• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Csigatelep

Nos, hát elég sok minden változott a kis kockán a legutóbbi bejelentkezés óta, ugyan is jó néhány hiba kibukott, amit a tervezés hevében elkövettem.

Az első, hogy a bal elől található Reinickii mini túl sűrűn volt ültetve, ami felfogta a frontüvegen visszaforduló áramlást, és így a szmötyit is, ami szépen felhalmozódott ezen a részen, és hát mondanom sem kell, hogy a felgyülemlett mulm milyen csodálatos dolgokat tud okozni. Tehát, jócskán megritkítottam ezt a részt...

A második, hogy az akasztós szűrő szívócsövét rövidebbre vágtam, mert túlságosan a fenék közelében volt, ami ugyan csak nem volt a legjobb. Most körülbelül, az akva közepénél van a szívó ág vége, és láthatóan jobban forog a víz, a szűrőt igen csak le kellett fojtani, hogy nem csináljon túl nagy áramlást, jobb lett a szűrés is, ezt látom a gyorsabban koszolódó perlonon, és a tisztább akvárium vízen.

Aztán a szűrést magát is átalakítottam, mert azt éreztem hogy nem volt elég hatékony. A szűrés a következőképp néz ki jelenleg: A szivóág végében van egy szűrőszivacs, ami a garnélák beszippantását is meggátolja az "előszűrés" mellett, aztán kerámiahengereken megy át a víz, majd jön egy újabb réteg szűrőszivacs, egy kis substrat pro + egy kis panzi biológiai szűrőanyag, majd végül 2 réteg perlon, két külön rekeszben. Kíváncsi leszek, hogy hosszú távon mennyire fog ez jól működni :)

A reinickii helyére átmenetileg ültettem egy kis Sagittaria subulata-t, amit egyik cimborámtól kaptam, de nemsokára egy kis cuba szűnyegre csarélem, ami viszont indokolná a co2 mielőbbi beszerelését, de ez már egy másik történet. Valamint 2 tő ranuculus is bekerült a középtérre.

Az élővilágról pedig annyit, hogy a Neocaridina állományom már kezd zömében a kék és a fekete színek irányába tendálni, ami jó, mert valahol ez is volt a cél.

Az agancs alga problémával még mindig küzdök, de már talán a flow és a szűrés átalakításával, a felhalmozódó mulm megszüntetésével, jobb a helyzet.

IMG_0807.jpg IMG_0808.jpg IMG_0810.jpg
 

Attachments

  • IMG_0811.jpg
    IMG_0811.jpg
    202.7 KB · Megtekintések: 4
Kis helyzetjelentés!

Elsősorban azzal kezdeném, hogy az alga elleni küzdelem sikeresnek bizonyult. Kb most fél éves a kis kocka, és elmondható, hogy az akvárium, minden nemű algától mentes! A növények szépen nőnek.. a microsorum bokor brutálisan növekszik, a tipartita is kezdi elfoglalni a neki szánt helyet és úgy néz ki, hogy a reinickii mini is egyre kevésbé szenved, a ranunculus és szép bokorrá nő, sőt egy kis emers karácsony mohával is büszkélkedhetem.. szóval, úgy néz ki, hogy minden rendben. A szokásos nyírási tápozási és egyéb karbantartási munkálatokon kívül, nincs más dolgom, mint gyönyörködni...

A másik 112l literes akváriumom indításakor beszereztem egy RO készüléket, mert azt mindenképp lágy vizesen szerettem volna indítani, és onnantól kezdve ezt az akit is lágy vízzel töltöm után, valamint a vízcserék alkalmával is megfelelő arányban lágy vízzel kevert csapvízzel töltöm vissza. Az elején kicsit sietősre vettem a figurát, ugyan is csak RO vízzel töltöttem/cseréltem, aminek látható következményei is voltak, ugyan is néhány növény kicsit nem örült a hírtelen váltásnak, azóta fokozatosan, keverve, egyre nagyobb arányban lágy vízzel töltötöm fel az akváriumot. Így lassan végre eltűnik majd az a ronda vízkőcsík a ami igen csak rontotta az összképet.

Szerettem volna ezt az akváriumot is co2 rendszerrel ellátni, de úgy döntöttem, hogy meghagyom ezt a kis csigatelepet a low-tech vonalon. Nyilvánvalóan akkor kissé variálnom kellett volna a fényerővel és a tápozással is, de nem szeretném megbontani ezt a rendet, mert nagyon megvagyok elégedve a látvánnyal.

IMG_0766.jpg
 
Elbambultam. Valahogy ezzel a szóval lehetne jellemezni, azt amit elkövettem ezzel a jól működő kis kockával. A történem úgy kezdődött, hogy hagytam mindent jól megnőni... Tetszett hogy egy egészen nagy káosz uralkodott. Kicsit nyírtam a növényeket, nyomtam a tápot a vízcseréket, tehát ezeket a jól megszokott dolgokat, amit egyébként is.... Egyszer csak azt vettem észre, hogy 1-2 levél agancsosodik, de túl nagy jelentőséget nem tulajdonítottam neki, ráfogtam a kicsit erősebb áramlásra, mert egy kicsit feljebb tekertem a szűrőn. Aztán elkezdtek zöld pontok megjelenni a leveleken, aminek már annyira nem örültem, és mikor láttam 1-2 elhullott garnélát, na annak már végképp nem. Szóval, szűrőtakarítás következett, a bio részleghez nem nyúltam, csak a perlonokat mostam át, és eléggé visszanyírtam mindent..

Sajnos, a nagy dzsungeltől nem láttam, hogy az akvárium hátsó részében, brutálisan sok mulm gyűlt össze, de tényleg.. ennyit én még nem láttam egybe.. volt egy folt, ahol nem látszott a talaj... átporszívóztam a talajt, csináltam egy 50%-os vízcserét, kicsit feljebb vetten a szűrőt is. Másnapra kristály tiszta volt a víz és valamiért a hártya is eltűnt a viz felszínéről.. érdekes nem :)

Szóval a tanulság... attól, hogy valami jól működik, még figyelni kell rá. Képet nem csináltam a nagytakarítás óta, de azért egy dzsugeles-sarkos képet feltolok :)

IMG_0957.jpg
 
Utoljára módosított:

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére