• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Csigás Piko

scitek

Főkertész
IMG_20200801_232408.jpg

Befőttes üvegben nevelgetek növényböl kimosott csigákat. Ezt nekik készítettem egy leselejtezett akváriumból. Saját kezűleg vágva és ragasztva. 7,8 literes lett.
A világítást is én csináltam, egy 7.8w-os, 4200 kelvines szpot világít visszavett teljesítménnyel.
El-Natural-ként indult, tehát virágföldes az aljzat.
Nagyon nehezen indult. Kész algatelep volt. Beleraktam a csigákat, hátha segít. Beásták magukat a talajba es csak egy-két darab lézengett a felszínen. A növények is csak vegetáltak. Ekkor úgy döntöttem, hogy kezdem elölről.
A csigákat kiszitáltam a talajból és visszaraktam őket a befőttes üvegükbe. Úgy megörültek régi lakhelyüknek, hogy egy orgiával egybekötöt lakomát csaptak az üveg falán lévő algán.

Második nekifutásra vettem márkásabb bio-virágföldet. Kapott egy apró akasztós szűrőt, tápozok es rendszeresen vizet cserélek.
Kis híján ezt is elvitte az alga. Naponta cseréltem a vizet, hurkapálcikára tekertem az algát. Ekkor kezdtem csökkenteni a fényeröt és telerakni békatutajjal a tetejét.
Vegyszereket is bevetettem. Elsőnek a neptun algagátlóját. Gátolta az algát, de a növényeket is. A másik versenyző az easy life bioexit green volt.
Szerintem a fényerő és a hurkapácika volt a leghetékonyabb fegyver, de legyőztem az alga nagyrészét. Ekkor tettem bele a garnélákat és ők végeztek a maradékkal. Az üveg még algásodik, a garnélák csak a növényeket és a talajt takarítják.
 
Tíz napja volt utoljára vízcsere. Mértem egyet. A nitrát vészesen fogy, 7 ppm-ről 3 ppm-re csökkent. Nem adagoltam csak mikrót és foszfátot. A célérték felét mértem ezeknél.
Megkísérlem elhagyni a növénytápot, hátha sikerül el-natural-ba üzemeltetni, ahogy eredetileg is szerettem volna.
Félek, hogy kipusztulnak a növények.
A vízcserét elhalasztom, hétvégén majd ránézek.
 
Este mindenképp időt kellesz fordítanom rá, mert már megint nyírni kell. A tetejét teljesen benőtte a békatutaj. Vizet is cserélek, amivel megfelezem a vízben maradt növénytápot is.
Itt egy utolsó kép a dzsungelről, valószínűleg a többi kép a visszafejlődésről fog szólni.

IMG_20200816_195204.jpg
 
Fonnyad a békatutaj. Lassan kidobhatom őket. Csak min fognak a garnélák csimpaszkodni?
 
A békatutajt kidobtam, kapott frisset. Megesett a szívem a növényeken, ezért kaptak egy kis tápot.
Gyarapszik az állomány. Észrevettem két bébigarnélát.
Terjeszkedik a sagittaria és az aprófű is. A vázába vásárolt limnophila-ból jutott mindenhova. Ide is ültettem pár csokrot.
Túl sok itt is már a növény.
 
Ez most nem a csigás pico, de elfér itt.
Szegény megörökölt anubias-ok régóta egy műanyag dobozban senyvedtek. Próbáltam nekik helyet keríteni, kötöztem őket fára, kőre, de sehogy sem volt jó. Nemszeretem növény, de kidobni sajnáltam.
Elhatároztam, hogyha a fene fenét eszik is, márpedig elhelyezem őket.
Megszenvedtem vele, vissza is kellett bontanom, de azért csak beszuszakoltam őket az akváriumba.
Anubias Pico lett a neve. Öt liter. Meglátom hogy alakul, lehet hogy meg lesz végre a csigák pikója.

IMG_20200905_214341.jpg
 
Elkezdtem átrakni a garnélákat az új 20 literesbe. Csak a picik és a terhes anyukák maradnak.
Az első ereszés szépen növöget, lassan ők is költözhetnek.
A növénytápozást leegyszerűsítettem, naponta egy csepp neptun növénytápsót kapnak. A vízparamétereket sem mérem.

IMG_20200921_203407.jpg
 
Mértem vizet. Minden nulla.
A növények nem igazán növekednek, bár a HM lelkesen bubizik. Szerintem a napi egy csepp növénytáp tartja őket életben.
Tele vagyok bonszáj növényekkel. Kedvencem a jobb első sarokban lévő ludwigia. A halasban lévő testvéreit nem győzöm nyírni, ez meg még mindíg ilyen csenevész. Három hónapos a picike.
Még egy elvetélt virágföldes próbálkozás.
 
Újraindítottam az akváriumot.
Egyelőre csak ludwigia került bele. A terv az, hogy alulról majd kopasz lesz és közé ültetek valamit.
Egy hétig voltak zacskóban sötét helyen. Remélem algamentes.

IMG_20201024_032712.jpg

A talaj 2 centi virágföld, 2 centi 1.5-2 mm kavics.
A virágföld most kísérleti keverék. Sok jót ettől sem várok.

IMG_20201024_012325.jpg
 
Több helyen is találtam kagylósrákokat. Beraktam őket az anúbiaszosba. Úgy néz ki jól érzik magukat, mert elkezdtek szaporodni.
Az akvárium nem néz ki valami fényesen. De most kapott egy világítást, vízcserét és növénytápot. A növények mintha erre vártak volna, rengeteg új levelet hoztak.
A csigákat is ide kezdtem el bedobálni. Pár darab járt a másik pikóban, de úgy néz ki nem bírják a lágyabb vizet, mert kifehéredett a házuk. Ez ey egyetlen csapvizes akváriumom.

Az a sok pici pont mind bébikagylósrák.
IMG_20201028_000649.jpg
 
Az anubias-okat neptun növénytápsóval etetem. Az úszó növények mennek tönkre, és az alga is kezd fogyni. Ezért megmértem mennyire tömény a neptun.
Desztillált vízbe a havi adag dupláját adagoltam.
Fe : 0, NO3 : 1, PO4 : 0.15
Ettől még a csapvizem is töményebb.
 
Back
Oldal tetejére