• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Csak biológiai szűrőanyag használata?

schruz

VIP kertész
Legjobb napló
Viktorék által ajándékba küldött Boook of ADA-ban olvastam hogy idővel érdemes a szőrőanyagok mindegyikét biológiaira cserélni. Nyilván értem, hogy minél több
bio szűrés van annál jobb, de azért gondoltam megkérdezem a véleményeket itt a fórumon mert nem nagyon hallottam még senkitől, hogy kizárólag biológiai
szűrést végezne a szűrője mechanikai és/vagy kémiai nélkül. Szóval mik a vélemények?
 
Semmi hozzászólás? Ennyire nagy butaságot kérdeztem volna? Vagy a válasz egyértelmű?
 
schruz said:
Viktorék által ajándékba küldött Boook of ADA-ban olvastam hogy idővel érdemes a szőrőanyagok mindegyikét biológiaira cserélni. Nyilván értem, hogy minél több
bio szűrés van annál jobb, de azért gondoltam megkérdezem a véleményeket itt a fórumon mert nem nagyon hallottam még senkitől, hogy kizárólag biológiai
szűrést végezne a szűrője mechanikai és/vagy kémiai nélkül. Szóval mik a vélemények?

Szia!
Nem buta kérdés valóban minél több a biológiai szűrőközeg annál jobb, de a mechanikai sem elhanyagolható mert eltömődhet a többi szűrőanyagod. Itt jön be Keymaker nagy igazsága "hagyni kell elegendő mozgásteret" tehát minél nagyobb kapacitású szűrőt érdemes használni abba pedig fér bőven ez is az is. Szerintem nem sokan variálják a szűrőanyagokat az idő múlásával, hacsak valami jobb minőségűre nem váltanak. Kémiai talán a purigenre gondolsz hasznos dolog én biztos nem venném ki.
 
w-rig said:
Szia!
Nem buta kérdés valóban minél több a biológiai szűrőközeg annál jobb, de a mechanikai sem elhanyagolható mert eltömődhet a többi szűrőanyagod. Itt jön be Keymaker nagy igazsága "hagyni kell elegendő mozgásteret" tehát minél nagyobb kapacitású szűrőt érdemes használni abba pedig fér bőven ez is az is. Szerintem nem sokan variálják a szűrőanyagokat az idő múlásával, hacsak valami jobb minőségűre nem váltanak. Kémiai talán a purigenre gondolsz hasznos dolog én biztos nem venném ki.

Hát ez az, az eltömődés. Én is ezért nem értettem a Book of ADA-s infót. Akkor Amano akijaiban vagy nagyon gyakran tisztítanak szűrőt vagy valami más megoldást használnak. A 100 L-ben egyébként két külső szűrőt használok szerintem az egyikben le fogok cserélni minden anyagot SubstratPro-ra hamarosan csak a szivacsot hagyom bent mint mechanikai szűrőanyag és meglátom mi lesz. Elvileg menni fog szépen... gondolom.
 
schruz said:
w-rig said:
Szia!
Nem buta kérdés valóban minél több a biológiai szűrőközeg annál jobb, de a mechanikai sem elhanyagolható mert eltömődhet a többi szűrőanyagod. Itt jön be Keymaker nagy igazsága "hagyni kell elegendő mozgásteret" tehát minél nagyobb kapacitású szűrőt érdemes használni abba pedig fér bőven ez is az is. Szerintem nem sokan variálják a szűrőanyagokat az idő múlásával, hacsak valami jobb minőségűre nem váltanak. Kémiai talán a purigenre gondolsz hasznos dolog én biztos nem venném ki.

Hát ez az, az eltömődés. Én is ezért nem értettem a Book of ADA-s infót. Akkor Amano akijaiban vagy nagyon gyakran tisztítanak szűrőt vagy valami más megoldást használnak. A 100 L-ben egyébként két külső szűrőt használok szerintem az egyikben le fogok cserélni minden anyagot SubstratPro-ra hamarosan csak a szivacsot hagyom bent mint mechanikai szűrőanyag és meglátom mi lesz. Elvileg menni fog szépen... gondolom.

ADA ügyben inkább Viktorékat kérdezd Ők sokkal járatosabbak benne. Az elképzelésed viszont kiváló, mindkét szűrőbe Substratot neki had szóljon, esetleg Seachem Matrix-ot is megpróbálhatod, nekem bevált! Hát ha még egy kis Purigent is dobsz valamelyik szűrőbe ;) nem bánod meg, rengeteget olvashatsz róla a fórumon, sokaknak bejött én is használom.
 
3 generáció óta (értsd: 3 akváriumban) a mechanikai- bio-mechanikai töltetek helyére CSAK biológiai töltetet rakok. (+ még ezekből a megfelelő helyekre: perlon, kék szivacs, Seachem Purigen)
Eltömődésnek semmi nyomát nem tapasztaltam.
De ha ettől félsz, akkor várj az indítás után 1-2 hónapot, és akkor cseréld a mechanikait biológiaira.




schruz said:
Viktorék által ajándékba küldött Boook of ADA-ban olvastam hogy idővel érdemes a szőrőanyagok mindegyikét biológiaira cserélni. Nyilván értem, hogy minél több
bio szűrés van annál jobb, de azért gondoltam megkérdezem a véleményeket itt a fórumon mert nem nagyon hallottam még senkitől, hogy kizárólag biológiai
szűrést végezne a szűrője mechanikai és/vagy kémiai nélkül. Szóval mik a vélemények?
 
Ja ja Isti. Bátran használhatjátok.

Egy normálisan szűrt akiban én is kifejezetten ajánlom (!) hogy CSAK bio töltetet használjatok. Egy gyári 8-10x-es megforgatásnál és rendszeresen karbantartott növényes akinál nincs miért tartanunk eltömítődéstől. A mech szűrést a kék szivacs elvégzi, slussz. ;)

A Sedona-ban már egy éve - és a Galéria több akijában is kizárólag BIO töltet van - indulástól. (ADA BioRio, Eheim Substrat Pro vagy Seachem Matrix). Ezek mellé induláskor érdemes némi minőségibb aktívszenet (pl. ADA NA Carbon-t vagy Seachem v. Eheim cuccot) tenni, később jöhet igény szerint Seachem Purigen, ennyi. :idea:
 
Teljesen jól működik a bio szűrőanyag, DE... egy nagy akvárium indításánál a betelepített növénymennyiség és a keletkező mulm már elég sok lehet. Én pl ezért szoktam betenni a kezdeti időszakban kerámiagyűrűket. A növények folyamatosan bomlanak az első 2 hétben. Az elhalt darabok pedig remekül megakadnak ezekben a gyűrűkben. Aztán amikor lement ez az időszak és a víz beállt már simán kicserélem az alsó tálcában lévő mechanikait biora.

De működik enélkül is. Karbantartás pedig kell. Az ADA akváriumokban ez az a dolog amire rendkívűl sok energiát fordítanak. Tesztekkel is nézik a szűrő terheltséget.
 
Köszi Key, Viktor, Histi (OFF: Key, mióta a fórumon vagyok kb egy éve, most előszőr szólt hozzá egy postomhoz, ez történelmi pillanat számomra :D)
Rendben akkor lassan én is átállok full bio szűrésre. Purigenből mennyit érdemes venni egy amúgy jól szűrt 100 L-es akiba?
 
schruz said:
Köszi Key, Viktor, Histi (OFF: Key, mióta a fórumon vagyok kb egy éve, most előszőr szólt hozzá egy postomhoz, ez történelmi pillanat számomra :D)
Rendben akkor lassan én is átállok full bio szűrésre. Purigenből mennyit érdemes venni egy amúgy jól szűrt 100 L-es akiba?

100-as Puri tökéletesen megfelel erre a vízmennyiségre.
 
Bár nem túl régóta akvarizálok (3-4 éve) én is csak preferálni tudom a biológiai szűrés előtérbe helyezését egy kis szivaccsal megtámogatva. Egy kellemes mértékben barna, de nem eltömődött szivacs pedig azért rendesen szűr biológiailag is. A nagyobb akváriumom előszűrése például 8-10 centi vastagon 20x40 cm keresztmetszetben lehelyezett szivacsréteg két különböző finomságú szivaccsal ellátva. Ha jól be vannak rakva, 4-6 hónapig semmi nem jut át, de az elsőt azért gyakrabban kimosom -> szűrőkarbantartás 5-10 perc. ;)

A másik megjegyzésem ehhez a témához az, hogy érdemes mind természetes, mind pedig mesterséges eredetű, jó minőségű szűrőanyagot használni, mert teljesen más a pórusszerkezetük, az én elgondolásom szerint kiegészítik egymást.
 
Én si az ADA könyvben olvastam ezt a szűrőcserét. Nekem most Tetratec EX600-as van, a 64l-hez, és kristálytiszta a víz. Annyit változtattam csak, hogy egy extra aktív szenet tettem bele a szűrőbe.
Viszont ahogy olvastam, és ahogy Ti is írjátok majd biológiaira lecserélem. A kérdésem, hogy mikor érdemes? 1 hónap, 2 hónap, esetleg később?
Akkor az aktív szenet vegyem majd ki, és annak a helyére tegyem be a biológiait?
 
Satu said:
Én si az ADA könyvben olvastam ezt a szűrőcserét. Nekem most Tetratec EX600-as van, a 64l-hez, és kristálytiszta a víz. Annyit változtattam csak, hogy egy extra aktív szenet tettem bele a szűrőbe.
Viszont ahogy olvastam, és ahogy Ti is írjátok majd biológiaira lecserélem. A kérdésem, hogy mikor érdemes? 1 hónap, 2 hónap, esetleg később?
Akkor az aktív szenet vegyem majd ki, és annak a helyére tegyem be a biológiait?

1-1,5 hónap terheltségtől függően. Aktívszén eltömődik és már kémiai szűrést nem végez, de biológiait igen. De nemárt a csere másra ;)
Itt meg összehoztunk egy leírást :) viewtopic.php?f=18&t=316&start=90
 
Én azon agyalok az itt olvasottak alapján (is), hogy a mechanikait teljesen leválasztanám a külső szűrőmről. kellene barkácsolni egy előszűrőt, amiben csak szivacs lenne esetleg egy réteg perlonnal megtoldva. egy nagy keresztmetszetű tartályt képzeltem el, ami jól zárható, két végére gyors-csatlakozókkal illeszthetőek a csövek, így könnyedén leszerelhető a beszívó ágról tisztításra. ezzel meg lehetne úszni a szűrők állandó szétszerelését a mulm miatt. de legalábbis ritkítani lehetne ezen alkalmak számát. vagy ez így felesleges?
 
előszűrőbe én nem raknék perlont mert nagyon lefogná az áramlást.
amugy én már egy ideje nem hazsnálok mechanikai szűrőanyagot a tetra ex400asomban. mihelyst beállt az akvárium vize, kb 4 hónap után, kivettem alulról a kerámiagyűrűket. most úgy néz ki alulról felfelé a sorrend, hogy szivacs, substratpro, szivacs, seachem matrix, Seachem Purigen zacsi, perlon. Nincsen gond vele. a perlont szoktam cserélni kb 1,5 havonta a tetején, de az félperc alatt megvan.
 
előszűrőbe én nem raknék perlont mert nagyon lefogná az áramlást.
amugy én már egy ideje nem hazsnálok mechanikai szűrőanyagot a tetra ex400asomban. mihelyst beállt az akvárium vize, kb 4 hónap után, kivettem alulról a kerámiagyűrűket. most úgy néz ki alulról felfelé a sorrend, hogy szivacs, substratpro, szivacs, seachem matrix, Seachem Purigen zacsi, perlon. Nincsen gond vele. a perlont szoktam cserélni kb 1,5 havonta a tetején, de az félperc alatt megvan.

köszi a véleményt.tényleg lehet, hogy túlzás a perlon bele. de a szivacsot száműzném totál a külsőből, csak az előszűrőben lenne. az úgy ok lehet?

látott már valaki direkt külső szűrő elé betehető, könnyen szerelhető előszűrő egységet? vagy barkácsolni kell/érdemes?
 
Valahová kell az a szivacs, különben a trutyi szépen eltömíteni a biológiai szűrőanyagot, az meg nem tesz jót a pórusoknak, hiába takarítaná gyakran az ember. De hogy hol van ez a szivacs,az szerintem mindegy, csak előbb legyen a víz útjában, mint a biológiai szűrőanyag. Nekem volt egy időben szivacs "előszűrőm". Fogtam egy belső szűrőbe való szűrőszivacsot, aminek már volt egy gyári lik a közepén, és ráerőszakoltam a szívókosárra. Ez volt a garnélamentesítőm. Hetente ki kellett mosni, mert rendesen eliszaposodott, a szűrő belső szivacsai meg szűziesen tiszták maradtak.
 
Valahová kell az a szivacs, különben a trutyi szépen eltömíteni a biológiai szűrőanyagot, az meg nem tesz jót a pórusoknak, hiába takarítaná gyakran az ember. De hogy hol van ez a szivacs,az szerintem mindegy, csak előbb legyen a víz útjában, mint a biológiai szűrőanyag. Nekem volt egy időben szivacs "előszűrőm". Fogtam egy belső szűrőbe való szűrőszivacsot, aminek már volt egy gyári lik a közepén, és ráerőszakoltam a szívókosárra. Ez volt a garnélamentesítőm. Hetente ki kellett mosni, mert rendesen eliszaposodott, a szűrő belső szivacsai meg szűziesen tiszták maradtak.

köszi. akkor jó helyen kapisgálok. mindenképp egy külön szerelvényt szeretnék erre. talán egy jól záródó minihordó megfelelne (műanyag befőttes üveg féleség). ha megcsinálom, bemutatom, hátha érdekel valakit.
 
Back
Oldal tetejére