• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Normál terrárium lesz, szellőző részeken muslicabiztos háló, ajtók közti résen valami gumis élvédő, ami összezár.

Lámpa marad a 4x39 ATI, elégnek kéne lennie erre a magasságra is, nem bánom, ha van egy kis árnyék alul, természetesebb a hatás.

Moha hátfal részletesen ebben a videóban megtekinthető:


Videó linket köszi.

Hányas üvegből csináltatod?
Gondolom elhúzható ajtó elöl, szellőzőrácsok elöl és felül?

Videót megnéztem, ja, klasszik Epiweb cucc. :)

Mivel ragasztottátok a fákat meg az Epiwebet? Szilónak tűnik így kép alapján...
Én akváriumi szilóval csináltam, de elgondolkodtam anno valami építőipari ragasztó használatán is...

Egyébként kicsit parázok a belső pumpa használatán, félek bontani kell ahhoz, hogy tisztítani lehessen, "medence" részt nem akarok a békák miatt, szóval ezen a dolgon még rugózok... tudom, hogy az Epiwebet így kell(ene) használni, felülről folymatosan áztatni, de én egyelőre plusz probléma forrást látok benne.
 
Utoljára módosított:
Egyébként kicsit parázok a belső pumpa használatán, félek bontani kell ahhoz, hogy tisztítani lehessen, "medence" részt nem akarok a békák miatt, szóval ezen a dolgon még rugózok... tudom, hogy az Epiwebet így kell(ene) használni, felülről folymatosan áztatni, de én egyelőre plusz probléma forrást látok benne.

Nézz be a naplómba, én rácsot ragasztottam (szilóval) az aljára, abba megy be a pumpa. A rácsot bevontam geotextillel, így a rács elkülöníti a pumpát az agyaggolyótól, illetve a maradék helyet ki lehet tölteni TM szivaccsal akár.
Ekkor arra kell figyelni, hogy az agyaggolyó legyen olyan magas, amilyen a pumpa. Utólag magasabbra csinálnám a rácsot, mert így majd nem biztos, hogy a pumpa mellett az ültető talajréteget elég magasra tudom csinálni, úgyhogy másnak már javasolnám, hogy erre figyeljen. Meg arra, hogy a frontüvegen a rács alatti üveg ennek megfelelően magas legyen. Nem jó, ha a rácson kifolyik a víz. :)
Illetve a berendezéskor kell rá figyelni, hogy beférjen a kezed, hozzá tudj férni a pumpához (nálam a fák ragasztásakor kellett erre figyelni, hogy ne ragasszak fát oda, ahol a pumpa van).

Egy másik megoldás, ha alapból az egész alján egy false bottomot csinálsz, ilyen hasonló rácsból. Erre youtube-on találsz linkeket, ha beírod, hogy vivarium false bottom.
A rács beszerzése nehézkes lehet, az amcsiknál minden háztartási boltban kapni ilyet eggcrate néven, nálunk nem találtam.

Harmadik megoldás, hogy ha a csövezést meg tudod oldani, akkor olyan pumpát teszel, aminek a szívó és nyomó ágára is lehet csövet csatlakoztatni (Eheim és Oase nagyobb pumpái tudják ezt, azt hiszem), és akkor az akváriumon kívül helyezed el a pumpát, így nem kell bontani. Ehhez az üveget kell fúrni, és a muslicabiztos csatlakozást megoldani, ami fejvakarós lehet.
 
Nem tudom hányas üvegből lesz, az üvegesre bíztam, majd jön ahogy jön :)

Elöl dupla elhúzható ajtó, alatta szellőzőrács. Két oldalüveg tetején egy-egy 100mm furat, ezekhez belülre kerül kifelé fújó ventillátor, ami alacsony teljesítményen, időzítve fogja szellőztetni a terkót. Így a teteje teli üveg lesz. Természetesen a ventiket is borítom muslicabiztos hálóval, így nem jutnak ki, és a békák se tudnak beleakadni.

Szilóval ragasztottuk a fákat és az epiwebet is. Fákat a sajátomba már habbal fogom, ahogy Greg, a szilóval "rugalmasak" az ágak, tudod mozgatni. Nem esett le egy se, de fura érzés :) Az epiwebet viszont tökéletesen fogja.

Nálam a "medence" rész szivaccsal lesz borítva, így a békák nem tudnak bemenni (egyébként tudnak úszni a nyílméregbékák, hiába olvasni sok helyen, hogy gond a víz, tök jól elvannak benne. Nyilván figyelni kell rá, hogy a pumpához később is hozzáférj, de ha megfelelően körül van szivacsozva, geotextíliázva, stb. akkor nem nagyon kell takarítani.
 
Végülis ja, ha szivacsból vágok egy kis medencét, meg rá is szivacsot, arra a geotextília és rá az aljzat, mindenhova másholva mehet az agyaggolyó alulra, akkor ez jó lehet...
Köszi az ötleteket.
 
Bocsi, hogy beledumálok itt teljesen laikusként.. de ahogy nézegetem ezeket az alkotásokat, egyre jobban mozgat a dolog.. :)
Melyik naplókat érdemes végigolvasni?
Szellőztető az must have? - illetve pontosítva a kérdést: nem gondolodnék élőlényeken csak növényeken, szóval ha nagyobb nyílások vannak rajta (akár nincs frontüveg) akkor is szükséges?
Van valahol konkrét leírás, hogy milyen technikában érdemes gondolkodni? (látom, hogy hidegpárásító, meg esőztető - inkább konkrét típusra gondolok)
Milyen üvegvastagság célszerű?

Köszönöm!!
 
Túl sok vivárium napló nincs még, szerintem érdemes mindet végigpörgetni, hogy lásd, kinél milyen hibák buktak ki, ezekből lehet leginkább tanulni.

1. Szellőzés kell! De persze ez lehet az, hogy nyitott az eleje a terkónak, de akkor non-stop menjen a hidegpára és időnként valamilyen esőztetés vagy akár napi egyszer-kétszer kézi spricni, hogy ne száradjanak ki a növények. Nekem is ilyen lesz a 60-as, meg a picit feljjebb linkelt videóban is ilyet építettünk, stabilan működött. Ha zárt a terrárium, érdemes a frontüveg alján és a terrárium felső részén valamilyen szellőzőrácsot tenni, és ventillátorral felül kifelé fújni a levegőt. Így bent lentről felfelé majd kifelé áramlik a levegő, ez jó az epifitáknak és nem párásodik a frontüveg.

2. Legegyszerűbb esőztető szetteknél egy RO booster pumpa nyomja a vizet és finom porlasztású fejek szórják a vizet a növényekre. Lehet kapni kész szetteket (nálunk is van, de szerintem a neten nincs fent) de összeállítani se nagy matek. Hidegpára nem kötelező zárt terkóban, de nálam látványosan jobban érzik magukat a növények, mióta van. Nyitott terráriumnál muszáj.

3. Üvegvastagságot mi mindig az üvegesre bízzuk. Ő tudja, adott méret milyen üvegből biztonságos és tartós. De jelentősen vékonyabb persze mint az azonos méretű akváriumok, hiszen nem kell víznyomást tartania.
 
Túl sok vivárium napló nincs még, szerintem érdemes mindet végigpörgetni, hogy lásd, kinél milyen hibák buktak ki, ezekből lehet leginkább tanulni.

1. Szellőzés kell! De persze ez lehet az, hogy nyitott az eleje a terkónak, de akkor non-stop menjen a hidegpára és időnként valamilyen esőztetés vagy akár napi egyszer-kétszer kézi spricni, hogy ne száradjanak ki a növények. Nekem is ilyen lesz a 60-as, meg a picit feljjebb linkelt videóban is ilyet építettünk, stabilan működött. Ha zárt a terrárium, érdemes a frontüveg alján és a terrárium felső részén valamilyen szellőzőrácsot tenni, és ventillátorral felül kifelé fújni a levegőt. Így bent lentről felfelé majd kifelé áramlik a levegő, ez jó az epifitáknak és nem párásodik a frontüveg.

2. Legegyszerűbb esőztető szetteknél egy RO booster pumpa nyomja a vizet és finom porlasztású fejek szórják a vizet a növényekre. Lehet kapni kész szetteket (nálunk is van, de szerintem a neten nincs fent) de összeállítani se nagy matek. Hidegpára nem kötelező zárt terkóban, de nálam látványosan jobban érzik magukat a növények, mióta van. Nyitott terráriumnál muszáj.

3. Üvegvastagságot mi mindig az üvegesre bízzuk. Ő tudja, adott méret milyen üvegből biztonságos és tartós. De jelentősen vékonyabb persze mint az azonos méretű akváriumok, hiszen nem kell víznyomást tartania.

A 60-as tetszett a galériában is, az a videó volt az első ami elkezdte birizgálni az agysejtjeim.. :)
Közben csináltam egy wabi-kusa tálat.. az is nagyon tetszik.. meg hát az orchideákat is szeretjük.. szóval azért nagy erőkkel lökdösöm magam egy vivárium felé :D
Ami viszont biztos, hogy ha megépítem akkor minél kevesebb technikát szeretnék :)
Ez az epiweb nálatok is megvásárolható?
Lámpa az mennyire kardinális? - első nekifutásban valami 90x40-50 cm alapterületre és 100-120 cm magasságban gondolkodok
 
Epiwebunk egyelőre nincs, de a növekvő igényekkel könnyen lehet hogy fekvesszuk a kínálatába. Szép növényekhez kell a brutal feny. Én high-tech akvariumhoz hasonló fényerőt javaslok hogy minden noveny kiadja a színét. De sokkal kevesebbel is elvannak, csak nem annyira szép. Illetve magas terkonal arra is gondolni kell hogy alulra is jusson fény.
 
Tomi, ha kész a vivárium, egy fotót üresben dobsz róla?
És ha nem titok, privátban megírod hogy kivel csináltattad?

Sok a kókler üveges, akváriumot még csak-csak összeraknak, nyílméregbékás vivárium viszont már elég magas labda... :D
 
Back
Oldal tetejére