• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Csapvízről RO-ra - Hogyan váltsunk?

danyi03

GA főstatiszta
Moderátor
Nem találtam ennek külön témát, így ide vetném fel a problémát.

Hosszú ideje megy teljes boldogságban a 60-as akváriumom, csapvízzel. Most azonban a nano indítása miatt vettem egy RO készüléket, és hallottam már róla, hogy működő akváriumot is át lehet "szoktatni" RO-ra.

1. Érdemes egyáltalán?
2. Mi a menete? Milyen időközönként milyen arányban növeljem az RO-t a csapvízhez képest?
3. Milyen aránytól kell visszasózni? Egyszerűen minden csere után állítsam vissza 100 fölé?

Előre is köszi mindenkinek az infókat!
 
Nem találtam ennek külön témát, így ide vetném fel a problémát.

Hosszú ideje megy teljes boldogságban a 60-as akváriumom, csapvízzel. Most azonban a nano indítása miatt vettem egy RO készüléket, és hallottam már róla, hogy működő akváriumot is át lehet "szoktatni" RO-ra.

1. Érdemes egyáltalán?
2. Mi a menete? Milyen időközönként milyen arányban növeljem az RO-t a csapvízhez képest?
3. Milyen aránytól kell visszasózni? Egyszerűen minden csere után állítsam vissza 100 fölé?

Előre is köszi mindenkinek az infókat!

Szia.
Én is most kezdtem el ro vizzel cserelni. Én ugy csinalom, hogy 2hetente cserélek 35 litert. 25l ro viz és 10l állott csapvíz. És 5l-t meghagyok utantoltogetni+10l allott csapvizzel. Így nem kell visszasózogatni, és eddig nincs semmi gond. Nekem 17-20 koruli a kemenyseg, igy szep lassan fog lecsokkenni. Én ugy tudom egy bizonyos szintig nagyon jo hatassal van a lagyviz mind a növenyekre, mind az elolenyekre. Én olyan 10 alattit szeretnek elerni, 8-9 korulit.
Szia.
 
Szia.
Én is most kezdtem el ro vizzel cserelni. Én ugy csinalom, hogy 2hetente cserélek 35 litert. 25l ro viz és 10l állott csapvíz. És 5l-t meghagyok utantoltogetni+10l allott csapvizzel. Így nem kell visszasózogatni, és eddig nincs semmi gond. Nekem 17-20 koruli a kemenyseg, igy szep lassan fog lecsokkenni. Én ugy tudom egy bizonyos szintig nagyon jo hatassal van a lagyviz mind a növenyekre, mind az elolenyekre. Én olyan 10 alattit szeretnek elerni, 8-9 korulit.
Szia.
Ez is egy megoldás, de sokan ellene vannak, mert a csapvízzel sokminden visszakerül a vízbe, amit jó, hogy kivon az RO. Én teljesen csapvizesre szeretném átállítani, inkább visszasózok, nem olyan drága a por, hogy ne érje meg, főleg, hogy nekem az Amazonia és a Seiryu kövek mellé nem sok sózás kell ha jól tudom.
 
Visszasózáshoz CaCl2,MgSo4 és NaHCo3 használok.
Én a fokozatosságra törekednék.Először 1/3 Ro 2/3 csapvíz,utána fifti-fifti és így tovább,amíg el nem éri a Full RO cserét.
 
Visszasózáshoz CaCl2,MgSo4 és NaHCo3 használok.
Én a fokozatosságra törekednék.Először 1/3 Ro 2/3 csapvíz,utána fifti-fifti és így tovább,amíg el nem éri a Full RO cserét.
Tehát kb 4. vízcserére már mehet 100% RO?
 
1. Érdemes egyáltalán?

Mindenképp. A növényeknek sokkal jobb lesz.

2. Mi a menete? Milyen időközönként milyen arányban növeljem az RO-t a csapvízhez képest?

Lehet fokozatosan. De nem kell szórakozni. Minden vízcserénél cserélsz 30-40%-ot akkor mehet az RO.

3. Milyen aránytól kell visszasózni? Egyszerűen minden csere után állítsam vissza 100 fölé?

Ha Amazonia van és Seiryu akkor ne sózz vissza semmit.
 
Igen én is így értem, csak biztosra akarok menni :) Viktor már tudja, hogy nekem mindent kétszer kell elmondani :D
 
Vízcsere előtt, az egy hetes csapvíz 148 ppm volt, csere után 293ppm. Nem lejjebb kéne mennie? Vagy várni kell mérés előtt?
 
Sziasztok!

Én kb. egy hónappal ezelőtt kezdtem RO vízzel cserélni. Az első héten még 1/3 csapvizet használtam, de azóta csak RO vizet tettem az akiba. Most értem el odáig, hogy a tegnapi csere után 128ppm volt a TDS, de ma már megint 150 körüli.
Nálunk (Deszk) a csapvíz kb. 350ppm-es. Nem tudom, hogy mi az ami visszakeményíti a vizet (a tápozásra és a carbora gondolok), de kb. 4x40 liter csere után még mindig nem kellett sózni (112 literes aki).

A vízcserék után TDS szépen csökkent. 280 - 240 - 200 - 160 - 128. Viszont a vízcsere előttre mindig visszamászott olyan 40-50 ppm-et.

Az, hogy hogyan cserélsz és kell-e visszasózni az a ti csapvizetektől is függ. Én nem "rontanám" el a megtisztított RO vizet a ki tudja mit tartalmazó csapvízzel. Inkább visszasózok. Szerintem a jövő héttől már elkezdhetem azt is.

Gábor

jav.: ja most számolom, hogy már az 5. csere volt, hogy telik az idő :)
 
Utoljára módosított:
Bocsi igen a cserevíz csak RO. Így néhány vízcserével beállsz a megfelelő szintre.
És besokkol valamelyik élőlény, ha mondjuk naponta lecserélek 15 litert? Ecset miatt amúgy sem ártana most a gyakori csere.
 
Back
Oldal tetejére