• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cyanobacteria / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

Két kérdésem volna ezzel a szerrel kapcsolatban. 1; Hol lehet ilyent venni ?
2; Úgy olvastam ,hogy ez a szer a szűrőbacikat is kiöli . Akkor pár napig vödörben kellene járatni a szűrőt? Ez mellett pedig gyakori vízcsere az akváriumban?
 
Két kérdésem volna ezzel a szerrel kapcsolatban. 1; Hol lehet ilyent venni ?
2; Úgy olvastam ,hogy ez a szer a szűrőbacikat is kiöli . Akkor pár napig vödörben kellene járatni a szűrőt? Ez mellett pedig gyakori vízcsere az akváriumban?
Igen ez egy jo megoldas lehet, de itt azert tobb helyen vannak bacik amik fontosak lehetnek. Talajban pl, elolenyek szervezeteben... Viszont ha ezek nem karosulnak eszreveheto mertekben akkor nem biztos, hogy ez problema lenne. Ha nekem a cyano felutne a fejet, a szurot nem szednem ki a rendszerbol. Bakterium ide vagy oda, az a szuroben is jelen lehet.
 
Azon elmélkedem, hogy vajon érhet-e valamit ha pár alkalommal kezeletlen csapvízzel cserélnék vizet az akváriumban?
Elvileg mindig van benne klór ami ugye káros a szűrőbacikra , de ez mellett lehet , hogy megrendezné ezt a "betolakodót" is. Egy próbát szerintem megér , szerencsére nálunk elsőrangú csapvíz van , csak kicsit kemény ezért RO-zok . Az 54 literes garnélásban viszont csak csapvíz van, és ott nincs os ilyen gond . Igaz ott vízkezelőt azért kap a cserevíz .
 
Azon elmélkedem, hogy vajon érhet-e valamit ha pár alkalommal kezeletlen csapvízzel cserélnék vizet az akváriumban?
Elvileg mindig van benne klór ami ugye káros a szűrőbacikra , de ez mellett lehet , hogy megrendezné ezt a "betolakodót" is. Egy próbát szerintem megér , szerencsére nálunk elsőrangú csapvíz van , csak kicsit kemény ezért RO-zok . Az 54 literes garnélásban viszont csak csapvíz van, és ott nincs os ilyen gond . Igaz ott vízkezelőt azért kap a cserevíz .
Kezeletlen csapvízzel nem mernék próbálkozni, az mindenkinek ártalmas. Nálam a 3 napos blackout végleg kinyírta ezt az algát, nem kellett gyógyszerezni, vegyszerezni. A gyenge áramlás és a sok fény kedvez neki, ezeket pedig nem nagyon lehet megszűntetni egy növényesben.
 
A gyenge áramlás és a sok fény kedvez neki, ezeket pedig nem nagyon lehet megszűntetni egy növényesben.
Sajnos nálam az elsötétítés nem segített. Gyenge áramlással nemhiszem, hogy gond lenne. 243 literes az akvárium ami alatt egy Ehem 2080 és egy 1200l/ órás Evolution ( Atman3338) dolgozik, plusz beüzemelve az UV-C szürő is.
Fény is inkább kevés mint sok. Napi 8 órában meg felette 4x54 Watt T5 világítás, de DIY lámpa és sajnos egyenlőre még refit nem sikerült csinálnom a csövek fölé.
 
Szerintem, ez a baktérium akkor jelenik meg az akváriumban, mikor annak imunrendszere legyengül, azaz a baktériumegyensúly felbomlik elvész, nem a szüröben hanem az akváriumban!!! bár én a blackout-ot nem probáltam, de mást minden egyebet!!! Phytongitet,Ada bacter100at, leszívás, carbo, 2 hónapon át ment a napi harc.
MAjd @SMAdrián -ra halgattván visszavettem a halkajából napi 3-4 napra, inkább rászoktattam öket a planáriára! bevált! mintsem napi szinten egyék halálra magukat s a bomlástermékböl táplálkozzon a cyano. persze ez nem bizonyított dolog! egy biztos a neten találkoztam ennek a szernek egyhete kúra leirásával! nekem bejött eltünt nem jött vissza majd a HAC- meglepetést hozott! :cool:
Észrevétel!! Ciano megjelenése elött!! az akváriumot mindenekelött megbontottam, úgy hogy kivettem a dekorációt, növényeket leszedtem róluk s újra kötöztem java részt anubias volt! tiszta ciano volt a beavatkozás után, igen sürü blyxa aljnövényzetem volt itt is volt rendessen ciano valamint mohán is volt! ezt a nem megfelelö és nem eléggé következetes karbantartásnak tudom be, csak vízcsere nem elég! és azóta adagolok minden vizcserénél baktériumfejlödést elősegítő adalékot!

erythromycin hatóanyagú antibiotikum volt van róla leirás lépésröl lépésre mit hogyan!

quote="Dervis, post: 411878, member: 7700"]végleg kinyírta ezt az algát[/quote]
Ha jól tudom semmi esetre sem alga hanem baktérium! ha alga lenne a carbo megölte volna sztem!, töményen nyomtam rá nem érdekelte !
 
Nalam sem pusztult el allat, amikor hasznaltam az antibakit. Garnelak nem voltak az akvariumban igy azokat nem tudom garantalni.

En akvariumi celra valo erythromycint vettem, amit az API gyart, de azt nem tudom, hogy Magyarorszagon jelen van-e ez a ceg.

A szuroket nem vettem ki a kezeles alatt. Valamennyi 'jo' bakteriumot bizonyosan kiolt a szer, de ez nem okozott problemat.
 
En akvaM
iumi celra valo erythromycint vettem, amit az API gyart, de azt nem tudom, hogy Magyarorszagon jelen van-e ez a ceg.
API féle víztesztet rendeltem egyszer a nemzetközi aukciós oldalról, így talán ezt is be lehet onnan szerezni. Meg tudnád esetleg mondani a pontos nevét ennek a szernek? Vagy esetleg a gyártó oldaláról belinkelni a terméket?

Ez lehet ?
https://www.apifishcare.com/product.php?id=763#.WuGsQll_Q0M
 
Utoljára módosított:
Szerintem, ez a baktérium akkor jelenik meg az akváriumban, mikor annak imunrendszere legyengül, azaz a baktériumegyensúly felbomlik elvész, nem a szüröben hanem az akváriumban!!! bár én a blackout-ot nem probáltam, de mást minden egyebet!!! Phytongitet,Ada bacter100at, leszívás, carbo, 2 hónapon át ment a napi harc.
MAjd @SMAdrián -ra halgattván visszavettem a halkajából napi 3-4 napra, inkább rászoktattam öket a planáriára! bevált! mintsem napi szinten egyék halálra magukat s a bomlástermékböl táplálkozzon a cyano. persze ez nem bizonyított dolog! egy biztos a neten találkoztam ennek a szernek egyhete kúra leirásával! nekem bejött eltünt nem jött vissza majd a HAC- meglepetést hozott! :cool:
Észrevétel!! Ciano megjelenése elött!! az akváriumot mindenekelött megbontottam, úgy hogy kivettem a dekorációt, növényeket leszedtem róluk s újra kötöztem java részt anubias volt! tiszta ciano volt a beavatkozás után, igen sürü blyxa aljnövényzetem volt itt is volt rendessen ciano valamint mohán is volt! ezt a nem megfelelö és nem eléggé következetes karbantartásnak tudom be, csak vízcsere nem elég! és azóta adagolok minden vizcserénél baktériumfejlödést elősegítő adalékot!

erythromycin hatóanyagú antibiotikum volt van róla leirás lépésröl lépésre mit hogyan!

quote="Dervis, post: 411878, member: 7700"]végleg kinyírta ezt az algát
Ha jól tudom semmi esetre sem alga hanem baktérium! ha alga lenne a carbo megölte volna sztem!, töményen nyomtam rá nem érdekelte ![/QUOTE]
Igen, a BGA az baktérium, a legősibb fajta, a mai növények őse. Fotoszintetizál, oxigént termel, nélküle nem volna élet a földön. De, az akváriumban nem szeretjük... Egyébként, a Carbo helyileg kezelve kinyírja, de ez nem elég, visszajön máshol. Mivel baktérium, csak globálisan mindenhonnan kiírtva lehet eltűntetni, és akkor sem biztos, hogy nem jön vissza. Ismerni kell(ene) a szaporodásához szükséges feltételeket, és azokat jól elrontani.
 
"Bár általában nedves környezetben élnek, az első megtelepedett élőlények egyikeként egészen szélsőséges viszonyok között is megtalálhatók: akár hőforrásokban, gleccsereken, homoktalajban vagy sziklákon is."
Személyesen is megismerhettem anno, pedig nálam szélsőségesebb viszonyok voltak mint a gleccsereken :alien:
https://index.hu/tudomany/2018/06/1...ldon_kivuli_elet_kutatasa_is_uj_iranyt_vehet/
 
Naplóm mellett ide is szeretném leírni, hogy a @Szabó Henrik-féle módszerrel sikerült megszabadulnom a BGA-tól-
Emeltem a macro táp adagját, és 2-3 hét alatt a BGA átadta helyét a "szálas" zöld algáknak. Az üvegen is hagytam korábban egy 100 forintos nagyságú telepet, a talaj és a homok találkozásánál is volt egy hozzáférhetetlen cyano réteg, ezek mind eltűntek. A vizet is felkavartam kicsit, ki is vettem korábban fertőzött dekort, se nem láttam, se nem "szagoltam" BGA-t.
Öröm, boldogság. :)
A megjelent egyéb algákat leszedegettem, cseréltem vizet, tisztítottam szűrőt, emeltem a carbon és most úgy tűnik sínen vagyunk.
 
Naplóm mellett ide is szeretném leírni, hogy a @Szabó Henrik-féle módszerrel sikerült megszabadulnom a BGA-tól-
Emeltem a macro táp adagját, és 2-3 hét alatt a BGA átadta helyét a "szálas" zöld algáknak. Az üvegen is hagytam korábban egy 100 forintos nagyságú telepet, a talaj és a homok találkozásánál is volt egy hozzáférhetetlen cyano réteg, ezek mind eltűntek. A vizet is felkavartam kicsit, ki is vettem korábban fertőzött dekort, se nem láttam, se nem "szagoltam" BGA-t.
Öröm, boldogság. :)
A megjelent egyéb algákat leszedegettem, cseréltem vizet, tisztítottam szűrőt, emeltem a carbon és most úgy tűnik sínen vagyunk.
(y)
 

Attachments

  • Screenshot_2018-06-20-11-52-44-373_com.lightlines.app.enlightment.aqua.png
    Screenshot_2018-06-20-11-52-44-373_com.lightlines.app.enlightment.aqua.png
    731.1 KB · Megtekintések: 36
Újra leírom, mert mindig előkerül a kérdés. Állatorvos a forrás, aki szerint nem szabad antibiotikummal egy akváriumot kezelni, mert túl nagy a kockázat arra, hogy elrontod, és csak a baktériumok felerősödését (szuperbaktérium-jelenség) segíted elő vele. Mivel az akvárium nem egy élő szervezet, nem fog immunizálódni, és mindig lesz egy olyan eldugott zug, ahol életben marad egy-egy kis telep. Ráadásul a vízcserével a szert kiküldöd a természetbe, ahol további károkat fog okozni. Nem hiába tilos ilyet itthon csinálni.


Azt mondta nekem egy állatorvos, hogy azért nem ildomos antibiotikummal kezelni, mert szinte biztos a rezisztencia kialakulása: az akvárium nem egyetlen élő szervezet, nincs saját immunrendszere, ami a legyengült, de el nem pusztult baktériumokat is kiirtaná. Így mindig marad túlélő, ami ellen már nem hat a használt szer. Ezért tartják veszélyesnek ezt a módszert.

Az álláspontja szerint ténylegesen irthatatlan, és csak a környezeti változók menedzselésével lehet kordában tartani. Ha már benn van, akkor a számára ideális körülmények felszámolásával vissza lehet szorítani, de nyugvó állapotban továbbra is a rendszerben marad addig, amíg nem klórozod ki az egész mindenséget, vagy semmisíted meg, ami fertőtleníthetetlen. Utána viszont bármikor visszatérhet, ha kintről bekerül ÉS ideálisak számára a körülmények. Szóval nincs mindenható csodaszer vagy kúra, csak a szokásos tüneti kezelések, vagy az okok felszámolása (pfff), meg a jószerencse és kitartás. Cuki, nem?

Úgy gondolom, a sötétkúra a legkevésbé hatásos módszer hosszú távon.
Az antibiotikum pedig elméletben, egy petricsészében lehet, hogy tökéletesen működik, de egy zegzugos akváriumban, ahol nem mindenhova juthat el a szer, már necces, hogy nem szuperbaktérimokat tenyésztünk ki vele :)

A környezeti változók helyrerázása mellett a folyamat felgyorsítása érdekében ajánlom a szalicilsavat, mint helyi kezelést (pl. Blue Exit).
 
Utoljára módosított:
Újra leírom, mert mindig előkerül a kérdés. Állatorvos a forrás, aki szerint nem szabad antibiotikummal egy akváriumot kezelni, mert túl nagy a kockázat arra, hogy elrontod, és csak a baktériumok felerősödését (szuperbaktérium-jelenség) segíted elő vele. Mivel az akvárium nem egy élő szervezet, nem fog immunizálódni, és mindig lesz egy olyan eldugott zug, ahol életben marad egy-egy kis telep. Ráadásul a vízcserével a szert kiküldöd a természetbe, ahol további károkat fog okozni. Nem hiába tilos ilyet itthon csinálni.






A környezeti változók helyrerázása mellett a folyamat felgyorsítása érdekében ajánlom a szalicilsavat, mint helyi kezelést (pl. Blue Exit).
Volt ilyen kerdes? :yuck:
 
Újra leírom, mert mindig előkerül a kérdés. Állatorvos a forrás, aki szerint nem szabad antibiotikummal egy akváriumot kezelni, mert túl nagy a kockázat arra, hogy elrontod, és csak a baktériumok felerősödését (szuperbaktérium-jelenség) segíted elő vele. Mivel az akvárium nem egy élő szervezet, nem fog immunizálódni, és mindig lesz egy olyan eldugott zug, ahol életben marad egy-egy kis telep. Ráadásul a vízcserével a szert kiküldöd a természetbe, ahol további károkat fog okozni. Nem hiába tilos ilyet itthon csinálni.

A kockázatok méretével kapcsolatban pár érdekes infó:

Évente több ezer tonna (!!) antibiotikumot etetnek meg étkezési célra szánt állatokkal, ami sokkal, sokkal több, mint amit emberek fogyasztanak el. (https://en.wikipedia.org/wiki/Antibiotic_use_in_livestock)

Amit az állatok megesznek, annak egy része kikerül a "természetbe":

The United States Geological Survey in a 2002 study found 48% of 139 streams tested contained antibiotics, and the second most frequently detected antibiotic from this study was erythromycin (2).
Another study conducted in 2002 detected antibiotics in 31% of samples collected near swine farms and 67% of samples near poultry farms, ... .
(https://lib.dr.iastate.edu/cgi/view...u/&httpsredir=1&article=1347&context=ent_pubs)

Ez "ember" esetén is előfordulhat, az elfogyasztott "gyógyszer" egy részre kiürül.

Erythromycin biodegragálódik, hogy milyen gyorsan, a körülményektől függ.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére