• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cyanobacteria / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

süncsigák kiszedése után a 3 napos tapasztalat: határozottan csökkent a BGA fejlődésének üteme, sőt talán meg is állt, mivel amit vízcsere után leszedek úgy látom nem nő vissza. Most 2 naponta cserélek vizet. 1 helyett 2 ml carbo megy naponta, adagolási útmutató szerint kb ez a max adag 42L-re.
 
Közben én is összefoglalom az eddig tanultakat a saját esetemről: sajnos két hétig - a hétvégéket kivéve - nem voltam itthon, ezért kicsit magára volt hagyva az akvárium, de ez most valamelyest kapóra is jött. Az első héten csináltam egy 7 napos blackoutot - kicsit már minden mindegy alapon. (Ezúttal egy vastagabb és nagyobb ágytakarót használtam, amin biztos hogy semmi fény nem juthatott át.) A következőn pedig már fél fényerővel elkezdtem világítani és tápot, CO2-t adagolni. A leleplezésnek kb. 8-9 napja és ezúttal végre nem látok sehol BGA-t. A növények kezdenek regenerálódni és amit a legbiztatóbb jelnek gondolok, hogy a víznek hosszú idő után most végre újra egészséges szaga van.

Ezt megelőzően csináltam már sikeres blackoutokat és BGA-m is volt többször, amitől sikeresen megszabadultam, de még egy ilyen egyszerű dologról is mindig lehet újat tanulni: jól kell megválasztani az elsötétítés időtartamát és korábban a látszat ellenére talán tényleg nem sikerült teljes sötétbe burkolnom az akváriumot. A BGA oka meg ezúttal valószínűleg a koszos talaj lehetett, ahogy többen gyanítottátok.

Szóval egyelőre jól állok, remélem innen már csak felfelé vezet az út. :) Köszönök minden hozzászólást. (y)
 
Szerintetek át lehet vinni BGA-t egyik akváriumból a másikba a szűrő átköltöztetésével (~fertőző)? Egy alapos mosás elég lehet? És halakkal, takarító eszközökkel?
 
Mivel fertőtlenítsek?

Ha ilyen szitu van figyelni kell rá, hogy a szerszámok, hálók stb mindig jól át legyenek mosva.
Szűrőanyagnál biztos néhányan nekiesnének a sütésnek... sok itt a pék :) de én simán cserélnék szűrőanyagot egy nagyobb fertőzésnél.

Nincs rá kifejezett módszer. Vagy egyszerűen megbékélsz vele és lenyomod a másik akváriumban is ha megjelenik.
 
Ha ilyen szitu van figyelni kell rá, hogy a szerszámok, hálók stb mindig jól át legyenek mosva.
Szűrőanyagnál biztos néhányan nekiesnének a sütésnek... sok itt a pék :) de én simán cserélnék szűrőanyagot egy nagyobb fertőzésnél.

Nincs rá kifejezett módszer. Vagy egyszerűen megbékélsz vele és lenyomod a másik akváriumban is ha megjelenik.

@Moszat fórumtárs gondolatai (FORRÁS):

A Cyanoban az a szomorú, hogy levegőben is terjednek a spórái, nem lehet sterilizálni az akváriumot, mert pár hét múlva úgyis újrafertőződik. [...]
 
Értem. Ezek alapján elég a normál higiénia, minden további pedig csak a cyanonak ideális feltételek kiiktatásán múlik. Köszi a segítséget!
 
Sziasztok!

Sajnos én is elkaptam a harmadik hét végére. (Köszönet @pzs80 fórumtársnak a beazonosításért)
Még csak 3 darab 3-4 cm-es telep van a talajszint alatt, de gondolom időben fel kellene venni a harcot.

Az olvasottak alapján a következőt próbálnám ki, de mielött belekezdek inkább kérdezek:

Az EHEIM 2424-es jelenleg csak 50%-on üzemel, így a flow-t feljebb tudom venni.
A nitrát szint heti 50% csere mellett 10mg/liter szint környékén van. Itt gondolom a Green Aqua Macro-t lehetne 1 ml-ről 1,5 ml-re emelni. (vagy mindkettőt)
Jelenleg napi 2ml Carbot adagolok, amit ezentúl tűvel közvetlenül a BGA csoportokra nyomnék.
+ a vízcserekor a dekorhomok eltakarítása után megpróbálom leszívni

Szerintetek?
 
Sziasztok!

Engem is, illetve az akimat elért ez a nyavalya. Három héttel az indítás után, szinte egyik pillanatról a másikra jelent meg. Manuális eltávolítás, Carbo direktbe. Kicsit mintha kevesebb lenne, de főleg a köveken még rendesen jelen van, bennük hatalmas levegőbuborékokkal. Ami feltűnt, azután jelent meg, ahogy a nagy meleg hirtelen megjött és a vízhőmérséklet a 25 fokról megugrott 28 fok köré. Holnap vízcsere, takarítás majd a 1 hét Black Out kúra. Kíváncsi leszek, egy hét után hazaérve mi fogad majd.
Amúgy mennyire érdemes kúra után visszavenni a világítási időt?
 
Sziasztok!

Engem is, illetve az akimat elért ez a nyavalya. Három héttel az indítás után, szinte egyik pillanatról a másikra jelent meg. Manuális eltávolítás, Carbo direktbe. Kicsit mintha kevesebb lenne, de főleg a köveken még rendesen jelen van, bennük hatalmas levegőbuborékokkal. Ami feltűnt, azután jelent meg, ahogy a nagy meleg hirtelen megjött és a vízhőmérséklet a 25 fokról megugrott 28 fok köré. Holnap vízcsere, takarítás majd a 1 hét Black Out kúra. Kíváncsi leszek, egy hét után hazaérve mi fogad majd.
Amúgy mennyire érdemes kúra után visszavenni a világítási időt?

Nekem elég erősen visszaszorult, pedig nem is adagoltam plusz carbot, csak a szokásos adagot nyomtam közvetlenül rá, plusz kicsit emeltem a flow-n. Egy nagy vödörrel, de ne ebből! (magamnak is ;))
 
Sziasztok!

Engem is, illetve az akimat elért ez a nyavalya. Három héttel az indítás után, szinte egyik pillanatról a másikra jelent meg. Manuális eltávolítás, Carbo direktbe. Kicsit mintha kevesebb lenne, de főleg a köveken még rendesen jelen van, bennük hatalmas levegőbuborékokkal. Ami feltűnt, azután jelent meg, ahogy a nagy meleg hirtelen megjött és a vízhőmérséklet a 25 fokról megugrott 28 fok köré. Holnap vízcsere, takarítás majd a 1 hét Black Out kúra. Kíváncsi leszek, egy hét után hazaérve mi fogad majd.
Amúgy mennyire érdemes kúra után visszavenni a világítási időt?
A melegben felgyorsultak a bomlási folyamatok. Igen, pl. 6 órára.
Meg kell keresned hol gyűlik össze a mulm, ami ugródeszka ennek a Drágaságnak! Milyen talaj van bent?
 
Tropica Aquarium Soil. Mulm nem igazán van, még üresjáratban van, nincs élőlény. Tápozás TF napi 2 ml, 1,5 ml Liqui Carbo, DIY Co2, 1 bubi/sec.
Világítás 2*39w napi 8 óra.
 
Ha valakinek van türelme és késztetése mélyebben elmerülni a témában, akkor ajánlom ezt a WHO tanulmányt BGA témában, rövidke 400 oldal:

Toxic Cyanobacteria in Water: A guide to their public health consequences, monitoring and management (WHO, 1999)
http://www.who.int/water_sanitation_health/resourcesquality/toxcyanbegin.pdf

Érdekes fejezetek:
Chapter 2. Cyanobacteria in the environment
Chapter 3. Cyanobacterial toxins
Chapter 4. Human health aspects
Chapter 5. Safe levels and safe practices
5.1.4 Recreational water exposure (avagy az akvakertészet veszélyei) :)
5.3.3 Cyanobacteria sold as dietary supplements
5.4 Tastes and odours (a szag és a mérgezőség összefüggései)
Chapter 8. Preventative measures (A számunkra legfontosabb fejezet)
Chapter 9. Remedial measures

A Hatékony Megelőzési Módok

1. Fény kontroll
2. Tápanyag kontroll (nitrogén és foszfor-vegyületek)

Részletek a 8-as fejezetben.

A Hatékony Ellenszerek
Amit eddig leszűrtem ezekből, az az, hogy ezeket megfelelően kell kombinálni.

Oxidáció, főleg ha az hidrogén peroxid használatával van megtámogatva
"Permanganate dose of 1-8 mg/L was effective for algae & cyanobacteria destruction (Fitzgerald, 1966). Permanganate at a dose of 1 mg/L achieved 95% removal of microcystin-LR in 30 minutes."
"UV advanced oxidation process with hydrogen peroxide resulted in 50% to 90% with hydrogen peroxide doses of 2 to 4 mg/L and UV intensities of 100 to 900 mJ/cm2 (WaterRF, 2010)."

Ózonizáció
"The most consistently efficient process for destruction of both ultra- and extracellular microcystins appears to be ozonation, which can rapidly achieve essentially complete destruction of microcystins, nodularin and anatoxin-a at low doses and contact times (Keijola et al., 1988)( Himberg et al., 1989)( Rositano and Nicholson, 1994)( Croll and Hart, 1996)( Rositano et al., 1996)(Hart et al., 1997). At low pH, an ozone dose of as little as 0.4 mg/L removed 97% of microcystin-LR (WaterRF, 2010)."

UVC szűrés
"UV radiation was capable of degrading both microcystin-LR and anatoxin-a, but at very high doses of about 20,000 mWs/cm2 (Croll and Hart, 1996), (WRc, 1996). UV alone or UV with hydrogen peroxide achieved about a 50% removal of microcystin-LR after 30 minutes (Rositano and Nicholson, 1994). UV advanced oxidation process with hydrogen peroxide resulted in 50% to 90% with hydrogen peroxide doses of 2 to 4 mg/L and UV intensities of 100 to 900 mJ/cm2 (WaterRF, 2010)."

Aktív szén
Powdered Activated Carbon (PAC) There is general agreement that to achieve high removal efficiencies, very high doses of PAC are required for toxin removal and that contact time is very important. A dose of 20 mg/L of PAC was able to achieve 90% removal of hepatotoxins following conventional treatment combined with pre-ozonation (Keijola et al., 1988).

Biológiai szűrés
Riverbank filtration has been demonstrated to be effective for algae removal, providing 4-log removal of algae cells (USEPA IESWTR). It is also effective for removal of cyanotoxins except during massive blooms (CK Schmidt et al, 2003).

Vízmozgatás
"The artificial mixing rate must be higher than the rate of vertical movement of the colonies of cyanobacteria. Rates of colony movement depend on colony size and thus are somewhat variable (see section 2.3), but as a general rule, a mixing rate of 1 m h-1 is sufficient to prevent cyanobacterial blooms."

Vízcsere
Az elpusztult, lebomló cyanobaktérium sejtek által kibocsátott toxinok részben a fenti módszerekkel semlegesíthetők, de a nagyobb telepek hirtelen pusztulása során felszabaduló káros anyagokat (toxinok, ammónia) a leghatékonyabban hatékony vízcserékkel tudjuk visszaszorítani. Tehát ez is egy fontos eleme a harcnak.
"Flushing with water of low phosphorus concentrations can greatly reduce external inputs and will also accelerate recovery from internal loading by removing in-lake phosphorus which would otherwise be recycled for a number of growing seasons. If suitable water is available in sufficient quantity, flushing can be a very effective tool for reduction of cyanobacterial proliferation."

Algafogyasztók
Kérdés, mi eszi meg ezt a vackot, de ez is számításbe veendő.

Még egy érdekes olvasnivaló a témában, ami jóval kompaktabb:
The Impact of Water Treatment Plant Processes on Algae and Algal Toxins
https://public.health.oregon.gov/He...eatment/Documents/algae/Odell-WaterOnline.pdf
Ez főleg a BGA által termelt toxinok hatástalanításáról szól, ipari méretekben.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
pár napja vettem észre a frontüvegnél az aljzat részen nagyobb kék elszineződést (5Ft-osnyi folt)
A felszin felett én nem tapasztaltam cyanora utaló jeleke szagát sem érzem az akvának.
Nemrég változtattam a tápozáson (+macro, több carbo) és bekerült egy belső szűrő is pontosan az áramlat javitására.
Az egyik válaszban olvastam, ha pusztul kék szine lesz.
Nekem most kezdett pusztulni vagy most kezd szaporodni?
 
Sziasztok!
pár napja vettem észre a frontüvegnél az aljzat részen nagyobb kék elszineződést (5Ft-osnyi folt)
A felszin felett én nem tapasztaltam cyanora utaló jeleke szagát sem érzem az akvának.
Nemrég változtattam a tápozáson (+macro, több carbo) és bekerült egy belső szűrő is pontosan az áramlat javitására.
Az egyik válaszban olvastam, ha pusztul kék szine lesz.
Nekem most kezdett pusztulni vagy most kezd szaporodni?

Én a helyedben gumicsővel leszívnám a kérdéses részt, és carbot fecskendeznék a helyére és a környékére (leállított vízforgatás mellett). Én is háborút folytatok ezzel a döggel, de rosszabb pillanataimban elgondolkodom, hogy a kalapács melyik szekrényben is van...
Kapd el az elején, és nagyon figyeld, hogy máshol előjön e.
 
Én a helyedben gumicsővel leszívnám a kérdéses részt, és carbot fecskendeznék a helyére és a környékére (leállított vízforgatás mellett). Én is háborút folytatok ezzel a döggel, de rosszabb pillanataimban elgondolkodom, hogy a kalapács melyik szekrényben is van...
Kapd el az elején, és nagyon figyeld, hogy máshol előjön e.

Sajnos már máshol is megjelent ez a kékes folt, szintén frontüveg a felszin alatt.
De még mindig nem tudom,hogy a kékes folt jó jel és pusztulnak, vagy az maga a cyano.
Mondom a felszinen nem vettem észre rá utaló nyomokat.
 
Rájöttem miért lett BGA a neve :D Sötétzöld amikor növekszik, de ha elpusztul szép tenger kék lesz. Pfff :lol:
Carbo+Phiton git segített kiirtani. Nekem is a front üvegnél volt.

Szia!
Bocs a hülye kérdésért, tényleg kék lesz ha elpusztul?
 
Back
Oldal tetejére