• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Csapvízes, kemény vízben is könnyen tartható növények

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
Pontosan ezert irtam a fenti sorokat. Szebbek lesznek a novenyek. Sokaig hasznaltunk 14+ os vizeket. De a vegen mar a novenytaroloinkat is atallitottuk vegyesre. A bemutatok full lagyvizesek. A karbantartos helyeinken is ahol tudunk lagyitunk
 
Most nem kötekedésnek, de én úgy emlékszem, hogy ti is (magyarországi extra) kemény vízben növényeztetek sikerrel, addig, ameddig kiderült, hogy Tom Barr a 4nk-t érti kemény víznek.
Van erre valami kézzelfogható eredmény, vagy feltételezés?

Valójában Tom Barrnak semmi köze nem volt hozzá. Ő a mai napig nem egy promótere a lágy vizes hobbizásnak.
Mi az ázsiai vonal után álltunk át. Egyszerűen látható, látványos különbség volt a növényeken. Sokkal könnyebb lett növényezni ilyen környezetben.
Náluk ilyen a csapvíz sajnos mi nem vagyunk ilyen szerencsések. De ők sokkal többet szívnak a meleg idő miatti növénykínokkal és klímázással úgyhogy döntetlen :)

Az angolszász területen a mai napig hangosabbak a csapvizes kollegák. Nem is nagyon meghatározó a növényezés arrafelé.
 
A téma megihletett, csinálni fogok lágyvíz vs keményvíz összehasonlítást. :)

Nálunk ahol már minden más adott volt brutálisan látványos volt a különbség a kényesebb növényekre. Értsd nem Echinodorus és Anubias.
Most is van olyan akváriumunk ahol a boltibis olyan gyönyörű, hogy simogatja a szemem :) Nem egy feketedő nyomi levelű valami ami a kemény vizes időkből gyakran volt tapasztalható.
Lágy vízben egészen kinyílik a levélzet, már már átlátszóan zöld húsos levelek. Kb 2x olyan széles levelet hoz így a növény. Nulla feketedés.

Mint ő itt középen kicsit jobbra. Nehéz befotózni ezeket tényleg látni kell

17544004324_c7544a5041_b.jpgGreen Aqua Showroom by Viktor Lantos, on Flickr

A növénytárolónkat egyébként azután állítottuk át vegyes kb 7-8-as keménységűre, hogy a Tropicánál jártam és beszélgettünk erről a biológusokkal, növényguruval.
Ezt írtam már több esetben is, de ők is esővizet használnak. Csak azért keményítenek 5-6-ra, hogy a kiszállított növények egy átlagos boltban ne menjenek tönkre a stressztől. Egyébként simán csak esővízben tolnák.

Szóval ezután és a bemutatótermi akváriumaink sikerei után döntöttünk úgy valamikor egy éve vagy talán kicsit régebben, hogy a sor végére hagyott növénytárolóinkat is belágyítjuk. Fele csap fele RO.
 
Az angolszász területen a mai napig hangosabbak a csapvizes kollegák. Nem is nagyon meghatározó a növényezés arrafelé.

Ez egyébként tök érdekes. Elég sokat fórumoztam az angoloknál.

Többségében sokkal keményebb vízben növényeznek mint mi itt Budapesten. Olyan nagy a hangos kampányolók hangja, hogy teljesen elnyomja a lágy vizes vonalat.
Cserébe mi van? Pörög az alga topik, belefulladnak a növénygondokba. És mindenre egy válasz van tolj több CO2-t. Aztán amikor bedobál az ember néhány nyálcsorgató fotót megy a rugózás, hogy hogyan lehet ez.
Nem atomtudomány. Mi is bevált recept alapján dolgozunk évek óta. Szerintem sikerrel: IAPLC Contest Works | Flickr - Photo Sharing!

Vannak esetek pl George Farmer is aki hosszú évek után ugrott rá erre a vonalra és csinálta a szép mohás akváriumait utána. Ő a UKAPS alapítója, és az egyik leghíresebb legsikeresebb növényfej angliában és még így sem tudta áttolni a köztudaton miért jobb a lágy víz.
Mindig előkerült néhány tudós elme, aki elmagyarázta a tömegnek, hogy kemény vízben ugyanúgy lehet növényezni és előkaptak 1-1 fotót a múltból. Pl Clive. (aki egyébként tényleg egy tiszteletreméltó tudós elme)
Csak ezek az emberek sosem dolgoztak annyi akváriummal, sosem tudták úgy megfigyelni a növényeket éveken át 10-20-30+ eltérő berendezésben.

Az egész akvarisztikára ez a jellemző egyébként. A fórumokon még mindig sok a régi hang, régi módszer. Sok esetben széllel szembe kell menni, hogy átvigyél valamit a régen beégett szemléletekkel szemben. Ezt csináljuk a kezdetektől fogva. Van amiben sikereket ér el a hobbi pl egy EI szemlélet elterjedésében, megfelelő szűrésben vagy CO2 adagolásban, de minden napra jut egy csata.

Ahogy korábban is írtam nem csak lágy vonal létezik, de a tapasztalatunk alapján a legszebb növények lágy vízben, 25 fok alatt, megfelelő fénnyel és rendes tápozással lesznek. Ebből lehet elvenni de a növények erre reagálni fognak negatív irányban.
Lassabb fejlődés, kevesebb levél, nem teljesen kifejlett levélzet, stb stb.....
 
Most hirtelen a flickr-es keresőben a bolbitisre felugrott egy 2010-es otthoni akváriumom képe. Akkor még itthon is csapvíz ment. 14-15-ös keménységű.
Itthon a moháimmal és a bolbitissel szívtam leginkább. Persze akkor még nem használtunk ennyi féle növényt mint manapság.

Szóval szépnek szép. Csapvizes. De..... :)

Closing to the final capture by Viktor Lantos, on Flickr
 
A téma megihletett, csinálni fogok lágyvíz vs keményvíz összehasonlítást. :)

Itt a cél a fontos. Vizinövények tartása vs. Ázsiai aquascaping. Az utóbbi nem csapvizes, mert időben és látványban alapfogalom a lágy víz.
 
Itt a cél a fontos. Vizinövények tartása vs. Ázsiai aquascaping. Az utóbbi nem csapvizes, mert időben és látványban alapfogalom a lágy víz.
Még a végén csinálok egy opti nanót lágyvízzel persze a lágyvízes növényekkel próbakép. De csak a nagynyomású co2 után. Hó végére pöfögnie kell ;)
 
Itt a cél a fontos. Vizinövények tartása vs. Ázsiai aquascaping. Az utóbbi nem csapvizes, mert időben és látványban alapfogalom a lágy víz.

Kimondtad a kulcsszót. Én főként növényeket tartok, és ezt próbálom elterjeszteni egy olyan akvarisztikai világban, ahol az emberek többsége azért nem tart növényeket, mert nem marad meg nála semmi a legstrapabíróbbakon kívül. Keményvízben is lehet növényt tartani szépen és egészségesen, a víz keménysége nem azt differenciálja, hogy lesz-e alga vagy lesz-e növénygond. Sokkal inkább szemléletbeli a különbség. Az emberek többsége nem az ázsiai aquascapinget akarja elérni - illetve kezdetben igen, de csak addig, míg rá nem jönnek, mennyibe kerül egy ilyen akvárium, és mennyi munka van vele - inkább csak egy dús növényes akváriumot szeretnének. Aztán lesznek olyanok, akik többre vágynak, ők általában elmozdulnak az aquascaping felé.

Én átlátom, hogy az én szemléletem nem ezen a fórumon elismert. De féleértés ne essék, én is gondozok aquascapet(ahol minden szabályt betartok, mert idegen pályán mozgok), amit be is fogok nevezni a HAC-ra. De otthon ugyanúgy csapvízben low-techezek - alga-, és növénygondok nélkül - . :)
 
És akkor itt kanyarodik vissza a történet az egyszerűen tartható növényekhez. Amit évtizedek óta lehet kapni idehaza is.

Egy olyan "világban", ahol az akvaristák 80%-ának még a legalapvetőbb növények tartása sem megy, még az évtizedek óta kapható növények tartását is meg kell tanítani :)

Amúgy átérzem milyen széllel szembe haladni, ilyen pl. a virágföld használata, mint táptalaj, aminek igen rossz híre van/volt. Aztán egyre többen használják újra sikerrel. Persze ez sem aquascape téma :)

Rengeteg olyan nemrégen bejött növény van, amit lehet szépen tartani low-techben is. Könnyebb olyat mondanom, amit egyáltalán nem lehet, mert kipusztul, vagy stagnál.
 
És akkor itt kanyarodik vissza a történet az egyszerűen tartható növényekhez. Amit évtizedek óta lehet kapni idehaza is.

Amúgy az érthető, hogy keresik az arany középutat az aquascaping és a nagyon egyszerű pár vízinövényes halas akváriumok között.

Ha nincs nagyon megvilágítva egy akvárium, akkor azzal sok gond elkerülhető, de közben a tatható növények listája úgy csökken. A lágy víz mellett, a nem megfelelő akváriumvilágítás is képbe kerül egy idő után. Egy szépen megvilágított akvárium megint látványosabb egyébként, hiszen hozzáad, kiemel, elvarázsol.
 
Amúgy az érthető, hogy keresik az arany középutat az aquascaping és a nagyon egyszerű pár vízinövényes halas akváriumok között.

Ez is egy kulcsgondolat, köszönöm. :)

Az emberek fejében már ott-ott van az aquascaping, és természetesen a majdnem növénymentes halas akvárium. Én próbálom beilleszteni, felfejleszteni közé a low-tech növényezést.
 
De otthon ugyanúgy csapvízben low-techezek - alga-, és növénygondok nélkül - . :)

A fény korlátozása mellett CO2 nélküli akváriumoknál is a rendeszeres törődésen van a hangsúly. A csapvíz itt inkább abban korlátoz, hogy milyen halakat tehetsz bele. Amúgy nem hiányoznak a lágy vizes halak? Még is csak a jobban növényesített akváriumokban inkább ők a jellemzőek.
 
Nem kell ahhoz aquascape, hogy szép növényed legyen. A hollandusok ezt már szintén évtizedek óta megmutatták milyen a szép akváriumi növény, ha jól érzi magát.
Ez nem aquascaping vagy verseny akvarizálás. Ez szimplán arról szól hogy legyenek a legszebbek a növényeid. Hogy ez most vörös színt, tömött bokrokat, egybefüggő gyepet stb jelent az mind1.

Picit úgy érzem rá van tolva a Nature Aquarium / Aquascaping vonalra mint az ő kiváltságuk. Sorry ha kicsit többet nyomom ezt a témát, de mégiscsak egy növényes fórum.
Ahol elsősorban az lenne a cél, hogyan legyenek a legszebbek a növények.

Sokféle módon lehet akvarizálni a boltban sem csak a versenyzésre feszülünk rá :) Sőt van kifejezetten egy induló szövegem amit minden alkalommal elsütök, aztán eldöntheti az ügyfél merre halad. Ebben általában megpróbálom felkészíteni, mivel jár az egyik és a másik oldal. És ha nagyon makacs akkor mehet a pörgetett növényezés felé :LOL::ROFLMAO::)
 
Picit úgy érzem rá van tolva a Nature Aquarium / Aquascaping vonalra mint az ő kiváltságuk. Sorry ha kicsit többet nyomom ezt a témát, de mégiscsak egy növényes fórum.

Persze, mert a holland stílusból hiányzik az "Asian Spirit". Egy laikus számára a kötött szabályokat betartó holland stílusú növényes akvárium nem különbözik egy sűrűn, csoportokba ültetett sok növényt tartalmazó akváriumtól, ami szép-szép, de pont az hiányzik belőle, ami egy nature akváriumban meg van.
 
Nem kell ahhoz aquascape, hogy szép növényed legyen.

Nem nem kell :) Sőt, még hollandus akvárium sem kell hozzá :)

Persze megértelek, van különbség a szép, és a legszebb között. És azt is megértem, hogy a legtöbbet ezen a fórumon az utóbbiról beszélsz, hiszen ezt űzöd már évek óta, ezért jött létre a fórum, bolt is. Az én kicsiny facebookos közösségemben pont fordítva van, de ez így van rendjén. :)
 
Lenne egy kérdésem: Szerintetek, mesterséges CO2 adagolás nélkül is van értelme növényszépség-ügyileg a lágyvíznek?

Én anno a 14-es Khjú vizemet lágyítottam 7-8asra, de nem vettem észre különbséget. A növények előtte- és utána is fejlődtek és szépek voltak. Persze az is lehet, hogy nem vettem észre az apró különbségeket.

Olvasgatva a naplókat kicsit elcsábultam low-teches létemre is a lágyvíz felé(ami a halaknak is jobban tetszene, így kettő legyet ütnék egy csapásra), viszont a korábbi tapasztalatok alapján nem sok eredménye van mesterséges CO2 adagolás nélkül.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Back
Oldal tetejére