• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Co2 ingadozás v. fluktuáció?

rio

Kertész tanonc
Sziasztok!

Árulja már el nekem valaki mit is jelent ez pontosan?

Olvastam már más témákban,hogy a szakál és a pont algának ez lehet az oka.
Sajnos mostanában nálam is vendégeskednek "ezek a gyönyörűségek". :x
 
Több esetben szoktunk erre gyanakodni.

1. Élesztős CO2 beoldás esetén a termelődés mennyisége ingadozó. Ez az egyik fluktuáció.
2. Ha az akváriumban a víz áramlása nincs jól megtervezve, akkor lokálisan is kialakulhatnak "pangó" területek, ahová nem, vagy nem elegendő CO2 jut el.
 
Az első az nálam nem igazán jöhet szóba,hiszen nagynyomású rendszerem van.

A második definiálást úgy kell értsem,hogy nem a Co2 szint ingadozik,hanem annak mennyisége az akváriumban,ugye?
Ennél az esetnél egyébként csak "pangó" területeken alakul ki algásodás?
 
Nigro said:
Inkább úgy mondanám, hogy ott alakul ki és kezd el terjedni. Egyébként a zöld pontalga inkább túl sok fény (időben hosszú), gyenge flow, esetleg foszfáthiány jele.
Itt egy jó kis összesítő a témában: http://theplantedtank.co.uk/algae.htm

Igen ezt az oldalt ismerem. De szerintem ezek a feltételek nálam nem állnak fenn. Legalább is remélem... :roll:
Egyébként csak 5,5 órát világítok,GA-s makrot használok 3ml-t 60 literes akiba szerintem a sok fényt és a foszfát hiányt kipipálhatom.
De az Eheim 2222-esem flowjában már nem vagyok ilyen magabiztos. Szerinted?
 
jojo said:
Hali!

Ha jól nézem 500 l/h. a teljesítmény.Hát ez elég karcsú.

Szia!

A GA-s ajánlás szerint 2222 60l -es akihoz max. Azt hiszem ez stimmel.
Vagy nem? Jobb lenne ha a 10x-es óránkénti vízforgatásban gondolkoznék? (Jelenlegi 8.3x helyett.) :?
 
A flow megfelelő. Kéne az aki összes paraméterét látni fotókkal. Nyiss egy naplót.
 
rio said:
A GA-s ajánlás szerint 2222 60l -es akihoz max. Azt hiszem ez stimmel.
Vagy nem? Jobb lenne ha a 10x-es óránkénti vízforgatásban gondolkoznék? (Jelenlegi 8.3x helyett.) :?

Tegyél be egy powerhead-et. ;)
Saját tapasztalat: 2224 is max. 54 literhez jó (ez is + powerheaddel...)
 
Az a kérdés motoszkál bennem, hogy az ingadozás mihez képest vált ki algásodást? Az ideális, egyenletesen magas és egyenletes eloszlású CO2-höz képest algásodást okoz. De mi a helyzet, ha alapból nem adagol az ember CO2-t? Tehát ha van egy alacsony, de egyenletes és stabil (légkörrel egyensúlyban lévő) CO2 szint, ehhez képest ronthat a helyzeten, ha az ember valamilyen tökéletlen módszerrel megemeli a CO2-t? Tehát ha nem az optimálistól lefelé, hanem egy alacsony értéktől felfelé ingadozik a szint.

Kicsit átfogalmazva: Önmagában az ingadozás is algaproblémákat okoz, vagy csak az, hogy az optimálishoz képest átmeneti hiányok alakulnak ki? Ártalmas-e az átmeneti többlet(állandó hiányhoz képest)? Egy CO2 nélkül is viszonylag algamentes akváriumban egy házi barkács megoldás okozhat magában olyan algaproblémákat, amiknek addig nyoma sem volt? Pusztán elméleti a kérdés, mert nagyon sokszor hallottam mostanában az "ingadozó CO2= alga" tézist körülményektől függetlenül alkalmazni.
 
Moszat said:
Az a kérdés motoszkál bennem, hogy az ingadozás mihez képest vált ki algásodást? Az ideális, egyenletesen magas és egyenletes eloszlású CO2-höz képest algásodást okoz. De mi a helyzet, ha alapból nem adagol az ember CO2-t? Tehát ha van egy alacsony, de egyenletes és stabil (légkörrel egyensúlyban lévő) CO2 szint, ehhez képest ronthat a helyzeten, ha az ember valamilyen tökéletlen módszerrel megemeli a CO2-t? Tehát ha nem az optimálistól lefelé, hanem egy alacsony értéktől felfelé ingadozik a szint.

Kicsit átfogalmazva: Önmagában az ingadozás is algaproblémákat okoz, vagy csak az, hogy az optimálishoz képest átmeneti hiányok alakulnak ki? Ártalmas-e az átmeneti többlet(állandó hiányhoz képest)? Egy CO2 nélkül is viszonylag algamentes akváriumban egy házi barkács megoldás okozhat magában olyan algaproblémákat, amiknek addig nyoma sem volt? Pusztán elméleti a kérdés, mert nagyon sokszor hallottam mostanában az "ingadozó CO2= alga" tézist körülményektől függetlenül alkalmazni.

Én a régi kis akvánál próbálkoztam élesztős Co2bevitellel. Én azt figyeltem meg hogy elsősorban az ecset,staghorn kis fonál társaságában tör előre ilyen körülmények között, az utóbbi 2 meg is szűnik, ha abbamarad az esetlen próbálkozás a Co2 bevitelre, az ecset ugyan stagnál de makacsan marad ha már megtelepedett és csak lassan lehet visszaszorítani.
 
Olyanról még nem halottam hogy valaki beüzemelte a co2 adagolást és bealgásodott. Olyanról viszont igen, hogy beállított egy co2 szintet majd hetek mulva ez a szint csökkent, ami azonnali algásodás eredménye. Tulajdonképpen megszoktatod az akvárium lakóival és a növényekkel a co2 ben való dőzsölést és egyszer csak megszűnteted vagy csökkented a szintet.Pl.: 333 LE-s autóból átülsz egy 68LE-s autóba. Szerintem ez a fluktáció. Azt semmiféleképpen nem nevezném ingadozásnak, hogy reggel bekapcsolom a co2-t este meg ki, mert nyilván ez is valamelyest ingadozás de ezt nem sorolnám ide, minket ez nem érdekel, úgy ahogy a természetet sem.
 
Moszat said:
Az a kérdés motoszkál bennem, hogy az ingadozás mihez képest vált ki algásodást? Az ideális, egyenletesen magas és egyenletes eloszlású CO2-höz képest algásodást okoz. De mi a helyzet, ha alapból nem adagol az ember CO2-t? Tehát ha van egy alacsony, de egyenletes és stabil (légkörrel egyensúlyban lévő) CO2 szint, ehhez képest ronthat a helyzeten, ha az ember valamilyen tökéletlen módszerrel megemeli a CO2-t? Tehát ha nem az optimálistól lefelé, hanem egy alacsony értéktől felfelé ingadozik a szint.

Kicsit átfogalmazva: Önmagában az ingadozás is algaproblémákat okoz, vagy csak az, hogy az optimálishoz képest átmeneti hiányok alakulnak ki? Ártalmas-e az átmeneti többlet(állandó hiányhoz képest)? Egy CO2 nélkül is viszonylag algamentes akváriumban egy házi barkács megoldás okozhat magában olyan algaproblémákat, amiknek addig nyoma sem volt? Pusztán elméleti a kérdés, mert nagyon sokszor hallottam mostanában az "ingadozó CO2= alga" tézist körülményektől függetlenül alkalmazni.

A probléma szerintem az lenne, hogy jelenleg a fényed és a tápozásod esetleg egyensúlyban van a jelenlegi növényekkel. A növények elvannak, nincs óriási fejlődés, talán algásodás sincs ha jól csináltad. Ebbe a képletbe belekeversz egy kis CO2-t. A növényeid elkezdenék felvenni a tápanyagot és ha nem tápozol megfelelően, itt lehet egy hibalehetőség, ami a növény szenvedésével és algásodással járna.

A CO2 ingadozás esetleg megfejelheti egy olyan dologgal is, hogy nem megfelelő szint vagy nem az optimálisan beoldott CO2 a növényben további stresszt okozna, ami szintén kiválthatna algásodást.

Ingadozó pH szint? Lehet ez is stressz fokozó dolog.

Ha nagyon low tech vagy és minden rendben az akiban én nem változtatnék rajta. Ha nincs rendben már most sem akkor meg mind1, mert meg kell keresni a probléma okát, ami lehet bármi.
 
viktorlantos said:
A probléma szerintem az lenne, hogy jelenleg a fényed és a tápozásod esetleg egyensúlyban van a jelenlegi növényekkel. A növények elvannak, nincs óriási fejlődés, talán algásodás sincs ha jól csináltad. Ebbe a képletbe belekeversz egy kis CO2-t. A növényeid elkezdenék felvenni a tápanyagot és ha nem tápozol megfelelően, itt lehet egy hibalehetőség, ami a növény szenvedésével és algásodással járna.

A CO2 ingadozás esetleg megfejelheti egy olyan dologgal is, hogy nem megfelelő szint vagy nem az optimálisan beoldott CO2 a növényben további stresszt okozna, ami szintén kiválthatna algásodást.

Ingadozó pH szint? Lehet ez is stressz fokozó dolog.

Ha nagyon low tech vagy és minden rendben az akiban én nem változtatnék rajta. Ha nincs rendben már most sem akkor meg mind1, mert meg kell keresni a probléma okát, ami lehet bármi.

Köszi, ez logikusan hangzik. Kb. egy hónapig kísérleteztem szénsavas víz locsolgatásával. Látványos változás nem volt, se nem javult, se nem rosszabbodott a helyzet, talán a Microsorum egy kicsit szebb lett. Aztán felhagytam vele, mert belezavart a többi változtatás eredményének értékelésébe, meg amúgy is rászoktam, hogy megigyam a szódát, és mindig elfogyott mire kellett volna :mrgreen: A pH szinten nem változtatott mérhető mértékben, éljen a kemény víz és a pufferhatás. A szódafröccs után érezhetően fokozódott a bubizás, de a növények biztos nem díjazzák, ha ilyen gyorsan változik a szint nekik meg alkalmazkodni kell állandóan.
 
Back
Oldal tetejére