• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

CRS és a vízparaméterek

Köszi, akkor egyre gondoltuk!

Tudsz valamit a garnélák Na/K igényéről? Az élő szervezetekben a Ca/Mg és a Na/K ionpárok aránya fontos. Egyszer valaki - nem vonom kétségbe a szavát - azt mondta, hogy a víz sózása (NaCl) meddőséget és pusztulást okoz a garnéláknál. De az akvarisztikai gyakorlatban 10-15 g sót adunk 10 l vízhez, ami nyilván sok, mert óriási vezetőképességet eredményez, de hogy egyáltalán ne legyen a vízben, azt nehéz elhinni.

Semmit nem tudok a Na/K és egyéb ionpárokról. :)
 
Használ valamelyikőtök szépiát? Milyen gyakran adtok nekik új adagot? Amikor az előző elfogy, vagy adott időközönként (hetente/x naponta)?

Azt vettem észre, hogy egy ideig nagyon lelkesen csipkedik a friss cuccot, de utána hozzá sem nyúlnak. Mintha csak egy részét - a puha, porózus belsejét - tudnák hasznosítani. Esetleg a víz kioldja a lényeget, és utána már nem kell nekik.

Egyébként kb. 2,5 hónapig semmi bajuk nem volt, májusi TP óta van nálam a csapat, a pusztulás meg kb. 3 hete tart. Víz mondjuk 24 alá nem megy hűtve sem.
Milyen szépiát használsz? Olyat, amit a papagájoknak szoktak adni?
 
Ezért kérdeztem, hogy keressek-e másikat vagy csak ez létezik. Köszi. Akkor megpróbálok 1 darabot nekik.

Ja, ok. Igen, csak egyféle szépiacsont van. Arra figyelj, hogy nehogy átverd Magad, mert lehet kapni mesterséges csőrkoptatót, ami gipsz.

Kétféle adagolási módot találtam eddig:

Elmorzsolva a vízfelszínre szórod, és majd egyszer lesüllyed. Kipróbáltam nekem nem vált be, mert egyik-másik db a felszínen keringőzött még napok múlva is, illetve nem lehet megfigyelni a fogyást. A másik módszer, amikor egy borsónyi/mogyorónyi darabot 30-50 ml (csap)vízben megmikrózol, kb. 15-20 sec elég neki, és lesüllyed. Így közvetlenül egy csipesszel be tudod tenni az etetőtáljukba, nem szemeteli a vizet és lehet látni simán a fogyasztást. Még egy jó tanács: nem eszik meg az egészet. Nem tudom, hogy miért, de frissen azonnal rárepülnek, 2-3 naposan már nem kell nekik, vagy kiázik a lényeg, vagy nem is tudják hasznosítani a maradékot.
 
Semmit nem tudok a Na/K és egyéb ionpárokról. :)

Röhögsz rajta, tudom, de tényleg azon agyalok, hogy vajon a Na/K milyen szerepet tölt be a garnélák vedlésében :) Hiszen a Ca-ot orrba-szájba toljuk nekik, pedig a kitinben nincs Ca (persze talán információ átvivő szerepe lehet, mint a mi izomvázunkban).

Egyébként azóta semmi elhullásom nem volt, pedig a pH változatlan... Két dolog változott: 1,5°C-kal hűvösebb a víz (22,5-23,5°C), és 130 mikroS/cm a vez.képesség a korábbi ~105 helyett.
 
Szerintem ez a víz még nagyon lágy...
Én a taiwanokat tartom 130ppm-es vízben (kb. 200uS/cm), a CRS-eim anno 150ppm-es (230-240uS/cm) vízben voltak.

Mondom, hogy a Na/K a kulcs. A Gh-t pontosan mérem, 5,8 nk most, Kh picivel 2 felett lehet.

Ha érdekel, beszéljünk róla kicsit:

A Seachem visszasózója nátrium és kálium-kloridot is tartalmaz. Mindkettő nagyon emeli a vezetőképességet, de sem a pH-hoz, sem a Gh/Kh-hoz nem nyúl. MGF-en, vagy FB-n írta @Keiron, hogy a konyhasó meddőséget (vagy pusztulást, már nem emlékszem pontosan) okoz a garniknál, viszont találtam pár külföldi fórum bejegyzést, ahol azt elemzik, hogy a Seachem replenish garnélabiztos-e vagy nem. Nyilván itt is koncentrációfüggő a dolog: a sok só ártalmas, a kevés nem. Eddig itt tartok. Mondjuk most - részben a noszogatásodra :p - vettem egy doboz Salty shrimp Gh+-t, ez rögtön emelt a vezetőképességen 30 mikroS/cm-t egyetlen 25%-os vízcserénél.
 
Igen, ez GH emelesevel emeli a TDS-t is. En nalam 0rol 4 GHig emeles kb 120as TDSt eredmenyez.

Csak az a bibi, hogy a "4 GH-nyi" Ca és Mg ion nem 120 mg (=ppm TDS), tehát van mellette még másik só, ami Gh/Kh-t nem módosít, csak vezetőképességet ad (ne feledd: nem TDS-t mérsz, hanem vezetőképességet, csak a készülék átszámítja valamiféle származtatott TDS-re)
 
Sok a hókusz-pókusz! :)

Nálam így működik a vízcsere 170l-ben:
-kb.30-40% leszív
-hordóból RO-val szivattyúval visszatölt
-SaltyShrimp GH+-al akváriumban visszasóz, gagyi TDS mérővel 130-ra beállít
-viszontlátás jövő héten! :)

Én viszont szeretem tudni, hogy mit miért csinálok ;) Gh-t nem is mérsz?
 
Nekem a CRS-ek 5,8-as ph és 150-es TDS-en(én is gagyi mérővel mérek,de viszonyításhoz tökéletes) vannak.sokáig aggódtam,hogy mi lesz...Nagy kergetőzések,sok szaporulat!így letettem hogy piszkáljam a vizet.Ha nem éreznék jól magukat,jeleznének.ja és sajnos 27 fok,ami a legjobban aggaszt.de egyelőre ez sem gond.
Egy jó talajválasztás sokat jelenthet,stabilak legyenek a paraméterek.A SaltyShrimp GH+-szal én is tökéletesen meg vagyok elégedve,plusz RO víz.
 
6,1-6,2 tökéletes, ne foglalkozz vele! Environment az aljzatod?
Csilla ezt írta rá: aquatic nature shrimp soil talaj, ez milyen? :oops:
Igen, én is már lassan azon leszek, hogy a többi paraméter jó legyen, PH-t meg béken hagyom... :)
 
Sziasztok! 1 honapja inditottam egy 37 literes akvariumot cbs garnikkal, a viz parametereim a kovetkezoek: gh 6, kh 2, ph 6.5, tds 125, 23,5 C fok ista talaj ,karacsony mohak,egy nagy to bolbitis, akasztos szuro tele ponce kovel es szivacs a szivocsovon! A vizcsere heti 10 liter ro es csapviz kevereke shrimp king gh + visszasozva 120 tds re. Szoval van 23 cbs , vedlenek szepen nonek(mar igen is meretesek) de nem szaporodnak!!! Spirulin tabik, mindenfele levelek,tetra wafer mix, eger tobozkak, mironekuton por ,neha meg fagyasztott artemia rakokat is adok nekik. Valami otlet,hogy miert nem szaporodnak?
 
Back
Oldal tetejére