• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Dark and Hopeful

Sziasztok,

Vasárnap nyomtam egy 50%-os vízcserét jószokásom szerint. Következő holnap lesz.
Ahogy írtam is fentebb rámértem az tápanyagokra, kezdve a vassal.

Eredmények:
  • Fe= 0.6ppm
  • Po4= 0.03ppm
  • No3= 4ppm
  • K= 20ppm
A vas értékcsökkenése tök jó, örömmel látom, hogy a micro elhagyásának eredményeképp ez hozza a várt eredményt. Ezzel ellentétben viszont nagyon furának találom a foszfát hatalmas esését és vele együtt a nitrát alacsony szintjét. Ez így elég kevésnek tűnik. A foszfátot mindenképpen kell külön emelnem még így is, de nem túl alacsony az a nitrát? Napi 6ml macro mellett talán valamivel magasabbnak kéne legyen.
 
Sziasztok,

Vasárnap nyomtam egy 50%-os vízcserét jószokásom szerint. Következő holnap lesz.
Ahogy írtam is fentebb rámértem az tápanyagokra, kezdve a vassal.

Eredmények:
  • Fe= 0.6ppm
  • Po4= 0.03ppm
  • No3= 4ppm
  • K= 20ppm
A vas értékcsökkenése tök jó, örömmel látom, hogy a micro elhagyásának eredményeképp ez hozza a várt eredményt. Ezzel ellentétben viszont nagyon furának találom a foszfát hatalmas esését és vele együtt a nitrát alacsony szintjét. Ez így elég kevésnek tűnik. A foszfátot mindenképpen kell külön emelnem még így is, de nem túl alacsony az a nitrát? Napi 6ml macro mellett talán valamivel magasabbnak kéne legyen.

Csak a szokásos vízcsere ment, vagy volt műsoron kívül beiktatott is?
Igen, a nitrát és a foszfát is elég alacsony, told meg, főleg, hogy a vas - bár csökkent már - de még mindig elég magas a szintje.
 
Csak a szokásos vízcsere ment, vagy volt műsoron kívül beiktatott is?
Igen. Én heti kétszer cserélek vizet 50-50%-ban. Szerdán és Vasárnap. Emiatt van az, hogy 60literes akvába 6-6ml Micro-Macro megy. Jelen esetben csak 6ml Macro.
De nagyon alacsonynak találom a nitrátot. És főképp azt nem értem, hogy hogy lehet, hogy a nitrát és foszfát jóval kevesebb a Kálium meg maradt? Lehet kevés a macro és többet kéne adni? Plusz kiegészíteni foszfáttal?
 
Igen. Én heti kétszer cserélek vizet 50-50%-ban. Szerdán és Vasárnap. Emiatt van az, hogy 60literes akvába 6-6ml Micro-Macro megy. Jelen esetben csak 6ml Macro.
De nagyon alacsonynak találom a nitrátot. És főképp azt nem értem, hogy hogy lehet, hogy a nitrát és foszfát jóval kevesebb a Kálium meg maradt? Lehet kevés a macro és többet kéne adni? Plusz kiegészíteni foszfáttal?

Nem tudom, hogy a kálium miért nem csökkent - de az igazat megvallva én a káliummal nem nagyon szoktam foglalkozni, ha nincsenek kálium hiányra utaló tünetek, Ha van külön nitrát porod, adhatsz a macro mellé azt is (akár csipetenként), plusz foszfátot. Ha nincs, akkor macro emelés és pluszba foszfát.
 
adhatsz a macro mellé azt is (akár csipetenként), plusz foszfátot.
Mondjuk, ha mindent külön kéne még pluszban hozzáadni a GA táphoz akkor kb. semmi értelme nem lenne a GA tápnak 😅 Szerintem inkább emelek a tápanyag mennyiségen és adok hozzá foszfátot pluszban. De előtte még a holnap esti vízcsere előtt megmérem a helyzetet, hogy tudjam mennyit lenne érdemes emelni.
 
Mondjuk, ha mindent külön kéne még pluszban hozzáadni a GA táphoz akkor kb. semmi értelme nem lenne a GA tápnak 😅 Szerintem inkább emelek a tápanyag mennyiségen és adok hozzá foszfátot pluszban. De előtte még a holnap esti vízcsere előtt megmérem a helyzetet, hogy tudjam mennyit lenne érdemes emelni.

No én sem hosszú távon gondoltam, hogy adjunk mellé ezt meg azt :), csak amíg helyre nem áll a megbillent egyensúly! Aztán megint teszi a dolgát a GA táp.
 
No én sem hosszú távon gondoltam, hogy adjunk mellé ezt meg azt :), csak amíg helyre nem áll a megbillent egyensúly! Aztán megint teszi a dolgát a GA táp.
Csak akadékoskodok itt feleslegesen 😅 Az ötlet amúgy jó, lehet így is teszek csütörtökön. Ezt úgy írtam, hogy hegyekben(enyhe túlzással) állnak az ilyen-olyan tápok itthon.

Köszi a tippet @evavigh ❤️
 
Ma este vízcsere következik.
Kiváncsiságból ismét megmértem a fontosabb értékeket.

Po4= 0.2 ppm
No3= 5-15 ppm

Hol is kezdjem...?

Nitrát
Zsír új JBL teszttel mértem meg. A skálázás ha jól emlékszem a következő: 1-2-3-4-5-15-30-stb... Oké. Ez azt jelenti, hogy ezen a teszten 9 referencia pont található. 9 darab színminta segít abban, hogy meghatározzuk a nitrát szintet. Rendben, menni fog. Mixelgetük, várakozunk és kapunk egy szines lötyit. Megnézzük melyik színhez áll közelebb. És akkor egy sínekre érzékeny embert arcbacsap a realitás, hogy oké ez most végülis mit jelent? Mert 5-nél sötétebb a lé, viszont 15-nél világosabb. Akkor ez most mi? 6,7,8,9,10,11,12,13,14? Nemtudom eldönteni.
Ezt mégis hogyan kéne eldönteni megfelelően? :eek:

Foszfát

Tegyük fel, hogy 15ppm volt a Nitrát szintem. Akkor az azt jelenti, hogy azt a fránya foszfátot még mindig emelnem kell. Oké, mennyivel? Mondjuk azt, hogy minden ami mondjuk 1-1.5ppm közé esik az végülis jó lesz ehez a nitrátszinthez. Oké, mivel emeljünk? Van itthon Seachem Flourish Phosporus és por.
Mivel munkaidőben mértem ezt az eredményt és szerettem volna minél gyorsabb megoldást találni a Seachem tápja mellett döntöttem. Többnyire azért mert van egy online kalkulátora a terméknek.
Oké, adott egy 0,2ppm szint az akvában és én azt mondtam, legyen 1,1ppm belőle. Az eredmény a következőt modta 50Literrel számolva (Úgy voltam vele, hogy mielőtt túl locsolom inkább nettó számolok):
9.9ml.

Jó lesz az 10-nek. Belelocsoltam és kb egy óra elteltével rámértem a foszfátra és kontrol képpen megmértem a nitrátot is. Nitrát ugyan azt az eredményt hozta és itt jön a meglepetés a Po4 tesz is. Mivan? Mégegy mérés, eredmény ugyan az. Ezt nem tudom most megmagyarázni. A teszt lehet rossz, de a teszt az egy éves kb és korábban tudtam jót mérni vele. Gondolatok, ötletek?
 
Folytatom, mert nem hagy nyugodni ez az egész 😅

Ötletem az, hogy letesztelem a tesztet.
Kimértem kerek 1Liter frissen csapolt RO vizet. Po4-szint nem mérhető.

A JBL teszt legmagasabb feltűntetett értéke 1.8ppm

Szóval, ha nulláról indulunk a kérdés, hogy mennyi Seachem foszfátot kell 1Liter vízhez adni, hogy 1.8ppm legyen a Po4.

Screen Shot 2021-01-13 at 18.42.45.png

0.4ml Seachem Flourish Phosphorus.

Eredmény: 1.8ppm
Mind a foszfát dózis számító, mind pedig a foszfát teszt a dolgát.


Ne csak a levegőbe beszéljek:
IMG_20210113_190058.jpg

De akkor hol a bibi a rendszerben? Hogy lehet az, hogy 10ml foszfát adagolása után sem mozdult el a teszt szine? Valami okosat tud valaki mondani? :notworthy:
 
Folytatom, mert nem hagy nyugodni ez az egész 😅

Ötletem az, hogy letesztelem a tesztet.
Kimértem kerek 1Liter frissen csapolt RO vizet. Po4-szint nem mérhető.

A JBL teszt legmagasabb feltűntetett értéke 1.8ppm

Szóval, ha nulláról indulunk a kérdés, hogy mennyi Seachem foszfátot kell 1Liter vízhez adni, hogy 1.8ppm legyen a Po4.

View attachment 100239

0.4ml Seachem Flourish Phosphorus.

Eredmény: 1.8ppm
Mind a foszfát dózis számító, mind pedig a foszfát teszt a dolgát.


Ne csak a levegőbe beszéljek:
View attachment 100240

De akkor hol a bibi a rendszerben? Hogy lehet az, hogy 10ml foszfát adagolása után sem mozdult el a teszt szine? Valami okosat tud valaki mondani? :notworthy:
@evavigh keni-vágja ezt a részét.
Mondjuk, amikor nekem efféle problémám volt, habozás nélkül a GA-s porokhoz nyúltam. A P-t pl. egy csipetnyit, mint ahogy egy bográcsba szórunk. Két hét alatt helyére billentek az értékek.
 
Hogy lehet az, hogy 10ml foszfát adagolása után sem mozdult el a teszt szine?
Elnyeli a talaj. A következő kérdésedre ("na de ennyit?") már nem tudom a választ, nekem is furcsa.
Mindenesetre az aktív talajok elnyelik a foszfátot, majd egy idő után telítődnek és ilyenkor sokan beleszaladnak a túladagolásba, mert nem veszik ezt észre és megszokásból adagolják.
 
A P-t pl. egy csipetnyit, mint ahogy egy bográcsba szórunk.
Bográcsba még nem próbáltam az extra foszfátot. De nyáron kipróbálhatnánk egy GA workshop keretein belül :ROFLMAO:
Egyébként az is van itthon, de a seachemnek legalább annyira, ha nem jobban kéne tennie dolgát. És érdekes módon mégsem.


Mindenesetre az aktív talajok elnyelik a foszfátot
Erre én is gondoltam, de örülök, hogy megerősíted. Egyébként ez simán lehet a probléma mert ugye 3-4 héttel ezelőttig elég vékonyan tápoztam ami azt jelenti, hogy a foszfát is nagyon alacsonyan volt tartva. Szóval ha úgy vesszük akkor a telitődés folyamata simán tarthat még most is.

Viszont lehetséges, ha egy ilyen mennyiséget beletolok 10ml aminek 0.9ppm-et kéne emelni. Egy-két óra alatt felemészti a talaj? (Ezt csak azért is feltettem 😅 )

Ilyenkor egyébként mi a legjobb megoldás? Tolni bele a foszfátot mérni és visszavenni, ha azt látjuk stabilizálódott?
 
Bográcsba még nem próbáltam az extra foszfátot. De nyáron kipróbálhatnánk egy GA workshop keretein belül :ROFLMAO:
Egyébként az is van itthon, de a seachemnek legalább annyira, ha nem jobban kéne tennie dolgát. És érdekes módon mégsem.



Erre én is gondoltam, de örülök, hogy megerősíted. Egyébként ez simán lehet a probléma mert ugye 3-4 héttel ezelőttig elég vékonyan tápoztam ami azt jelenti, hogy a foszfát is nagyon alacsonyan volt tartva. Szóval ha úgy vesszük akkor a telitődés folyamata simán tarthat még most is.

Viszont lehetséges, ha egy ilyen mennyiséget beletolok 10ml aminek 0.9ppm-et kéne emelni. Egy-két óra alatt felemészti a talaj? (Ezt csak azért is feltettem 😅 )

Ilyenkor egyébként mi a legjobb megoldás? Tolni bele a foszfátot mérni és visszavenni, ha azt látjuk stabilizálódott?

Igen, ilyen mértékben tudja nyelni a foszfátot. Én mindig másnap mértem rá, és az elején csak épp picivel volt magasabb az előző napi értéknél. Én emeltem a plusz foszfátot addig, amíg meglátszott, hogy adtam. Majd amikor elértem a kívánt értéket, csökkentettem az adagot és természetesen méregettem tovább, hogy lássam mennyi kell a szinten tartáshoz.
 
Igen, ilyen mértékben tudja nyelni a foszfátot. Én mindig másnap mértem rá, és az elején csak épp picivel volt magasabb az előző napi értéknél. Én emeltem a plusz foszfátot addig, amíg meglátszott, hogy adtam. Majd amikor elértem a kívánt értéket, csökkentettem az adagot és természetesen méregettem tovább, hogy lássam mennyi kell a szinten tartáshoz.
Ennyit méregetni, irigyellek a türelmedért. De mostmár végigcsinálom és méregetem ameddig helyre nem állnak a szintek. Egyébként mint érdekesség, hogy elvettem a Micro-t úgy látom mintha stagnálna az alga és például az ecetalga nem került oda több helyre azóta. Pedig csak pár napról van szó.
 
Sziasztok,

Tegnap este volt egy szokásos 50%-os vízcsere.
Ma, egy órával a tápozást követően ismét rámértem a fontosabb paraméterekre.

Eredmények:

Po4= 0.6 ppm
No3= 15 ppm
Fe= 0.2-0.3 ppm

Jó hírek, ez at jelenti, hogy az extra foszfát kicsit emelt azon a szinten tegnap. Még mindig nem tökéletes ezért ma is adtam neki egy kis boostot. A Nitrát jónak tűnik és ahogy vártam a Vas szint is mintha kezdene helyreállni. A kérdés innentől fogva, hogy hogyan tovább a Micro táp adagolással?

A tervem az, hogy most a vasárnapi vízcseréig rámérek még kétszer, hogy lássam mennyit használ ebből el. Ha jól sejtem akkor ez alapján már nagyjából be lehetne lőni, hogy mennyi Micro-t adagoljak a jövőben, hogy ezt a szintet tartsam.

A foszfátot illetően követem a tanácsodat @evavigh.
 
Sziasztok,

Mai méréseim szerint naív ábránd volt a tegnapi örömködésem, hogy a foszfát mintha kezdene felkúszni. Tegnap jól megküldtem extra anyaggal, háthama is látszik majd belőle valami.

Tegnap esti érték:
Po4= 1.8 ppm
No3= 15 ppm

Mai érték:
Po4= 0.1 ppm
No3= 15 ppm

Mit tettem? Meglocsoltam megint egy kis foszfáttal. 🤷‍♂️
 
Sziasztok,

Mai méréseim szerint naív ábránd volt a tegnapi örömködésem, hogy a foszfát mintha kezdene felkúszni. Tegnap jól megküldtem extra anyaggal, háthama is látszik majd belőle valami.

Tegnap esti érték:
Po4= 1.8 ppm
No3= 15 ppm

Mai érték:
Po4= 0.1 ppm
No3= 15 ppm

Mit tettem? Meglocsoltam megint egy kis foszfáttal. 🤷‍♂️

Ilyen ez a popszakma, de hidd el, előbb utóbb meglesz a látszatja, illetve, addig is, amíg a talj el nem szipkázta, a növényeknek is jutott valami.
 
Back
Oldal tetejére