• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cianobaktérium / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

Több topicot is végigolvastam és valahogy mindig az vége: CO2+táp/világítás/vízmozgatás/szűrés négyese a kulcs. Nos nálam megfelelő (GA ajánlás szerinti) a Mac/Mic+EC, 53 lumen/L a világítás. Cseh emelőm van, dupla szivaccsal, ami rendesen átkeveri a vizet (erre abból következtetek, hogy a mulm ez egyik sarokban összegyűlik). A medencében RC-k, süncsigák és 1db torpedócsiga laknak. Mégis a kiömlő előtt közvetlenül bokrosodó Cryptocoryne wendtii 'brown' levelein ott a BGA.

Kéretik ezt megmagyarázni! :confused:

Nálam a blackout után tűnt el a levelekről meg a talajról. A Twinstar miatt pedig nem tud teret nyerni ,mert a talajszint alatt
az üvegnél néha látni foltokban. De ezt eltakarítom amennyire tudom. Elég kilátástalan harc ez.
 
Nálam a blackout után tűnt el a levelekről meg a talajról. A Twinstar miatt pedig nem tud teret nyerni ,mert a talajszint alatt
az üvegnél néha látni foltokban. De ezt eltakarítom amennyire tudom. Elég kilátástalan harc ez.

A BO nálam is gyönyörűen eltünteti. A topicban @Moszat fórumtárs írt róla, ami alapján bármikor visszatérhet?

Biztos, hogy több különböző fajról van szó, és mindegyik faj más-más vízparamétereket és áramlási viszonyokat (egyszóval: tenyészhelyet) kedvel. Ezért amikor egy-egy fórumtárs ír róla, lehetséges hogy teljesen más faj mint ami pl. nálam van/volt.
 
A BO nálam is gyönyörűen eltünteti. A topicban @Moszat fórumtárs írt róla, ami alapján bármikor visszatérhet?

Biztos, hogy több különböző fajról van szó, és mindegyik faj más-más vízparamétereket és áramlási viszonyokat (egyszóval: tenyészhelyet) kedvel. Ezért amikor egy-egy fórumtárs ír róla, lehetséges hogy teljesen más faj mint ami pl. nálam van/volt.

Egészen sötétzöld és iszonyat büdös volt ha kivettem a vízből. A lakásban mindenki felkapta a fejét hogy mi a :poop: borult ki.
 
Csigaházon volt ebből az algából, ilyen lett a BO után.

yMei5e5.jpg


Gyakorlatilag lyukat mart a házába.
 
Sziasztok!

Én lassan fél éve küzdök a BGA-val, végső elkeseredésemben BlueExitet is bevetettem, de hiába. Persze ezt megelőzően elolvastam egy csomó idevágó cikket/fórumot, igyekeztem minden lehetséges okot feltárni, de mostanra teljesen tanácstalanná váltam.
Tudom, hogy pár száraz adatból nem tudtok pontos diagnózist felállítani, de valami nyilván nagyon elkerülte a figyelmemet, vagy rosszul értelmezem a helyzetet.

Az akvárium bruttó 270 liter, bő 2 éve üzemel, eddig nagyjából gond nélkül. 4*54w-os 865-ös csővel világítok 14-22 óráig, amiket évente cserélek (nem egyszerre). A csövek kb. 15cm-re vannak a víztől. A CO2 11-20:30-ig megy (buborékszámot nem tudok pontosan, de lime zöld a DC), közepesen sok növény, kb. 30-35 hal (fekete neon, császárlazac, oto). A talaj ADA Amazonia, a dekoráció red moor ágak és manten(?) kövek. Green Aqua Micro/macróval tápozok, napi 12-13 nyomás mindkettőből, heti 50% vízcsere, ahogy tanítják. Közvetlen napfény nem éri az akváriumot. Egy ideje éjszakánként levegőztetek, mert oxigénhiányra (is) gyanakodtam.
Év eleje óta kb. 3 blackouton vagyok túl, de a kiváltó oknak továbbra is fenn kell állnia, ugyanis folyton újra megjelenik a BGA főleg a jobban világított helyeken. Az áramláshoz nem tudom mennyi köze van, mert ott is előfordul, ahol szemmel láthatóan jobban mozog a víz. Persze a legtöbb a frontüvegnél, a talaj közelében és a talajon van.
A szűrés 2db Eheim 2075 lily pipe-okkal, szinte csak biológiai töltettel (Matrix és Substrat Pro főleg).
Nincs kéznél rendes nitrát tesztem, csak csíkteszttel (Seachem) mértem régebben, de az kábé 0-t mutatott. Viszont EI tápozással ez elvileg nem is lehetne - vagy rosszul gondolom?
Vagy a rendszeres takarítás ellenére mégis felgyűlt az évek alatt annyi mulm a talajban, ami már gondot okoz? Mert látható helyen nincs, a talajt időnként szoktam porszívózni is, nincsenek rothadó növényi részek sem.
Egyébként emlékeim szerint semmin nem változtattam az utóbbi egy évben, szóval ezért is érdekes, hogy miért pont most talált meg az alga.

Még egy érdekesség, aminek talán semmi köze az egészhez de az algától függetlenül is nagyon érdekelne mitől van, ráadásul időben gyanúsan egybevág: régebben mindig volt valamennyi barnacsiga az akváriumban - néha túl sok is, megszabadulni se tudtam tőlük. Egy ideje viszont nyomtalanul eltűnt az összes.

Hát, itt tartok most. Bocs, ha hosszú voltam. :)
 
Sziasztok!

Én lassan fél éve küzdök a BGA-val, végső elkeseredésemben BlueExitet is bevetettem, de hiába. Persze ezt megelőzően elolvastam egy csomó idevágó cikket/fórumot, igyekeztem minden lehetséges okot feltárni, de mostanra teljesen tanácstalanná váltam.
Tudom, hogy pár száraz adatból nem tudtok pontos diagnózist felállítani, de valami nyilván nagyon elkerülte a figyelmemet, vagy rosszul értelmezem a helyzetet.

Az akvárium bruttó 270 liter, bő 2 éve üzemel, eddig nagyjából gond nélkül. 4*54w-os 865-ös csővel világítok 14-22 óráig, amiket évente cserélek (nem egyszerre). A csövek kb. 15cm-re vannak a víztől. A CO2 11-20:30-ig megy (buborékszámot nem tudok pontosan, de lime zöld a DC), közepesen sok növény, kb. 30-35 hal (fekete neon, császárlazac, oto). A talaj ADA Amazonia, a dekoráció red moor ágak és manten(?) kövek. Green Aqua Micro/macróval tápozok, napi 12-13 nyomás mindkettőből, heti 50% vízcsere, ahogy tanítják. Közvetlen napfény nem éri az akváriumot. Egy ideje éjszakánként levegőztetek, mert oxigénhiányra (is) gyanakodtam.
Év eleje óta kb. 3 blackouton vagyok túl, de a kiváltó oknak továbbra is fenn kell állnia, ugyanis folyton újra megjelenik a BGA főleg a jobban világított helyeken. Az áramláshoz nem tudom mennyi köze van, mert ott is előfordul, ahol szemmel láthatóan jobban mozog a víz. Persze a legtöbb a frontüvegnél, a talaj közelében és a talajon van.
A szűrés 2db Eheim 2075 lily pipe-okkal, szinte csak biológiai töltettel (Matrix és Substrat Pro főleg).
Nincs kéznél rendes nitrát tesztem, csak csíkteszttel (Seachem) mértem régebben, de az kábé 0-t mutatott. Viszont EI tápozással ez elvileg nem is lehetne - vagy rosszul gondolom?
Vagy a rendszeres takarítás ellenére mégis felgyűlt az évek alatt annyi mulm a talajban, ami már gondot okoz? Mert látható helyen nincs, a talajt időnként szoktam porszívózni is, nincsenek rothadó növényi részek sem.
Egyébként emlékeim szerint semmin nem változtattam az utóbbi egy évben, szóval ezért is érdekes, hogy miért pont most talált meg az alga.

Még egy érdekesség, aminek talán semmi köze az egészhez de az algától függetlenül is nagyon érdekelne mitől van, ráadásul időben gyanúsan egybevág: régebben mindig volt valamennyi barnacsiga az akváriumban - néha túl sok is, megszabadulni se tudtam tőlük. Egy ideje viszont nyomtalanul eltűnt az összes.

Hát, itt tartok most. Bocs, ha hosszú voltam. :)

Nem tudom, mennyire nyugtat meg: nálam is megmarad az egyik medencében. Már úgy vagyok vele, hogy nem zavar. Hagyom megnőni akkorára a telepet, hogy egyben ki tudjam emelni csipesszel vagy leszívom vízcserekor. Ha az ember megnézi közelről egészen szép és érdekes a színe. Az állatokat láthatóan nem zavarja. A növények leveleiről (ha véletlen megtapad) kézzel egyben óvatosan lehúzom. Szerintem - de ez csak tipp - lehet valami köze a talajban összegyűlő mulmnak hozzá. Csak ezért nem fogom szétdönteni az akváriumot. Nekem ebben a medencében nincs gond a csigákkal. Korábban próbáltam irtani őket, de most már inkább hagyom nagyra megnőni. Sokkal könnyebb kivenni. Összeroppantom és megy vissza: garnélák imádják.
 
Sziasztok!

Én lassan fél éve küzdök a BGA-val, végső elkeseredésemben BlueExitet is bevetettem, de hiába. Persze ezt megelőzően elolvastam egy csomó idevágó cikket/fórumot, igyekeztem minden lehetséges okot feltárni, de mostanra teljesen tanácstalanná váltam.
Tudom, hogy pár száraz adatból nem tudtok pontos diagnózist felállítani, de valami nyilván nagyon elkerülte a figyelmemet, vagy rosszul értelmezem a helyzetet.

Az akvárium bruttó 270 liter, bő 2 éve üzemel, eddig nagyjából gond nélkül. 4*54w-os 865-ös csővel világítok 14-22 óráig, amiket évente cserélek (nem egyszerre). A csövek kb. 15cm-re vannak a víztől. A CO2 11-20:30-ig megy (buborékszámot nem tudok pontosan, de lime zöld a DC), közepesen sok növény, kb. 30-35 hal (fekete neon, császárlazac, oto). A talaj ADA Amazonia, a dekoráció red moor ágak és manten(?) kövek. Green Aqua Micro/macróval tápozok, napi 12-13 nyomás mindkettőből, heti 50% vízcsere, ahogy tanítják. Közvetlen napfény nem éri az akváriumot. Egy ideje éjszakánként levegőztetek, mert oxigénhiányra (is) gyanakodtam.
Év eleje óta kb. 3 blackouton vagyok túl, de a kiváltó oknak továbbra is fenn kell állnia, ugyanis folyton újra megjelenik a BGA főleg a jobban világított helyeken. Az áramláshoz nem tudom mennyi köze van, mert ott is előfordul, ahol szemmel láthatóan jobban mozog a víz. Persze a legtöbb a frontüvegnél, a talaj közelében és a talajon van.
A szűrés 2db Eheim 2075 lily pipe-okkal, szinte csak biológiai töltettel (Matrix és Substrat Pro főleg).
Nincs kéznél rendes nitrát tesztem, csak csíkteszttel (Seachem) mértem régebben, de az kábé 0-t mutatott. Viszont EI tápozással ez elvileg nem is lehetne - vagy rosszul gondolom?
Vagy a rendszeres takarítás ellenére mégis felgyűlt az évek alatt annyi mulm a talajban, ami már gondot okoz? Mert látható helyen nincs, a talajt időnként szoktam porszívózni is, nincsenek rothadó növényi részek sem.
Egyébként emlékeim szerint semmin nem változtattam az utóbbi egy évben, szóval ezért is érdekes, hogy miért pont most talált meg az alga.

Még egy érdekesség, aminek talán semmi köze az egészhez de az algától függetlenül is nagyon érdekelne mitől van, ráadásul időben gyanúsan egybevág: régebben mindig volt valamennyi barnacsiga az akváriumban - néha túl sok is, megszabadulni se tudtam tőlük. Egy ideje viszont nyomtalanul eltűnt az összes.

Hát, itt tartok most. Bocs, ha hosszú voltam. :)

Nem mondtam hol nő, de tippem szerint a talaj és az üveg találkozásánál. Nálam is megjelent, csak egy helyen nő. Szerintem is a talajnak van köze hozzá. Nálam 1,5 éves az aki és most jelent meg. Kapott töményen Carbot, ezt nem szereti. Ami viszont mindenhol bevált az az ADA Phyton Git. Drága, de kevés kell belőle és többet nem nőtt nálam ez az alga.
 
Nem nagyon nyugtat meg, de köszönöm a választ. :) Elég elszomorító látvány este ránézni az akváriumra és megállapítani, hogy megint több alga van, mint tegnap.
De ha már elmítetted a talajban levő mulmot, kábé 3 és fél zsáknyi (31-32 liter) Amazonia van az akváriumban. Lehet hogy túl sok és túl régóta?
Amúgy fontolgatom egy ideje - nem csak a BGA miatt -, hogy újraindítom az akváriumot, de addig nem akarok hozzáfogni, míg nem tudom a mostani invázió okát. Így semmi garancia nincs, hogy átrendezés után ne jöjjön elő ismét.
 
Nem nagyon nyugtat meg, de köszönöm a választ. :) Elég elszomorító látvány este ránézni az akváriumra és megállapítani, hogy megint több alga van, mint tegnap.
De ha már elmítetted a talajban levő mulmot, kábé 3 és fél zsáknyi (31-32 liter) Amazonia van az akváriumban. Lehet hogy túl sok és túl régóta?
Amúgy fontolgatom egy ideje - nem csak a BGA miatt -, hogy újraindítom az akváriumot, de addig nem akarok hozzáfogni, míg nem tudom a mostani invázió okát. Így semmi garancia nincs, hogy átrendezés után ne jöjjön elő ismét.

Első körben porszívózd át az aljzatot. Nem érdemes szétszedni, több lesz a kár mint a haszon. Utána old meg hogy ott erősebb legyen az áramlás. Akár egy porlasztókő is megteszi. Jöhet egy halom csiga: a torpedócsigát javaslom, mert beletúr az aljzatba és megeszik mindent amit talál. Viszont nem árasztja el az akváriumot mint a maláj tornyos. Bekerülhet egy kisebb raj Corydoras is, ők szintén mozgatják a talaj felső részét. Ültess oda gyorsan növő növényt, hogy elvegyék az algáktól a tápanyagot.
 
Nem mondtam hol nő, de tippem szerint a talaj és az üveg találkozásánál. Nálam is megjelent, csak egy helyen nő. Szerintem is a talajnak van köze hozzá. Nálam 1,5 éves az aki és most jelent meg. Kapott töményen Carbot, ezt nem szereti. Ami viszont mindenhol bevált az az ADA Phyton Git. Drága, de kevés kell belőle és többet nem nőtt nálam ez az alga.
Igen, írtam, hogy a talaj közelében van főleg. De a növényeken meg a red mooron is akad.
Én is le szoktam carbózni amit nem tudok kézzel leszedni vagy leszívni, de mindig visszajön. A Python Gittel lehet teszek egy próbát - már abban a stádiumban vagyok, hogy az ár nem számít :).
 
Első körben porszívózd át az aljzatot. Nem érdemes szétszedni, több lesz a kár mint a haszon. Utána old meg hogy ott erősebb legyen az áramlás. Akár egy porlasztókő is megteszi. Jöhet egy halom csiga: a torpedócsigát javaslom, mert beletúr az aljzatba és megeszik mindent amit talál. Viszont nem árasztja el az akváriumot mint a maláj tornyos. Bekerülhet egy kisebb raj Corydoras is, ők szintén mozgatják a talaj felső részét. Ültess oda gyorsan növő növényt, hogy elvegyék az algáktól a tápanyagot.
Ja, az áramlással is játszottam, most majdnem egymással szemben van a két lily, így középtájt a legerősebb a vízmozgás. Feltűnően pangó részeket nem látok, legalábbis a BGA-val érintett részeken nem. Elöl amúgy parvula van, mégis ott szokott leginkább algásodni. Elindul az üvegnél, aztán ellepi az egészet. A torpedócsigát viszont megfontolom, az valóban jó ötlet lehet.
 
Az alacsony nitrátszintet teljesen kizártuk? Esetleg szerezzek be egy rendes nitráttesztet, vagy próbáljak emelni a macro adagon?

És a rejtélyes csigakihalásra nincs valami ötletetek? Lehet hogy csak véletlen egybeesés a BGA-invázióval, meg valójában nem is hiányoznak, de azért jó lenne megérteni.
 
A torpedócsigát viszont megfontolom, az valóban jó ötlet lehet.

sCYt1Tn.jpg

Munka közben. :)


Az alacsony nitrátszintet teljesen kizártuk? Esetleg szerezzek be egy rendes nitráttesztet, vagy próbáljak emelni a macro adagon?

Nem, amíg nem tudtad megmérni egy megbízható teszttel. Addig ne is változtass a tápon!

És a rejtélyes csigakihalásra nincs valami ötletetek? Lehet hogy csak véletlen egybeesés a BGA-invázióval, meg valójában nem is hiányoznak, de azért jó lenne megérteni.

A "barnacsigák" alatt a barna színű tányércsigát érted? Elég masszív jószágok, csak úgy nem fordulnak fel. Van olyan lakó a medencében, aki megehette? Találtál üres házakat?
 
Alultápozás, túl sok fény, meleg víz, koszos aljzat, koszos szűrők, rendszeres túletetés, oxigénhiány, kicsi flow...

Ki lehetne próbálni egy másik csigát is ami nemrég kapható. Zöld teknős csiga. Olyan tapadója van hogy megőrülsz. Ezért csak akkor tudunk adni, ha épp nem dolgozik :)
A boltban a 240-es földszinti akváriumban őrjáratozik. Az üveg és a talaj találkozásánál szépen takarít.
 
Sziasztok!
Amit @viktorlantos a csigáról írt teljesen igaz. Nálam is tevékenykedik egy pár, fényképeket irományt találhattok a naplómban (reklám):). Valóban nagy algazabálók.
 
Utoljára módosított:
Alultápozás, túl sok fény, meleg víz, koszos aljzat, koszos szűrők, rendszeres túletetés, oxigénhiány, kicsi flow...

Igen, nekem is nagyjából ezek kavarognak a fejemben hónapok óta.

A víz 25 fokos, és a szűrőket is rendszeresen takarítom, sőt nemrég egy kis bacter ballt is bevetettem. Az oxigénhiányon - mérni nem mértem - éjszakai levegőztetéssel próbálok segíteni, a flow pedig a legfertőzöttebb részeken sem tűnik vészesnek. Persze egy plusz pumpa biztosan nem rontana a helyzeten...
Többen is említettétek a koszos aljzatot, és most én is ezt látom a legesélyesebb hibaforrásnak. Hétvégén csinálok egy alapos talajporszívózást és mivel az egyik szűrő tisztítása is esedékes, egyúttal azt is.

(Egy technikai kérdés: Van egy JBL AquaEXem, de nem nagyon használtam, most viszont be akarom vetni az alaposabb tisztítás érdekében, de attól félek, hogy a parvulát is kitépkedi. Ti hogy szoktátok csinálni?)

Aztán csinálok egy 3-4 napos blackoutot, majd óvatosan állok vissza a mostani világításra.
Egyelőre ez a terv. Kösz a tippeket mindenkinek, ha lesznek tanulságok, amiket le tudok vonni, mindenképp megosztom veletek.

A "barnacsigák" alatt a barna színű tányércsigát érted? Elég masszív jószágok, csak úgy nem fordulnak fel. Van olyan lakó a medencében, aki megehette? Találtál üres házakat?
Rákerestem, szerintem ez az: Planorbella duryi. Vannak üres csigaházak, de nincs, ami megehette volna. Az üres házak egy része kicsit ki van fakulva. A PH 6.7-6.8 körül van, de nem hinném hogy a mész kioldódott belőlük, bár biztosan már semmit sem merek állítani. :)
 
A boltban lévő 240 literes diszkoszos akváriumunk most épp kicsit BGA-s.
Korábban nem volt ilyen gond amikor 23 fokos volt a víz. 2db 2080-as mindig makulátlan vizet csinált alatta.

Mióta a diszkoszok bent vannak és felemeltük 28 körülire a vizet rendszeres a BGA a front részen. És a szagából ítélve cseppet sem gyengélkedik.
Etetésben csak egy picit adunk többet így inkább a magas hőmérséklet miatti mizériának veszem.

Az esetet azért írtam, mert ugyanaz a technika is tud meglepetést okozni, ha néhány apróság megváltozik.

Most kézzel írtjuk, vízcseréknél leszívjuk és időnként carbozás is megy direktbe. Ennyit tudunk tenni. Amíg a diszkoszok nálunk vendégeskednek.
Utána viszont vissza 25 fok alá, mert a növényeknek az a jó.
 
A boltban lévő 240 literes diszkoszos akváriumunk most épp kicsit BGA-s.
Korábban nem volt ilyen gond amikor 23 fokos volt a víz. 2db 2080-as mindig makulátlan vizet csinált alatta.

Mióta a diszkoszok bent vannak és felemeltük 28 körülire a vizet rendszeres a BGA a front részen. És a szagából ítélve cseppet sem gyengélkedik.
Etetésben csak egy picit adunk többet így inkább a magas hőmérséklet miatti mizériának veszem.

Az esetet azért írtam, mert ugyanaz a technika is tud meglepetést okozni, ha néhány apróság megváltozik.

Most kézzel írtjuk, vízcseréknél leszívjuk és időnként carbozás is megy direktbe. Ennyit tudunk tenni. Amíg a diszkoszok nálunk vendégeskednek.
Utána viszont vissza 25 fok alá, mert a növényeknek az a jó.
Csak,hogy ne legyen ennyire egyszerű nálam a 22-23fok mellett is rendszeresen vissza tér.A dekorhomokot szereti a legjobban.:)
 
Jelentem most nálam is van, kis foltokban itt ott. A víz hőmérséklete lámpaoltás előtt: 20,6 C. Frontüvegnél monte carlo keresztmetszetében, hátul szintúgy, és néhány mohán is középtájékon. Kézzel szedtem le tegnap is, ma már carbo is lesz. Nitrátom 20 mg/l, nem alacsony. Én a bal oldali La plata-ra gyanakszom. Hetente 2x kb. át szoktam fésülni csipesszel, hogy mindig szép legyen, és akkor bizony van porosodás, felkavart ez az. A monte carlo-t - bár sűrű - nagyon alaposan szoktam vízcserekor porszívózni, pontszerűen, addig, amig teljesen tiszta víz nem jön fel. Pár éve harcoltam ezzel az algával, akkor nem érdekelt az ok, csak írtottam, 3%-os hidrogén peroxiddal, és nem jött vissza többet. Viszont valami nem volt OK a szerrel, de már nem emlékszem mi, ezért gyorsan elfelejtettem...;)
 
Szóval, ha jól értem, azzal semmiképpen sem ártok, ha lejjebb veszem a hőmérsékletet mondjuk 23 fokra. Csodát nem várok, de hátha ez is közrejátszik.
 
Back
Oldal tetejére