• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

CO2, mint veszélyforrás

gézsé

Főkertész
Széndioxid: /CO2/ semleges gáz.

A széndioxid gáz színtelen, enyhén savanykás ízű és szagú, a levegőnél csaknem másfélszer nehezebb, vízben jól oldódik.
Cseppfolyós állapotban színtelen folyadék, enyhén savanykás ízű. A cseppfolyós széndioxid expandáltatásakor un. szénsavhő keletkezik. Laboratóriumi munkáknál acetonnal, petróleummal vagy alkohollal keveredve - 80 C°-ig bezárólag - tetszés szerinti negatív hőfok állítható be.
Fontos szerepet játszik a tűzoltó készülékek töltőanyagaként is. A széndioxid kis mennyiségben nem ártalmas a szervezetre. A levegő átlagos CO2 tartalma normális esetben csak néhány század százalék, ez teljesen veszélytelen. A tizedszázalékos mennyiség már veszélyes, nagyobb töménységben pedig halálos balesetet okoz.
Hatása narkotizáló, a bőrt és nyálkahártyát pedig ingerli. Kisebb koncentrációban a légzőközpontot izgatja, nagy koncentráció esetében pedig meg is gátolja működését. Mivel fajsúlya a levegőnél nagyobb a légtér alsó részein felgyülemlik, onnan a levegőt kiszorítja.
20 tf % széndioxidot tartalmazó levegő beszívása pillanatok alatt halált okoz, amely görcsök nélkül, vagy csak igen enyhe görcsök közben következik be.
 
Sziasztok!

Ez a kérdés korábban engem is foglalkoztatott (mármint a veszélyes mennyiség és esetleg egy CO2 jelző berendezés beszerzése)!
Bár aki nem kínok között, vagy a csata zajában (inkább ágyban párnák között) kíván jobb létre szenderülni annak ideális!

A.ttila
 
Ez a kérdés korábban engem is foglalkoztatott (mármint a veszélyes mennyiség és esetleg egy CO2 jelző berendezés beszerzése)!

A köznyelv "mustgáz"-nak is nevezi a szén-dioxidot.

Meggyújtott gyertyával kell otthon rohangálni a lakásban és ha elaludna a láng, akkor baj van! :D:ROFLMAO: Persze az is lehet, hogy a lakás fog leégni előbb-utóbb a sok tüzeskedéstől, de mi nem kapunk CO2 mérgezést. :rolleyes:;)

Szerintem "no para"! A sósav-hypo kombó ilyen szempontból sokkal ütősebb, mert ott direkt klór-gáz szippanthatunk. :)

20 tf % széndioxidot tartalmazó levegő beszívása pillanatok alatt halált okoz, amely görcsök nélkül, vagy csak igen enyhe görcsök közben következik be.

Ebből az adatból kiindulva egy 30 m2-es szobában, ami az átlagos belmagassággal számolva 84 m3 ennek 20tf%-a 16,8 m3. Ez a gáztörvény alapján 33,264 kg CO2. Persze ezen a szobán nincs se ajtó se ablak... ;) Csak egy "zárt doboz". Szóval sokat vagy sokáig kell a gázt eregetni. :)

Üdv: Robi
 
A köznyelv "mustgáz"-nak is nevezi a szén-dioxidot.

Meggyújtott gyertyával kell otthon rohangálni a lakásban és ha elaludna a láng, akkor baj van! :D:ROFLMAO: Persze az is lehet, hogy a lakás fog leégni előbb-utóbb a sok tüzeskedéstől, de mi nem kapunk CO2 mérgezést. :rolleyes:;)

Szerintem "no para"! A sósav-hypo kombó ilyen szempontból sokkal ütősebb, mert ott direkt klór-gáz szippanthatunk. :)



Ebből az adatból kiindulva egy 30 m2-es szobában, ami az átlagos belmagassággal számolva 84 m3 ennek 20tf%-a 16,8 m3. Ez a gáztörvény alapján 33,264 kg CO2. Persze ezen a szobán nincs se ajtó se ablak... ;) Csak egy "zárt doboz". Szóval sokat vagy sokáig kell a gázt eregetni. :)

Üdv: Robi
Ezt eddig nem tudtam, mármint hogy ilyen brutál mennyiség kellene ahhoz, hogy gond legyen. Jó tudni. Szerencsére ekkora mennyiséget egyikünk sem tart otthon.
Köszi Robi!

Más: A cégnél a szódagép mellé csak úgy lazán odaállították az 5 kilós palackot. Pont a konyha ajtó mögé. Ha valaki kivágja az ajtót, akkor a palack akár fel is dőlhet. Rossz esetben mondjuk a reduktor nyakban eltörik. Lehet komoly fagyási sérülést szerezni ettől?
Szóltam az illetékes kollégának, hogy ez így nem szabályos és balesetveszélyes. Másnap már egy HILTI szalag rögzítette a falhoz:)
 
Más: A cégnél a szódagép mellé csak úgy lazán odaállították az 5 kilós palackot. Pont a konyha ajtó mögé. Ha valaki kivágja az ajtót, akkor a palack akár fel is dőlhet. Rossz esetben mondjuk a reduktor nyakban eltörik. Lehet komoly fagyási sérülést szerezni ettől?
Szóltam az illetékes kollégának, hogy ez így nem szabályos és balesetveszélyes. Másnap már egy HILTI szalag rögzítette a falhoz:)

Szuper, hogy szóltál nekik és rögzítettétek a palackot! Ha mondjuk letörne a reduktor, akkor az esetlegesen elszabaduló darabok fizikai sérülést okozatnak, vagy (azért ezt NE próbáljátok ki, habár mindenki ismeri: matchboxra kábelkötözővel egy szódás patron, kiszúrod és mehet a verseny) a palack a rakéta elven megindulhat vagy bepöröghet, ez is okozat fizikai sérülést, de a kiáramló gáztömeg az áldozat arcába, koponyájába, egyéb testrészére "lőhet" más kisebb tárgyakat. A hirtelen kitáguló gáz valóban erősen lehűl, így szerencsétlen esetben komoly sérülést okozhat. Ez persze minden palack esetén érvényes, ha éghető vagy robbanásveszélyes a gáz, akkor meg még 10x óvatosabban kell eljárni a tároláskor/szállításkor/használatkor.

Szóval a palackokkal körültekintően kell eljárni! (y)

Üdv: Robi
 
A köznyelv "mustgáz"-nak is nevezi a szén-dioxidot.

Meggyújtott gyertyával kell otthon rohangálni a lakásban és ha elaludna a láng, akkor baj van! :D:ROFLMAO: Persze az is lehet, hogy a lakás fog leégni előbb-utóbb a sok tüzeskedéstől, de mi nem kapunk CO2 mérgezést. :rolleyes:;)

Szerintem "no para"! A sósav-hypo kombó ilyen szempontból sokkal ütősebb, mert ott direkt klór-gáz szippanthatunk. :)



Ebből az adatból kiindulva egy 30 m2-es szobában, ami az átlagos belmagassággal számolva 84 m3 ennek 20tf%-a 16,8 m3. Ez a gáztörvény alapján 33,264 kg CO2. Persze ezen a szobán nincs se ajtó se ablak... ;) Csak egy "zárt doboz". Szóval sokat vagy sokáig kell a gázt eregetni. :)

Üdv: Robi
"Mivel fajsúlya a levegőnél nagyobb a légtér alsó részein felgyülemlik, onnan a levegőt kiszorítja."

Én ebben látom a fő veszélyforrást,így nem biztos ,hogy kell 33,264 kg gáz ahhoz hogy egy ágyban fekvő ,alvó ember jobb létre szenderűljön.Persze nem ijesztgetni akarok senkit csak arra próbáltam rávilágítani,hogy ne vegyük félvállról a co2-ket.

Mostanában itt a fórumon is lehetett olvasni 1-2 hajmeresztő megoldást.:(Legyünk tisztában azzal milyen anyaggal dolgozunk.;)

üdv:gzs
 
Sziasztok!
Földön alszunk, a szoba 20m2. A palack a fejünktől 3 méterre lenne. Aki hozza a vizet az irodánkba eléggé, elkeserített, hogy ez mennyire veszélyes halálforrás, főleg így! 5kg-os palackot terveznék. Amennyiben szivárgás lép fel, amikor alszunk, szerintem is reális a veszély. Ebben a formában mi a véleményetek? CO2 riasztó nem nagyon van a piacon, attól nyugodtabb lennék amit a földön tartanék a palack lábánál. A szénmonoxid riasztó vajon erre is jó?
 
Sziasztok!
Földön alszunk, a szoba 20m2. A palack a fejünktől 3 méterre lenne. Aki hozza a vizet az irodánkba eléggé, elkeserített, hogy ez mennyire veszélyes halálforrás, főleg így! 5kg-os palackot terveznék. Amennyiben szivárgás lép fel, amikor alszunk, szerintem is reális a veszély. Ebben a formában mi a véleményetek? CO2 riasztó nem nagyon van a piacon, attól nyugodtabb lennék amit a földön tartanék a palack lábánál. A szénmonoxid riasztó vajon erre is jó?
Ha szivárogna nem tud olyan menyiségben felgyülemleni,hogy veszélyt jelentsen.5kg-s palackkal támogatott co2 rendszerről van szó ami szivárog(hat) nem pedig egy reduktor nélküli nyitott co2 csapról.Persze az a tuti ha nem szökik a gáz,de ez szerintem kevés ahhoz,hogy gond legyen.:)
 
Köszönöm a megnyugtató választ! Mennyire általános jelenség a szökés? Érdemes rendszeresen ellenőrizni borotvahabbal(?), vagy csak amikor valami rendellenesség van, hibaelhárítás gyanánt?
 
Sziasztok!

Végigolvastam rengeteg topicot és írást a neten, de a kedves feleségem lerágja a fülem! :eek:
Adott egy 5 kg-os Co2 palack, precizen összeraktam a reduktorra a mágnesszelepet, arra a tűszelep, a menetes részekhez teflonszalagot tekertem, onnan megy a CO2 cső a bubiszámlálóba és onnan a külső reaktorba.
A mutatók szerint nincs szivárgás, de mekkora problémát jelenhet az esetleges szivárgás egy kb. 20 nm-es szobában.
A rendszerbe érkező nyomás kb. 1 bar.

Mit javasoltok hogy tudnám lenyugtatni? Kenjem végig borotvahabbal a rendszert a reaktorig és allítsam oda hogy nézze meg nem ereszt? :confused:

Üdv!
Krisztián
 
Ebből az adatból kiindulva egy 30 m2-es szobában, ami az átlagos belmagassággal számolva 84 m3 ennek 20tf%-a 16,8 m3. Ez a gáztörvény alapján 33,264 kg CO2. Persze ezen a szobán nincs se ajtó se ablak... ;) Csak egy "zárt doboz". Szóval sokat vagy sokáig kell a gázt eregetni. :)

Üdv: Robi

Ez szerintem válasz a te kérdésedre is.

Lenyugtatás képpen meg vidd el vacsorázni. :D
 
Sziasztok!

Végigolvastam rengeteg topicot és írást a neten, de a kedves feleségem lerágja a fülem! :eek:
Adott egy 5 kg-os Co2 palack, precizen összeraktam a reduktorra a mágnesszelepet, arra a tűszelep, a menetes részekhez teflonszalagot tekertem, onnan megy a CO2 cső a bubiszámlálóba és onnan a külső reaktorba.
A mutatók szerint nincs szivárgás, de mekkora problémát jelenhet az esetleges szivárgás egy kb. 20 nm-es szobában.
A rendszerbe érkező nyomás kb. 1 bar.

Mit javasoltok hogy tudnám lenyugtatni? Kenjem végig borotvahabbal a rendszert a reaktorig és allítsam oda hogy nézze meg nem ereszt? :confused:

Üdv!
Krisztián
A világon semmi veszélyt nem jelent. Ha egyben elszökne az 5 kg CO2 sem okozna problémát, egy sima szellőztetés elég lenne.
 
Úgy győztem meg a feleségem és magamat is, hogy ahol ez igazán veszélyforrás, az a boros pincék. Persze ez is relatív, sokmindentől függ. Semmi szellőzés és ott termelődik rendesen CO2. Meg padlóra is kerül a "gazda", ha sokat kósolgat. Beveri a fejét és stb. Egy lakás azért más, jár a levegő és a mennyiség is sokkal kevesebb. Az az Extrém eset, hogy egyszerre kijön az összes gáz magától egy összerakott rendszerben szerintem nem létezik. Azért ezeket a palackokat, a menetét, csapot nem úgy tervezték, hogy magától eleressze a tartalmát. Ha meg is adja magát azt a töltéskor teszi leginkább. Arra jó figyelni azért, hogy ha télen viszed haza a palackot meg kell várni, hogy felvegye a lakás hőmérségletét, s utána kell üzembe helyezni. De gondolom ez sem azért van, mer különben felrobban!
 
Nem azért, de nem a CO-val keveritek össze. A CO2-től mi bajod lenne már, a levegőben is van, amit beszívsz? A szódát vagy a szénsavas víz, üdítő...ja és persze a sör a szánknál senkit sem zavar. De egy akváriumba oldott CO2 és annak a környezetre gyakorolt hatása igen, amikor több CO2-t lélegzünk ki szerintem otthon pl. De most lehet, hogy én néztem be valamit:confused:
 
Fulladást okozó gáz. Nagyobb az affinitása, ezért jobban kapcsolódik a hemoglobinhoz, mint az oxigén. Ezáltal nem jut el elég oxigén a sejtekig.
 
De ahhoz extrém színt kell. Pont azért írftam azt amit. A Co2-t eszed, iszod, ki- és belélegzed. Magyarul együtt élsz vele. Egy akvárium nem oszt nem szoroz ebben. Totál műpara szerintem.
 
Fulladást okozó gáz. Nagyobb az affinitása, ezért jobban kapcsolódik a hemoglobinhoz, mint az oxigén. Ezáltal nem jut el elég oxigén a sejtekig.
Dani, szerintem amit itt írsz az a CO-ra vagyis a szén-monoxidra vonatkozik, nem a CO2-re ami a szén-dioxid.
A CO-nak (szén-monoxid) affinitása a hemoglobinhoz jó 200-szorosa az oxigén affinitásához képest, ezért valóban veszélyes gáz.

De ha a CO2 (szén-dioxid) affinitása a hemoglobinhoz is jelentősen nagyobb volna mint az oxigénnek, az bizony komoly gond volna, mert a saját kilégzett levegőnktől is hamar meghalnánk (4%-a CO2)
A széndioxid a vérben csökkenti a pH-t ez bizonyos mértékben befolyásolja ugyan a vér oxigén szaturációját (telítettségét), de ahhoz, hogy ez jelentős problémát okozzon, ahhoz azért többminden másnak is közre kell játszania...
 
Back
Oldal tetejére