• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cyanobacteria / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

Szerintem a hozzád legközelebbi akvarisztikai üzletben. Legalább is azt gondolom hogy a jobbaknál minimum van ilyen. De ha mégsem akkor az interneten tudsz rendelni. Green Aqua - ban szerintem van. Kérdezd őket, mivel én nem igazán tudom.
 
Hát, nem tudom. Valamiért az összes jó algairtó lötyi eltűnt a piacról. Biztos az okosok kitalálták, hogy nem EU konform. :(
 
Néhány hete én is részesültem ebben a csodában.Végre eltűnt a hajalga is, erre jött egy újabb feladat....Ahogy olvasgattam, sok okosat nem lehet tudni erről a fajtáról.Egyenlőre most tartok a második sötétítős kúránál, mert az első után pár nap múlva megint burjánzott.A jet kiömlőm helyett fabrikáltam egy esőztetőt, így jóval több oxigén jut be, és még az alatta lévő növények is mozognak kicsit a vízmozgástól, így kétlem, hogy lenne megrekedő víz egy 40L-s akváriumban.Tegnap csináltam egy belső reaktort egy fölös belső szűrőből, remélhetőleg valamit rásegít, még ha nem is erre az algafajtára, hanem a zöld pamacsok eltüntetésében.
Viszont gyanítom a tavaszi napsütés hozta elő ezeket a gyöngyszemeket, mert eddig se pontalgát, se cyanot nem láttam, mert december körül vettem elő ezt az akváriumot.Holnap lerántom a leplet, meg igyekszem mindig elhúzni a szobában a sötétítőt, de kíváncsi vagyok mitől jöhetett elő.
 
Néhány hete én is részesültem ebben a csodában.Végre eltűnt a hajalga is, erre jött egy újabb feladat....Ahogy olvasgattam, sok okosat nem lehet tudni erről a fajtáról.Egyenlőre most tartok a második sötétítős kúránál, mert az első után pár nap múlva megint burjánzott.A jet kiömlőm helyett fabrikáltam egy esőztetőt, így jóval több oxigén jut be, és még az alatta lévő növények is mozognak kicsit a vízmozgástól, így kétlem, hogy lenne megrekedő víz egy 40L-s akváriumban.Tegnap csináltam egy belső reaktort egy fölös belső szűrőből, remélhetőleg valamit rásegít, még ha nem is erre az algafajtára, hanem a zöld pamacsok eltüntetésében.
Viszont gyanítom a tavaszi napsütés hozta elő ezeket a gyöngyszemeket, mert eddig se pontalgát, se cyanot nem láttam, mert december körül vettem elő ezt az akváriumot.Holnap lerántom a leplet, meg igyekszem mindig elhúzni a szobában a sötétítőt, de kíváncsi vagyok mitől jöhetett elő.
hónapok óta küzdök ellene.Ha egy kis darabkája is bekerül az áramlásba és valahol megtapad egy új telepet alkot.Ez egy baktériumfajta nem alga/Cyano/:)
 
Igen, tudom, hogy baktérium, de már akaratlanul is az algák csoportjába száműzetem fejben :X3: Néhány nappal ezelőtt nem voltam itthon egy teljes napig, mire megérkeztem még durvább volt a helyzet, így gondolom a tápozás elmaradása is valami szerepet betölthetett.Nekem már erősen elment a kedvem az egész víz alatti kertészkedéstől, sosem értettem, hogy igénytelen akváriumok miért tudnak szinte null algával működni, a cyano meg messze elkerüli őket.....
 
Igen, tudom, hogy baktérium, de már akaratlanul is az algák csoportjába száműzetem fejben :X3: Néhány nappal ezelőtt nem voltam itthon egy teljes napig, mire megérkeztem még durvább volt a helyzet, így gondolom a tápozás elmaradása is valami szerepet betölthetett.Nekem már erősen elment a kedvem az egész víz alatti kertészkedéstől, sosem értettem, hogy igénytelen akváriumok miért tudnak szinte null algával működni, a cyano meg messze elkerüli őket.....

Tobb a fenyed es ideiglenes tapanyag problema van. Az extra feny sem segit. Lehet irtami carboval vagy dobj be egy kis kno3-at
 
Igen, tudom, hogy baktérium, de már akaratlanul is az algák csoportjába száműzetem fejben :X3: Néhány nappal ezelőtt nem voltam itthon egy teljes napig, mire megérkeztem még durvább volt a helyzet, így gondolom a tápozás elmaradása is valami szerepet betölthetett.Nekem már erősen elment a kedvem az egész víz alatti kertészkedéstől, sosem értettem, hogy igénytelen akváriumok miért tudnak szinte null algával működni, a cyano meg messze elkerüli őket.....

Tobb a fenyed es ideiglenes tapanyag problema van. Az extra feny sem segit. Lehet irtami carboval vagy dobj be egy kis kno3-at
 
Köszönöm a tippet, megpróbálkozok majd 50%-s tápanyag növeléssel holnaptól, mert eddig 1-1ml-t adtam naponta a 40L-hez, de a kálium beszerzés is folyamatban lesz.Világítást cseréltem nem is olyan rég, ledesről power compactra, de annak a számlájára nem írhatom szerencsére, mert a csere előtt látszott, hogy valami kezd kibontakozni, igaz elég lassan.Az új világítással meg robbantott egy nagyot azonnal, de blackout után úgy is kevesebbet világítok majd, és az armatúrát is 25-30cm-re emelem fel.....A világításról jut eszembe....Nálam a cyano megjelenése akkor kezdődött, mikor jött a napsütéses idő amit fentebb is említettem, és a világítási időbe is beletoldottam két óra szünetet déltől 2-ig.Ez a két dolog együtt történt, így ebből nem tudom kiokoskodni melyik is lehetett netán közrejátszó tényező.Ettől függetlenül számíthat ez a két óra szüneteltetés negatív irányba?
A mostani sötétítés előtt amit tudtam kiszedegettem a cyanoból, meg peroxidot nyomkodtam ahova tudtam, utána gumicsővel leszedegettem amit tudtam, és utána indult a sötétítősdi, így remélem hatásosabb lesz mint az előző ilyen kúra.
 
A világítás megszakitasanak semmi értelme. Csak artasz vele.
 
Az összes trükköt kidobhatod az ablakon ha nem szünteted meg az okot. Addig csak tüneti kezelés.
Én megküzdöttem vele. Bevetettem én is minden tünetkezelést: carbo, különböző algaszerek közvetlen a fertőzésre spriccelve szűrés leállítás mellett, stb. Ja blackout -ot nem csináltam de tudtam hogy semmi értelme nem lenne.
Szóval a következő oldotta meg: több szellőztetés . Magyarúl beraktam egy levegőpumpát ami éjjel nappal megy legkissebb fokozaton. Szűresnek is megfelelőnek kell lenni olyan tekintetben, hogy legyen jó keringés és nekem a szűrőmet is kell minden héten tisztítani. Ez annyit takar, hogy az ülepítőből azaz a tartályból kiöntök minden vizet, a szűrőközegeket pedig átöblítem. A perlont cserélem szennyezettségnek megfelelően hetente kéthetente.
Természetesen az általános takarítás vízcseréknél: mulm eltávolítás, lehullot levelek ha vannak, elpusztulóban lévő növények eltávolítása és vízcsere. Mindez 25 literre.

Nekem a világítás megy 10h - 20h -ig. A nappaliba a nap teljesen besüt és semmi nem jött vissza. Tökéletesen megszünt. Semmi algám nincs.

Remélem tudtam segíteni.
 
Az összes trükköt kidobhatod az ablakon ha nem szünteted meg az okot. Addig csak tüneti kezelés.
Én megküzdöttem vele. Bevetettem én is minden tünetkezelést: carbo, különböző algaszerek közvetlen a fertőzésre spriccelve szűrés leállítás mellett, stb. Ja blackout -ot nem csináltam de tudtam hogy semmi értelme nem lenne.
Szóval a következő oldotta meg: több szellőztetés . Magyarúl beraktam egy levegőpumpát ami éjjel nappal megy legkissebb fokozaton. Szűresnek is megfelelőnek kell lenni olyan tekintetben, hogy legyen jó keringés és nekem a szűrőmet is kell minden héten tisztítani. Ez annyit takar, hogy az ülepítőből azaz a tartályból kiöntök minden vizet, a szűrőközegeket pedig átöblítem. A perlont cserélem szennyezettségnek megfelelően hetente kéthetente.
Természetesen az általános takarítás vízcseréknél: mulm eltávolítás, lehullot levelek ha vannak, elpusztulóban lévő növények eltávolítása és vízcsere. Mindez 25 literre.

Nekem a világítás megy 10h - 20h -ig. A nappaliba a nap teljesen besüt és semmi nem jött vissza. Tökéletesen megszünt. Semmi algám nincs.

Remélem tudtam segíteni.

Ha ilyen egyszeru lenne es ez lenne az igazi megoldas akkor a net sem lenne a problemaval. Ez is egy megoldas nalad valoszinuleg oxigenhia ny volt.
 
Az összes trükköt kidobhatod az ablakon ha nem szünteted meg az okot. Addig csak tüneti kezelés.
Én megküzdöttem vele. Bevetettem én is minden tünetkezelést: carbo, különböző algaszerek közvetlen a fertőzésre spriccelve szűrés leállítás mellett, stb. Ja blackout -ot nem csináltam de tudtam hogy semmi értelme nem lenne.
Szóval a következő oldotta meg: több szellőztetés . Magyarúl beraktam egy levegőpumpát ami éjjel nappal megy legkissebb fokozaton. Szűresnek is megfelelőnek kell lenni olyan tekintetben, hogy legyen jó keringés és nekem a szűrőmet is kell minden héten tisztítani. Ez annyit takar, hogy az ülepítőből azaz a tartályból kiöntök minden vizet, a szűrőközegeket pedig átöblítem. A perlont cserélem szennyezettségnek megfelelően hetente kéthetente.
Természetesen az általános takarítás vízcseréknél: mulm eltávolítás, lehullot levelek ha vannak, elpusztulóban lévő növények eltávolítása és vízcsere. Mindez 25 literre.

Nekem a világítás megy 10h - 20h -ig. A nappaliba a nap teljesen besüt és semmi nem jött vissza. Tökéletesen megszünt. Semmi algám nincs.

Remélem tudtam segíteni.

Mulmal sok gondom eddig nem volt, mert semmilyen élőlény nem volt benne, néhány napja raktam bele két sün és egy almacsigát.A blackout meg muszáj volt, mert nem szerettem volna ha teljesen kihal a növényvilág.Nemrég cseréltem a szűrőben töltetet (durvább szivacs+kerámiagyűrű+siporax), így az sem a legjobbkor lett megejtve sajnos.A direkt emiatt csinált esőztető meg elég rendesen veri a vízfelszínt, így az oxigén beoldás a drop checker szerint jó, mert a jetes módszerrel eddig sosem volt reggelre sötétzöld a reagens (Sera tesztnél ez az alapállapot).Persze ettől még nem mutatja az oxigén szintet, de azért lehet rá következtetni belőle, na meg abból, hogy az akvárium közelében elég jól érezni a szúrós szagot, amit a jetes módszernél nem igazán lehetett.Holnap valószínű tartok egy növény nyesést is, mert rengeteg döglött cyano maradt rajtuk az előző sötétítés után is, így gondolom most sem lesz másképp, bár ez szerencsére csak a hydro japant érinti.
 
Természetesen, ezért is írtam, hogy nálam ez oldotta meg. Nem a megoldásról írtam, hanem egy megoldási lehetőségről.

Úgy gondolom, hogy ahol kevés a keringés ott megakad a trutyi. Ha az ogszigénszint nem optimális, a lebomlás alatt megemelkedik a víz ammónia szintje. Legalább is nálam ez volt. Ezt valószínüleg kedveli ez a büdös dög és megtelepszik.
Ott kezd el elsőnek megjelenni ahol felgyült a trutyi. Erre onnan jöttem rá, hogy elkezdtem talajtisztítóval tisztítani és egy pipettával fújkáltam ki a különböző helyekről a cuccot. Utána meg is szünt az egész cyanob. Mizériám.
 
A vízfelszínt én is csapattam rendesen és semmi eredmény nem volt. Pedig azt hittem elég. Javaslom dobj begy levegőztetőt próbaképpen. Nem vesztessz vele semmit. És nézd meg a keringést jó e mindenütt. Az esőztetővel is az a gond mint amikor az esőztető nélküli beömlő csövet a vízfelszín felé emelem. Azonnal lecsökken az áramlás és az akvárium alját kezdi el verni. Szabálytalan keringést okozva. Saját megfigyelések.
 
Egy kis helyzetjelentés a cyano terén.
Már jó ideje vége a black outos kúrának, ami nem is volt teljesen három nap terjedelemben.Ettől függetlenül nem látom igazából nyomát, és nem érzem a szagát sem.Két levélen találtam pár nappal később szép élénkzöldes cyanot, de meghagytam indulási alapnak, de azóta sem terjeszkedtek, így tegnap szedtem le őket levéllel együtt.Leírnám a módszert amivel remélhetőleg véglegesen sikerült eltávolítani őket:

Első körben peroxiddal meglocsoltam őket ahol lehetett, majd jött a sötétítés.Mikor ennek vége volt, előszedtem egy kicsi belső szűrőt, ebbe raktam egy durvább szivacsot, majd belelógattam a vízbe és mindig oda húztam ahol piszkáltam a félhulla cyanot.Az aljzatot is meglegyeztem, így ami feljött az is ment a szűrőbe.Utána a nagyobb darabokat gumicsővel leszívtam, és a hydro japant evakuáltam egy kanna vízbe, mert a hátsó növényeket nem érintette a probléma szerencsére.Az üveget is letakarítottam, és a hydro leveleit egyenként törölgettem le, meg nyesést is tartottam nekik.A jet kiömlőm még a kúra előtt egy átbarkácsolt esőztetőre cseréltem, amivel (szerintem) normális szinten mozgatom a vízfelszínt még most is.Külön légpumpás levegőztetés nem volt alkalmazva, de már fontolóra vettem a végénél.Tanulságként azt szűrtem le, hogy a sűrű egybefüggő növényzet alá érdemes néha benézni, mert nálam valószínűleg a hydro alatti bomló levelek lehettek a fő okozók.
 
Én sikeresen behurcoltam ezt a csodát a wabi tálamba. Szerintetek mit lehetne kezdeni vele? Gondoltam hogy carbos vizzel megspriccelem a tálat, vagy próbálok oda csepegtetni, ahol megtalálható. Esetleg egy black outtal próbálkozzak? Nem zavaró annyira, mert a talajfelszínen van jelenleg, onnan szoktam csipesszel leszedegetni, de ez nem megoldás. A növényeken nincs, csak a szaga meg szerintem a talaj "lefojtása" miatt problémás.
 
Carbot nyomhatsz rá, a peroxid nem tudom mennyire lenne bölcs döntés.Egy sötétítést megpróbálhatsz, veszteni valód nincs.Nálam nem szerette, a peroxidot meg még annyira sem, de végső esetben szét is szedheted a tálat ha nem bírsz vele.

Én sikeresen behurcoltam ezt a csodát a wabi tálamba. Szerintetek mit lehetne kezdeni vele? Gondoltam hogy carbos vizzel megspriccelem a tálat, vagy próbálok oda csepegtetni, ahol megtalálható. Esetleg egy black outtal próbálkozzak? Nem zavaró annyira, mert a talajfelszínen van jelenleg, onnan szoktam csipesszel leszedegetni, de ez nem megoldás. A növényeken nincs, csak a szaga meg szerintem a talaj "lefojtása" miatt problémás.
 
Szétszedni nem akarom a tálat, örülök, hogy eddig eljutottam.
A carbozástól tartok, nehogy valamelyik növényben kárt tegyen de valószínűleg majd kipróbálom egy kisebb területen.
Igazából az a baj, hogy akváriummal kapcsolatban sok a tapasztalat, de wabinál még nem olvastam ilyen problémáról. Lehet, hogy csak én vagyok ilyen balf@sz.
Ha lesz valami fejlemény majd jelentkezem.
 
Back
Oldal tetejére