• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

CO2 low profile... pro kit

Szivesen! Hidd el működni fog, én is igy csináltam saját kupakokkal. :)
Valóban létrejön fél óra baszkódással a 2 bar, az 5-6 nyomkodás kevés volt na de idővel beáll viszont ehhez sok citromsavas löttyöt megevett.
Lehet több citromsavas szmötyit is tenni bele? Mert akkor veszek 2 kilót, ez fogy emberesen.
  • Az 1/4 + 3/4 aránnyal lehet növelni a palackba töltött folyadékot?
  • Még nem engedtem az akváriumba mert a reagens még nincs kész. 4KH-s víz kell a reagens folyadékhoz? Az milyen keverékből jön létre? Rémlik, hogy fél literbe x gramm (szbb talán) azt hozzákeverni 1,5L csapvízhez és akkor lesz 2L 4KH-s vizem? De nem vagyok ebben biztos ám mintha ez kéne a CO2 vízgáz méréséhez.
Amúgy a visszacsapó szelep baszkódott valamit, azt kiiktattam meg felfelé irányítottam az Y ágát és most jó. Várom azt is nem szelel-e (Esik-e a nyomás), de mérés nélkül úgysem engedem vízbe.
 
Úgy látom ide is érdemes egy-két jó tanács.

1. Használj desztillált vizet vagy RO vizet a palackokba, mert jelentősen javítja a keveredési problémát a citromsavas víz és a szódabikarbónás víz között.
2. Ne rázd össze a szódabikarbónát a vízzel, csak amennyire feltétlenül kell beindításnál, mert ellúgosodik a "B" palackban a víz és felszínre dobja a citromsavas vizet és "nem működik a kémia".
3. Ne szivárogjon sehol a szett. Bármi ereszthet és ha ereszt, akkor semmit nem ér az egész.(csatlakozások, óra, csapok, kupak, stb.) Ha látszik rajta, ha nem... első indításkor szappanos vizes ecset és lehet keresni hol ereszt.
4. Érjen le a cső vége a szódabikarbóna aljába. Ha nincs kedve, akkor bele kell dugni valamit, ami megtartja hogy ne görbüljön föl a szódabikarbónából a flakon oldalára.
5. Az 'Y' elágazóba tedd be azt a 2 filléres visszacsapó szelepet, mert csak így jut bele a citromsavas víz direktbe a szódabikarbónába. Így nem csorog, hanem belepumpálódik.
6. Ha szánsz napi 2 percet az akváriumodra, akkor szánj 20 másodpercet a CO2 szettre is. Néha (2-3 naponta) löttyintsd meg a "B" palackot, hogy elterüljön benne a szódabikarbóna.

Itt nem tudom láttátok e már azt az újítást (jó régi), amivel egy deka CO2-sem megy kárba az üzembe helyezéskor és nem kell birkózni a palackokkal sem.
Mielőtt valaki azt mondaná, hogy levegőt nyomunk a pumpával az "A" palackba, ami nem CO2, akkor jó hírrel szolgálhatok !
Igaz, hogy levegőt nyomunk az "A" palackba, de a "B"-be csak citromsav jut át egészen addig, míg ki nem fogy a citromsav.
Ha kifogy a citromsav, már úgysincs szódabikarbóna sem. Ha mégis sikerülne túlvinni a nyomást, akkor picit lazítasz a bicikli szelepen és leengeded.
Sőt ha már nyomás alatt van és akkor derül ki hogy szivárog, akkor nem megy kárba a töltet, mert leengeded a nyomást a bicikli szeleppel és szedhető is szét.
A hozzávalók nagy része érintetlenül a helyén marad.

 
Itt nem tudom láttátok e már azt az újítást (jó régi), amivel egy deka CO2-sem megy kárba az üzembe helyezéskor és nem kell birkózni a palackokkal sem.
Mielőtt valaki azt mondaná, hogy levegőt nyomunk a pumpával az "A" palackba, ami nem CO2, akkor jó hírrel szolgálhatok !
Igaz, hogy levegőt nyomunk az "A" palackba, de a "B"-be csak citromsav jut át egészen addig, míg ki nem fogy a citromsav.
Ha kifogy a citromsav, már úgysincs szódabikarbóna sem. Ha mégis sikerülne túlvinni a nyomást, akkor picit lazítasz a bicikli szelepen és leengeded.
Sőt ha már nyomás alatt van és akkor derül ki hogy szivárog, akkor nem megy kárba a töltet, mert leengeded a nyomást a bicikli szeleppel és szedhető is szét.
A hozzávalók nagy része érintetlenül a helyén marad.


ezt pedig még egy lépéssel tovább lehet fejleszteni: ne biciklipumpával, hanem szódásszifonnal pumpáld meg az elején! akkor co2 megy mindenhova. két patronból megvan a 2 bar.
 
Praktikusan hangzik és egyben körülményesnek is. Mindegy milyen gázt pumplálsz "A" palackba, mert abból csak a savas víz megy át "B". Ha meg kifogy a sav, már hótmindegy szódaszifon vagy bicikli pumpa.
Egy taposós pumpa másfél méter csővel a kényelem netovábbja, ha újratöltésről van szó. :D
 
Praktikusan hangzik és egyben körülményesnek is. Mindegy milyen gázt pumplálsz "A" palackba, mert abból csak a savas víz megy át "B". Ha meg kifogy a sav, már hótmindegy szódaszifon vagy bicikli pumpa.
Egy taposós pumpa másfél méter csővel a kényelem netovábbja, ha újratöltésről van szó. :D
nekem ezzel volt marha egyszerű, a te szettedet alakítottam át, egy hollanderes szelep került a végére, a szifon csőrébe meg belemegy a kemény co2 cső egy pici felfúrás után :)
 
Egyébként nem tudom láttad e már, hogy van ebből egy 1 palackos változat is. Beleborítja a két port és vizet önt rá majd rátekeri a reduktort és kész.
Reduktornak ugyanaz kell, mint a nagynyomású CO2 szettre. Pár perc alatt föltermelődik az összes CO2, ami csak a szódabikarbónában van. A reduktor meg ugye rendezi a túlnyomás problémát.
Mindössze fokozottabban kell arra ügyelni, hogy ne boruljon föl, hogy folyadék ne kerüljön a reduktorba. A citromsavtól sem kell félni, hogy esetleg szétmarja a palackot, mert pár perc alatt gyakorlatilag semlegesíti egymást a két anyag. Minimális lesz a citromsav maró képessége a végére. Na ezt megcsinálni házilag... Az már más történet. A legtökéletesebb egy nagy szódaszifon lenne, mert könnyű összecsavarni és nem lehet sokkal nehezebb egy átalakítót gyártani a reduktor csatlakozásának sem. Csak ugye hogy mekkora nyomást csinál a szódabikarbóna azalatt a pár perc alatt míg elpezseg. Mert én nem szeretnék ott lenni a detonációnál, ha esetleg nem bírja ki. :D
A palack sajnos az aukciós link moderálva-en is drága. De még töröm a fejem.
 
Egyébként nem tudom láttad e már, hogy van ebből egy 1 palackos változat is. Beleborítja a két port és vizet önt rá majd rátekeri a reduktort és kész.
Reduktornak ugyanaz kell, mint a nagynyomású CO2 szettre. Pár perc alatt föltermelődik az összes CO2, ami csak a szódabikarbónában van. A reduktor meg ugye rendezi a túlnyomás problémát.
Mindössze fokozottabban kell arra ügyelni, hogy ne boruljon föl, hogy folyadék ne kerüljön a reduktorba. A citromsavtól sem kell félni, hogy esetleg szétmarja a palackot, mert pár perc alatt gyakorlatilag semlegesíti egymást a két anyag. Minimális lesz a citromsav maró képessége a végére. Na ezt megcsinálni házilag... Az már más történet. A legtökéletesebb egy nagy szódaszifon lenne, mert könnyű összecsavarni és nem lehet sokkal nehezebb egy átalakítót gyártani a reduktor csatlakozásának sem. Csak ugye hogy mekkora nyomást csinál a szódabikarbóna azalatt a pár perc alatt míg elpezseg. Mert én nem szeretnék ott lenni a detonációnál, ha esetleg nem bírja ki. :D
A palack sajnos az aukciós link moderálva-en is drága. De még töröm a fejem.
Én is gondolkodtam ezen az egy palackos citromsavas rendszeren, de én inkámb szárazjéggel csinálom meg, így folyadék se kell hozzá és könnyű kiszámolni hogy mennyi szárazjégből mekkora nyomás lesz! :)
 
Egyébként nem tudom láttad e már, hogy van ebből egy 1 palackos változat is. Beleborítja a két port és vizet önt rá majd rátekeri a reduktort és kész.
Reduktornak ugyanaz kell, mint a nagynyomású CO2 szettre. Pár perc alatt föltermelődik az összes CO2, ami csak a szódabikarbónában van. A reduktor meg ugye rendezi a túlnyomás problémát.
Mindössze fokozottabban kell arra ügyelni, hogy ne boruljon föl, hogy folyadék ne kerüljön a reduktorba. A citromsavtól sem kell félni, hogy esetleg szétmarja a palackot, mert pár perc alatt gyakorlatilag semlegesíti egymást a két anyag. Minimális lesz a citromsav maró képessége a végére. Na ezt megcsinálni házilag... Az már más történet. A legtökéletesebb egy nagy szódaszifon lenne, mert könnyű összecsavarni és nem lehet sokkal nehezebb egy átalakítót gyártani a reduktor csatlakozásának sem. Csak ugye hogy mekkora nyomást csinál a szódabikarbóna azalatt a pár perc alatt míg elpezseg. Mert én nem szeretnék ott lenni a detonációnál, ha esetleg nem bírja ki. :D
A palack sajnos az aukciós link moderálva-en is drága. De még töröm a fejem.

hát ez végülis egy extra nyomású szódásszifon, ha úgy vesszük. :) csak ha már ilyen palack kell hozzá, akkor közel vagyunk a valódi nagynyomásúhoz - és azt töltögetni sem kell. ár-érték arányban a kétpalackos szerintem jobb megoldás.
 
hát ez végülis egy extra nyomású szódásszifon, ha úgy vesszük. :) csak ha már ilyen palack kell hozzá, akkor közel vagyunk a valódi nagynyomásúhoz - és azt töltögetni sem kell. ár-érték arányban a kétpalackos szerintem jobb megoldás.
A valódi nagynyomásut el kell vinned feltöltetni, ezt meg otthon meg tudod csinálni! ;)
 
Sziasztok! Eddig az volt a problémám hogy átcsöpögött a-ból b-be de nem pezsegett föl, nem nött a nyomás. Most ionserélt vízzel raktam össze most is átcsöpög de most meg folyamatosan adagolja a citromsavat a szódabikarbónába és állandóan nől a nyomás(első összerakásnál 2 bar ra állítottam) most már másodszor ment fel 3 bar ra és még menne tovább ha nem engedném le. Szerintetek mi lehet a baj? Az y elágazón nincs visszacsapo szelep, ha az a baj akkor pontosan az y elágazo melyik részére kell rakni? :)
 
Az y elágazón nincs visszacsapo szelep, ha az a baj akkor pontosan az y elágazo melyik részére kell rakni?
A háromból kettőre, hogy citromsav a felső csövön ne tudjon belefolyni/csöpögni a szódabikarbónás palackba, csak a palack alján végződő csövön, és a palack aljáról a folyadék ne tudjon visszafolyni a citromsavas palackba.
 
Elmondom, én hogyan csinálom :)

A rendszerem a nagy sikernek örvendő @Killer81 féle rendszer, magam raktam össze.

1) A tartályokat kimosom kb. 2 dl langyos csapvízzel, 2x, majd kiöblítem RO vízzel 2x, és kirázom a lehető legtöbb vizet belőlük.

2) Citromsavas tartály

2/a) töltök bele 160 g kristályos citromsavat egy tölcsérrel, valamin 500 ml RO vizet.
2/b) tekerek rá egy PET palack kupakot és teljes oldódásig rázogatom a tartalmát
2/c) PET kupak le, szerelék rá, határozottan meghúzom a szerelék kupakját

3) A reaktortartály ("szódabikarbónás" tartály)

3/a) betöltök 40 g kristályos citromsavat száraz(!) tölcsérrel, majd kb. 45°-ban megdöntve a palackot körbeforgatom, hogy az alsó 5-8 cm-en lévő vízcseppeket felszívja
3/b) tenyérhez/padlóhoz ütögetve kissé tömörítem a citromsavat (ilyenkor ugye beül a szódáspalack alsó peremébe a 40 g-nyi anyag)
3/c) betöltök 200 g szódabikarbónát száraz(!) tölcsérrel
3/d) tenyérhez/padlóhoz ütögetve kissé tömörítem a szódabikarbónát, amelyik így beborítja a citromsavat, és szépen betömörödik

4) Beteszem a szerelék végét (a csövet), a visszacsapó szelep kint van.

5) Egy kiöntős ("csőrös") mérőpohárral (vagy tölcsérrel) 300 ml vizet öntök a reaktortartályba. Ha kellően le van tömörítve a szódabikarbóna, a vizet mindenféle kapkodás nélkül be tudom tölteni, mert a szódabikarbóna rosszul oldódik vízben, így szépen lassan ázik át, és lassan engedi le a vizet a citromsavhoz, a CO2 fejlődés is lassan indul meg, bőven van időm letenni a mérőpoharat, és behelyezni a teljes szereléket, és becsavarni a kupakot. Körkörös mozdulatokkal felkeverem a letömörödött, de némiképp már átázott anyaghalmazt, a CO2 fejlődés beindul (elsőre talán ijesztő hevességgel ;) ), és a nyomás pillanatok alatt eléri a kívánt értéket :)

Ezzel az indítással fix 3,0 bar fölé lehet menni (3,0-3,1 közé), és gyakorlatilag nincs CO2 veszteség.
 
Sziasztok,
Szerintetek 140l-nél érdemes ilyennel próbálkozni?
Mire számítsak, mennyi ideig fog menni egy töltet?

Köszi!
 
Ezzel az indítással fix 3,0 bar fölé lehet menni (3,0-3,1 közé), és gyakorlatilag nincs CO2 veszteség.
Hogy ez anno nekem nem jutott eszembe... :)
Töltögetni, nyomkodni, elzárni, nyomkodni... sose akart felmenni 3 bar-ig, mindig megállt fixen 1.5-ön....
 
140 liter már kicsit nagy ehhez a módszerhez
Esetleg 2 rendszert párhuzamosan használni...
És érdemes az öbölből 501-es verziót rendelni? Vagy az olcsóbb verziók a jobbak? (Azokhoz mintha könnyebben lehetne pótalkatrészeket kapni...)
 
Nekem a különálló szürkekupakos rendszer volt, az sem eresztett sehol. Szerintem felesleges a duplaannyiba kerülő egybeépítettet megvenni, mert lehet hogy kicsivel kevesebb hibaforrás van benne mint az olcsóbbik verzión, de az olcsóbbnak minden eleme külön külön cserélhető, az 501-es meg nagyon össze van építve. Viszont kell mágnesszelep mindenképpen, mert ha nem tudod pontosan ki-be kapcsolgatni a CO2-t, hanem amikor eszedbe jut, rátekered, elzárod, abból csak algásodás lesz az összevissza beoldás miatt. Ez volt nálam is...
 
És érdemes az öbölből 501-es verziót rendelni? Vagy az olcsóbb verziók a jobbak? (Azokhoz mintha könnyebben lehetne pótalkatrészeket kapni...)

Nem hiszem, csináld meg Magadnak DIY-be. Jobb és hasznosabb lesz a végeredmény, bár némi utánajárást igényelnek az alkatrészek.

140 litert is lehet ilyennel CO2-zni, de kicsit visszafogottabban kell hozzáállni, 2-3 bubi/sec simán elég ekkora akváriumba, és ezt a mennyiség egy jól összerakott szódabikarbónás rendszer is biztosítani tudja.
 
Sziasztok! Valaki citromsav helyett próbálta már ecettel? Nem tudom van e értelme, talán gyorsabb lenne a reakció.?

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 2 eszközömről
 
Back
Oldal tetejére