• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Dark Seiryu layout - 128l

Hallottam már, hogy valaki startttól nyélen tolja a CO2-t, tápozást, fényt, és sikeres. (pl. cinescaper említette) Valóban a kezdeit mállások oka zömében a sovány fény lehet. Milyen lumen/litert ajánlotok ez esetben hány órás megvilágítással?
Az idővel kapcsolatban már leírtam, hogy mit gondolok.
A lumen/liter pedig számomra megfoghatatlan fogalom ebben a kontextusban. Szerintem, a növények a megvilágításból tudnak profitálni, amit pedig lux-ban mérünk. (meg persze nem mindegy sperktrum, stb. stb.) Hiába van 10.000 lumenes lámpád, és 100 lumen/liter a számított fényáram, ha lámpa túl magasan van, vagy túl rövid a megvilágítási idő, vagy leárnyékolja egy tereptárgy- vagy egy másik növény a többit. (Mondjuk @csokemarcell -nél ez utóbbi nem következhet be... :) )
 
Az idővel kapcsolatban már leírtam, hogy mit gondolok.
A lumen/liter pedig számomra megfoghatatlan fogalom ebben a kontextusban. Szerintem, a növények a megvilágításból tudnak profitálni, amit pedig lux-ban mérünk. (meg persze nem mindegy sperktrum, stb. stb.) Hiába van 10.000 lumenes lámpád, és 100 lumen/liter a számított fényáram, ha lámpa túl magasan van, vagy túl rövid a megvilágítási idő, vagy leárnyékolja egy tereptárgy- vagy egy másik növény a többit. (Mondjuk @csokemarcell -nél ez utóbbi nem következhet be... :) )

Én ezt értem, de adott a 6500 Kelvin kb 25-27cm magasra függesztve. Árnyékolás nincsen, mindent egyenletesen ér a fény. Csak arra lettem volna kíváncsi, hogy van-e valami bevett "nagyjábóli" érték, hogy pl. csapd fel 80lm/l-erre 7 órás megvilágítási idővel az első héten. Vagy mindenki full random csinálja és állítgat. Nagyon sokat segítene pár konkrétum akár nagyjábóli tartományra értve.
 
Én kezdettől nyélgázon nyomok mindent. ADA és GA is így tesz. 8 óra világítás, co2 és tápozás is megy. Vízcsere 2 naponta, aztán egyre ritkábban. A 40-es mélység miatt 85-90% fényerő elég lehet a csúcsra járáshoz. A 25 centis távolság rendben van az akvárium tetejéről. Én 6 óránál kevesebbet akkor sem világítanék a helyedben, ha még is az óvatos módszert választod.
 
Én kezdettől nyélgázon nyomok mindent. ADA és GA is így tesz. 8 óra világítás, co2 és tápozás is megy. Vízcsere 2 naponta, aztán egyre ritkábban. A 40-es mélység miatt 85-90% fényerő elég lehet a csúcsra járáshoz. A 25 centis távolság rendben van az akvárium tetejéről. Én 6 óránál kevesebbet akkor sem világítanék a helyedben, ha még is az óvatos módszert választod.
Király, köszi. 🙏 👍
 
Én ezt értem, de adott a 6500 Kelvin kb 25-27cm magasra függesztve. Árnyékolás nincsen, mindent egyenletesen ér a fény. Csak arra lettem volna kíváncsi, hogy van-e valami bevett "nagyjábóli" érték, hogy pl. csapd fel 80lm/l-erre 7 órás megvilágítási idővel az első héten. Vagy mindenki full random csinálja és állítgat. Nagyon sokat segítene pár konkrétum akár nagyjábóli tartományra értve.
Jelentés
Ne offoljuk szét @csokemarcell naplóját, ezért ez lesz az utolsó hozzászólásom.
Régen itt vagy, nem vagy kezdő, tudod, hogy több topic is foglalkozik a világítással, ezért nem kifejezetten neked írom:
Ha valaki teljesen tanácstalan lámpa ügyben, akkor nézze meg személyesen (vagy a fénykép galériában), hogy a G.A.-ban hogy alkalmazzák a lámpákat. A LED-től kezdve, a fénycsöves ATI lámpákig vagy a nagynyomású fényforrásokig mindenre van példa. Az akváriumok méretének és a lámpák típusának utána lehet nézni. A lámpák magasságát pedig ránézésre meg lehet saccolni, vagy megméred, vagy megkérdezed telefonon ( :) ), hogy 20-25cm vagy 1 méter. A LED lámpáknál még egyszerűbb a dolog, mert a kisebbeknél eleve egy láb van hozzá, ami meghatározza az akvárium méretét (vagy inkább fordítva...) és egyértelműen megadja a magasságot is. Ha pedig függesztős (a mérete miatt), azt pont ugyan olyan magasra kell tenni, mint a lábas kivitelt, mert az a lámpa csak nagyobb, de a teljesítménye dm2-re kivetítve kb. ugyan akkora, mint a kisebb testvéreié. A teljesítményfelvétel szintén katalógusadat, megtalálod. Induljunk ki abból, hogy a gyártó és a forgalmazó is tudja mit csinál? Tehát, ha ezeket a lámpákat úgy szereled fel, ahogy gyárilag ajánlják (vagy a G.A-ban látod), nagyon mellé lőni nem tudsz. Az az adat pontosabb lesz, mintha itt valaki leírja, hogy "ilyen magasan, meg olyan lumen/W". Ez, szerintem ökölszabályként elfogadható. Ha DIY-ben gondolkodsz, akkor pedig vagy lekoppintod valamelyik gyári lámpát (a hozzá tartozó adatokkal (magasság, teljesítmény, színhőmérséklet, stb) együtt)) vagy elindulsz a saját fejed után, és adott esetben feltalálod a spanyol viaszt, amit párszor nekem is sikerült. ;)
Az időről még egy utolsó szót: nem gondolom (bár lehet, hogy butaságot írok), hogy a G.A.-ban folyamatosan játszanának a megvilágítási időkkel: első napon ennyi, aztán a következő héten annyi, majd amannyi. Ha mégis ilyet csinálnak, azt csak teszt jelleggel, mert kíváncsiak, hogy egy-egy lámpa mit tud, vagy egy-egy növény mit kíván? A növényeknek mindig ugyan annyi fényre van szüksége, akár friss az akvárium, akár nem. A növény azt nem tudja, hogy mikor ültették el, csak azt, hogy kap elég tápot és fényt vagy nem?
O.T. vége. Bocsánat csokemarcell. ☮
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Egy hetes az akva, (látszólag) minden rendben, fejlődik minden a maga tempójában.

day7_1_1080p.jpg

A két előtéri növényt lehetett volna kicsit sűrűbben/nagyobb darabokban telepíteni, de ezen kívül más növényesítésbeli hibát én nem látok (azért szóljon, aki igen :D ), persze azért még sok idő kell, mire elnyeri azt a formáját, amit elképzeltem.

A rend kedvéért (és főleg későbbre magamnak):
Az első egy héten 60%-ra dimmelve napi 7 órát ment a lámpa, 6-6 ml Brighty K-t és Mineral-t adagoltam, valamint 3 ml Excel-t. A CO2 nagyjából ~150 bpm-en üzemelt, és két órával a világítás előtt kapcsol be.
Pár dolgot a mai naptól kezdve emeltem: a lámpa most már 70%-ra van dimmelve, illetve a bubiszámot is emeltem 170-180 bpm köré, mivel nem igazán érte el a limezöld állapotot. (Bár ami most a képen látszik az sem sokkal biztatóbb, ez valamivel több, mint 3 órával a mágnesszelep kattanása után készült, lehet, hogy inkább a flow-t kéne kicsit valahogy finomhangolni.)
 
Lehet, hogy inkább a flow-t kéne kicsit valahogy finomhangolni.

Nekem ez volt az első gondolatom. Szerintem a flowal lesz gond.
A kép alapján a kifolyó és a skimmer lehet, hogy egymás ellen dolgoznak és valami fura kavart csinálnak az áramlásban.
Ha jól látom a lily és a szívó ág közvetlen egymás mellett vannak a frontüveg felé. Ez esetben megpróbálnám a skimmert a túlsó oldalra a hátsó lap felé tenni. Íg talán felerősöddne a körkörös forgás. Nem esküdnék meg rá, de működhet.

Ha nem akarsz pakolgatni még, áthelyezheted a drop chekkert lejebb a talaj közelébe, hogy megnézd mindenhol hiány van e vagy csak ott fenn.
Korábbi akvámban volt olyan szitu, hogy ez segített rájönni, hogy nem a mennyiséggel, hanem az áramlással lesz valami gond.
 
Ha nem akarsz pakolgatni még, áthelyezheted a drop chekkert lejebb a talaj közelébe, hogy megnézd mindenhol hiány van e vagy csak ott fenn.
Korábbi akvámban volt olyan szitu, hogy ez segített rájönni, hogy nem a mennyiséggel, hanem az áramlással lesz valami gond.

Ez a DC áthelyezgetés jó ötlet, mindenképp kipróbálom a következő napokban. A skimmer nem hiszem, hogy annyira beleszólna az áramlásba, mivel csak napi 3x kapcsol be, kétszer fél órára, és egyszer 15 percre. De a szívó és nyomó ágak elhelyezkedésével is fogok majd játszani. A skimmert két dolog miatt sem raknám az átellenes sarokba, ha nem muszáj, egyrészt ott már elég magasan van a domb, és ebből kifolyólag erősen árnyékolná az alatta lévő stemeket. A mostani pozíciójában pont jól jön ki, és nincs ilyen probléma. Másrészt csak akkor lenne értelme átrakni, ha folyton (vagy legalábbis sokkal többet) menne, ami nekem korábban annyira nem vált be, mindig elég hasonló eredményt kaptam, mint a mostani reagens folyadék szín, szerintem azért, mert egyszerűen kihajtotta a vízből a gázt (egyébként ez pont olyan átlós elrendezésben volt). De ha nem sikerül sehogy érdemben javítani más módszerrel, akkor azért ki fogom próbálni.
 
Ez a DC áthelyezgetés jó ötlet, mindenképp kipróbálom a következő napokban. A skimmer nem hiszem, hogy annyira beleszólna az áramlásba, mivel csak napi 3x kapcsol be, kétszer fél órára, és egyszer 15 percre. De a szívó és nyomó ágak elhelyezkedésével is fogok majd játszani. A skimmert két dolog miatt sem raknám az átellenes sarokba, ha nem muszáj, egyrészt ott már elég magasan van a domb, és ebből kifolyólag erősen árnyékolná az alatta lévő stemeket. A mostani pozíciójában pont jól jön ki, és nincs ilyen probléma. Másrészt csak akkor lenne értelme átrakni, ha folyton (vagy legalábbis sokkal többet) menne, ami nekem korábban annyira nem vált be, mindig elég hasonló eredményt kaptam, mint a mostani reagens folyadék szín, szerintem azért, mert egyszerűen kihajtotta a vízből a gázt (egyébként ez pont olyan átlós elrendezésben volt). De ha nem sikerül sehogy érdemben javítani más módszerrel, akkor azért ki fogom próbálni.
Azt hittem, gyakrabban megy a skimmer. Ez esetben az valóban nem lehet gond és így értelmét sem látom az áthelyezésnek. Kiváncsi vagyok mi lesz a megoldás. Sok sikert. 👍
 
Időközben kb. két nap leforgása alatt történt egy kisebb alga-bumm, jórészt diatom az előtérben, illetve némi zöld szőr/fonal és ecset a Rotala Green-en, mindkét sarokban. Szóval egy nitrit mérés után be is kerültek az algaevőim, 8 Amano és 5 Oto. Egyetlen éjszaka alatt szinte teljesen kipucolták az akvát, mindössze az az elhanyagolható ecset és fonal maradt meg, legkésőbb a Rotalák nyírásakor kezdek majd vele valamit. Egyelőre csökkentem a tápot 6-6 ml/napról 5-5 ml/napra, máshoz csak akkor fogok hozzányúlni, ha feltétlen szükséges. Illetve egy kép a mai állapotról, mert meglepően sokat nőtt minden 5 nap alatt:

49606009742_430ebac2f9_h.jpg

A flow tekintetében egyelőre nem történt semmilyen előrelépés, mindössze ma cseréltem teljesen újra a folyadékot, miután nem messze a diffitől rakva sem lett világosabb színű. Bár limezöld továbbra sem lett, de azért mintha világosabb lenne. Szemre egyébként nem tűnik feltétlen rossznak a flow (legalábbis az biztos, hogy korábban sem volt jobb :D), azon gondolkoztam, hogy a Brighty K nem okozhatja-e ezt, ugyanis a leírás szerint lehet ph emelő hatása, és cseppteszttel mérve durván 0,5-tel magasabb is a ph-m, mint eddig Green Aqua Micro Macro tápokkal (és persze korábban is ~180bpm-en ment a CO2).
 
Ma 3 hetes az akva, némi zöld szőr és fonal jelen van, illetve picit zöldül az üveg, de alapvetően minden rendben. Stemek szépen nőnek, Pinnatifidák dettó. Illetve múlt héten sikerült beszereznem a GA-ból apró levelű Anubiasokat (amik egyébként már indításkor is tervben voltak, csak akkor épp nem volt), amikkel feltöltöttem rengeteg rést. Van viszont két növény, ami jóformán meg sem mozdult indítás óta, a Cryptocoryne Parva-k, illetve a Cuba (szerencsére azért a Parvula szépen fejlődik, legrosszabb esetben megmarad csak az :D). A flow és a bubiszámot időközben úgy tűnik sikerült jól beállítani, utóbbi valahol 200 és 220 között lehet most. Illetve a Blyxa leveleinek a legvége elkezdett szétfoszlani. Furcsa, mert szerencsére nem halnak el teljesen ezek a levelek, de sajnos cserébe szinte az összes levele ilyen, illetve szép kis fonal szálak nőnek ki a bomló részből.

49644673293_25997495e8_k.jpg

A héten még majd dobok fel pár közelit is valamikor, köszi, ha benéztél!
 
Nem tudom miért, de élőben/eredeti fotón sokkal telítettebbek a színek, az ide feltöltött verzió valamiért fakóbb. a HR-a gyakorlatilag barnás narancs helyett, staurok is halványzöldek a valódi méregzöld helyett, blyxa is sápadt, de minden növényre igaz ez.
 
Nem tudom miért, de élőben/eredeti fotón sokkal telítettebbek a színek, az ide feltöltött verzió valamiért fakóbb. a HR-a gyakorlatilag barnás narancs helyett, staurok is halványzöldek a valódi méregzöld helyett, blyxa is sápadt, de minden növényre igaz ez.

Igaz még nagyon nem érzem, hogy hogyan is kéne akváriumot fotózni, de ezzel pl most valamit a fórum csinált, Flickr-ön sokkal jobb: link
 
A gyep általában nehezen indul, de legalább nem olvadt el, már az is reményt adhat.
A pinnatifidát nyessed gyakran, mert ha túl magasra hagyod, az zavaró lesz. Bár imádom a blyxát és gyönyörű a színe is nálad, de oda, ahol most van, én nagyon soknak érzem.
Már a szimmetria miatt is, inkább ott is stau lenne jobb.
Amúgy pöpec.👍
 
A gyep általában nehezen indul, de legalább nem olvadt el, már az is reményt adhat.
A pinnatifidát nyessed gyakran, mert ha túl magasra hagyod, az zavaró lesz. Bár imádom a blyxát és gyönyörű a színe is nálad, de oda, ahol most van, én nagyon soknak érzem.
Már a szimmetria miatt is, inkább ott is stau lenne jobb.
Amúgy pöpec.👍

A pinnatifidák pont a kép készítése előtt lettek nyesve, a későbbiekben ennyire nagyra sem akarom majd hagyni őket, csak egyelőre picit engedném megerősödni őket. Voltak azért pakolgatva is, a legtöbb még nincs is rendesen megkapaszkodva. A Blyxával kapcsolatban igazad van, őszintén szólva nem volt eddig soha nekem, és nem gondoltam volna, hogy ennyire gyorsan fog nőni minden máshoz képest. Kicsit még titkon reménykedem benne, hogyha hozzá nő majd minden, akkor emészthetőbb lesz (megj.: továbbra is az számomra a legnagyobb kihívás így kezdőként, hogy már ültetéskor érezzem, mi milyen lesz, ezért is történnek ilyenek, mint ami a blyxával :D), de ha nem, akkor fogok vele valamit kezdeni.
 
Back
Oldal tetejére