• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

CO2 elosztása

habee

Főkertész
Sziasztok!
A mai napon egy kis gondom akadt a co elosztásával:
van egy 10kg-os palackom amiről eddig a 20l-es nanom ment.tegnap beindítottam a 35l-est beszereztem a co elosztásához a T idomot rácsatlakoztattam a két akváriumot és láss csodát csak a közelebbi nano diffúzora kezd pöfékelni a másik legnagyobb bánatomra jóformán nulla buborékot ereget..
Nem adtam fel neki álltam ellenőrizni,hogy nem-e szökik a gáz a toldásoknál ahol eresztett megoldottam a tömítést adtam egy kövér gázfröccsöt végre megindult de így már elég magas buborékszámot értem el..
Mivel elértem amit akartam így nyugodtan hajtottam álomra a fejem
Reggel mire felébredtem már ment a co de ismét csak az első akváriumban ami közelebb van a palackhoz a másik kb 2m-re ismét semmi :evil:
Csak úgy tudok belőle bubit csiholni ha szinte folyamatosan mennek a bubik de így a másik akváriumból jó erős szódavizet varázsolnék de ezt nem szeretném...
Ja és a másiknál a végét sajnos légvezetékkel kellett megoldanom,mert nem volt itthon co vezetékem..vagy az T idommal lehet a baj(nem kifejezetten akvarisztikai célra van a műhelyből hoztam preumatikához volt gondoltam a ha levegőt akkor a co-t is bírja,víz alá tetem nyomás alatt nem eresztett sehol :?:
És a két diffuzor sem egyforma de gondolom ez nem számít vagy lehet,hogy csak én gondolom...
Ha valakinek van valami ötlete mi lehet a baj megköszönném
Sziasztok
 
Re: Co elosztása

Szerezz be egy tűszelepet mindkettőhöz. A közelebbin állíts be kisebb bubiszámot a távolabbira meg nagyobbat. Nem árt: 2db visszafolyásgátló, 2db tűszelep, co2 cső, 2db bubiszámláló. Próbáld meg átcserélni a 2 difit hátha az a baj, hogy a másik rosszabb, de nem hiszem.
 
Re: Co elosztása

Van tűszelep?Egy akihoz sem árt,de a két vezetékhez külön-kölön kell egy tűszelep,mert az "erősebb" aki,diffúzor felé fog áramlani a Co2.Az erősebb ágat jobban kell folytani,hogy a másik is kapjon CO2-őt
 
Nem túl kiterjedt fizikai ismereteimre alapozva:

Van egy cső rendszered, amin csap csak a palacknál van, van 2 másik vége (a 2 difi)
Létezik egy olyan, hogy energia minimum elve. Egy gyakorlati példán illusztrálva: a 8.on laksz, van lift meg lépcső. Melyiket használod?
A gáz is kb így működik. Ha nem egyforma a 2 difi, külön csap nélkül sose fogod rábírni, hogy mind2 működjön normális értéken.
Több difinél olvasható is, hogy legalább mekkora nyomás érték kell, hogy át tudd rajta paszírozni a CO2-t.
Amit tapasztaltál is: Kisebb nyomás --> azon a difin jön a CO2, amelyiken könnyebben átjut. A másikhoz nagyobb nyomás kell, igen ám, de ha feltekered, akkor jön a 2.on is, de az első-n meg túl sok (elvégre azon könnyebben átjut).
Valószínüleg teljesen tökéletesen amit írtak is, csak tűszeleppel fogod tudni megoldani a kérdést.
Szerintem ha az a difi elé bekötöd a tűszelepet, amelyiken kisebb nyomás értéknél jön a CO2, és zársz el rajta valamennyit, erre is nehezebb lesz a CO2-nek átjutni, és találni fogsz egy olyan pontot, ahol mind2 akiba megfelelő CO2 jut.
Ha valamit rosszul írtam, srz majd kijavítanak remélem :D
 
Így van. Jól írják a többiek. Sajnos a két tűszelep elengedhetetlen. Különben a kisebb ellenállás felé fog menni a gáz. Én is most osztottam meg a CO2-palackomat. Én egy ilyet használok most megosztónak:
4666601169_6f965328f9.jpg

Eddigi tapasztalat alapján még ezzel is kell kicsit szórakozni hogy jó legyen a gáz elosztása.
 
Köszi mindenkinek a hasznos tanácsokat valószínű így már meg tudom oldani a problémámat :thumbup:
:wave:
 
Meg szeretném osztani a 10kg-os CO2 palackomat a nano aki felé is, a a palackon Papillon reduktor van tűszeleppel. Elképzelésem szerint így kellene megoldani: tűszelep --> CO2 cső --> elosztó --> mindkét ágra CO2 cső --> visszacsapó szelep --> diffúzor. Itt gondolom kellene valamelyik ágra még egy tűszelep, hogy tudjam szabályozni a kétféle akvárium méretre eső CO2 mennyiséget. Ha a kisebb akváriumhoz vezető ágra teszek egy tűszelepet, hogy kevesebb CO2 jusson át, az úgy okés? Vagy mindkét ágra tegyek tűszelepet?
 
Meg szeretném osztani a 10kg-os CO2 palackomat a nano aki felé is, a a palackon Papillon reduktor van tűszeleppel. Elképzelésem szerint így kellene megoldani: tűszelep --> CO2 cső --> elosztó --> mindkét ágra CO2 cső --> visszacsapó szelep --> diffúzor. Itt gondolom kellene valamelyik ágra még egy tűszelep, hogy tudjam szabályozni a kétféle akvárium méretre eső CO2 mennyiséget. Ha a kisebb akváriumhoz vezető ágra teszek egy tűszelepet, hogy kevesebb CO2 jusson át, az úgy okés? Vagy mindkét ágra tegyek tűszelepet?

A héten beüzemeltem egy ADA elosztós rendszert a bemutatóterembe. A rendszer a következő módon néz ki:

1db 120x45x45-akvárium AM1000 reduktorral
1db 90x45x45-akvárium ADA Beetle 30-as diffúzorral

Itt lehetett látni, hogy a 2 bar nyomás amit a Papillon tud elég lesz.
Korábban 2 külön rendszer volt, most a közösítés után így néz ki:

1db 5Kg palack
1db Papillon reduktor
1db Aqua Medic mágnesszelep
1db Y-Branch ADA CO2 Y-elosztó (PS-KY Y-Branch) most csak 3500 Ft - Green Aqua
Itt mindhárom kivezetésre merev betét került ADA Joint Stick Metal - CO2 csőcsatlakozó - 3 db. most csak 3900 Ft - Green Aqua
2db tűszelep ADA PS-SCG Speed Controller-G CO2 szelep most csak 9900 Ft - Green Aqua
ezekbe szintén a fenti merev betét került
2db ADA visszafolyásgátló szelep
2 db buborékszámláló
és a végére került a reaktor és a diffúzor

Merev csövezés került a reduktor és a mágneszelep közé. A többi helyen elég volt a puhább cső is.

A papillon-on beállítod a tűszelepet és a két frankó tűszeleppel mindkét ágon beállítod a megfelelő mennyiséget. Egy picit játszani kell a központi nyomással, de a fenti cuccokkal patentül meg lehet csinálni szivárgás mentesre

Természetesen nem csak a fenti megoldás a jó megoldás, de a legtöbb szívás a nagyon gyenge tűszelepek miatt van vagy a túlbonyolított csatlakozáson ami miatt egyenetlen lesz a rendszered és a végén jön fonalalga meg a barátai

Ezek a merev idomok nagyon jó szolgálatot tesznek. A speed controller szelepek pedig pazarok! Sajnos az ára borsos.
 
A héten beüzemeltem egy ADA elosztós rendszert a bemutatóterembe. A rendszer a következő módon néz ki:

1db 120x45x45-akvárium AM1000 reduktorral
1db 90x45x45-akvárium ADA Beetle 30-as diffúzorral

Itt lehetett látni, hogy a 2 bar nyomás amit a Papillon tud elég lesz.
Korábban 2 külön rendszer volt, most a közösítés után így néz ki:

1db 5Kg palack
1db Papillon reduktor
1db Aqua Medic mágnesszelep
1db Y-Branch ADA CO2 Y-elosztó (PS-KY Y-Branch) most csak 3500 Ft - Green Aqua
Itt mindhárom kivezetésre merev betét került ADA Joint Stick Metal - CO2 csőcsatlakozó - 3 db. most csak 3900 Ft - Green Aqua
2db tűszelep ADA PS-SCG Speed Controller-G CO2 szelep most csak 9900 Ft - Green Aqua
ezekbe szintén a fenti merev betét került
2db ADA visszafolyásgátló szelep
2 db buborékszámláló
és a végére került a reaktor és a diffúzor

Merev csövezés került a reduktor és a mágneszelep közé. A többi helyen elég volt a puhább cső is.

A papillon-on beállítod a tűszelepet és a két frankó tűszeleppel mindkét ágon beállítod a megfelelő mennyiséget. Egy picit játszani kell a központi nyomással, de a fenti cuccokkal patentül meg lehet csinálni szivárgás mentesre

Természetesen nem csak a fenti megoldás a jó megoldás, de a legtöbb szívás a nagyon gyenge tűszelepek miatt van vagy a túlbonyolított csatlakozáson ami miatt egyenetlen lesz a rendszered és a végén jön fonalalga meg a barátai

Ezek a merev idomok nagyon jó szolgálatot tesznek. A speed controller szelepek pedig pazarok! Sajnos az ára borsos.


Köszi a részletes leírást. A merev idom egyébként miért jó, nem elég az elosztót csak CO2 csővel összekötni a tűszeleppel?
 
Köszi a részletes leírást. A merev idom egyébként miért jó, nem elég az elosztót csak CO2 csővel összekötni a tűszeleppel?

Merev RO csővel lehetne összeközni. Ezek a gyors csatis szelepek nem igazán jók hagyományos CO2 csövekhez. Az RO cső kemény a szelepek környékén kiválthatja.
Ellenkező esetben simán lehet szivárgás bárhol. És egy elosztásnál túl sok a hibalehetőség.

A fenti példában pl 8-9 bubi / sec van a gerincen. Ha valahol elcsuklik a rendszer ez a gáz simán elmegy.
 
"Merev csövezés került a reduktor és a mágneszelep közé. A többi helyen elég volt a puhább cső is."
"Merev RO csővel lehetne összeközni. Ezek a gyors csatis szelepek nem igazán jók hagyományos CO2 csövekhez. Az RO cső kemény a szelepek környékén kiválthatja.
Ellenkező esetben simán lehet szivárgás bárhol. És egy elosztásnál túl sok a hibalehetőség."

Ha jól értelmezem, a reduktort és a mágnesszelepet RO csővel kötöd össze, majd jöhet a szűrke co2 cső, a joint stick, utána Y elosztó ,ismét a joint stick(ek) , szűrke cső a tűszelep(ek) és utána szokásos viszafolyásgátló bubiszámláló digi/reaktor.
Nem tudnál lőni rola egy képet vizuális tipus vagyok :)
 
Ha jól értelmezem, a reduktort és a mágnesszelepet RO csővel kötöd össze, majd jöhet a szűrke co2 cső, a joint stick, utána Y elosztó ,ismét a joint stick(ek) , szűrke cső a tűszelep(ek) és utána szokásos viszafolyásgátló bubiszámláló digi/reaktor.
Nem tudnál lőni rola egy képet vizuális tipus vagyok :)

ADA-nak a CO2 csöve 1mm-el vastagabb, kemény falú. Szóval erre a részre főleg ha több akváriumot viszel fontos, hogy ne valami puhány dolog kerüljön.
Csinálok majd fotót csak ma szabadnap van :)

De aki felénk jár most már ezt is megsasolhatja bármikor.
 
  • Like
Reactions: pfg
Érdekel a profi megoldás nagyon, a CO2 és világitásnál nem hiszek a DIY-ben ezeknél egy hiba szószerint vérre megy.
 
Megszeretném a co2 -t osztani még egy akvába, ami a mostani mellett lesz, abba is 0-24-be fog menni a co2, mivel, lágyvízes garnélás lesz az is, ezért a ph szint egyenletessége miatt lesz.
Olvasgattam a fórumot, ezért, remélem jól írom le.
Mágnesszelep nincs, mert folyamatosan megy, Ga-s reduktor van, szerintem állat ! :love:
A beépített tűszelepből jönne ki adas co2 cső, utána kapna egy adas y elosztot, majd 1-1 darab tűszelepet, utánna, 1-1 visszafolyásgátló, 1-1 bubiszámláló, 1-1 visszafolyásgátló, 1-1 diffuzor .
Jó lesz így ? (n)
 
Vegig olvastam a topic-ot,de a legutolso ozzäszoläs is vagy 7 eves.
Mikent oldatom meg a co2 elosztäsät?
Gondolom azota vannak jobb megoldäsok!
ez jo lenne?

ADA CO2 T-elosztó (PS-KT T-Branch)

Szerintem nem válik be . Ha a tűszelep után kötöd akkor a két ágon különböző ellenállásba ütközik a gáz és persze hogy a kisebb ellenállás felé fog távozni.

1705170488711.png
https://greenaqua.hu/hu/oxyturbo-1-2-eloszto-tuszeleppel.html
Van hármas is ebből, ezt beletudod tekerni a reduktorba is akár egy közcsavarral és a kivett tűszelepet bele tudod ebbe rakni (Ha jól rémlik kivitelezhető)
 
Back
Oldal tetejére