• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

dekalabda akváriuma

a kis nanónál legutóbb jártam úgy - a sok ecsettel - hogy egy kis algásodást látván feltekertem a co2-t. algából egyre több lett. 1-2 hét elment mire rájöttem, hogy a túl sok co2 sem jó. lecsavartam a normális szintre, folytattam a karbantartásokat és szép lassan eltmúlt az algásodás is.

hogy a co2 mint tápanyag hatott pozitívan az algára, vagy a túlzott co2 leamortizálta a lebontó baktériumokat ezt nem tudom.
 
viktorlantos said:
hogy a co2 mint tápanyag hatott pozitívan az algára, vagy a túlzott co2 leamortizálta a lebontó baktériumokat ezt nem tudom.
Én valószínűnek tartom, hogy mindkettő közrejátszott.
 
Nos nagyon szépen köszönöm a sok építő jellegű hozzászólást, tényleg jó, hogy ennyi sok segítségre számíthatok ;)
A probléma tényleg a co2 túlzott adagolása volt, így ezt visszaveszem, de előtte egy 5 napos blackout-tal ártok az algáknak (remélem :p )
Majd a visszatérés után a világítást is tanácsotokra 4 órával kezdem, mert idáig még nem próbáltam ilyet :) meg mert használhat! :)
Növényes kollégának meg üzenem, hogy van némi önbecsülésem, és ha nem lesz olyan állapotban az akvárium, akkor nem indítom el...
 
Nos, az akvárium túlesett egy 5 napos blackout-on, ami ugyan nem sokat segített, de a segítségetekkel rájöttem, hogy a túl sok CO2 sem hasznos, ezért visszavettem, és így az alga is úgy tűnik kezd csökkenni, persze 2naponta fogkefével és csipesszel folyamatosan távolítom el a fonálalgát, ami néhány helyen elő akar bújni...
Egy kérdésem lenne: a szűrő esőztetőjét megtoldottam, és a hátsó falra tettem, mert voltak olyan helyek az aksiban, ahol mulmbánya alakult ki :)
Viszont így elég kérdéses számomra, hogy hova rakjam a diffuzort..ebben kéne a segítségetek!
Sajnos a sok alga miatt a növények nem igazán nőnek, vettem pár szál stemet, hátha ez segít a további algatámadás elkerülésében, amíg helyrejönnek a növények!
képet valószínűleg rakok fel, mert nem hiszem, hogy a HAC-ig elérné azt az állapotot, amit vártam, de ez majd még a jövő zenéje :angel:
 
dekalabda00 said:
Viszont így elég kérdéses számomra, hogy hova rakjam a diffuzort..ebben kéne a segítségetek!

Az én javaslatom az, hogy mindenképp előre tedd a difit. Nyilván a frontüvegen nem mutatna valami szépen, ezért az oldalüveg legelejére tenném. Hogy melyik oldara? Megnézném mindkét oldalon, és ahol jobbnak tűnik az áramlás, és a beoldódás, oda. Szerintem ez a szűrő szívó ágával ellentétes oldal lesz, de lehet, hogy nálad másképp alakul az áramlás.
 
Nekem is volt ilyen algám és rengeteget kinlódtam a kiírtásával. Mindent kipróbáltam csak a legfontosabbat nem.
Mindenképpen CO2 / flow probléma. Korlátlan Co2-t kellene biztosítani a növényeknek, de persze a halak-garnélák stb. miatt nem lehet.
Ha elég nagy a flow, akkor a beoldással lehet a gond. Nekem az üveg diffuzorok annyira nem váltak be.
Próbálj ki más beoldási módszereket: pl. külső reaktor. Tudnál valami képeket felrakni a növények állapotáról?

Üdv. Igéző
 
a korlátlan CO2-vel tapasztalatból nem értek egyet, próbáltam, és egyre több alga jelentkezett.
képet készítek majd a közeljövőben, a valisneria nana és a microsorium tulajdonképpen semmit nem nőtt, a előbbi hozott azért pár új hajtást, de nem nő 10cm-nél magasabbra, sajnos vissza kellett vágnom az összes magas hajtást, mert bealgásodtak...a narrow meg valahogy nem indul be, bár az indítás utáni hét óta algás volt az akvárium, tehát remélem most már elindulnak a növények is :|
 
Ez a kép az indítás után pár nappal készült, sajnos azóta a hátsó növények nem így néznek ki, de reménykedem ;)
9518451_7e0ba7c5b2adf9c3f97da70c65dbabc3_m.jpg
 
Szépen berendezted az akváriumot, igazán mutatós lett. Viszont, ami a leginkább szembeötlő, hogy nagyon kevés növénnyel kezdtél, ráadásul nem gyorsan növők és full világítással működteted az akit. Az eléjén pakold meg pl. rotalával, difformis, vizicsillag stb. ezek jól mutatják azt is , ha valami tápanyaghiány jelentkezik. Később kiveheted őket és tetszésed szerint rendezheted. Ha nincs növény az akiban nyomathatod teljes gőzzel a dolgokat, az csak az algáknak fog kedvezni..

Üdv. Igéző
 
Köszönöm a segítségeket, azt hiszem a legnagyobb felelős a túl magas CO2 szint volt, most úgy tűnik, alga már nem jelentkezik, az utolsó foltokat távolítom el apránként :)
bekerült egy csapat parázslazac, és 2 amano garnéla is, az állományt majd idővel bővítem még ;)
a növények úgy látszik, kezdenek helyrejönni, a hc is növöget már, a narrow és a valisneria nana küzd még az elemekkel, de nekik áll lassan a zászló :thumbup:
 
dekalabda00 said:
Köszönöm a segítségeket, azt hiszem a legnagyobb felelős a túl magas CO2 szint volt, most úgy tűnik, alga már nem jelentkezik, az utolsó foltokat távolítom el apránként :)
bekerült egy csapat parázslazac, és 2 amano garnéla is, az állományt majd idővel bővítem még ;)
a növények úgy látszik, kezdenek helyrejönni, a hc is növöget már, a narrow és a valisneria nana küzd még az elemekkel, de nekik áll lassan a zászló :thumbup:


Szerintem a mi módszereinkkel az akváriumban nehezen lehet megvalósítani a növények számára a "túl magas CO2 szintet". Egyedüli dolog amire ügyelni kell az, hogy ne bántsuk a halakat, garnélákat, stb. Érdemes lassan, apránként kikisérletezni, hogy mi az a maximális mennyiség, amitől még jól érzik magukat és ezt a szintet érdemes tartani. Ez persze egy full növényes akváriumra érvényes.
Nálad egy kicsit más a helyzet, mert ha jól láttam a képről, nagyrészt lassú növekedésű és/vagy kisssebb CO2 igényű növényeket választottál (kivétel a HC) és ezekből sem raktál sokat. Így érthető, hogy a full tápozás és felhúzott CO2 miatt beindultak az algák. Ez a növénymennyiség szerintem nem elegendő egy új aki indításához. Persze ha elég ügyes vagy elkerülheted így is az algákat kevesebb világítással és mérsékelt tápozással.
dekalabda00 said:
a növények úgy látszik, kezdenek helyrejönni
Aranyszabály, hogy ahol a növények egészseégesek és jól fejlődnek, ott visszaszorul és szép lassan eltűnik az alga. Érdemes tehát figyelni a növényeket és kielégíteni az igényeiket ;)
Üdv. Igéző
 
Igéző said:
Szerintem a mi módszereinkkel az akváriumban nehezen lehet megvalósítani a növények számára a "túl magas CO2 szintet". (...)
Így érthető, hogy a full tápozás és felhúzott CO2 miatt beindultak az algák.
Nem úgy közelíteném meg a kérdés, hogy a növényeknek túl sok a CO2, hanem a túl magas CO2 szint csökkenti a pH-t, ami a szűrőbaktériumok szempontjából nem előnyös. Én azt gondolom, hogy ez is közrejátszott az algásodásban. Tehát a túl alacsony pH miatt kevés volt a szűrőbaktérium, emiatt túl sok lehetett az ammónia. Így tápanyag volt bőven az algáknak, ők pedig gyorsabbak voltak, mint a növények.
 
oRphEus said:
Igéző said:
Szerintem a mi módszereinkkel az akváriumban nehezen lehet megvalósítani a növények számára a "túl magas CO2 szintet". (...)
Így érthető, hogy a full tápozás és felhúzott CO2 miatt beindultak az algák.
Nem úgy közelíteném meg a kérdés, hogy a növényeknek túl sok a CO2, hanem a túl magas CO2 szint csökkenti a pH-t, ami a szűrőbaktériumok szempontjából nem előnyös. Én azt gondolom, hogy ez is közrejátszott az algásodásban. Tehát a túl alacsony pH miatt kevés volt a szűrőbaktérium, emiatt túl sok lehetett az ammónia. Így tápanyag volt bőven az algáknak, ők pedig gyorsabbak voltak, mint a növények.

Ez a túl alacsony pH nálam például nem játszott. Stabil 6.9 környékén vagyok. Viszont van egy paraméter amit nem szoktunk mérni. Ez a COD - Chemical Oxygen Demand. http://en.wikipedia.org/wiki/Chemical_oxygen_demand
ADA műhelyben rendszeresen nézik ezt az értéket - van is ilyen tesztjük - és mint egy visszajelzőt használják a szűrő megfelelő működésére. A CO2 túladagolása okozhat oxygénhiányt is amiben tartósan a szűrőbaktériumok nem tudnak megfelelően működni, csökken a hatékonyságuk. Ez is egy eshetőség.

Persze legalább annyira lehet az is a baj, hogy túl nagy az ingadozás a túladagolt napközbeni CO2 állapot és az esti holtidőszakok között. Ezt az ingadozást pedig kihasználják az algák.
 
viktorlantos said:
Viszont van egy paraméter amit nem szoktunk mérni. Ez a COD - Chemical Oxygen Demand. http://en.wikipedia.org/wiki/Chemical_oxygen_demand
ADA műhelyben rendszeresen nézik ezt az értéket - van is ilyen tesztjük - és mint egy visszajelzőt használják a szűrő megfelelő működésére. A CO2 túladagolása okozhat oxigénhiányt is amiben tartósan a szűrőbaktériumok nem tudnak megfelelően működni, csökken a hatékonyságuk. Ez is egy eshetőség.
Így van, ez is az előzőekből adódó tényező, ezért kell összefüggéseiben nézni a dolgokat.
 
Úgy tudom végeztek már olyan kisérletet növényes akiban, hogy teljesen kihagyták belőle a szűrést, csak powerheadeket raktak, hogy meglegyen a megfelelő flow. Mégis minden rendben volt benne, amíg rendszeresen karban tartották és a növények jól érezték magukat. A dús növényzet nagyon gyorsan felhasználja az ammóniát és az algaspóráknak így nincsen meg a stimuláló tényező.
A másik dolog, vajon mi az a minimális PH érték, amikor a nitrifikáló bacik már nem dolgoznak? És meg tudjuk-e egész pontosan mérni ? A tegnap olvastam a Barreporton, hogy Tom valamelyik akváriumában 5.8 volt a PH és ennek ellenére minden rendben működött.
Egy szó mint száz: a lényeg az, hogy figyeljünk a növényekre :D

Üdv. Igéző
 
Back
Oldal tetejére