• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Dark Seiryu layout - 128l

csokemarcell

Főkertész
Sziasztok!

Bár már egy éve annak, hogy utoljára naplóztam, ettől függetlenül a hobbit nem adtam fel, mindössze szépen lassan elfogyott az időm és a motivációm rendszeresen dokumentálni az akvárium életében bekövetkező változásokat. Azonban most, amikor megszületett az elhatározás egy teljesen új layout készítésére (a meglévő technikát felhasználva), végigpörgetve (az amúgy sem túl hosszú) régi naplót, és eléggé megbántam, hogy félbehagytam a naplózást. Egyrészt rengeteg dolgot tanultam belőle, másrészt tök jó élmény 1-1,5 év távlatából újra végignézni az akva fejlődését. Szóval kvázi csatlakozva az elmúlt napokban meghirdetett kísérlethez, a jövő héten induló akvárium életét igyekszem végig aktívan naplózni.

A HS-t a héten @loci1234 barátommal elkészítettük (ez már szinte hagyomány, az összes eddigi nagyobb módosításnál vagy újraindításnál segített nekem), erről egy kép:

HS_1920p.jpg

Technikai részletek:
- 80x40x40 128 literes opti-half üveg
- Eheim 2178 külső szűrő (nagyrészt Matrix-szal, és némi Bio-Rio-val töltve)
- dimmelhető ATI 4x39W T5
- 10-15 liter ADA Amazonia Light átmentve (és átmosva) az eddigi setup-ból az emeléshez
- 10-15 liter új ADA Amazoina II
- 2-3 liter ADA Power Sand Advance S
- CO2 rendszer
- ~14 kg dark seiryu és néhány darabka red moor

Tervezett növények:
- Parvulával kevert Cuba előtéri gyep
- középen a kisebb-nagyobb résekbe Pinnatifida, Stauro illetve Blyxa (esetleg valamilyen kisebb Crypto-félék)
- a háttérbe a dombokra Rotala H'ra és Rotala Green

Illetve ennél a scape-nél most megpróbálkozom az ADA tápozással, igaz eléggé pénztárca-gyilkos, de őszintén szólva nekem az EI nem vált be annyira, így ki szeretném mindenképpen próbálni ezt a más szemléletű tápozást. Így hirtelen most ennyi jutott eszembe, ha megtörtént a növényesítés, újra jelentkezem.

Off: Bocs a nem túl kreatív naplócímért, ennél többre nem vagyok képes :D
 
Szia,

Jól néz ki a scape 👍
Azok a köveket átszövő gyökerek jól hatnak. Ha egyet tanácsolhatok akkor azt mondanám sok kicsi kis indával még told meg ezt, hogy jobban kijöjjön amit mondani akarsz vele. Próbáld a nagyobbakat elől tartani és kisebbeket pedig hátra atérhatás kedvéért.

Kövekből is szerintem jót tenne bele egy jó pár kisebb darab, hogy legyen benne egy átmenet és természetesen hasson. Balról pedig a nagy kőcsoport tetejéről hiányzik nekem egy nagyobb csúcsosabb kő.

Bocsi, hogy így kéretlenül írtam agondolataimat de ha még nem locsoltad fel az akvát ez a néhány extra szerintem sokat adna ehez.

Király lesz, jó szorakozást hozzá! 👍

Üdv,
Norbi
 
Szia,

Jól néz ki a scape 👍
Azok a köveket átszövő gyökerek jól hatnak. Ha egyet tanácsolhatok akkor azt mondanám sok kicsi kis indával még told meg ezt, hogy jobban kijöjjön amit mondani akarsz vele. Próbáld a nagyobbakat elől tartani és kisebbeket pedig hátra atérhatás kedvéért.

Kövekből is szerintem jót tenne bele egy jó pár kisebb darab, hogy legyen benne egy átmenet és természetesen hasson. Balról pedig a nagy kőcsoport tetejéről hiányzik nekem egy nagyobb csúcsosabb kő.

Bocsi, hogy így kéretlenül írtam agondolataimat de ha még nem locsoltad fel az akvát ez a néhány extra szerintem sokat adna ehez.

Király lesz, jó szorakozást hozzá! 👍

Üdv,
Norbi

Szia!

Köszi a hozzászólást és az észrevételeket, ezt nem írtam le külön, de természetesen bárki bárhol esztétikai hibát/javítanivalót lát, nyugodtan írja le. Bár nem versenyzési céllal készül, de ettől függetlenül fejlődni szeretnék minden téren.

Amit az apróbb kövekről, illetve további vékonyabb inda-hatást keltő gyökerekről írtál, azt abszolút érzem én is, sajnos egyelőre ennyi volt a "készletem", amiből dolgozni tudtam, de a jövő héten talán lesz még lehetőségem a feltöltés előtt eljutni a GA-ba és beszerezni pár beleillő darabot. Ami a bal oldali dombot és a csúcsosabb követ illeti, van amúgy már ott egy ilyen kő (bár való igaz, hogy a fotón kissé elveszik a két dominálóbb kő között), megpróbálhatom esetleg azt még kicsit mozgatni is akár, vagy ha találok egy szép darabot, akkor elhozom majd. Plusz egyébként tervben van, hogy növényesítéskor pár kisebb red moor még kerül a dombok tetejére, csak azok még áznak, mivel nem fogom tudni őket hova ragasztani. De ez még nem fix, csak ha sikerül őket ízlésesen elhelyezni, akkor kerülnek be.
 
Köszi a hozzászólást és az észrevételeket, ezt nem írtam le külön, de természetesen bárki bárhol esztétikai hibát/javítanivalót lát, nyugodtan írja le. Bár nem versenyzési céllal készül, de ettől függetlenül fejlődni szeretnék minden téren.

Szia!

Nagyon tetszik, amit összeraktál, várom a plusz fákkal kiegészített verziót.

Egy pici észrevétel: a karikázott kő, számomra az azon az oldalon levőktől mind színében, mind textúrájában nagyon elüt. Inkább a másik oldalon lévő kövekhez stimmelne. Ha találnál a GA látogatáskor valami szép feketét, csipkézettet, jobban illene oda.

HS_1920p.jpg
 
Szia!

Nagyon tetszik, amit összeraktál, várom a plusz fákkal kiegészített verziót.

Egy pici észrevétel: a karikázott kő, számomra az azon az oldalon levőktől mind színében, mind textúrájában nagyon elüt. Inkább a másik oldalon lévő kövekhez stimmelne. Ha találnál a GA látogatáskor valami szép feketét, csipkézettet, jobban illene oda.

View attachment 87556

Innen nem látszik, de valójábna ez egy elég 3D-s darab és igazából 3db-ból tettük össze, élőben sokkal jobban hat. Ugyanakkor egyszerűen kifutottunk a megfelelő méretű DS-ekből a boltban, semmi más nem passzolt ebben a méretben ide. (Sem méretben, sem alakban sajnos). relatíve most szűkebb volt a lehetőségek tárháza emiatt, kompromisszumokat kellett kötni. Sűrű Stauros beültetést terveztünk a szikarepedésekbe, szerintem szépen be fog illeni majd.
 
Innen nem látszik, de valójábna ez egy elég 3D-s darab és igazából 3db-ból tettük össze, élőben sokkal jobban hat. Ugyanakkor egyszerűen kifutottunk a megfelelő méretű DS-ekből a boltban, semmi más nem passzolt ebben a méretben ide. (Sem méretben, sem alakban sajnos). relatíve most szűkebb volt a lehetőségek tárháza emiatt, kompromisszumokat kellett kötni. Sűrű Stauros beültetést terveztünk a szikarepedésekbe, szerintem szépen be fog illeni majd.

Élőben mindig mást mutat, mint képen, a stau alatt valóban nem nagyon fog látszani a kő.
 
Először is köszönöm mindenkinek a véleményezést!

Egy pici észrevétel: a karikázott kő, számomra az azon az oldalon levőktől mind színében, mind textúrájában nagyon elüt. Inkább a másik oldalon lévő kövekhez stimmelne. Ha találnál a GA látogatáskor valami szép feketét, csipkézettet, jobban illene oda.

Teljes mértékben igazad van, ezen a fotón kissé furán mutat. Engem speciel a textúrabeli különbség annyira nem zavar, de azért ha lesz időm GA-zni, meglesem a nagyobb köveket is. Ami a színét illeti, az elég csalóka. Az van ugyanis, hogy alapból szinte semennyire nem tér el a mellette lévőtől, viszont egyrészt máshogy áll, a jobb oldali árnyékot vet saját magára, amitől sötétebbnek hat, plusz tovább rontja a helyzetet, hogy a bal oldali mellett van kettő kicsi sima seiryu darabka, amik sokkal világosabbak ugyebár, viszont így a képet nézve, olyan, mintha azok is a nagyobb kő részei lennének. De egyelőre muszáj bent lenniük, ki kellett támasztani a talajt, hogy ne folyjon le. Amúgy is ugye tervben van kisebb darabkák beszerzése, hátha majd sikerül ezek helyére is találni valamit. De ha nem sikerül, akkor majd a növényzettel megpróbálom takarni.
 
Na végül ma megtörtént a HS véglegesítése, a növényesítés, és a feltöltés.

A hardscape-hez javaslataitok alapján válogattunk még ma pár apróságokat, és kiegészítettük néhány helyen (bár radikális változás nem történt, a legnagyobbat szerintem a két domb közötti lankás rész változott, de ez sajnos egy front fotón nem jön úgy át, később erről amúgy is akarok majd néhány közelit):

HS_final_1920p.jpg

Növényesítve és feltöltve:

day0_feltoltve_2_1080p.jpg

Az első posztban leírt növénylista végül egy az egyben megvalósult.

Az első héten természetesen menni fognak a napi vízcserék, illetve kezdésnek napi 4 órát fogok világítani, 60%-ra dimmelve a lámpákat. Tápozni az első héten szerintem valahol a gyári ajánlás harmada és fele között fogok. Akinek van esetleg tapasztalata ADA tápokkal, annak kíváncsi lennék a véleményére, hogy mennyi az ajánlott tápozás az első héten (figyelembe véve, hogy egy cserép Rotala Green-t kivéve minden zselés).

Köszi, ha benéztél!
 
Elnézést, bepofatlankodok pár mobilos képpel (a teljesség igénye nélkül);
 

Attachments

  • 0A18427A-8A56-4620-B0E3-48C47D3F28E4.jpeg
    0A18427A-8A56-4620-B0E3-48C47D3F28E4.jpeg
    345.1 KB · Megtekintések: 133
  • F4066CC3-1C5E-4706-8974-2BE81DBFA27F.jpeg
    F4066CC3-1C5E-4706-8974-2BE81DBFA27F.jpeg
    267.2 KB · Megtekintések: 137
  • 8186A3B9-3B29-4FA6-ACF8-2A3108A9A4AD.jpeg
    8186A3B9-3B29-4FA6-ACF8-2A3108A9A4AD.jpeg
    352.4 KB · Megtekintések: 134
Ennyi fénnyel szerintem semmire sem fognak menni a növények. Volt már a fórumon aki vagy 30 doboz parvulát nyírt így ki.

Csak az én fotóim alapján mondod ezt, vagy Lóci fotói alapján is ez a véleményed? Ez csak azért fontos, mert az én fotóim iszonyat alulexpósak (sajnos csak később gépen vettem észre, legközelebb jobban figyelek erre), elvileg 60%-ra dimmelve is ~60 lumen/liternél vagyok (feltételezve, hogy a dimmeléssel a lumen érték lineárisan csökken).
 
Értem, alapvetően úgy terveztem, hogy hétről hétre emelek 1 órát, de akkor átállítom, és 5 óráról fog indulni.
Hi!
Csatlakoznék @eMZé véleményéhez. Lehet, hogyha így állítod be, akkor már nem lesz mihez emelni a világítási időt hetek múlva...
Szerintem az alap a napi 8 óra. Ettől el lehet térni +/- 1 órát, de csak később, ha már látszik az irány a növényeken.
A dimmeléshez nem tudok hozzászólni, de a véleményem az, hogy inkább egy kevés zöld alga legyen a növényeken (amit aztán kevesebb világítással be lehet majd lőni), minthogy a kevés világítás miatt kipusztuljanak a növények.
 
Utoljára módosított:
Hi!
Csatlakoznék @eMZé véleményéhez. Lehet, hogyha így állítod be, akkor már nem lesz mihez emelni a világítási időt hetek múlva...
Szerintem az alap a napi 8 óra. Ettől el lehet térni +/- 1 órát, de csak később, ha már látszik az irány a növényeken.
A dimmeléshez nem tudok hozzászólni, de a véleményem az, hogy inkább egy kevés zöld alga legyen a növényeket (amit aztán kevesebb világítással be lehet majd lőni), minthogy a kevés világítás miatt kipusztuljanak a növények.

Hallottam már, hogy valaki startttól nyélen tolja a CO2-t, tápozást, fényt, és sikeres. (pl. cinescaper említette) Valóban a kezdeit mállások oka zömében a sovány fény lehet. Milyen lumen/litert ajánlotok ez esetben hány órás megvilágítással?
 
Hi!
Csatlakoznék @eMZé véleményéhez. Lehet, hogyha így állítod be, akkor már nem lesz mihez emelni a világítási időt hetek múlva...
Szerintem az alap a napi 8 óra. Ettől el lehet térni +/- 1 órát, de csak később, ha már látszik az irány a növényeken.
A dimmeléshez nem tudok hozzászólni, de a véleményem az, hogy inkább egy kevés zöld alga legyen a növényeket (amit aztán kevesebb világítással be lehet majd lőni), minthogy a kevés világítás miatt kipusztuljanak a növények.

Őszintén szólva még néhány éve olvastam ezt a fajta indítási módszert, amit most is alkalmazok, és ez mindössze a második teljesen "tiszta" indításom high-tech növényes vonalon. Szóval hallgatok rátok, feltolom már mától napi 7 órára, köszi a tanácsokat!
 
Back
Oldal tetejére