• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Csak a medence a régi...

koverg70

Kertész szaki
Csak a borító kedvéért ide is beteszem ezt a képet:
week_3_total.jpg


Sziasztok!

Kb. 4 éve kezdtem foglalkozni akvarisztikával. Úgy éreztem eljött az idő, hogy a régi technikát kicsi felfejlesszem. Elkedztem nézegetni a lehetőségeket, hogy több és szebb növényeim legyenek, mint eddig.

Heteking olvasgattam a fórumokat. Az akvakertész is nagyon sok segítséget adatt, ezennel is köszönöm mindenkinek aki itt megosztotta tapasztalatait.

Ma beszereztem az új technikát. Egyenlőre a hátteret ragasztottam be, holnap jön az aljzat és a növény ültetés.

Régi rendszer

Aquael 80x40x35 112l akvárium
Kavics - U0 fekete bazalt 5 kg (1-2 mm)
Sera Floredepot 4,7 kg
Aquael Comfortzone AQn 100 akvárium fűtő
Aquael Fan 2 Plus akváriumi belsőszűrő
Aquael tető + 2x18W fénycső

Új rendszer

Aquael 80x40x35 112l akvárium
Aquatic Nature Pro-Soil 2 x 8 liter (aljzat + táptalaj)
Aquael Comfortzone AQn 100 akvárium fűtő
ATMAN CF-600 (cserélve 12.01-én Tetratec EX 1200) külső szűrő
Odyssea DUAL t5 DP 60/80 x 2 (összesen 4x24W) 2 db 6500K és 2 db növényes fénycső
Aqua Nature CO2 visual test
CO2 500g palack + ISTA nyomáscsökkentő + mágnesszelep + buborék számláló + visszacsapó + diffúzor mini kúp (Cone) + JBL ProFlora palack tartó
AM Slim Rock 80x40 háttér

(kivastagítottam, ami megmaradt a régiből)

Növények:
Hemianthus Micranthemum
Red ludwigia repens
Anubias nana mini
Tündérhínár
Rotala rotundifolia
Moha
+Red Moor dekor fa 0.46kg-os

+ Régi halaim kerülnek majd vissza kezdetben: pár vörös neon + 2 anci + 1 cory

Úgy gondoltam, hogy elkezdek írni itt én is egy naplót, hátha másnak hasznos lesz, esetleg tanul az én hibáimból. Lehet, nekem is érdekes lesz egy idő után visszanézni, hogy mi hogyan is történt, ne kövessem el ugyanazt a hibát többször.

Ha esetleg valakinak van valamilyen megjegyzése vagy észrevétele a technika kapcsán, akkor annak nagyon örülnék. Egyenlőre nekem nagyon sok újdonság van (pl. CO2, külső szűrő).
 
Köszönöm!

Egyenlőre várom, hogy a ragasztás megszilárduljon... De addig is lesz dolgom: a bútor polcából ki kell vágnom egy darabot, hogy elférjen a belső szűrő és a CO2 palack. Hogy miért nem kivehetősre csinálták ezt a polcot o_O?

Addig is egy kép a jelenlegi "helyzetről":

tank_day_minus_1.JPG
 
Üdv az akvakertészek világában, és sok sikert az akváriumhoz! :)
Nem nagyon szerettem a hátteres akváriumokat, valahogy nem annyira természetes, de annál kíváncsiabban várom a fejleményeket! ;) :)
Egy kicsit kevésnek tartom a szűrőt egy ekkora akváriumohz, de majd meglátod, lehet nem árt még egyet beszerezni majd. Mindenesetre javaslom, hogy ne csak a gyári szűrőanyagokkal használd, hanem EHEIM Substrat Pro-t és/vagy Saechem Mátrix-ot minél többet bele, mert csak így lehet megfelelő a biológiai szűrésed (ez vonatkozik egy esetleges második szűrőre is) ;) :)
A CO2-vel kapcsolatban annyi, hogy érdemes lesz egy nagyobb palackos rendszert beszerezni a jövőben, gazdaságosabb lesz egy 2-5 kg-os palackkal mint egy fél kg-ossal. Mindenesetre legyen az 500 g-osból otthon 1 tartalék :)
Nem tudom előtéri növénynek mit tervezel?(ha tervezel egyáltalán) :)
 
Szia @dobti,

Köszönöm a tanácsokat. Nagyobb szűrőt szerettem volna, de itt nálunk a boltban csak ez volt kapható és erősködtek, hogy nagyobbat nem is érdemes venni... Na mindegy, egyenlőre megpróbálom ez mit tud.

Előtéri növénynek a Hemianthus Micranthemum gondoltam.

A háttér nekem és a családnak tetszik és (jelen pillanatban) ez a legfontosabb. Egyenlőre még nem annyira az esztétikára szeretnék rámenni, hanem, hogy megtanuljam a növények gondozásának legfontosabb alapelveit.
Egyenlőre növényből sem túl sokat szereztem be, inkább többféléből keveset, hogy tudjak velük "ismerkedni".

Üdv:

Gábor
 
Szia @dobti,

Köszönöm a tanácsokat. Nagyobb szűrőt szerettem volna, de itt nálunk a boltban csak ez volt kapható és erősködtek, hogy nagyobbat nem is érdemes venni... Na mindegy, egyenlőre megpróbálom ez mit tud.

Előtéri növénynek a Hemianthus Micranthemum gondoltam.

A háttér nekem és a családnak tetszik és (jelen pillanatban) ez a legfontosabb. Egyenlőre még nem annyira az esztétikára szeretnék rámenni, hanem, hogy megtanuljam a növények gondozásának legfontosabb alapelveit.
Egyenlőre növényből sem túl sokat szereztem be, inkább többféléből keveset, hogy tudjak velük "ismerkedni".

Üdv:

Gábor
Szia Gábor! :)

A szűrőt majd meglátod. Amúgy az legfontosabb, hogy Nektek tetszen és kész! :) Főleg a családnak, és akkor majd később jöhet a következő akvárium :D ;)
A HM-ből szép kis mezőt lehet csinálni egy kis odafigyeléssel (sikerült már szép összefüggő gyepet csinálnom belőle). Azt javaslom, hogy sűrűn ültesd és akkor szépen bedúsul. ;) Nyírni azt kell majd rendesen, de legalább abból is lesz gyakorlat. :)
Mikor lesz a start? :)
 
Sikerült majdnem teljesen befejeznem az akvárium berendezését. Sürgetett az idő, mert a növények tegnap óta vödörben várakoztak a sorsukra.

Hát ez lett a sorsuk:

day_0.png


Azért írom, hogy majdnem kész, mert a CO2-es rendszert nem sikerült még beüzemelni. Addig is adtam a növényeknek egy kis EasyCarbo-t holnapig csak kibírják így. (Inkább mint a vödörben...)

Még néhány kép:

DSC03389.JPG


DSC03392.JPG


DSC03391.JPG
 
Gábor, ha elfogadsz egy tanacsot, a HM-et jobban szedd szet es ugy ültesd el. Kicsi kis, mondjuk 1 cm atmeroju csomokba. Sokkal nagyobb teruletet tudsz lefedni vele, besurusodik majd. Anno en majdhogynem szalankent ultettem, bele is telt par oraba... :D
Egyebkent jo lesz ;)

Küldve Tapatalk 2-ről
 
A mai nap legfontosabb eseménye, hogy eldöntöttem a CO2 nyomáscsökkentőt lecserélem. Kiderült, hogy az enyémhez mágnesszelepet nem is lehet csatlakoztatni. o_O
Szerencsére a boltban nagyon rendesek voltak, mert visszaveszik amit szombaton vettem. Persze még nem is építettem be, tehát zsír új.

@dobti
Ma nem volt már időm a HM-et ültetgetni, de gondolom később is megtehető. Egyébként a boltban azt mondták, hogy ne szedjem szét a töveket, hanem egyben ültessem el, majd szépen elterpeszkedik. Valamint, hogy a kőzetgyapotot vágjam le kb. 1/3-ig és azzal együtt ültessem. Bár egyet azért mégis szétszedtem, amit egészen az üveg mellé tettem.
 
Ma nem volt már időm a HM-et ültetgetni, de gondolom később is megtehető. Egyébként a boltban azt mondták, hogy ne szedjem szét a töveket, hanem egyben ültessem el, majd szépen elterpeszkedik. Valamint, hogy a kőzetgyapotot vágjam le kb. 1/3-ig és azzal együtt ültessem. Bár egyet azért mégis szétszedtem, amit egészen az üveg mellé tettem.

Még egy hely ahol nagyon értenek ahhoz amit árulnak:(

Minden növényt úgy érdemes ültetni, hogy szétszeded apróbb darabokra. Úgy könnyebben befutja a neki szánt helyet.
Igen én is sok boltban kaptam ilyen finom utasítást, hogy kőzetgyapottal együtt nyugodtan ültethetők a növények, sőt láttam már kosárral együtt is ültetni a kavicságyba:finger:
A kőzetgyapotot folyó víznél óvatosan teljesen le kell morzsolni a gyökerekről és utána lehet ültetni a növényeket.
 
@eMZé!

Igazad van, de azért meg kell védjem őket, mert nagyon segítőkészek voltak, órákban mérhető időket szoktam egy-egy alkalommal náluk tölteni és kérdezősködni. :)
Ma beállítom a CO2-t és remélem holnap megcsinálom az első vízcserét és egyúttal akkor szétültetem a HM-et is.

Szép napot nektek!
 
Beindítottam a CO2-t. Kb 60 csepp/percet sikerül beállítanom. Úgy időzítettem a rendszert, hogy 16:00-tól 24:00-ig megy a világítás. 14:00-kor kapcsol be a CO2 és 23:00-ig megy.
Bal oldalon középen van a szűrő kimenő ága. A vízszintben az akvárium teljes hosszában hátul az esőztető. Szépen mozgatja a vízfelszínt. Jobb oldalon 10 cm-re a vízfelszíntől kb. az akvárium mélységének (mármint befelé) a 2/3-ánál a CO2 diffúzor. Úgy látom, hogy jól elviszi a pici bubókat az áramlás.

A drop checker is jobb oldalon van egyenlőre, de különösebben sokat nem tudok kiolvasni belőle. Kb. 2 órája megy a CO2 és még mindig ugyanazt mutatja: sötétzöld.

Ajaj! Sajnos megjelentek a HM-en és a dekor fán áttetsző-fehéres penész szerű izék. Ezek a valamik is algák? Mit lehet ezek ellen tenni?

Csináltam egy Sera Qiucktestet:
pH: 6,8 GH: 4 KH: 6
Ellenőrzés képpen a csapvizünk:
pH:7,8 GH: 13 KH: 15

Gondolom, hogya Pro-Soil az ami ennyire levitte a pH-t és vele együtt a keménységet is. A csapvizen meglepődtem, azt hittem, hogy ennél keményebb nálunk a víz. Lehet hinni ennek a Sera Quicktest-nek?
 
Ajaj! Sajnos megjelentek a HM-en és a dekor fán áttetsző-fehéres penész szerű izék. Ezek a valamik is algák? Mit lehet ezek ellen tenni?

Csináltam egy Sera Qiucktestet:
pH: 6,8 GH: 4 KH: 6
Ellenőrzés képpen a csapvizünk:
pH:7,8 GH: 13 KH: 15

Gondolom, hogya Pro-Soil az ami ennyire levitte a pH-t és vele együtt a keménységet is. A csapvizen meglepődtem, azt hittem, hogy ennél keményebb nálunk a víz. Lehet hinni ennek a Sera Quicktest-nek?

Szia!

Ha lenne kedved hozzá, szeretném, ha elvégeznél egy kísérletet. A következőt kellene elvégezni, forralj fel tiszta edényben a kezeletlen friss csapvizetekből és tartsd forrásban úgy mondjuk 10 percig (nem kell, hogy zubogjon, mint állat, de azért "főjön"). Hagyd, hogy visszahűljön szobahőmérsékletre (de semmi szennyezés vagy más anyag ne kerüljön bele!). Majd, ha szobahőmérsékletűre hűlt kérlek végezd el még egyszer a gh és a kh tesztet úgy ahogy azt az eddigi mintáiddal is tetted. Majd oszd meg velünk az eredményeket. ;)

Ha minden jól megy, akkor az eredményekből 2 dolgot tudunk majd megállapítani... :)

A másik, a penész a fán nem gáz, ha lennének garnélák lekajálnák, hogy a növényeken is van azt nem vágom. Az lehet, hogy nem jó, sőt...

Üdv: Robi
 
Szia!

Ha lenne kedved hozzá, szeretném, ha elvégeznél egy kísérletet. A következőt kellene elvégezni, forralj fel tiszta edényben a kezeletlen friss csapvizetekből és tartsd forrásban úgy mondjuk 10 percig (nem kell, hogy zubogjon, mint állat, de azért "főjön"). Hagyd, hogy visszahűljön szobahőmérsékletre (de semmi szennyezés vagy más anyag ne kerüljön bele!). Majd, ha szobahőmérsékletűre hűlt kérlek végezd el még egyszer a gh és a kh tesztet úgy ahogy azt az eddigi mintáiddal is tetted. Majd oszd meg velünk az eredményeket. ;)

Ha minden jól megy, akkor az eredményekből 2 dolgot tudunk majd megállapítani... :)

Szia Robi!

Köszi a hozzászólást! Elvégeztem a tesztet, amit tegnap javasoltál. Az eredmény a forralt csapvízre.
pH: 8
KH: 13
GH: 3

Üdv:

Gábor
 
Szia Gábor!

Tök szuper, hogy ilyen gyorsan el tudtad végezni a kísérletet. (y) Erre gondoltam pont, hogy az egyik keménység érték le fog csökkenni! ;) Csak egyelőre nem az csökkent amit "vártunk"... ;)

Az előző hsz-edben ezeket az adatokat írtad:
Ellenőrzés képpen a csapvizünk:
pH:7,8 GH: 13 KH: 15

A mostani kísérlet után az eredmény:
pH: 8 GH: 3 KH: 13

A pH szerintem (persze nem tudom, hogy pontosan milyen tesztet használsz) kijelenthetjük, hogy az úgymond mérési hibán belül változott, magyarán nem változott. Fontos megállapítás, hogy a vizetek enyhén lúgos, bázikus. Ha mindenképp meg akarnánk magyarázni az enyhe lúgos irányba tolódást a kezelés után, akkor pl. a forralás során bekövetkező "kigázosításnak" tudhatjuk be. Forralással ugyanis az oldott gázok (főként a CO2, O2) eltávoznak a vízből.
A pH-ról ne is beszéljünk többet. Annál érdekesebb a keménység változása.

Anno a suliban is tanultuk, hogy van állandó (GH) meg változó (KH) keménység. Továbbá azt is hallhattuk, hogy a változó keménység, illetve az azt okozó ionok (hidrogén-karbonát ionok) mennyisége forralással csökkenthető, mivel ilyenkor vízben oldhatatlan karbonátok formájában kiválnak. Ugyanakkor az állandó keménység forralással nem csökkenthető.

Adja magát tehát a kérdés, hogy nem lett-e valami valamikor összekeverve? Nekem az alábbi eredmények lennének logikusak a két mérést összefésülve:
pH: 7,8 -8,0 GH: 13, KH: 15/3

Gyanús tehát, hogy a mai teszt során a gH és a kh teszt fel lett talán cserélve. A magas kh érték a csapvízben forralás előtt mindenképp azt sugallja, hogy igen frankó hidrogén-karbonátos vizetek van otthon. Ez szuper pl. a magas gyomorsavszint kordában tartására...! ;)

Ha a GH-t ismét (azaz a forralás után) 13 nk° -nak mérted, illetve a pH-t is viszonylag jó reprodukcióval tudtad kimérni, akkor a 2. dolog, amit megállapíthatunk, hogy a tesztek jók és megbízhatóak, hiszen két, független mérés során szinte ugyanazokat az eredményeket kaptad.

A laborban egyébként az a mondás járja: "Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés, három mérés egy mérés." :)

Ami a CO2 adagolással kapcsolatban, ha a kh ténylegesen 15 nk° (és nem fogod kezelni), akkor neked egy olyan pH: 7.1-7.4 közötti értéket kellene meg céloznod. Ekkor lenne ugyanis (a bűvös táblázatból kiolvasva) ideális szinten a szabad CO2 az akiban.

Most egyelőre ennyi, még morfondírozok egy kicsit az eredményeiden! :)

Üdv: Robi
 
Szia Robi!

Adja magát tehát a kérdés, hogy nem lett-e valami valamikor összekeverve? Nekem az alábbi eredmények lennének logikusak a két mérést összefésülve:
pH: 7,8 -8,0 GH: 13, KH: 15/3

Gyanús tehát, hogy a mai teszt során a gH és a kh teszt fel lett talán cserélve. A magas kh érték a csapvízben forralás előtt mindenképp azt sugallja, hogy igen frankó hidrogén-karbonátos vizetek van otthon. Ez szuper pl. a magas gyomorsavszint kordában tartására...! ;)

Sera Quicktest-et használok. Ilyet:
Nem cseréltem fel az értékeket. A tesztcsíkon 3 négyzet tartozik a GH-hoz. Ez változott a legtöbbet a tegnapi csíkhoz képest. Sajnos fotót már nem tudok csinálni, mert 1 nap alatt kifakul.

Tegnap én is utánaolvastam ezeknek a dolgoknak és ugyanazt gondolom, mint te. Itt találtam egy elég jó hozzászólást és innen belinkelve egy jó leírást ezekről: Magyar Garnéla Fórum • Téma megtekintése - Gh Kh (Ph) összefüggések
Nem értem a dolgot, de az biztos, hogy jól olvastam le a tesztet. Azt meg azért nem hiszem, hogy a Sera felcserélte volna ezeket.

Nagyon köszönöm az eddigi segítséget. Ha nem haragszol még visszatérnék a tegnapi penész problémára. Mára már vastagabb kicsit viasz szerű réteg borítja a dekorfát. Ahol elértem ott leszedtem.
A növényeken szerencsére nem vastagodott sőt mintha inkább eltűnni látszana. Lehet, hogy csak a fáról sodródott a növények levelére?

Mitől van ez a lerakódás? Idővel ez meg fog szűnni? Vagy tényleg telepítsek bele garnélákat?


Üdv:

Gábor
 
A laborban egyébként az a mondás járja: "Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés, három mérés egy mérés." :)

Ezt a mondást én is nagyon jól ismerem. Középiskolába speciális kémia tagozatos osztályba jártam és az kémia tanárom (és egyben osztályfőnököm) egyik kedvenc gyakran ismételt mondása volt ez.
 
Nagyon köszönöm az eddigi segítséget. Ha nem haragszol még visszatérnék a tegnapi penész problémára. Mára már vastagabb kicsit viasz szerű réteg borítja a dekorfát. Ahol elértem ott leszedtem.
A növényeken szerencsére nem vastagodott sőt mintha inkább eltűnni látszana. Lehet, hogy csak a fáról sodródott a növények levelére?

Mitől van ez a lerakódás? Idővel ez meg fog szűnni? Vagy tényleg telepítsek bele garnéláka
Üdv:

Gábor

Szia Gábor!

Semmi gáz, ne aggódj! A "penész" a fán teljesen természetes dolog. Lehet, ha a berendezés előtt mondjuk 1 hónapig vízben álltak volna és hetente kefével lesikáltad volna, akkor nem lenne most ennyire intenzív a "penész" képződés. Ámbár nálam a berendezés elött majd 2 hónapot áztak a red moor-ok, és ennek ellenére jött a fehéres lepedék. Addig nézegettem, amíg az indítás utáni 4. héten be nem költözött az amano brigád és le nem zabálta az összeset kevesebb, mint egy nap alatt!!! o_O

Szóval a fehéres lepedék a fán természetes jelenség, semmi köze az algásodáshoz. (y)

Garnikat csak akkor telepíts, ha "biztonságos" a víz, azaz beállt a biológiai szűrés, és se ammónia se nitrit nincs a vízben! Ez, ha minden vadi új az akiban, akkor 3-4 hét!

Üdv: Robi
 
Back
Oldal tetejére