• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Co2 eloszlása az akváriumban

Sziasztok! Remélem jó helyre írok. Olyan akváriumba hogy működne a co2 beoldás ahol szinte áll a víz? Lehetséges? Mindenképp a hátsó falon lenne, védve a medúzák elől hogy ne menjenek a kalapjuk alá a buborékok. Nem könnyű összehozni a növényes akvarisztikát a medúzákkal :/
És a növényeknek (parvula mini, blyxa, vivipara, meg még ami lesz) nem gond hogy nincs áramlat?
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Remélem jó helyre írok. Olyan akváriumba hogy működne a co2 beoldás ahol szinte áll a víz? Lehetséges? Mindenképp a hátsó falon lenne, védve a medúzák elől hogy ne menjenek a kalapjuk alá a buborékok. Nem könnyű összehozni a növényes akvarisztikát a medúzákkal :/
És a növényeknek (parvula mini, blyxa, vivipara, meg még ami lesz) nem gond hogy nincs áramlat?
Véleményem szerint nem fog működni a dolog. A növényeknek szükségük lenne az áramlásra, hogy megkapják a vízből a tápanyagokat és a CO2-t. Ha ez nem lenne meg akkor csak szenvednének. A co2 egyenletes eloszlását áramlás nélkül egyébként sem tudnád megoldani. Még egy jó áramlással ellátott növényes akváriumnál is néha gondot jelent, hogy bizonyos helyekre sok vagy kevés co2 jut. Összességében szerintem alga bumm lenne a vége.
 
Sziasztok! Remélem jó helyre írok. Olyan akváriumba hogy működne a co2 beoldás ahol szinte áll a víz? Lehetséges? Mindenképp a hátsó falon lenne, védve a medúzák elől hogy ne menjenek a kalapjuk alá a buborékok. Nem könnyű összehozni a növényes akvarisztikát a medúzákkal :/
És a növényeknek (parvula mini, blyxa, vivipara, meg még ami lesz) nem gond hogy nincs áramlat?
Áramlás nélkül nem lesz jó a beoldás. Lesznek pontok, ahol már-már mérgező szintet fog elérni a CO2, máshol meg semmi nem lesz. A növényeknek nem az áramlás a fontos, hanem az, hogy azáltal eljusson hozzájuk a tápanyagokban és oxigénben gazdag friss víz. Kíváncsian figyelem a próbálkozást a növényes-medúzás akváriumoddal. Én személy szerint tuti nem mernék belevágni, mert nehezen tudnám meghatározni a mindkét célcsoport számára megfelelő, kompromisszumos állapotot. Már ha van ilyen egyáltalán... Sok sikert hozzá!
 
Áramlás nélkül nem lesz jó a beoldás. Lesznek pontok, ahol már-már mérgező szintet fog elérni a CO2, máshol meg semmi nem lesz. A növényeknek nem az áramlás a fontos, hanem az, hogy azáltal eljusson hozzájuk a tápanyagokban és oxigénben gazdag friss víz. Kíváncsian figyelem a próbálkozást a növényes-medúzás akváriumoddal. Én személy szerint tuti nem mernék belevágni, mert nehezen tudnám meghatározni a mindkét célcsoport számára megfelelő, kompromisszumos állapotot. Már ha van ilyen egyáltalán... Sok sikert hozzá!
Low-tech be, nagyon igénytelen növényekkel oké lenne. De ez a medúzás dolog azután jött miután beszereztem mindent a co2 rendszer hez és erősebb világítást kapott. Amikor régebben jött az hogy medúzát akarok azt már szinte el is felejtettem, nem nagyon érdekelt amíg meg nem láttam gyékényesen hogy mennyi van és haza hoztam párat. De az 54l esbe úgyfest hogy nem lesz medúza mert növényes akváriumot(is) szeretnék és nehéz össze hozni a 2 őt :( a 25l est kellene berendeznem nekik csak ilyen kis lakásban nincs hely még egy akváriumnak. De azért próbálkozok hátha találok neki. Ha most nem akkor jövő nyárig biztosan! :)
 
Lehet (nem biztos) hogy a parvula mini mezőm azért algásodik, mert az akva bal oldalán van, a reaktor meg a jobb oldali Tetra1200-ra van kötve (bár DC lime zöld a parvulamező fölött...) és a parvulamezőre már nem jut CO2 dús víz?!
Vagy ez totál hülyeség, két oldalt tolom két Tetra1200-essel, nem lehetséges az, hogy amelyik oldalon a reaktorral tolom be a CO2-t ott több van, a másik oldalra meg már "nem jut" elég? Valamiért a bal oldalon jön elő mindig a hajalga...

Már azon filózok hogy osztom a CO2-t, és baloldalra a parvulához berakok egy diffit, jobb oldalt marad a reaktor.
 
Lehet (nem biztos) hogy a parvula mini mezőm azért algásodik, mert az akva bal oldalán van, a reaktor meg a jobb oldali Tetra1200-ra van kötve (bár DC lime zöld a parvulamező fölött...) és a parvulamezőre már nem jut CO2 dús víz?!
Vagy ez totál hülyeség, két oldalt tolom két Tetra1200-essel, nem lehetséges az, hogy amelyik oldalon a reaktorral tolom be a CO2-t ott több van, a másik oldalra meg már "nem jut" elég? Valamiért a bal oldalon jön elő mindig a hajalga...

Már azon filózok hogy osztom a CO2-t, és baloldalra a parvulához berakok egy diffit, jobb oldalt marad a reaktor.
Ha erre gyanakszol, akkor próbáld meg áthelyezni a dc-t, akár több helyen is nézheted, hogy miújság co2 szinten. ;)
 
Ott van ahol elvileg támad az alga, és lime... ezért nem értem az egészet. :( Rakosgattam én már mindenhova egyébként. :(

RE: ezen felbuzdulva most ki is vettem a DC-t, hogy kap egy kis superge áztatást és új reagens folyadékot is - nyilván szedtem le róla a tapikorongot, és ripityára törtem a kezemben. :D Még jó hogy nem vágtam szét az ujjamat. :(
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Egy technikai kérdés: Mi a tapasztalatotok a CO2 kipárolgásáról - mennyi a "felezési idő"? Mikor vált kékre a dropcheker (=ppm)?
Story: Mivel oto-kat vettem, 1. nap 50% vízcsere, utána CO2 aznap már csak fél időben, 2. nap kikapcsolva, 3. nap (ma) kikapcsolva és itt vannak az oto-k is. A dropchecker épp úgy zöld (egy fokkal talán mélyebb ugyan), mint eddig mindig. Mérgemben kivettem, hátha rossz (már) a reagens, de levegőn egy óra alatt valóban bekékült. A leírás szerint 30ppm CO2 limezöld (kék - kevés, sárga - sok CO2, bár ehhez nem adnak ppm értéket).
 
A drop checker nem CO2 szintet mér, hanem pH-t.

Szóval simán lehet a vized pH értéke sokáig alacsony, bár azért illene felfelé kúsznia ha lelövöd a CO2-t...
De na DC alapján lődd vissza az otok telepítése után a CO2-t, hanem nagyjából a bubiszámmal, első nap kikapcs, második nap fele bubiszám, harmadik nap mehet vissza minden a normál kerékvágásba.
 
Sziasztok!
Egy technikai kérdés: Mi a tapasztalatotok a CO2 kipárolgásáról - mennyi a "felezési idő"? Mikor vált kékre a dropcheker (=ppm)?
Story: Mivel oto-kat vettem, 1. nap 50% vízcsere, utána CO2 aznap már csak fél időben, 2. nap kikapcsolva, 3. nap (ma) kikapcsolva és itt vannak az oto-k is. A dropchecker épp úgy zöld (egy fokkal talán mélyebb ugyan), mint eddig mindig. Mérgemben kivettem, hátha rossz (már) a reagens, de levegőn egy óra alatt valóban bekékült. A leírás szerint 30ppm CO2 limezöld (kék - kevés, sárga - sok CO2, bár ehhez nem adnak ppm értéket).

-- ennyit tudok a dologról, ami vagy igaz, vagy nem --

Az, hogy a CO2 gáz milyen gyorsan távozik a levegőbe, erősen függ attól, hogy mennyire kevered a vizet.

Ha nagyon kevés CO2 van a vízben, akkor éppenséggel a levegőből be is oldódhat. Egyensúlyra 0.5 mg/liter környéki értékeket szoktam látni.

A csapvíz nagyon sok CO2-t is tartalmazhat. Most nem szedem elő a mi vizünknél analitikai laborban mért CO2 tartalmat, de annyi volt benne, hogy egy erősen CO2 adagolt High Tech akváriumnak is becsületére vált volna.

Ha lenne olcsó CO2 szonda amit vízben otthon is lehetne használni, szvsz nagyon sok low tech akváriumnál kiderülne, miért nem, vagy alig nőnek a növények.
 
A drop checker nem CO2 szintet mér, hanem pH-t.

Szóval simán lehet a vized pH értéke sokáig alacsony, bár azért illene felfelé kúsznia ha lelövöd a CO2-t...
De na DC alapján lődd vissza az otok telepítése után a CO2-t, hanem nagyjából a bubiszámmal, első nap kikapcs, második nap fele bubiszám, harmadik nap mehet vissza minden a normál kerékvágásba.
kösz.
JBL ProScan teszttel mértem egyszer. Alapesetben 35ppm volt, másnap CO2 kikapcs, harmad nap reggel 20ppm volt. A DP meg csak szép zöld továbbra is. Erre GA-ban azt mondták, a ProScan csak következtet pH és keménység alapján, míg az ő reagensük a tényleges CO2-t méri. Innentől nem értem o_O
 
A csapvíz nagyon sok CO2-t is tartalmazhat. Most nem szedem elő a mi vizünknél analitikai laborban mért CO2 tartalmat, de annyi volt benne, hogy egy erősen CO2 adagolt High Tech akváriumnak is becsületére vált volna.
Ez érdekes... Megnéztem, és TÉNYLEG! 25ppm a csapvíz CO2 tartalma Budafokon (a ProScan teszt szerint)...
 
Ez érdekes... Megnéztem, és TÉNYLEG! 25ppm a csapvíz CO2 tartalma Budafokon (a ProScan teszt szerint)...

Kedvedért előbányásztam a mérést a mi vizünkre. Csapvíz zárt üvegben ~1 nap után:

pH= 6,9-7,0
KEMÉNYSÉGet okozó kationok

Német keménység, nK (mgCaO/ 100ml) mg Ca,Mg /L mekv/L mgCaO/L
Ca: 14.3 101.9 5.09 142.6
Mg: 10.6 45.8 3.77 42.5 % 105.6
ÖSSZ: 24.8 8.87 248.3

HCO3- (hidrogénkarbonát) - gáztérfogatból lesavazva

99 ml/Liter (5 kotyogás/500ml)
4.12 mmol CO2/L

Nálunk ilyen a csapvíz. Ha jól értelmezem, 4.12 mmol CO2/l az 180 mg/liter, azaz 180 ppm. Lehet, hogy félreértek valamit. Ha csinálok egy 20%-os vízcserét az akváriumban, látni a buborékokat az üveg oldalán. Nyilván ez lehet pl O2 gáz is, nem csak CO2.
 
Utoljára módosított:
Ez érdekes... Megnéztem, és TÉNYLEG! 25ppm a csapvíz CO2 tartalma Budafokon (a ProScan teszt szerint)...
ProScan nekem is van. Bele van írva, hogy nem mér Co2-t. Azt felejtsd el.
Ph és KH arányából tippeli, de ha van valami dekor köved ami a kh-t megváltoztatja esetleg egy gyökered ami a ph-t, meg egy bio szűrőd ami megint a ph-t akkor a ProScan kiírja a feltételezett CO2 értéket.
JBL-nek van tényleges Co2 csepptesztje, de még az is csak savasságot mér, de egy fokkal jobb. Ezért kell egy vaktesztet is mérni "kivert, kibubiozott" üres akvárium vízzel és a kettőt kivonni egymásból.
 
120 cm-es az akváriumom. Sokan írtátok, hogy esőztetőt fentre kell tenni a diffuzort meg vele ellentétes irányba a lefolyó ághoz. Így a fentről érkező víz ami az üveg mentén elindul lefelé a buborékokat leviszi végig a talajon.

Ezt nem tudom ki találta ki 120 cm-nél semmi nem jut el a túlvégére a bubik háborítatlanul törnek a magasba. Nem tudom hány centiméter hosszú akváriumnál válik ez be, de szerintem 60cm felett már nincs akkora a hozam. Ez egy 1250L-es oase szűrő

Sokan mondjátok, hogy a flow kiveri a vízből a co2-t. Ezt egy reduktor használatánál lehetséges. De én azt vettem észre, hogy ha a diffuzort beleteszem a kifolyó ág pofájába az betolja az akvárium közepére sőt még tovább, valamint a nagy pörgésben még apróbbak lesznek a boborékok és jóval lassabban távozik.

Fonalalga elvileg az egyenletlen elosztás következtében burjánzik el. Ezt megmagyarázza nekem valaki?
Kicsit úgy hangzik a számomra, hogy Pistike halálának oka az egyenletlen ütemű késszúrás volt. Mert ha egyenletes ütemben bökdösik akkor minden okés.
Fonal alga jön ha kevés a CO2 ppm? Ha sok? Nem, a fonalalga az ingadozásnál jön.

Nem hitetlenkedek, csak nem értem. Biztos van valami kémiája. Én úgy képzelném el, hogy ha van 30ppm minimum akkor nincs fonalalga. Ha 30 és 60 ppm között ingadozik azaz mindig van minimum 30 akkor nincs fonalalga.

De ha 8 és 60 között ingadozik, tehát nincs meg a minimum 30 akkor jön elő. Így látom értelmét.

De persze rohadtul nem értek hozzá. S persze mi van amikor este kikapcsol a CO2 az ám az ingadozás.

Egyébként én azt vettem észre, hogy a diffuzor 40 cm-es körzetében, ahol kb állandóan van Co2 ott rengeteg fonalalgám van. 110cm-el távolabb ahova épp hogy eljut a co2 ott semmi nincs.

0,8W/l a világításom.
 
Utoljára módosított:
A drop checker nem CO2 szintet mér, hanem pH-t.

Szóval simán lehet a vized pH értéke sokáig alacsony, bár azért illene felfelé kúsznia ha lelövöd a CO2-t...
De na DC alapján lődd vissza az otok telepítése után a CO2-t, hanem nagyjából a bubiszámmal, első nap kikapcs, második nap fele bubiszám, harmadik nap mehet vissza minden a normál kerékvágásba.

Ez most komoly vagy vicc? A dropcheck csak egy ph mérő?????
Guta üt meg. S honnan tudja mi a kiindulási ph? Vagy mennyi gyökér van benne?
 
Ez most komoly vagy vicc? A dropcheck csak egy ph mérő?????
Guta üt meg. S honnan tudja mi a kiindulási ph? Vagy mennyi gyökér van benne?

Igen.

Nem tudja, nem is érdekli. A saját pH-javal van elfogalva. Bromtimolkek van benne nem akvárium viz.
 
Igen.

Nem tudja, nem is érdekli. A saját pH-javal van elfogalva. Bromtimolkek van benne nem akvárium viz.

Ok köszi, kicsit túl lihegtem. Meg értelmesen végig sem gondoltam. A kipárolgó CO2 jut bele a DC-be és annak megváltoztatja a KH-ját.
Ez így okés, mert nem szól bele semmi környezeti dolog.

Van egy JBL ProScan-em. Ami KH és PH-ból következtet co2-re, de ugye van seiryu kövem, meg gyökereim ami befolyásolják a ph-t meg a keménységet. Így a tippelt co2 tök értelmetlen.

Most vettem egy JBL CO2 csepptesztet ami nekem nem mér semmit. Vagyis mindenhol mindig ugyanazt. S kiderül az is ph-ból következteti. Szóval bahh.
Majd amikor a DC-nél is ez derült ki kiakadtam, hogy van 3 mérőm amiből egyiknél se jutok semmire. :(
De legalább a DC jó csak lassú.
 
Sziasztok

Van valami módszer arra, hogy megnézzük a CO2 eloszlását az akváriumban?
Mennyire egyenletes..stb..

Üdv
 
Back
Oldal tetejére