• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

CO2 és levegőztetés garnis akiba?

viktorlantos

Alapító
Admin
Növényesbe szinte teljesen értelmetlen a fenti dolog. Mármint ha együtt használjuk. De CO2 időszak után azért még mindig hasznos az átszellőztetés. Jó a szűrőnek, jó a halaknak jó mindenkinek....

A benti taiwanos akin egy ideje észrevettem, hogy a garnélák kevésbé aktívak. Látszólag minden paraméter rendben. Pedig erre gyanakodtam az inaktivitás miatt.

Korábban 5.9 volt a pH amikor kontroller nélkül ment be a CO2. Lágy víz 20-22 celsiusfok vízhő.

A kontroller bekerülése után a pH-t a felső határra állítottam kb 6.5. A többi nem változott. A garnélák egy idő után nem voltak olyan aktívak. Elmaradt a szaporulat stb.

Győztek a garnélák és a pH-t ismét 5.9-re toltam le néhány hónap után a kontrollerrel. A fonálalgával max majd megbírkózunk.

Az aktivitás így sem javult. Így egy ideje már érlelődött a gondolat, hogy időszakos levegőztetéssel finomítani lehetne az oxigénszintet. Tegnap bekerült egy légpumpa ami óránként bekapcsol 1 órára majd 1 óra szünet és újra.

A légpumpa nem különösebben verte szét a pH szintet, de a vízbe oldott oxigén miatt a garnélák feléledtek. Szedegetnek, mozognak stb.

A fenti szösszenet egy kísérlet is az ilyen esetekre. 60-as akin lévő Super Jet 600 forgatása elégséges egy növényesbe, de van olyan szitu amikor egy kis plusz oxigén bevitel indokolt lehet.

Most tőzeg nélkül CO2-vel van tartva a CO2 és a levegőzetés egy szabályozható Schego pumpával meg egy kis porlasztóval segít a folyamatos átszellőztetésen.

Majd riportolok a későbbiekben hogy halad a dolog.
 
Növényesbe szinte teljesen értelmetlen a fenti dolog. Mármint ha együtt használjuk. De CO2 időszak után azért még mindig hasznos az átszellőztetés. Jó a szűrőnek, jó a halaknak jó mindenkinek....

A benti taiwanos akin egy ideje észrevettem, hogy a garnélák kevésbé aktívak. Látszólag minden paraméter rendben. Pedig erre gyanakodtam az inaktivitás miatt.

Korábban 5.9 volt a pH amikor kontroller nélkül ment be a CO2. Lágy víz 20-22 celsiusfok vízhő.

A kontroller bekerülése után a pH-t a felső határra állítottam kb 6.5. A többi nem változott. A garnélák egy idő után nem voltak olyan aktívak. Elmaradt a szaporulat stb.

Győztek a garnélák és a pH-t ismét 5.9-re toltam le néhány hónap után a kontrollerrel. A fonálalgával max majd megbírkózunk.

Az aktivitás így sem javult. Így egy ideje már érlelődött a gondolat, hogy időszakos levegőztetéssel finomítani lehetne az oxigénszintet. Tegnap bekerült egy légpumpa ami óránként bekapcsol 1 órára majd 1 óra szünet és újra.

A légpumpa nem különösebben verte szét a pH szintet, de a vízbe oldott oxigén miatt a garnélák feléledtek. Szedegetnek, mozognak stb.

A fenti szösszenet egy kísérlet is az ilyen esetekre. 60-as akin lévő Super Jet 600 forgatása elégséges egy növényesbe, de van olyan szitu amikor egy kis plusz oxigén bevitel indokolt lehet.

Most tőzeg nélkül CO2-vel van tartva a CO2 és a levegőzetés egy szabályozható Schego pumpával meg egy kis porlasztóval segít a folyamatos átszellőztetésen.

Majd riportolok a későbbiekben hogy halad a dolog.
Szia Viktor!
Az lenne a kérdésem ,hogy véleményed szerint a megfelelő felszini vízmozgás helyettesiti e a levegőztetést?Gondolok itt arra eddig én is ugy használtam ,hogy co2 lekapcs után befujattam a levegőt,de most hogy szűrőt cseréltem simán forgatja a vizet ,mert nem tettem rá a diffuzort ,ami levegőt szív be :)(gondolom tudod mire gondolok),elég jó a flow ,csak nem tudom elég e ez oxigénügyileg(n)
 
Szia Viktor!
Az lenne a kérdésem ,hogy véleményed szerint a megfelelő felszini vízmozgás helyettesiti e a levegőztetést?Gondolok itt arra eddig én is ugy használtam ,hogy co2 lekapcs után befujattam a levegőt,de most hogy szűrőt cseréltem simán forgatja a vizet ,mert nem tettem rá a diffuzort ,ami levegőt szív be :)(gondolom tudod mire gondolok),elég jó a flow ,csak nem tudom elég e ez oxigénügyileg(n)

Sima növényes akiba nem foglalkoznék ezzel. A forgatás elégséges oxigént juttat be. Ha nem adagolod túl a CO2-t a halak aktívak maradnak stb. Ott az éjjeli levegőztetés elég.

De garnisnál és itt most főleg az alacsony pH-s vízben lévőkre gondolok, ahol nem tőzegezel esetleg érdekes lehet.
Taiwanoknál növényes szemmel szokatlanul alacsonyan kell tartani a pH-t. 5.9-6.5. CRS garniknál ez nem ennyire kritikus, bár gondolom ott is meghálálnák az oxigéndús vizet az alacsony pH mellett.
 
Észre lehet valahogy venni ,ha esetleg valami kívánná a plusz oxigént,garnéla ,növény?Rc-k vannak amugy a vízben,meg sakura.Viszont ha ráteszem a difit ,nagyon sok levegőt nyom be a szűrő.Még az is lehet ,hogy le kell folytanom valahogy.
 
Észre lehet valahogy venni ,ha esetleg valami kívánná a plusz oxigént,garnéla ,növény?Rc-k vannak amugy a vízben,meg sakura.Viszont ha ráteszem a difit ,nagyon sok levegőt nyom be a szűrő.Még az is lehet ,hogy le kell folytanom valahogy.

Egy sima levegő szeleppel le tudnád csavarni.
 
Sziasztok! Örömmel olvastam Viktortól ezt a bejegyzést.

Az elmúlt hónapokban több kis növényes akváriumot is indítottam, és bár a szakma váltig állítja, hogy növényesbe nem kell levegő porlasztás, én a saját amatőr tapasztalatomban azt vettem észre, hogy sokkal könnyebb beállítani egy aktívan szellőztetett környezetet, ezért minden akváriumomban van egy levegőztető, ami akkor megy, ha a co2 nem.

Hogy miért?

Józan paraszti ésszel először arra gondoltam, hogy bár valóban termelnek a növények oxigént, de eleinte ez édes kevés, hiszen egyrészt gyéren ültetett a környezet, másrészt a növények sincsenek még erejük teljében a gyökerezési időszakban, ami pont egybe esik a baktérium kultúra kialakulásával. A nitrifikáló bacik pedig imádják a jó levegőt...

Mindemellett az ültetés során megsérült növényi részek is ilyenkor kezdenek el rothadni, tehát duplán terhelt a víz. És ha ez még nem elég, ott van a napi vízcsere, amivel rengeteg elnyelt klórgázt viszünk be, hiába a vízkezelő szer, látható, hogy kirakodnak a bubik feltöltés után. Ezt is könnyebben kihajtja a porlasztó.

S végül a még billegő egyensúlyban elő-előfordul a surface scum, ami durván el tudja zárni a levegőtől az akvárium vizét, s ezt is feltöri a porlasztás.

Ami néha megfordul a fejemben, az az, hogy mi lehet a hátránya a szellőztetésnek? Vajon létezik olyan, teljes maximális elnyelt gázmennyiség a vízben? Nehezebben oldódik vajon be a co2 egy oxigéndús vízbe?

Ha tudtok erről valamit, nagyon érdekelne.

Üdv

G
 
Most hogy 2 hete üzemel a fenti megoldás lassan látható eredménye van. Ahogy sejtettük NEM a vízparaméterekkel volt a gond. A CO2-vel való stabilizálás sajnos az oxigén rovására megy. Ha ez egy szimpla növényes lenne gond nélkül működhetne halakkal és kevésbé érzékeny garnélákkal.

A Taiwanoknak kevés az az oxigén amit a szűrő beforgat!

Mióta megy a levegőztetés megint normálisan dolgoznak a garnélák. Szedegetnek nincs depi és stressz. Az erős megvilágítás miatt a nap egy részét árnyékban töltik, de napközben is előjönnek időnként. Aztán a viilágítási idő után indul a buli! :)

A CO2-nek nem ártok annyi levegővel amit beviszek ez látszik és mérhető a GHL computerrel.

Ki fogom probálni egy olyan akváriumon is ahol láthatóan jól vannak a garnélák és nincsenek hasonló jelek, de CO2 befecskendezés megy.
Most is van 2 CO2-es CRS akváriumunk. Az egyikben eszelős módon szaporodnak a kis garnélák. 60 liter. A másikban 30 nem. Nincs fogyás, nincs stressz. Lehet sok a garnéla bent és emiatt nincs szaporulat, de pont jó alkalom egy kis játékra :)

Érdemes néha kísérletezgetni. Vannak bevált receptek, de időnként sajnos le kell térni a megszokott útról a siker érdekében.
Nem elég csak a pH, TDS, vízhőfok paraméterekre koncentrálni.
 
Sziasztok!

Az mennyire életképes ötlet, hogy a légpumpát a CO2 diffúzorral összekössem? Napközben CO2 menne, délután pedig elosztóról az oxigén. Fennáll a veszélye annak, hogy így a finom porlasztás miatt túlzott oxigén halmozódjon fel a vízben?

Bár most így utólag átgondolva, a légpumpa a diffúzoron nem biztos, hogy át tudná nyomni a levegőt...
 
Sziasztok,

Oxigén beoldást kéne megcsinálnom de valahogy úgy, hogy ne az akváriumban legyen. Van valakinek tapasztalata arról, hogy egy olcsó CO2 reaktorba nem co2-t hanem oxigént kötök?

Kösz
 
Sziasztok,

Oxigén beoldást kéne megcsinálnom de valahogy úgy, hogy ne az akváriumban legyen. Van valakinek tapasztalata arról, hogy egy olcsó CO2 reaktorba nem co2-t hanem oxigént kötök?

Kösz

Nem fog beoldódni ;) Vagyis befog, de nagyon kis mennyiség. Az oxigén vízben rosszul oldódik, mert apoláris a víz pedig poláris. 100 cm³ víz 20 °C-on 4,14 mg O2-t old (wiki).
@w-rig te, hogy is csináltad?
 
Nem fog beoldódni ;) Vagyis befog, de nagyon kis mennyiség. Az oxigén vízben rosszul oldódik, mert apoláris a víz pedig poláris. 100 cm³ víz 20 °C-on 4,14 mg O2-t old (wiki).

ahh. volt egy érzésem, hogy miért nem találok róla semmit... eddig oxydatort használtam, de kezd körülményessé válni a 6. medence után. nagyon kiváncsi vagyok w-rig-re...
 
Szia!

Nos, én használtam, tiszta oxigént éjszakánként a légpumpa helyett. Semmi extra dolgot nem igényel én a lánghegesztéshez használt palackot ,reduktort, ppe csövet a beporlasztást pedig a külső rektorral végeztem, egy kétirányú mágnesszelep végezte a difibe lépő gázok cseréjét. A napközbeni Co2 adagolás után kb 2 óra szünet, aztán indult az O2 beoldás egy időkapcsoló segítségével, majd reggel ellenkezőleg. A kétirányú szelepre be volt kötve a Co2, és az O2, a kimenő ág pedig a difire. Ez mellett üzemelt egy citromfa porlasztó is ami segített a gázcserében, ez végezte a szellőztetést is a plusz beoldás mellett. Árban hasonló beruházás, mint egy Co2 szett, csak bubiszámláló nem kell. De ugyanúgy megoldhatod reaktorral, difivel, vagy in-line difivel-csak akkor a vízfelszínt mozgatnod kell, hogy a megfelelő gázcsere meglegyen, mert az oxigénbeoldás mellett, ez a lényege a víz szellőztetésének!

A hatékonyságát pedig józan paraszti ésszel is ki lehet találni, ha egy légpumpa, a levegő kb21% oxigéntartalma mellett képes emelni a vízben oldott oxigén mennyiségét, akkor a tiszta oxigén ennél sokkal hatékonyabb.

Viszont csak megfelelő szerelvényeket szabad használni, a tiszta oxigén rendkívül korrozív, olajjal, zsírral, érintkezve robbanást idéz elő, illetve a palackban 200Bar nyomás uralkodik, rendkívül körültekintően kell vele bánni! Amúgy teljesen ártalmatlan, ha kiszabadul, mert ereszt egy cső stb... semmi káros hatása nincs, max oxigén dús hegyi levegőt csinál a nappaliba:D

Üdv:w-rig!
 
Wow, nagyon köszi, de mégis úgy érzem, hogy számomra túlzás lenne a tiszta oxigén. Én csak olyanban gondolkodtam, hogy esetleg egy reaktorba porlasztót raknék, hogy ne látszódjon az akváriumban a technika... :)
 
Wow, nagyon köszi, de mégis úgy érzem, hogy számomra túlzás lenne a tiszta oxigén. Én csak olyanban gondolkodtam, hogy esetleg egy reaktorba porlasztót raknék, hogy ne látszódjon az akváriumban a technika... :)

Ha a légpumpád elegendő nyomást produkál, azaz a szűrőnél magasabbat, akkor simán mehet, de nagyon nagy csobogás lesz a vége, mivel a difi lelevegősödik,!
 
Ha a légpumpád elegendő nyomást produkál, azaz a szűrőnél magasabbat, akkor simán mehet, de nagyon nagy csobogás lesz a vége, mivel a difi lelevegősödik,!

sajnos erre is gondoltam, úgyhogy akárhogy is nézem, marad a jó öreg porlasztó bele a vízbe :( nem tudom, hogy ez itt mennyire off, de megérné fa porlasztót berakni vagy a "hagyományos" a jobb?
 
Back
Oldal tetejére