• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium DeKol Paludárium

DeKol

Kertész szaki
Sziasztok!

Korábban már a paludáriumok között megosztottam az enyémet.



De mivel a növény állományom bővült és kezdett zavarni a hátsó üveglap látványa,ami eléggé természet ellenes.Úgy döntöttem hogy muszáj valahogy természetesebbé tenni.Így hát elkezdetem keresgélni. Aminek a vége az lett hogy rájöttem hogy igazából nem is tetszik nekem a jelenlegi floráriumom és valahogy át kell alakítani.

Találtam pár fajta megoldást háttér kialakításra. De nekem fontos volt hogy a hátteret később maradéktalanul el lehessen távolítani. Erre még külföldi oldalakon se találtam példát.Elsőnek valami rács szerű anyagból akartam egy 3 oldalt betakaró burkolatot csinálni és arra akartam a hátteret ráépíteni, de itt a környéken nem találtam számomra megfelelő rácsot.Így úgy döntöttem hogy végül is a 3 oldalt betakaró burkolatot nikecelből készítem el.

2 centi vastag nikecelt használtam. Miután kész lettem ezzel a háttér vázzal jöhetett a háttér kialakítása.

Szerettem volna hogy a háttérbe már alapból fák is be legyenek építve, szerencsére egyik ismerősöm megajándékozott két nagyobb szőlőtőkével. Miután sikerült őket beszabni és elhelyezni a háttér vázon jöhetett a purhabbal való befedés.
De előtte szerencsémre eszembe jutott hogy mi lesz a vezetékekkel , ezért még az egyik sarokba egy gége csövet is elhelyeztem amibe később a vezetékeket feltudtam vezetni.Ezek után tényleg jöhetett a purhab, amiből két 1 literes kiszerelést használtam el, és még egy kicsi kellet volna belőle.

purhab.jpg


Ezek után jött a legpiszkosabb munka, ami a purhab lefedése volt. Erre a fekete szilikon és a tőzeg kombinációt használtam. Elsőnek gumikesztyűben elkentem a purhab felületén a szilikont, utána ha megvoltam egy résszel akkor felvittem rá a tőzeget. Tőzeget és a szilikont hagytam egy kicsit száradni, majd a felesleget egy ecset segítségével lesepertem. Végül a tőzeges lefedés kb 4 részből lett meg.

DSC_0804.jpg


N%25C3%25A9vtelen-1.jpg


Miután az apróbb hibák is javításra kerültek a háttér a garázsból felkerülhetett a lakásba :)
 
Garázsból a lakásba :)

Ez üveg takarítása után jöhetett a háttér behelyezése, ami szerencsére jó passzentosra sikerült így nem kellet még a tervezett szilikon rögzítő pontokat se használni.
10440636_10203256472684586_2670935780380781325_n.jpg


Ezek után jöhetett a növények behelyezése és a talaj elkészítése.

Növények nagy része epifita növények. Azon belül is inkább orhideák és a tillandsiák.De került be még pár futó növény is.

A talajt úgy akartam elkészíteni hogy az ultrahangos párásítónak is legyen helye. A talaj alsó 8 cm agyaggranulátum, amibe egy műanyag cső kapott helyet amin nagyon sok lyuk található. Ez lett a helye a párásítónak.Erre került 4 réteg geotextilia, amire 3 cm vastag földkeverék került. A műanyag cső még a földréteg fölé nyúlik 1 centivel, hogy ne kerüljön ott se az agyaggranulátum közé föld. Ezek után a talaj alsó 8 centije fel lett töltve a csövön keresztül Ro vízzel. DSC_0023.jpg

Miután a talaj elkészült a tetejére került egy moharéteg,aminek dekorációs és nedvességtartó tulajdonsága is kedvező.Ezek után bekerült még pár növénymix ként vásárolt növény és pár kisebb páfrány is.

Végül a képek:
DSC_0068.jpg

DSC_0003.jpg DSC_0022.jpg DSC_0073.jpg DSC_0094.jpg SD.jpg SDF.jpg


Végül egy videó is készült:
 
Tök jó lett! A párásító hová lett téve pontosan? Jól értem, hogy a talajban van?
 
Nagyon pöpec a cucc!Kik lesznek a lakók? :)
Ha ez a hobby ilyen ütemben fejlődik tovább,lassan külön fórumot is lehet neki indítani!
 
Tök jó lett! A párásító hová lett téve pontosan? Jól értem, hogy a talajban van?

Igen jól érted hogy a talajba lett elhelyezve. Végül is ez eléggé összetett talaj.Csináltam róla egy Móriczka rajzot amivel megpróbálom megmutatni hogy milyen.
flor%25C3%25A1rium+2.png
A florárium aljától a barna vonalig a talaj agyaggranulátummal és vízzel van töltve.Ebben a rétegbe már benne van a kék színnel jelöl cső
Ezt a réteget felül egy geotextilia zárja le, és innentől a szürke vonalig földkeverékkel van lefedve a geotextilia.
Kék színnel jelölt cső a dolog lényeget, ez e 4 cm átmérőjű műanyag cső.Aminek oldalfala a barna vonal magasságáig ki van lyukazgatva, a barna vonal felet nem mert akkor a földkeverék beoldódna a vízbe.Ennek a lyukacsos csőnek az a lényege hogy nem engedi a párásítóhoz a agyaggranulátumot de a vizet átengedi a lyukakon keresztül és itt lehet a florárium aljába lévő víz utánpótlását megoldani. A móriczka rajzot véletlenül teljesen fordítva rajzoltam meg, valahogy így esett "kézre", a csövem jobb oldalt van.A képek között van olyan kép ahol látszik a talajon lévő 12cm ventilátor, ez a ventilátor szállítja el a párát. Ennek az "eltüntetése" még tervbe van.

Végezetül egy kép a talajról, még egyenlőre látszik elől, de tervben van egy öntapadós fóliás kitakarás:
talaj.jpg
 
Nagyon pöpec a cucc!Kik lesznek a lakók? :)
Ha ez a hobby ilyen ütemben fejlődik tovább,lassan külön fórumot is lehet neki indítani!


Sajnos semmilyen állat nem kapott engedélyt.Igazából nem is nekik készült, hanem inkább a benne lakó növényeknek. Jelenleg is már kb 40 fajta orchidea és tillandsia él benne :)
 
Köszi a részletes leírást.
Akkor ha jól értem, a cső végén (felül) jön ki a pára, amit a venti eloszlat.
 
Nagyon-nagyon klassz ez a zöld ,,kocka".:) Egy-két békácska feldobná nagyon! (Írtad, hogy nem lesz állatka, csak mondom..)

A hátterezésért külön gratulálok, mert nagyon tetszik, szép lett! ;) A piroslevelű, illetve a fehérszegélyű növények neveit meg tudnád mondani ?
Hali!
 
Nagyon-nagyon klassz ez a zöld ,,kocka".:) Egy-két békácska feldobná nagyon! (Írtad, hogy nem lesz állatka, csak mondom..)

A hátterezésért külön gratulálok, mert nagyon tetszik, szép lett! ;) A piroslevelű, illetve a fehérszegélyű növények neveit meg tudnád mondani ?
Hali!
Szia!
Bár nem engem kérdeztél, de válaszolok. A piros levelű az Fittónia, a fehér szegélyű az pedig Ficus pumila "sunny", ez egy futónövény.
 
Egyetértek az előttem szólókkal, nagyon ízléses.
Esetleg a ventillátort nem fogod elrejteni valahová? Illetve nem hangosak?
 
Nagyon szép lett! Külön tetszik a párásító csövének a kivitelezése :) Ezeket a növényeket honnan lehet beszerezni? Virágboltos, kertészetes növények, vagy speciális helyről lehet csak hozzájuk jutni (bocs, nem értek annyira hozzájuk)?
 
Szia !

A moha feletti kerek levelu novenynek, amelyiknek 8-9 levele van egy agan, annak meg tudod esetleg mondani a nevet?
 
Back
Oldal tetejére