• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Csiga invázió és védekezés ellenük

MR.

Nézelődő
Talán erről sem árt egy téma...

Nem tudom ez csak nálam probléma e, de a csigáim úgy elszaporodtak, hogy az már elviselhetetlen. Mostanában azon gondolkodom, hogy be kellene szerezni valami kifejezetten csigapusztító élőlényt, hogy kordában tartsam őket. Erre szívesen fogadnék ötleteket.



5091219_e037771f25acda68736f7ce8dd2ad0e4_l.jpg
 
Atya gatya! Ez a kép tényleg durva :D Nálam 2 egyedből indult a populáció (gyökerekkel kerültek be az akiba) de mostanra nálam is rendkívül elszaporodtak. Én ezt a problémát simán manuálisan oldom meg. Vízcserénél minden héten kihalászok egy jó adag csigát és kész. Persze nekem 30 literes az kim. El tudom képzelni hogy mondjuk 200 liternél ez már egy kicsit frusztrálóbb feladat :D :lol:
 
Jujj, részvétem.
Nekem két élőlény jutott eszembe, Botia vagy Heléna a csiga :lol: Anentome helena a neve, sajnos mind vadon fogott ezért kitudja milyen fertőzéseket, betegségeket terjeszt ami veszélyes is lehet.
 
Az előző akim ugyan így nézett ki. (mármint ilyen csigás volt) Én sem tudtam jobbat, vízcserekor kiszedtem egy-kettőt...
De már engem is érdekel, hogy mit kellett volna tennem. :)
 
Gyerekek megérett a termés :lol: Lehet szüretelni...

Hát saját tapasztalat alapján esténként sok csiga felmászik ezek közül a víz tetejére. Ilyenkor könnyen levadászhatod őket.
Vízcserénél érdemes a leszívócsövet betenni közéjük az is hatékony.

És most már próbálj meg halat tartani a növények mellett nem csigát :lol:
 
Eleinte nálam is voltak barna csigák, de akkor kezdett el csökkenni a számuk, amikor elkezdtem palackos CO2 szettet használni. Ha jól gondolom a folyamatos és egyenletes CO2 adagolás nagyjából folyamatosan alacsonyan tartotta a pH-t (6,6) a részben ozmóvízzel végzett vízcsere pedig a kH-t (4). Ez így együtt kikezdte a házukat, egyre lyukacsosabb lett, majd sorban pusztultak el. Mostanra pedig szinte teljesen eltűntek az akiból. A maláj tornyosok jobban bírják, de mintha azokból is jóval kevesebb lenne.

Egyébként figyelj a túletetésre és a jó szűrésre és áramlásra. Ha nincs kajamaradék illetve sok bomló növényi rész a vízben a csigák nem találnak táplálékot és nem szaporodnak el.
 
Re: csiga invázió

Dani: Mi ez a vadonfogott, veszélyes lehet szöveg? :)

A botia egyébként egy tökéletes megoldás az effajta csigák kiirtására, csak nem egy növényes akváriumba. A mozgás kultúrájának, életvitelének köszönhetően egy elég heves állat, így eléggé forgatja az aljzatot. Fenéken futtatott növények mellé nem igazán ajánlom. A legjobb megoldás a csigák kiszedegetése, illetve csapdázása.
"Ha villanyoltás után egy lefelé fordított műanyag tálra valamilyen eleséget szórunk és azt a talajra helyezzük. Pár óra elteltével a csigák felmásznak a tálra és összegyűjthetők. Persze ilyenkor számolni kell a fenéklakó halak torkosságával is. Ilyen szempontból jól működő eleség a salátalevél." vagy "3 lyukat fúrok egy 35 milliméteres film dobozának tetejére, algát teszek a dobozba, ráteszem a tetejét, és az egészet belefúrom az akvárium aljába úgy, hogy a lyukas tető az aljzattal egy vonalban legyen. Lefekszek, felkelek és ürítem a tartalmat. Szükség esetén megismétlem."
Lehet próbálgatni! ;)
 
Nem véletlen azt hiszem, hogy ilyen módon elszaporodtak azok a csigák!Ők is csak olyanok, mint a többi élőlény, addig burjánzanak, amíg az életterük engedi, amíg eleséget találnak addig szaporodnak, ha kevés az élelem megáll a számuknak a növekedése.
A növényeid kiváló lakomák számukra, és nem azért mert növényevők.
A postakürtcsigák ilyen méretben többnyire, algát és bomló dolgokat fogyasztanak, ha jól megfigyeled őket akkor láthatod (a képen is látszik), hogy azokat a leveleket fogyasztják amelyek nem egészségesek az új hajtásokon egyetlen csiga sincs. Valójában még ők tesznek szivességet neked, hiszen a bomló, egészségtelen leveleket eszik, amit az alga egyébbként is megtámadna.
Ha egészségesebbek a növényeid, kevesebb a kajájuk= kevesebb szaporodás = kevesebb csiga és akkor az olyan halászatoknak is van értelme amit Levi ír!
 
Zigur elméletét osztom én is. Továbbá javaslom, hogy telepíts minnél több amano garnélát. Hatalmas konkurenciájuk a csigáknak a táplálkozásban.
 
sziasztok
meg kell , hogy mondjam én így még nem jártam. nekem ha már kicsit több csigám volt mint ami tetszett, elkezdtem csipesszel kiszedegetni őket.
volt olyan időszakom, amikor megláttam őket egyből kiszedtem, mostanában alig látok belőlük egyet-egyet.
de ez a helyzet most teljesen más.
tippet kaptál, sok sikert hozzá

art.
 
Na igen, igen. Az elhanyagolás az tény. Mondjuk mikor kezdett elhatalmasodni a probléma volt néhány langyos próbálkozásom éjszakai káposztalevelezéssel, de túrót sem ért. Alkalmanként max. 10 db. Ehhez képest mikor a múlt héten nekiálltam 10 perces munkával kiszedtem naponta 30-50 db-ot a nagyokból. De az is csak csepp a tengerben (max. azt remélem, hogy legalább a szaporodás mértékét csökkenti). Ráadásul ezek az apróbbak kézzel elég nehezen szedhetők. A túletetés valószínűleg tény. A növendék diszkoszok miatt tömöm kajával, de jelenleg hallal is túl van telepítve. Kb. 30 harcsa dolgozik az alján etetésenként + 10db Amano. De valószínűleg a Hemianthus között ők sem férnek hozzá 100%-osan. Azt hiszem mégiscsak kénytelen leszek kiszedni a Hemianthust, és változtatni az elrendezésen.
Kíváncsi vagyok oRphEus elmélete valóban megalapozott-e. A lágyítással jelenleg sincs gond, de ha működik, akkor a PH lehúzásának is gyorsan nekifeküdnék.
Mindenesetre köszi a hozzászólásokat!
 
Hali!

Hát oRphEus elmélete nekem bejött, mert nekem is annyi csigám volt mint a képen látható.Mikor elkezdtem adagolni a CO2-öt a 95 % elpusztult, a csigaházak mind lukacsosak voltak, azóta csak kicsiket látok, de érdekes, hogy nagyot egyet sem.
 
Labirintkopoltyus said:
MR.!

Orpheus elmélete tuti működni fog már csak azért is mert a akváriumi csiga csapdák amiket boltban vehetsz is így működnek meg a kertbe valók is.

Biztos, hogy úgy működnek a csapdák, hogy savas vízzel ellágyítják a csigaházat?? Mert én erről írtam.. :)
 
MR. said:
Kíváncsi vagyok oRphEus elmélete valóban megalapozott-e. A lágyítással jelenleg sincs gond, de ha működik, akkor a PH lehúzásának is gyorsan nekifeküdnék.

Nos rég volt már, hogy kémiát tanultam, így lehet, hogy nem pontosan fogalmaztam, de a kulcsszó a CO2 lesz. Egyrészt a vízben kis mennyiségben keletkező szénsav (H2CO3), másrészt a vízben oldott formában megtalálható CO2 molekula is reakcióba lép a csigaházat alkotó kalcium-karbonáttal (CaCO3). Ezen túl az alacsony pH miatti hidrogén-ion koncentráció is megbontja kalcium karbonátot. (Ebből következően keményedik a víz is kis mértékben, de a lágyvizes vízcserék miatt a keménység nem tud jelentősen megemelkedni.) A kissé savas kémhatás és a magas vízben oldott CO2 szint pedig amúgy is csak kedvez a növényeidnek.

Itt láthatók a képletek a "Kémiai tulajdonságok" alatt:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Kalcium-karbon%C3%A1t
 
Minden olyan megoldás tökéletes aminek következtében,nagy számban hullanak a csigák az akváriumban, ha ipari mennyiségű ammóniát akarsz termelni!Szerintetek mi lesz az elpusztult csigákkal?
Bizony bomlani fognak, még ha egy két garnéla vagy hal el is kezdi fogyasztani, a bomlás végterméke pedig ammónia!
Azt hiszem ezt meg biológiából tanították! :lol:
 
zigur said:
Minden olyan megoldás tökéletes aminek következtében,nagy számban hullanak a csigák az akváriumban, ha ipari mennyiségű ammóniát akarsz termelni!Szerintetek mi lesz az elpusztult csigákkal?
Bizony bomlani fognak, még ha egy két garnéla vagy hal el is kezdi fogyasztani, a bomlás végterméke pedig ammónia!
Azt hiszem ezt meg biológiából tanították! :lol:

Azért ez nem úgy fog működni, hogy leviszem a pH-t 6,6-ra, és másnap ott hever az az aljzaton több száz db elpusztult csiga. Nem azt mondtam, hogy tömény sósavval kell feloldani a házukat... Szép lassan elhullanak, de ez egy több hetes, illetve inkább több hónapos folyamat. Még most is vannak nálam csigák, pedig kb. fél éve elég stabilan megy a CO2 a palackból. De már csak nagyon kevés maradt. Ami elpusztult azt a red cherryk és az amanok gond nélkül eltakarították, csak a nagyobb darab, félig szétmállott, üres csigaházakat szedegettem néha ki a vízből. Algásodást pedig egyáltalán nem tapasztaltam, tehát az ammónia sem érhetett el "ipari mennyiséget".
 
Hali!

A kémia részéhez nem szólnék hozzá; viszont azt figyeltem meg, hogy a Maláj tornyoscsigák persze nem pár nap alatt..hanem hónapok alatt "kiírtotta" a többi csigát az aksiból.Ezt egymástól függetlenül 2 aksiban is tapasztaltam..persze ez még mindig lehet a véletlen műve..de szerintem valami ilyesmi történhetett.
 
ZaCK said:
Hali!

A kémia részéhez nem szólnék hozzá; viszont azt figyeltem meg, hogy a Maláj tornyoscsigák persze nem pár nap alatt..hanem hónapok alatt "kiírtotta" a többi csigát az aksiból.Ezt egymástól függetlenül 2 aksiban is tapasztaltam..persze ez még mindig lehet a véletlen műve..de szerintem valami ilyesmi történhetett.
Mit értesz az alatt, hogy kiirtotta? Én arra gondolnék, hogy a többi csiga nem jutott táplálékhoz, míg a maláj tornyosok táplálkozási stratégiájuk miatt igen. Amennyire tudom a csigák jó része elhalt vagy elhaló növényi részekkel táplálkozik. Ha a növényeid erősek, egészségesek, kevesebb táplálék jut nekik. Ellenben a maláji tornyosok találtak táplálékot a talajban (mulm, kajamaradék, stb.).
 
Back
Oldal tetejére