• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Cuevas del Drach

Sziasztok.
Szimpla takaritas volt, vizcsere. Kicsit az eloteret megnyirtam. A HM es Lobelia Card. Mini nagyon megnott.
Bekoltozott 4 kek endler guppi, imadom oket. Csodaszepek. Persze lefotozni nem olyan konnyu oket.

78950
78951
Es igen! Meg mindig kuzdok az ecsettel. Egyik oldalon elmult jott a masik oldal. Az a gond, hogy olyan kicsi az aki, hogy sehol nem mutat jol benne az otromba skimmer, de ahova fujja a vizet ott ecset lesz. Most lecsokkentem a szivasidot. Ezeket meg leecseteltem. Jott meg 4 suni, majd ok segitenek.
 
Sziasztok,

a kicsi sem maradhatott ki a sorból. Jó lett volna őt is high vonalon elindítani, de ez most nem következett be. Számos oka van, de ez hosszú volna ide. Majd egyszer.

Adatok:
Üveg: 303030 GA Opti White
Világítás.: Diy led dimmelve
Szűrő: Tetra ex 600plus matrix+eheim substrat pro, már bejáratott
CO2: nincs

Beltartalom:
Talaj: ADA amazonia light, fehér dekorhomok
Táptalaj: Tropica Plant Growth Substrate
Táp: GA micmac
Kavics: dragon

Növények: minden a régi akiból és a Lonely carmonából van. Jó kis emers kertnek bizonyult. Bucék, Microsorumok kis méretűek, Bolbitis, Ludwigia-ezt már nem tudom pontosan melyik fajta, Staurogyne ami erős hisztibe kezdett úgyhogy lehet, hogy kivágom, mint macskát 💩ni. Van még Myrio Guyana ami meglepő módon még él, Alternanthera Reinecki mini, Hygrophila Corymbosa Siamensis, Lobelia Cardinalis mini, Cuba, Mini Anubias. Ja és ide is került egy kis Crypto Flamingo emers tő....most eldobták az agyukat, de remélem kiheverik.

Állatok a régiek: boraras naevusok, piros neocaridinák, amanok, mini tylok. és majd sünik.

Indítás napja: Május 19.

Pár kép:
View attachment 77149View attachment 77150View attachment 77151View attachment 77152View attachment 77153

Üdv a követőknek! Pussz
Hű....látszik hogy a gyerekel foglalkoztam, mert erről lemaradtam. Szerintem is szuper lett. 👍 ;)
 
@Zuzmi próbálom végigkövetni az akvárium növekedését a képekből és amikor azt írod, hogy "növényt dúsítottál", vagy "sűrítettél", akkor más akváriumból került be növény, vagy csak ennél metszettél és a metszett részeket visszaültetted?
 
@Zuzmi próbálom végigkövetni az akvárium növekedését a képekből és amikor azt írod, hogy "növényt dúsítottál", vagy "sűrítettél", akkor más akváriumból került be növény, vagy csak ennél metszettél és a metszett részeket visszaültetted?
A rotala vietnam a masikbol kerult ide. De egyebkent ezeket metszem es ultetem vissza. Sajna eleg hanyag naplos vagyok. Talan a myrional es a rozsaszin rotalaknal figyelheto meg a gyarapodas. Nehany szalbol mostanra azert mar jo marekkal van benne. De persze tavozik is par szal amit csunyanak talalok.
 
@Z1234 most neztem. Juniusban koltoztek ide a rotala vietnamok. Azota azokat nyirom es ultetem vissza. Itt fejlodnek igy.
Igen, rotala-n valamennyire lehet látni, melyik az, ami CO2 adagolt akváriumból származik (ennek az emers formája teljesen más).

Lobelia-val mennyire ment nálad? A szeptemberi képen van még pár jó nagy levelű, ami gondolom vagy az eredeti ültetésből való emers (?) forma, vagy esetleg (tipp) erősen CO2-zött akváriumból származik. Mintha utolsó képen sokkal kevesebb lenne...
 
Igen, rotala-n valamennyire lehet látni, melyik az, ami CO2 adagolt akváriumból származik (ennek az emers formája teljesen más).

Lobelia-val mennyire ment nálad? A szeptemberi képen van még pár jó nagy levelű, ami gondolom vagy az eredeti ültetésből való emers (?) forma, vagy esetleg (tipp) erősen CO2-zött akváriumból származik. Mintha utolsó képen sokkal kevesebb lenne...
A roralak vannak a co2-bol. Minden mas a Lonely Carmona nevu wabibol.
A lobeliak tenyleg szebbek emersen. Most a vivariumban vannak sokkal szebbek. Ezek itt lassan elhullattak a leveleiket. Most kis apro leveluek, friss kis hajtasok vannak, de nem latok ra sok eselyt, hogy szebbek lesznek.
 
A roralak vannak a co2-bol. Minden mas a Lonely Carmona nevu wabibol.
A lobeliak tenyleg szebbek emersen. Most a vivariumban vannak sokkal szebbek. Ezek itt lassan elhullattak a leveleiket. Most kis apro leveluek, friss kis hajtasok vannak, de nem latok ra sok eselyt, hogy szebbek lesznek.

Köszi az infókat... Ha esetleg ennél az akváriumnál CO2-t adagolnál, szerintem lobelia-k összekapnák magukat.
 
Konnyen lehet, de egyenlore tuti nem rakok bele.

Esetleg egy gondolat, amit érdemes lehet megfontolni. Ezeknél a low tech akváriumoknál a növények tipikusan szén fronton limitáltak. Növények a szenet CO2 vagy esetleg bikarbonát formában tudják felvenni. Az, hogy mennyi CO2 áll rendelkezésre egy low tech akváriumban, az nagyon sok tényezőtől függ, de lényeges, hogy a benne található szénforráson osztoznak a növények. Tehát amikor nagy mennyiségű növény kerül bele külső forrásból, akkor az már a meglévő növényekre is negatívan kihathat. Ha jobb növekedést szeretnél ebben az akváriumban, akkor "sűrítés" (például rotala berakása CO2-zött akváriumból) helyett azt is érdemes lehet megfontolni, hogy hogyan lehetne a már meglévő növények számára több szénforrást biztosítani. Nem muszáj CO2-t adagolni, más tényezők is -akár indirekt módon- befolyásolhatják a növények számára elérhető szénforrás mennyiségét.

Egyébként szép az akvárium. Kíváncsiságból, az augusztusi ecsetes levelektől hogyan szabadultál meg? Levágtad a leveleket, vagy sikerült leszedni valahogy?
 
Utoljára módosított:
Esetleg egy gondolat, amit érdemes lehet megfontolni. Ezeknél a low tech akváriumoknál a növények tipikusan szén fronton limitáltak. Növények a szenet CO2 vagy esetleg bikarbonát formában tudják felvenni. Az, hogy mennyi CO2 áll rendelkezésre egy low tech akváriumban, az nagyon sok tényezőtől függ, de lényeges, hogy a benne található szénforráson osztoznak a növények. Tehát amikor nagy mennyiségű növény kerül bele külső forrásból, akkor az már a meglévő növényekre is negatívan kihathat. Ha jobb növekedést szeretnél ebben az akváriumban, akkor "sűrítés" (például rotala berakása CO2-zött akváriumból) helyett azt is érdemes lehet megfontolni, hogy hogyan lehetne a már meglévő növények számára több szénforrást biztosítani. Nem muszáj CO2-t adagolni, más tényezők is -akár indirekt módon- befolyásolhatják a növények számára elérhető szénforrás mennyiségét.

Egyébként szép az akvárium. Kíváncsiságból, az augusztusi ecsetes levelektől hogyan szabadultál meg? Levágtad a leveleket, vagy sikerült leszedni valahogy?
A bucek csunya leveleibol vagtam le, de az aramlat megvaltoztatasa...spint csereltem lilyre elegnek bizonyult. Tetra 600plus van alatta, de fojtva van. Carboztam vizcserekor a kilogo reszeket. Mast nem tettem. A suncsigak, garnelak elegsegesnek tunnek. A spin kornyeke volt nagyon ecsetes, mintha a ket oldalra viztolas jobban lobogtatta volna a leveleket.
Szenet hogyan potolhatok, ha nem akarok co2-t?
 
Szenet hogyan potolhatok, ha nem akarok co2-t?

A kérdés jó, és sajnos erre nem tudok választ... High-Tech CO2 adagolt akváriumnál nyilvánvalóam sokkal egyszerűbb ezt a tényezőt befolyásolni.

Viszont egy dolgot érdemes alaposan megfontolni. A levegőből CO2 tud beoldódni az akvárium vízébe, illetve a vízből a CO2 gáz eltávozhat a levegőbe. Az, hogy melyik folyamat megy végbe, attól függ, mennyi CO2-t tartalmaz a víz. A mágikus szám, az egyensúlyi víz CO2 koncentráció kb. 0.5 mg/liter (ppm) 24C fokon . Ha az egyensúlyi koncentráció fölött van a CO2 tartalom a vízben, akkor az "extra" CO2 a levegőbe távozik, ha kb 0.5 ppm alatt, akkor a levegőből beoldódik CO2 a vízbe. A CO2 beoldódási ill gáz eltávozási folyamat nem "kapásból" megy végbe, hanem a sebességét több tényező befolyásolja. Például, ha a víz erősen kevergetve van, akkor gyorsabban megy végbe.
0.5 mg/liter relatíve nagyon kevés. Gondolj arra, hogy high-tech estimative index akváriumoknál 30 ppm-et céloznak meg. Ez nem 2x, 4x, 10x több, hanem 60x!! Ráadásul ezt a magas értéket folyamatosan tartani próbálják, akkor is, amikor a sok fény miatt a fotoszintetizáló növények már gyorsan felveszik a CO2-t a vízből.

Mivel low-tech akváriumnál sajnos nem tudod a CO2 szintet közvetlenül befolyásolni, érdemes rendszer szinten gondolkozni, és végignézni azokat a tényezőket, amik növelhetik, illetve csökkentik a növények számára rendelkezésre álló CO2-t. Sajnos ilyenből elég sok van, és ráadásul elég összetett, nem egyértelmű tényezők befolyásolják.
Pár példa: ha van egy nagy szűrőd, amiben elég nagy a biológiai aktivitás és ezáltal a mikrobák, parányi lények a szűrőn átfolyó oxigéndús víz hatására CO2-t adhatnak le. Viszont, egy steril, nagyon sűrűn takarított szűrőn nem mennek ilyen biológiai folyamatok végbe. Ha a víz nagyon gyorsan van kevergetve, ezzel is csökkenhet a CO2 szint. Halak és egyéb víz alatti állatok kilégzése is ad le CO2-t. A vízben levő DOC-ben is szén, ami biológiai folyamatok során CO2 szintet növelheti. Ha a DOC ioncserélő gyantával folyamatosan el távolításra kerül, akkor potenciálisan egy szénforrás is eltávolításra kerül. Ha sűrűn cserélsz vizet, akkor a cserevíz CO2 és bikarbonát tartalma is jelentős tényező lehet (cserevízben lehet nagyon sok és nagyon kevés CO2 is). Én többek között azért használok föld talajt low tech esetén, mert ebben van valamennyi szerves anyag, ami indirekt módon jelentős szénforrás lehet a növényeknek. Tehát a talajválasztás is befolyásolhatja az akvárium vízébe kerülő CO2 mennyiségét. Folyékony szén (carbo) napi adagolása is juttat be szenet az akváriumba és valamilyen módon ez is segíthet. Mivel az algák is CO2-t használnak, minél több alga van, annál kevesebb jut a növényeknek.

Ez csak pár gondolatindító tényező... jelenleg nincs tökéletes low-tech "megoldás", ha lenne, akkor nem lennének high-tech CO2 adagolt akváriumok :). De fordítva is igaz, ha lenne tökéletes "high-tech" megoldás, nem lennének low-tech akváriumok.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére