• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

CO2 nélkül

Croissant

Kertész tanonc
Tanácsot kérek tőletek.

A múlt héten kapott új világítást az akváriumom, literenkénti 1 watt megvan mostmár. A baj az, hogy egyelőre nincsenek meg az eszközeim, hogy állandó szinten tartsam a CO2-t. Persze tervezem a beszerzését legalább egy diffúzornak és egy drop checkernek. Tegnap inkább leállítottam. Tápot happy-life profitot kapnak a növények, eddig napi ~1ml-t.

El fog borítani az alga.

Mit tanácsolnátok a tápozásra, CO2-re, stb?
54L, közepes mennyiségű növény, nem a gyorsan növőkből. Cabombát, és indiai vizicsillagot tudok beletenni pluszba, ha ez segít. Hal nincs benne túl sok, vagyis hát 10-15 1cm körüli meggyhasú sügér, és 2 kicsi anci.

Köszönöm
Croi
 
Croissant said:
Keymaker,

Mit tanácsolnál a tápozásra, CO2-re, stb?

Bár nem Key vagyok, de megpróbálok segíteni. ;)
Sajnos a legtöbbször ez a probléma alakul ki, mint nálad, hogy a 4 alppillérből (fény, co2, táp, szűrés) 1-2 megvalósul, de a többi pénz/idő hiányában még várat magára.

Ilyenkor lehet igazán felborítani az akvárium egyensúlyát. Képzeld el, hogy bedurrantod a növényeidet 1 w/l fénnyel. Közben a tápot adagolod, de nem jut megfelelő mennyiségű CO2-höz, hogy a fotoszintézis rendesen menni tudjon. Mi történik szerinted?
Bizony. Algásodás.

Ráadásul olyan tápot adagolsz, amiben nincs P és N. Úgyhogy még egy kis hiánytünet is jöhet.

Rendes táp + CO2 minnél hamarabb.

(Igyekeztem Keymaker stílusban fogalmazni :D )
 
Köszönöm, elég jól sikerült :)

Nah, akkor próbálom rendezgetni amíg kell, aztán következő fizuval jön a megfelelő külsőszűrő, meg akkor még plusz egy 10ropi ami az általad leírt dolgokra kell.
Terveztem én is, de tudod hogy van ez: pénzt amíg nem muszáj...

Lehet, hogy jobban járok majd teljes újraindítással, csak a kis sügereket félteném, de ki tudja addigra mekkorák lesznek.
Ilyen helyzetben, ha így döntök, érdemes a régi vízből is használni? Csak az algák miatt kérdezem.

Croi
 
Szervusz!

Azt ajánlanám hogy szerezz be valamilyen felszínen úszó növényt, hogy csökkentsed az akváriumba jutó fényt. Ha hagyod elszaporodni (gyorsan el fog, mert légköri co2 -höz jut hozzá) akkor megfelelően fog árnyékolni. Nekem ez segített az algák visszaszorításában (én is ugyanebben a helyzetben voltam).

Ilyen úszónövény pl. a pistia stratiotes vagy a limnobium laevigatum. Ha esetleg budapesti vagy pistia stratiotes-t tudok adni.

pistia stratiotes
water%20lettuce.JPG


limnobium laevigatum
31160.jpg
 
A kérdésem a következő:

Vajon mennyire életképes egy akvárium CO2 nélkül - csupán Easy Carbo adagolásával - , ha ezen paraméter szegényebb mértékét kevesebb fénnyel, kevésbé fényigényes növények telepítésével, továbbá kevesebb tápanyag felhasználásával igyekszem "kompenzálni"?
Nyilvánvalóan nem ragyogó fénnyel, CO2-vel stb. etetett dús dzsungelakváriumról lenne szó adott esetben, hanem egy növényes-halas-garnlás, de mégis dominánsan növényes akváriumról. A lassabb növekedés - de feltétlenül algaszegény környezet - elfogadható kompromisszum lenne.

Egyenlőre nem kívánok magasnyomású rendszert beállítani, az eddigi utánaolvasásom szerint pedig az élesztős co2 ingadozása (a vele járó macerával) pedig inkább problémát okozhat, mint jótékony hatást. 50-60 literes medenceméret a szóban forgó.
 
estom said:
A kérdésem a következő:

Vajon mennyire életképes egy akvárium CO2 nélkül - csupán Easy Carbo adagolásával - , ha ezen paraméter szegényebb mértékét kevesebb fénnyel, kevésbé fényigényes növények telepítésével, továbbá kevesebb tápanyag felhasználásával igyekszem "kompenzálni"?
Nyilvánvalóan nem ragyogó fénnyel, CO2-vel stb. etetett dús dzsungelakváriumról lenne szó adott esetben, hanem egy növényes-halas-garnlás, de mégis dominánsan növényes akváriumról. A lassabb növekedés - de feltétlenül algaszegény környezet - elfogadható kompromisszum lenne.

Egyenlőre nem kívánok magasnyomású rendszert beállítani, az eddigi utánaolvasásom szerint pedig az élesztős co2 ingadozása (a vele járó macerával) pedig inkább problémát okozhat, mint jótékony hatást. 50-60 literes medenceméret a szóban forgó.

Szia!
Jó növényválasztással, közepes fénnyel, szerintem semmi gongod nem lesz, de a tápozással ne sporolj. Nemrég alakítottam át egy 63l-es low-tech akit, carbvol GA táppal megy,de sajnos a 15wos világítás tényleg kizárólag az anubiasnak, microsoriumnak és karácsony mohának elég, a valisneriak, marseille hirsuta, és a sagittaria szenved, szerintem egy 24w-os T5os cső megoladná a gondokat, de nem az enyém az aki, így egyenlőre marad a T8 15w
 
Geris said:
estom said:
A kérdésem a következő:

Vajon mennyire életképes egy akvárium CO2 nélkül - csupán Easy Carbo adagolásával - , ha ezen paraméter szegényebb mértékét kevesebb fénnyel, kevésbé fényigényes növények telepítésével, továbbá kevesebb tápanyag felhasználásával igyekszem "kompenzálni"?
Nyilvánvalóan nem ragyogó fénnyel, CO2-vel stb. etetett dús dzsungelakváriumról lenne szó adott esetben, hanem egy növényes-halas-garnlás, de mégis dominánsan növényes akváriumról. A lassabb növekedés - de feltétlenül algaszegény környezet - elfogadható kompromisszum lenne.

Egyenlőre nem kívánok magasnyomású rendszert beállítani, az eddigi utánaolvasásom szerint pedig az élesztős co2 ingadozása (a vele járó macerával) pedig inkább problémát okozhat, mint jótékony hatást. 50-60 literes medenceméret a szóban forgó.

Szia!
Jó növényválasztással, közepes fénnyel, szerintem semmi gongod nem lesz, de a tápozással ne sporolj. Nemrég alakítottam át egy 63l-es low-tech akit, carbvol GA táppal megy,de sajnos a 15wos világítás tényleg kizárólag az anubiasnak, microsoriumnak és karácsony mohának elég, a valisneriak, marseille hirsuta, és a sagittaria szenved, szerintem egy 24w-os T5os cső megoladná a gondokat, de nem az enyém az aki, így egyenlőre marad a T8 15w

Szia és kösz. Az a helyzet, hogy nem azért spórolnék a világítással, mert nincs megfelelő, hanem azért, mert CO2 rendszer (magasnyomású) beüzemelése nem áll szándékomban egyenlőre. Tehát a fényt igazítanám a CO2 bevitelhez. A fent említett akvárium felett 4x11W kompakt fénycső van, ami jó fényt adna, de átalakítottam úgy, hogy 2-2 cső külön kapcsolható. Tehát tudok üzemeltetni 2x11W-ot is. Viszont nem tudom, hogy csak a carbo adagolása elegendő lenne-e CO2-nek a már említett kompromisszumokkal. Logikusan és az összefüggéseket értelmezve valószinüsítem, hogy igen. De valószínüleg próbálkozás és kísérletezés lesz a dologból, aztán dől el, hogy működik-e. Remélem, hogy tapasztalati úton szerzett további vélemények is segítséget nyújtanak..
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy low tech nano akváriumot el lehet képzelni egy középkategóriás de erősebb külső szűrővel?


Jelenleg 9W fény van 20 literre táptalaj nélkül (csak jbl táp golyók) egy kis belsőszűrővel CO2 nélkül.növények anubiasok ,HM,és parvula.ezek jelenleg eléldegélnek de nem fejlődnek látványosan.
Tervem:egy erősebb külső szűrő táptalaj és általános talaj beszerzése.parvula helyett egyszerűbb növények .

Kérlek segítsetek !
 
manopofi said:
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy low tech nano akváriumot el lehet képzelni egy középkategóriás de erősebb külső szűrővel?


Jelenleg 9W fény van 20 literre táptalaj nélkül (csak jbl táp golyók) egy kis belsőszűrővel CO2 nélkül.növények anubiasok ,HM,és parvula.ezek jelenleg eléldegélnek de nem fejlődnek látványosan.
Tervem:egy erősebb külső szűrő táptalaj és általános talaj beszerzése.parvula helyett egyszerűbb növények .

Kérlek segítsetek !

Simán.. nekem 124watt van 216literre, 1000lph-s szűrés és nincs co2... megoldható :)
 
Sziasztok,

A témával, vagyis a palackos/élesztős CO2 nélküli "léthez" kapcsolódva szeretnék segítséget, véleményt kérni.

Paraméterek:
- 200 liter
- 2*30W T8 90cm(Sera Plant és Brilliant) 13 óra/nap világítás
- Aqua-Pro 3 külső (Zeolith, kerámiagyűrű, szivacs és perlon) és Eheim PickUp 2012 belső szűrő szivaccsal
- HOBBY Vulcanit (táptalaj) 5 kg (2-3 cm vastagságban)
- JBL Manado ajzat 4-8cm vastagságban

Növények:
Anubias barteri
Anubias lancheolata
Anubias nana
Cladophora aegagropila
Vesicularia dubyana
Microsorum pteropus
Vallisneria spiralis
Echinodorus osiris
Echinodorus ozelot
Cryptocoryne beckettii

Tápoldat:
Happy-Life HappyPlant (Profito)
Happy-Life HappyCarbo
(gyári adagolás, de csak pár napja használom, előtte JBL Ferropol 24-et használtam)
Vízcsere heti 30-40%

Állak:
Ancik, márnák, harcsák, páncélos harcsák, sziámi algaevők, botia-k

A legtöbb növény az akváriumban (főleg természetesen az Anubiasok) szépen növekednek, a Vallisneria kivételével, ami inkább oldal irányba és 4-5 cm magasságig növekszik.
Echinodorus osiris friss levelei kilyukadtak, de úgy látom a legújabbak már egészségesek, leveli 35-45 cm magasak, szép szélesek.
Echinodorus ozelot teljesen elvesztette a leveleit miután bekerült, mára (2hónap) már hoz leveleket, de nagyon kicsik (5-7cm) és vékonyak (0,7-1,5 cm)
Némi ecsetalga és némi zöld alga van az akiban, de nem jelentős.

Bármilyen más növényt próbáltam eddig, szinte semmi nem maradt meg a fentieken kívül.

Abban kérnék tanácsot, bevezető után, hogy palackos/élesztős CO2 nélkül érdemes a világítást kiegészíteni 90w-ra vagy csak az algákat fogom hizlalni?

Köszönöm

Márk
 
Bismarck said:
Abban kérnék tanácsot, bevezető után, hogy palackos/élesztős CO2 nélkül érdemes a világítást kiegészíteni 90w-ra vagy csak az algákat fogom hizlalni?

Szia, ha rendesen adagolod a Carbot, szerintem nem lesz gond.

De én elsősorban lecserélném a jelenlegi csöveket normál OSRAM 6500K-re. Már az is jelentős fényerő változást jelentene.
Nem írtad használsz-e reflektorokat, ha nem, akkor arra is érdemes beruházni, mielőtt bővítenéd a fénycsövek számát.
 
Szia,

Köszi a választ.
Van reflektorom, gyakorlatilag az egész tető, fényvisszaverő fóliával van bevonva.

A Sera csöveknél hatékonyabbak a normál csövek?
Milyen növényeket lehet még külön adagolt CO2 nélkül, eredményesen tartani?
 
Bismarck said:
A Sera csöveknél hatékonyabbak a normál csövek?

Gyakorlatban az számít (értelmes spektrum mellett), hogy milyen fényerővel világítasz.
Az ilyen "növényes" meg "algagátló" fénycsövek mind csak marketing. Egy igazi növényes akvárium felett nem látsz ilyeneket.

Osram 865 30W: 2350lm
Sera daylight brilliant 30W: 2250lm <- Ez mondjuk elég jó, 6000Kes
Sera plant color 30W: 1000lm <- Látható hogy ez fele annyi fényt sem ad mint a másik kettő.

Bismarck said:
Milyen növényeket lehet még külön adagolt CO2 nélkül, eredményesen tartani?
Azért a carbo adagolt CO2nek számít, még akkor is ha nem minden esetben ugyanaz a hatása, így elég sok növény tartható, amire eddig nem volt lehetőség co2 nélkül.
 
Pogostemon helferi ,nálam nagyon elvan co nélkül.Naponta látni a növekedést, Tropical-ban ajánlották,és igazuk volt mint mindig...
 
Én nem vagyok túl jó angolos, meg a növényes akvarisztikában sem vagyok egy profi, de én úgy vettem ki hogy valami excel tápot mintha használna, plusz ha nem olyan kemény a víz, mint nálunk akkor egyből jobban érzi magát a HC. De majd a profik megmondják!
 
Hello mindenki!

Legelső akim most 4 hetes, eddig élesztőztem, de szeretnék teljesen átállni a Diana Walstad és Tom Barr által leírt low-tech módszerekre. Mivel tényleg full kezdő vagyok, így nem tudom, hogy a növényeknek mennyire lesz nehéz "leszokni" a CO2 ről. Nem lesz katasztrófa a vége?

a növények alacsony igényűek: bacopa australis, parvula, parva, hygrophila corymbosa

itt van naplózva is: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=11&t=1964
 
Back
Oldal tetejére