleg bevált.

A másik tulajdonsága az algaölő képesség. Én alapban adom a co2-t és az easy carbo-t napi adaglásban, de ez nem segített pl a talajomon. Valahol olvastam hogy a Phyton Git erre is jó. Talán az egyik magyarázat lehet, hogy sok távolkeleti aki tápozásában megtalálható ez a kis cucc.
Ecsetelheted fára, cseppentheted az algák közé, de amióta vízcsere után rendszeresen adagolom (4 csepp a 20 literhez hetente vízcsere után) azóta a homokom szép sárgás. Nem kell forgatnom, nem kell leszívni vagy épp feltölteni.

Kis finomság és egy ismeretlen termék, de nekem működik.

Esetleg ha valaki használja még szívesen olvasnám a tapasztalatokat.
 
viktorlantos said:
Van egy hasznos tulajdonsága, miszerint a Microsorum tipusú növényeken segít. Ezt a növényekből kivont alapanyagával teszi. Amióta vízcserékhez adom a Narrow egyrészt nagyon nő másrészt minden levele egészséges. Nincs pöttyösödés, nincsenek fekete foltok stb. Itt tényleg bevált.

Bár lehet, hogy ez is segített, de én elsősorban nem ennek tulajdonítanám a javulást. Mikor beraktuk a nanodba a microt, eléggé megcincáltuk, nem mutatott egy olyan igazán egészséges képet. Én arra gondolom, hogy ennyi idő kellett neki, hogy megerősödjön, magához térjen. Nálam a Narrow egy igen erőteljes csokorban érkezett és az első pillanattól gyönyörűen fejlődött. Egy elég könnyen tartható növényről van szó, így én inkább erre gondolnék.

A homokkal kapcsolatos tapasztalatod viszont eléggé felkeltette a kíváncsiságomat. Nekem is a nanomban voltak ezzel problémák. Én is leszívtam a megzöldült homokot, újat töltöttem bele, de soha nem maradt olyan mint eredetileg. Igazából ezzel már nem foglalkozok, mert már nem lesz annyira elszíneződő mint az elején és így sokkal természetesebb a kép, nem egy steril akvárium hatását mutatja. De lehet az új aki indításánál ki fogom próbálni.
 
Levinen said:
Bár lehet, hogy ez is segített, de én elsősorban nem ennek tulajdonítanám a javulást. Mikor beraktuk a nanodba a microt, eléggé megcincáltuk, nem mutatott egy olyan igazán egészséges képet. Én arra gondolom, hogy ennyi idő kellett neki, hogy megerősödjön, magához térjen. Nálam a Narrow egy igen erőteljes csokorban érkezett és az első pillanattól gyönyörűen fejlődött. Egy elég könnyen tartható növényről van szó, így én inkább erre gondolnék.

Ami a te akidban megtalálható narrow az a szerencse szülötte :lol: Még egy olyat nem találni az országban :lol: De most komolyan lehet hogy az egy idős növény volt elképesztő kondiban mikor betetted, emlékszem talán még Atival feleztétek is akkora volt. Sokszor látom hogy a Microsorumok levelei foltosak nagy akiban még többször. Szóval ezért is volt érdekes. Itt lehet más is bejtszott, de majd a nagyban is kipróbálom és meglátjuk hogy szuperál.
 
Most jutott eszembe, hogy valahol vettem korábban egy Microsoriumot mely nyilván nem Narrow volt, de nagyon kicsi, keskeny levelei voltak. A boltban még elég gyengén nézett ki, de a nagy akváriumomban kifejezetten "Narrorwá fejlődött" :) . Erről is teljesen eltűntek a foltok, nem is tudom mi lett volna belőle, ha nem adom el. Ez van a képen.

5437503_f5c25ae0016cb5f7224944f4b09f4f22_m.jpg

Illetve itt van a kép a real Narrowról és a kicsit elszíneződött homokról. Nekem tetszik mert természetes hatású (a homok).

5436793_0391534fa411fb2bbb0c199c9406b393_l.jpg
 
Nemrég, szept. 12-én indítottam a 35l nanóban a növényest.
Tegnap a fehér homoksáv a közepén egy nap alatt zöldalgás lett. Este amire jöttem haza láttam, hogy valamiért nincs olyan áramlat... hamar kiderült, hogy meghajlott a cső. Természetesen átfordítottam a szűrőt, így már biztonságosabb. De az algát beszedtem.
Múlt héten egy nap kivételével minden nap 40-50%-os vízcsere volt.

Ma mértem újra vízparamétereket. KH=4; PH=7.0; GK=10; NO2=0.2mg/l; NO3=5mg/l; NH3=0; PO4=0.4..0.6 mg/l (a po4 tesztem sztem megbizhatatlan); Fe=0.5 mg/l.
Vízcsere után HappyLife ProFito napi 0.8mm, HappyLife Ferro napi 0.8mm .. HappyLifer Carbo 0.2mm tápozás.

2 x 11W a világítás.

Az olajfátyolszerű jelenség ma is újra jelentkezett. Szépen lemertem vízcsere előtt.

(A fényképezéssel bajban vagyok.. most látom milyen gyenge a gépem, az akvarista napokon a barátom tiszta vakku nélkül fényképezett bármit tökéletes minőségben. Ennyit jelent a jó objektív. Na valami olyasmivel lehet akkit fényképezni! Ha lesz időnk találkozni elkérem a képeket az akvarista napokról is, s legközelebb az ő gépével (ha nem is veszek most) csinálok majd képet.)

Per pillanat most nem tudtam eldönteni mit lépjek erre az algásodásra.
 
szia
régebben mikor ezeket a tápot használtam( kiv. ferro)+JBL ferro24 . akkor napi 2-2.5 ml profito-t,4 ml carbo( happycarbo !!!! ) 3 csepp JBL.
szerintem nagyon keveset tápozol.
azt még azért megjegyzzem, hogy 2x ennyi fényem volt akkor.

art.
 
Emelem a tápadagot valahol a fény arányában (most duplázok és mérek)
A talaj vastagsága, illetve a dekor anyagok térfogatából adódóan nincs 30l víz és erre van 22W. A fény 33W-ra történő növelése még nem volt tervben.
 
Sziasztok!
Vegyszeres algaírtással még nem próbálkoztam. Egyelőre mechanikai és biológiai (Oto) módszereket alkalmaztam.
Volt egy nagyobb algabummom 3 hal elpusztulása során, amikor a dekoráción (3D háttér...) nagyobb mennyiségű zöld szakállalga jelent meg.
Ennek nagy részét óvatosan fogkefével lesúroltam és próbáltam a vízcserével összeszedni.
Másnap azt vettem észre, hogy a frontüvegen és a növények levelein telepedett meg foltokban...
Hogy lehet elkerülni, hogy mechanikai tisztítás során szétszóródjon az alga? Ti hogy csináljátok?
 
Sziasztok!
Vegyszeres algaírtással még nem próbálkoztam. Egyelőre mechanikai és biológiai (Oto) módszereket alkalmaztam.
Volt egy nagyobb algabummom 3 hal elpusztulása során, amikor a dekoráción (3D háttér...) nagyobb mennyiségű zöld szakállalga jelent meg.
Ennek nagy részét óvatosan fogkefével lesúroltam és próbáltam a vízcserével összeszedni.
Másnap azt vettem észre, hogy a frontüvegen és a növények levelein telepedett meg foltokban...
Hogy lehet elkerülni, hogy mechanikai tisztítás során szétszóródjon az alga? Ti hogy csináljátok?
A fogkefe keféjéhez közel rögzíts egy levegő csövet, így kefélés közben azonnal le is szívod az alga nagyját.
 
Szombaton véletlenül meglöktem az egyik dekorációt, egy szőlőtőkét. Alatta a talaj (sóder) szürke volt, mintha penészes lenne. Ráadásul tapintásra nagyon tömörnek éreztem. Próbáltam visszatenni, de pontosan nem tudtam. Viszont a garnélák azonnal odasereglettek és minden "penészt" feltakarítottak. Másnapra nyoma sem volt. Tapasztalt ilyet más fórumtárs is?

Ezután jutott eszembe, hogy talán érdemes volna valamilyen élőlénnyel a talajt folyamatosan átmozgattatni. Kivétel a maláj tornyos, azt nem szeretnék. Elsőnek a tubifex jutott eszembe. Ha van más ötlet, szívesen veszem! (y)
 
Talán ebben a topicban a helye: bezöldülnek a köveim. Ilyet már rengetegen láttatok gondolom. Hogyan takarítjátok le őket? Ha a vízfelszín közelében lévő kőről van szó akkor tök egyszerű a dolog, vízcserénél egy kicsit carbo-val locsolt fogkefével átsúrolom finoman aztán a carbo majd teszi a dolgát. DE mi van azokkal a kövekkel, amelyek mondjuk aprók vagy épp a scape olyan részét képezik ami érzékeny, minden mozgásra borulna?
A vízet nem szívhatom le talajig, hogy aztán a carbo-s fogkefével súroljak ott is finom mozdulatokkal, hogy a carbo dolgozzon. Vagy igen? Csinálja így valaki?
 
bezöldülnek a köveim. [...]
Lehet hogy ezzel egyedül vagyok, de nekem tetszik ha így történik. A természetben sem lehet találni makulátlan darabot vízben. Ha nem is pont zöld, de valami lesz rajta. Tapasztalatom szerint a világosabb színek könnyebben zöldülnek, a szürke vagy fekete (nálam) egyáltalán nem (vagy csak nem veszem észre).
Ha küzdeni szeretnék ellene, akkor megfelelő garnélákra vagy halakra bíznám a dolgot. Rombolás mentesen tisztára varázsolják, és nem kell aggódni hogy összedől. Szerintem.
 
Kicsit vártam ezzel a bejegyzéssel, hogy mögöttem legyen egy kevés tapasztalat, de mivel működik gondoltam nyitok egy külön postot neki hátha mástnak is hasonló problémája van/volt.

A nano akiban Nilusi homokot használok. Ami gyönyörű sárgás színével nagyon jól mutat minden akiban. Sajnos pár hét használat után a felülete elkezdett foltokban algásodni mint a legtöbb világos talajjal megesik erős világítás esetén. Első 1-2 hónap után ezt feltöltéssel oldottam meg és megint szép volt a homokom, de már akkor láttam hogy ezt mindig nem lehet majd eljátszani.

Kicsit utána jártam és volt a drasztikus megoldás (aszem hidrogén peroxid csepegtetés) illetve volt a finom ami jelen esetben az ADA Phyton Git terméke. Utóbbit elég sok misztikum ővezi, hogy most akkor mire is jó tulajdonképpen. Miután már használom egy ideje azt mondanám több dologra is.

Van egy hasznos tulajdonsága, miszerint a Microsorum tipusú növényeken segít. Ezt a növényekből kivont alapanyagával teszi. Amióta vízcserékhez adom a Narrow egyrészt nagyon nő másrészt minden levele egészséges. Nincs pöttyösödés, nincsenek fekete foltok stb. Itt tényleg bevált.

A másik tulajdonsága az algaölő képesség. Én alapban adom a co2-t és az easy carbo-t napi adaglásban, de ez nem segített pl a talajomon. Valahol olvastam hogy a Phyton Git erre is jó. Talán az egyik magyarázat lehet, hogy sok távolkeleti aki tápozásában megtalálható ez a kis cucc.
Ecsetelheted fára, cseppentheted az algák közé, de amióta vízcsere után rendszeresen adagolom (4 csepp a 20 literhez hetente vízcsere után) azóta a homokom szép sárgás. Nem kell forgatnom, nem kell leszívni vagy épp feltölteni.

Kis finomság és egy ismeretlen termék, de nekem működik.

Esetleg ha valaki használja még szívesen olvasnám a tapasztalatokat.
Szia Viktor. Azt szertném kétdezni,hogy amit ajánlottál az aljzat algasodást illetően,azt az ADA Phyton Git terméket nem találom a boltban. Nem áruljátok? Hol tudok venni,mert szívesen használnám,főleg ha jót tesz a microsorumnak is.
 
Emlékeim szerint a twinstarok bevetése óta nincsenek náluk ilyen dekorhomok algásodási gondok.
(Tudom, másik Viktorra gondoltál ;))
 
Emlékeim szerint a twinstarok bevetése óta nincsenek náluk ilyen dekorhomok algásodási gondok.
(Tudom, másik Viktorra gondoltál ;))
Szia. Igen másra irányult a kérdésem,de köszi az infót. Tényleg ennyire hatékony a víz sterilizátor? Láttam már olyan fotót ahol a twinstar fejet belepte az alga.
 
Leszívod, kiáztatod hipoban, kiöblíted alaposan, vízkezelős vízben kezeled, megint kiöblíted, és visszaköltöd :)
 
Sziasztok!
Dekorációról, homokról, kavicsról szerintem egyszerűen, vegyszermentesen (!) el lehet tüntetni bármilyen algát.
A módszer valszeg nem új, biztos mások is kitalálták/alkalmazták.
Szerencsére nem sok az alga nálam, de régebben előfordult a pontalga itt-ott, főleg egy sárkánykőn és egy mangrove gyökéren, erős fényforrás alatt. Ezeket elég nehéz lett volna sikálni, vegyszerezni, ezért fogtam őket, s a fürdőkádban szép lassan forró vizet csorgattam rájuk. Egy gyors hideg vizes öblítés után mehettek is vissza az akváriumba. 1-2 nap után senki meg nem mondta volna, hogy valaha is alga telepedett le rajtuk.
Nyilván ez a módszer nem mindig és nem mindenütt alkalmazható, de ahol igen, ott rendkívül hatékony.
Újabban növények éleiről tüntettem el növénycserével behurcolt BBA-t. Easy Carbo-s megoldás helyett egy rövid oxigénes vizes fürdetést alkalmaztam, akváriumon kívül. A Vallisneria kicsit megszenvedte, főleg a vékonyabb levelű növények, de intenzívebb tápozással és CO2 adagolással, mind helyrejött, alig egy hét után. Alga azóta sincs.
 
Sziasztok!
Dekorációról, homokról, kavicsról szerintem egyszerűen, vegyszermentesen (!) el lehet tüntetni bármilyen algát.
A módszer valszeg nem új, biztos mások is kitalálták/alkalmazták.
Szerencsére nem sok az alga nálam, de régebben előfordult a pontalga itt-ott, főleg egy sárkánykőn és egy mangrove gyökéren, erős fényforrás alatt. Ezeket elég nehéz lett volna sikálni, vegyszerezni, ezért fogtam őket, s a fürdőkádban szép lassan forró vizet csorgattam rájuk. Egy gyors hideg vizes öblítés után mehettek is vissza az akváriumba. 1-2 nap után senki meg nem mondta volna, hogy valaha is alga telepedett le rajtuk.
Nyilván ez a módszer nem mindig és nem mindenütt alkalmazható, de ahol igen, ott rendkívül hatékony.
Újabban növények éleiről tüntettem el növénycserével behurcolt BBA-t. Easy Carbo-s megoldás helyett egy rövid oxigénes vizes fürdetést alkalmaztam, akváriumon kívül. A Vallisneria kicsit megszenvedte, főleg a vékonyabb levelű növények, de intenzívebb tápozással és CO2 adagolással, mind helyrejött, alig egy hét után. Alga azóta sincs.
Megkérdezhetem mit értesz oxigénes vizes fürdetés alatt?
 
Back
Oldal tetejére