• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Comfortable Home

Segítség! Fehér szemöldök a garnélákon! :cry:

Sziasztok,

Segítségeteket szeretném kérni. A mai vízcserekor 1-2 sakurán a szemeknél fehér szemöldök jelent meg. :( Szemmel látom az egyes szálakat, nincs sok max 3-4 szál egy csomagban. Elég rövidek, és nincsenek tele a sakurák velük, csak 1-2 kis szemöldök / pamacs. Talán Scutariella lehet, de elég nehezen különböztetem meg ezeket a parazitákat. Körbenéztem és Sera Tremazol-t ajánlanak rá. Igaz hivatalosan a csigáknak ez nem rossz, de általában azért nem ajánlják... Mivel nincs kis akváriumom, ezért nem tudom kimenteni a csigákat, de a beteg garnélákat se nagyon tudom elkülöníteni. Olvastam, hogy sós vízben (33g/l) kell megfürdetni a beteg rákokat 15-30 mp-ig, és ettől lemászik a szemöldök. Ez nem túl radikális módszer? Mit javasoltok? Van aki az egész akváriumot sózta be, de nem tudom, hogy a sulawesi csigák, neritinák, otok és Boraras brigitta-ek, növények hogyan reagálnának. Az amanokat és pinokkiókat annyira nem féltem, mert nekik a só nem annyira életidegen (szaporodáshoz is az kell).
Amit gyorsan tettem: 6 indiai mandulalevelet raktam a vízbe (ez 3x-osa az alap adagnak), hátha segít, jókat írtak róla, legalább a többiek immunrendszere jobb lesz. Bekapcsoltam az UV lámpám (pont ma kötöttem be), most egyhuzamban megy 12-24 órát, majd 6órás ciklusba rakom (6-órát megy, 6-ot nem). Adtam extra Seachem Stability-t a vízhez.
Kérlek segítsetek, hogy mit tegyek! Valamint abban is, hogy mitől lehet ez? Hetente van vízcsere, külső szűrőm van, és mostanában etetni is kevesebbet etetek.

Előre is köszönöm a segítséget!

A teljes kép: https://lh3.googleusercontent.com/-8uU-Kz1NxYU/UBQ8kRefKUI/AAAAAAAAAEY/FRZ2kgAEzhM/s927/IMG_3188.JPG

sakura_betegseg.jpg
 

Szia!

Köszönöm a segítséged! Akárhogy olvasom tényleg csak a Sera Tremazol lesz a megoldás. A sós vizes fürdetés is működik, csak ott egyesével lehet gyógyítani, és nem tisztul ki az akvárium, így lehet, hogy nem kezelek le mindenkit. Elvileg a Tremazol hal és garnéla biztos (állítólag a csigákra sem káros, de erről nem győztek meg), így mehet bele a nagy akváriumba.

A tervezett kezelés:tremazol a nagy akváriumba, úgy hogy a csigákat kiszedem egy 5 L-es üvegbe (levegőztetővel mozgatom majd a vizüket). Tremazol adagolás a gyári adatok szerint, majd 6 óra múlva 80%-os vízcsere. Ezután a külső szűrőmet megpakolom aktív szénnel, egy kicsit járatom (2 óra), majd visszarakom a csigákat. Külső szűrőből kiveszem az aktív szenet.

Lenne pár kérdésem a kezeléssel kapcsolatban.
1. A leírások szerint a biológiai töltet a szűrőben maradhat a kezelés alatt. Ti mit javasoltok? Próbáljam kivenni a szűrőanyagokat a kezelés idejére, vagy hagyjam bent, és adagoljak baktérium kultúrát a kezelés után? Mennyire ölheti le a baktérium kultúrám ez a kezelés?
2. Szerintetek a 6 órás kezelés, és a vízcsere után a szűrőbe vegyek rendes aktív szenet, vagy elég az Eheim aktívszenes szivacsa is? Minél több gyógyszert ki akarok szűrni, mert nem akarom, hogy a csigáimnak baja legyen....
3. Mikor érdemes megismételni a kezelést? 1 hetet szoktak írni a fórumokon, de 1 hét múlva pont elutazom... Viszont a Sera katalógusában a Tremazol alatt azt írja, hogy hőmérséklet függő, mikor kell megismételni. (Igaz ott a kopoltyúféregre írja, de az is petézik, mint a Scutariella.) A Sera szerint 25 fok körül 1 hét múlva, 28 fok körül 72 óra múlva. Megoldás-e, ha megemelem a hőfokot 28 fokra, ezzel elősegítve a peték kikelését, így a két kezelés lemegy az elutazás előtt. (3 napig simán kibírják a 28 fokot a rákok, halak.)

Még egyszer, köszönöm a segítséget!
 
Scutariella vs. Sera Tremazol - Round 1.

Sziasztok,

ma megkezdtem a harcot a Scutariella ellen. :)

Első lépés: begyűjtés. :D Háááát hétvégén még Budapesten is nehéz Sera Tremazol-t találni! Felhívtam az összes olyan kisállat kereskedést, ami nyitva volt (kb. csak a bevásárlóközpontokban vannak nyitva), és az utolsó (talán 12.) boltban volt is! (Aktív szenet másik boltban kellett vennem, mert itt meg az nem volt...) Vásárlás előtt kb. 45 liter vizet előkészítettem Prime-al, meg egy porlasztókővel.

A csigákat a biztonság kedvéért kiszedtem az akváriumból egy nagy IKEA-s vázába (10-15 liter lehet). A csigák kaptak egy porlasztó követ.A Tebang leveleket (7 db), meg a Shirakura Mineral stone-okat kiszedtem a vízből, nehogy beszívják a vegyszert. A szűrőből kiszedtem még a Purigent is, és az UV-t lekapcsoltam.

100 L-es az akváriumom, úgy számolom ebben 75 liter víz lehet, így 5 ml Tremazol került a vízbe. Elég nehéz feloldani, mert ilyen ragacsos, olajos anyag, tényleg nem árt keverni a vízfelszínt. Szerencsére nekem nem ködölte be a vizet, így ki tudtam várni a 6 órás kezelést. Szemmel láthatólag nem okozott túl nagy sokkot a rákoknak, halaknak a vegyszer, nem akartak menekülni. Az esőztetőt úgy állítottam be, hogy a vízfelszín felett legyen, így nagyon durva zubogtatást végzett, valamint hogy tovább növeljem az oxigén bevitelt még egy porlasztókövet is belógattam.

A 6 órás kezelés után legalább 80%-os vízcserét kell csinálni. Hááát, ha a vegyszerezés nem sokkolta a lakókat, akkor ez megtette a magáét! Nem annyira örültek az alacsony vízszintnek, igaz már 13 órája fent vannak elég kómásnak néznek ki...A vízcsere után prótoltam a baktériumokat Stability-vel.
A szűrőbe visszaraktam a Purigent, egy Eheim Aktívszenes szivacsot, valamint egy (talán 250g-os, nem márkás) aktívszenes zsákot is belógattam a vízbe. Visszakapcsoltam az UV szűrőt. Még 1 órát várok a csigák visszarakásáig, addig néha kapnak 1 pohár vizet az akváriumból. Este még a biztonság kedvéért csobogtatom az esőztetőt, meg belógatok 2 porlasztókövet is.

Jah igen, az egyik legfontosabb infó: 30 perccel a kezelés megkezdése után eltűntek a fehér szemöldökök (Scutariella), gondolom leugráltak. :)

Lehet, hogy a Tremazol nem káros a csigákra, mert a postakürt csigáim életben maradtak...

Lenne pár kérdésem hozzátok a kezeléssel kapcsolatban:
1. Tebang levelet (Indiai mandulalevél) lehet túladagolni? Nekem most 100 L-re 7 van bent, hátha segít.... (Amikor 2-3 van bent, akkor mindenki örül.)
2. Elvileg 1 hét múlva kikelnek a peték, és akkor meg kell ismételni a kezelést. Holnap felemelem a hőfokot 28 fokra, és azon elvileg 3 nap alatt is kikelnek, így csütörtökön fogom megismételni. Viszont, ha nem látok új férgeket, akkor is érdemes a teljes kúrát megcsinálni? (Nem látok fehér pöttyöket, Scutariella petéket a garnélákon...) 6 óra várás, teljes adag vegyszer? Vagy lehet csökkenteni az adagot és / vagy az időt? (Nem akarom feleslegesen sokat stresszelni a garnélákat)
 
Szia!

Szerintem ha nem akarsz hamarosan duplázni (az egészet újra kezdeni) akkor az ajánlás szerint alkalmazd a szert!

A.ttila
 
Szia!

Szerintem ha nem akarsz hamarosan duplázni (az egészet újra kezdeni) akkor az ajánlás szerint alkalmazd a szert!

A.ttila

Szia!

Most pont keményen töröm a fejem a jövőn... :cautious: Egész nap úgy nézett ki a dolog, hogy mindenki túlélte a kezelés első körét, de este lámpaoltás után találtam 2 Otot-t, akik nem bírták a gyógyszeres kezelést, vagy azt azt követő >80%-os vízcserét. :cry: Most a koncepció az, hogy várok a peték kikeléséig (csütörtök), jól megnézem a rákokat, és ha nem találok egy férget sem, akkor lehet, hogy inkább várok hátha nem petéztek le a dögök (állítólag lehet látni a peték helyét, de én nem látom), mert gyorsan elkaptam őket, (netán az UV, a sok Tebang levél, vízcsere megoldja a dolgot). Ezzel nem kockáztatom az élőlényeket, viszont megkockáztatom a teljes kúra ismétlését. A tutti persze az ismétlés lenne, de most pont f*sok az újra gyógyszerezéstől, meg a nagy vízcserétől. Ha csak 1-2 Sakurán lesz valami féreg kezdemény, akkor szerintem megpróbálom levadászni őket, és a teljes akvárium kezelése helyett csak ők kapnak gyógyfürdőt. (Ezt a módszert is javasolja a leírás.) Azt hiszem csak csütörtökön fog eldőlni, hogy melyik opció lesz.
 
Szia!

Most pont keményen töröm a fejem a jövőn... :cautious: Egész nap úgy nézett ki a dolog, hogy mindenki túlélte a kezelés első körét, de este lámpaoltás után találtam 2 Otot-t, akik nem bírták a gyógyszeres kezelést, vagy azt azt követő >80%-os vízcserét. :cry: Most a koncepció az, hogy várok a peték kikeléséig (csütörtök), jól megnézem a rákokat, és ha nem találok egy férget sem, akkor lehet, hogy inkább várok hátha nem petéztek le a dögök (állítólag lehet látni a peték helyét, de én nem látom), mert gyorsan elkaptam őket, (netán az UV, a sok Tebang levél, vízcsere megoldja a dolgot). Ezzel nem kockáztatom az élőlényeket, viszont megkockáztatom a teljes kúra ismétlését. A tutti persze az ismétlés lenne, de most pont f*sok az újra gyógyszerezéstől, meg a nagy vízcserétől. Ha csak 1-2 Sakurán lesz valami féreg kezdemény, akkor szerintem megpróbálom levadászni őket, és a teljes akvárium kezelése helyett csak ők kapnak gyógyfürdőt. (Ezt a módszert is javasolja a leírás.) Azt hiszem csak csütörtökön fog eldőlni, hogy melyik opció lesz.


Szia.Mi lett a végeredménye a fertőzésnek?megismételted a kezelést?úgy néz ki én is beszívtam a kis dögöket?
 
Szia.Mi lett a végeredménye a fertőzésnek?megismételted a kezelést?úgy néz ki én is beszívtam a kis dögöket?

Én is, most láttam 2 sakura fején is :( Mit ajánlotok? Gondolom az nem elég, ha 2 fertőzött egyedet külön akváriumba teszem, és megpróbálom kezelni...
 
Én is, most láttam 2 sakura fején is :( Mit ajánlotok? Gondolom az nem elég, ha 2 fertőzött egyedet külön akváriumba teszem, és megpróbálom kezelni...

Szia,

nem kell külön akvárium, elég egy nagyobb műanyag edény. Raksz bele akvárium vizet, egy kis tremazolt, átrakod a sakurákat, és pillanatok alatt leugrik a szemöldökük. Pár perc és mehetnek vissza. Fontos, hogy megfelelő idő múlva ismételd meg a kezelést. (Legkésőbb az első nap, az első új kis szemöldöknél.) Lekezelheted az egész akváriumot is, de ha csigáid vannak, akkor bajban leszel, mert nekik nem olyan jó a tremazol. A gyakorlatban általában túlélik, de nem garantálja a gyártó. Valamint a nagymértékű vízcsere a többi lakó szempontjából nem a legideálisabb. (Egyébként, ha minden egyéb körülmény adott, akkor csak ebbe nem fognak belehalni a sakuráid, és ha még úgy tűnik, hogy elmúlt, még akkor is van esély, arra, hogy visszajönnek, főleg, ha egy picit valami nem passzol a vízben. Szemetek ezek a dögök. )

szerk.: egyébként a naplómból valahogy oldalak hiányoznak (volt egy fórum karbantartás, amikor eltűntek dolgok, gondolom ezek az oldalak is ennek lettek az áldozatai :) )... A lényeg, hogy tremazollal le lehet győzni őket.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére