• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ceratopteris thalictroides

warrior71

Új regisztrált
Na még egy gyorsan fejlődő növény. A CO2 hatására szépen nyomja a buborékokat.Innen tudhatjuk,hogy jól érzi magát. Akvárium indításánál különössen ajánlom mert nagy segítség lehet az algák elleni harcban. Nem hagy egy falat tápot sem az algák számára :) .

származási hely: Trópusi kozmopolita
termet: 30-60 cm
növekedés: nagyon gyors és látványos
vízhõfok: 22-28 °C
fényigény: félárnyék
szín: zöld

ceratopteris_thalictroides.jpg
 
Amit nyírásnál levágok azt vissza lehet ültetni és kigyökerezik?
 
Sziasztok!

3 nappal ezelőtt indítottam el a 120 literes akváriumomat, amibe háttérnövénynek a Ceratopterist választotttam. A növény valami borzasztó iramban nő, majd 5 centit nőtt három nap alatt, 3 szál már most a vízfelszínre ér. Több helyen is utánanéztem, hogyan kell nyírni/szaporítani, többek között a tropica.com-on is, de sehol nem találtam akvarisztikai szótár nélkül megérthető leírást. A kérdéseim a következőek volnának:

1. Nyírjam-e már 3 nap után, a hosszabb szálakat?
2. Hol vágjam el a szárat, ha új növénykét szeretnék belőle?
3. És végül, hogyan szaporítható? Levágom, és dugjam a talajba... és aztán? Mi lesz például azzal a szállal, amiről levágtam? Elég combos szára van némelyiknek, és félek, hogy megviseli a nyírás, ha túl alacsonyan vágok.

Tudom, hogy hasonló kérdés volt már előttem lévő hozzászólásban, de én totál kezdő vagyok, szóval szeretnék minél többet megtudni minden növényemről.
 
Szia!

Nem vagyok profi, de nekem az a tapasztalatom, hogy egy levéldarabból is képes továbbfejlődni.

Szerintem nyugodtan lehet nyírni.

Én úgy szoktam csinálni, hogy a lenyírt (leváló) darabokat ha elég nagyok egy fához kötözöm.
Ha még nem elég nagyok hagyom a vízben lebegni, hogy megerősödjenek, és csak azután kötözöm le.

Én nem szoktam elültetni, mert rothadhat tőle.
 
Engem is érdekelne -e stem növény!Azt olvastam,hogy nő mint a dudva,de érdekelne pár vélemény!A Ga-s 120-as akiba is ez került hátra,ez az alga elleni vedelem miatt,vagy?
 
Engem is érdekelne -e stem növény!Azt olvastam,hogy nő mint a dudva,de érdekelne pár vélemény!A Ga-s 120-as akiba is ez került hátra,ez az alga elleni vedelem miatt,vagy?

Én akvárium indítás óta (és az előzőnél is) ezt használtam stemnek. Tényleg nagyon nő és abszolut igénytelen. Nálam az előző setupnál 0.5 WPL-nél és 3-4 PPM-es CO2 szint mellett kiirthatatlannak bizonyult. Gyakorlatilag ha jól érzi magát és megfelelő a tápanyag tartalom a vízben, akkor heti szinten nálam 10-15 centit is nő. Nagyobb fénynél a szeldelt levelei vastagabbak lesznek (nálam 0.6-0.7 WPL). Ahogy észrevettem, 20-22 C vízben érzi magát a legjobban. Vízkeménységre sem érzékeny látszólag. Nálam 18nK-s vízben is ugyanolyan jól elvolt, mint most a 7-8nK-s vízben.

Szaporítani már egy 3-4 centis hajtásról is lehet. Bár mindenhol azt preferálják, hogy elültetni nem ajánlatos, mert elrothad, én tettem egy próbát és egy 3 centis darabot ledugtam amazoniába. Ez szépen meg is fogta, de a hosszabb szálak így néha kimennek.
Kőhöz, fához kötözve gond nélkül megmarad. (Esetleg ha van lehetőség arra, hogy a gyári kőzetgyapotos konténerében kövek mögé el lehet rejteni az is jó megoldás.) Én csokorba kötöm őket mint a petrezselymet :D

Érdekes, hogy van egy jellegzetes szaga a növénynek. Szerintem valamilyen alleopátiás bio-reagenst bocsájt ki a vízbe, amivel az algákat kordában tartja, bár ez csak feltételezés. Algát rajta nagyon ritkán látok - gyakorlatilag csak elvétve, idős egyedeken.
Az amanokat és RC-ket csak ritkán látok rajta. Valamiért nem annyira szeretik, vagy csak annyi, hogy sosem algás?! :)
 
Én akvárium indítás óta (és az előzőnél is) ezt használtam stemnek. Tényleg nagyon nő és abszolut igénytelen. Nálam az előző setupnál 0.5 WPL-nél és 3-4 PPM-es CO2 szint mellett kiirthatatlannak bizonyult. Gyakorlatilag ha jól érzi magát és megfelelő a tápanyag tartalom a vízben, akkor heti szinten nálam 10-15 centit is nő. Nagyobb fénynél a szeldelt levelei vastagabbak lesznek (nálam 0.6-0.7 WPL). Ahogy észrevettem, 20-22 C vízben érzi magát a legjobban. Vízkeménységre sem érzékeny látszólag. Nálam 18nK-s vízben is ugyanolyan jól elvolt, mint most a 7-8nK-s vízben.

Szaporítani már egy 3-4 centis hajtásról is lehet. Bár mindenhol azt preferálják, hogy elültetni nem ajánlatos, mert elrothad, én tettem egy próbát és egy 3 centis darabot ledugtam amazoniába. Ez szépen meg is fogta, de a hosszabb szálak így néha kimennek.
Kőhöz, fához kötözve gond nélkül megmarad. (Esetleg ha van lehetőség arra, hogy a gyári kőzetgyapotos konténerében kövek mögé el lehet rejteni az is jó megoldás.) Én csokorba kötöm őket mint a petrezselymet :D

Érdekes, hogy van egy jellegzetes szaga a növénynek. Szerintem valamilyen alleopátiás bio-reagenst bocsájt ki a vízbe, amivel az algákat kordában tartja, bár ez csak feltételezés. Algát rajta nagyon ritkán látok - gyakorlatilag csak elvétve, idős egyedeken.
Az amanokat és RC-ket csak ritkán látok rajta. Valamiért nem annyira szeretik, vagy csak annyi, hogy sosem algás?! :)
Köszönöm a kimerítő válaszod!
 
Üdv.

Nemnagyon találtam erre a kérdésre választ így gondoltam nyitok neki topicot. Bocsi ha rosszul tettem.
Kérdésem az volna hogy kb 2 hete vettem sallangos páfrányt gyönyörű pont jolet vna az akiba csakhogy amikor a kosarat kibontotam szépen igényesen nem volt gyökér. Most 2 hét elteltével dobja el a leveleit a növényem gyengül elfele. Tippetek van?
 
Szerintem, az átszokás miatt is lehet!
Ez egy nagyon igénytelen növény!
Pár levélhajtásból új növényt növeszt.
Ha ilyen gyenge, akkor érdemes hagyni a vízfelszínen úszni.
Akkor közelről éri a fény és meg fog erősödni!
(érdemes hagyni még nem lesz jó vastag levélszára, több hajtással, low techben akár 1-2 hónap is lehet)
Nekem low tech-ben van, megerősödés után fára kötöztem, (de csak kb fél aki mélységben) hajt mint a bolond...
Ja és még valami, az erős vízáramlás összetöri a hajtásait (ettől is széttöredezik)!
 
ahham értem hát a hajtásai nem olyan gyengék vékonyak. De az áramlás baromi erős majd akkor nem is tudom vhogy ugy rendezem h ne nagyon érje erős áramlás:D
 
SziasztoK! Akinek ilyen növénye van, meg tudná osztani velem, hogy pontosan hol vágja el, amikor nyírja? Én paraszt módon ott vágtam, ahol értem, de nagyon ronda lesz a csonknál. Nem találok a neten erről videót, se itt a fórumon tanácsod.

csatolok egy képet, hogy pontosan miről is beszélek. Köszi, ha adtok tanácsot.
6d89ffb66ab4469a40f7c28b87864b56-jpg.jpg
 
SziasztoK! Akinek ilyen növénye van, meg tudná osztani velem, hogy pontosan hol vágja el, amikor nyírja? Én paraszt módon ott vágtam, ahol értem, de nagyon ronda lesz a csonknál. Nem találok a neten erről videót, se itt a fórumon tanácsod.

csatolok egy képet, hogy pontosan miről is beszélek. Köszi, ha adtok tanácsot.
View attachment 52203
Általában toppolunk. Tehát amiket levágsz azokat ledugod, ami az anyatő azt kidobod. Nem lesz vágott felület, ugyan úgy fejlődik tovább, nem lesz egy elöregedett töved ami csúnya is, kopasz is, és akkora gyökeret növeszt, hogy ha valamiért ki kell szedned, a gyökérzet feltépi az egész aljzatot.
 
Általában toppolunk. Tehát amiket levágsz azokat ledugod, ami az anyatő azt kidobod. Nem lesz vágott felület, ugyan úgy fejlődik tovább, nem lesz egy elöregedett töved ami csúnya is, kopasz is, és akkora gyökeret növeszt, hogy ha valamiért ki kell szedned, a gyökérzet feltépi az egész aljzatot.
áhá!!! hát ez a "toppolás" - olvastam már róla, de valahogy nem esett le, hogy a régi tövet kidobjuk. Amúgy egy csokorral a felső levágottakból kötöttem már egy kőre és visszatettem, de egy részük megsárgul, vagy legalábbis elveszti a színét. Az ellen akkor mit teszel?
 
áhá!!! hát ez a "toppolás" - olvastam már róla, de valahogy nem esett le, hogy a régi tövet kidobjuk. Amúgy egy csokorral a felső levágottakból kötöttem már egy kőre és visszatettem, de egy részük megsárgul, vagy legalábbis elveszti a színét. Az ellen akkor mit teszel?
Érdemes talajba dugni. Mivel csőszerű a szára és könnyen törik, mindig úgy vágtam el, hogy két szemben álló levélnyél alatt egy-két milliméterre, levélnyeleket levágtam és annyi A gyökereit a levélnyél mellett tolja ki és ott nem üreges a szára.kis levélnyelet hagyhatsz a földbe kerülő részén úgy könnyebben lent marad.
 
Véleményem szerint nagy akváriumokban mutatós igazán. Nálam vastag táp és CO2 mellett nagyon gyorsan nő, folyamatosan hozza a sarjakat is. Üde zöld, és érdekes formájú levélzete miatt én nagyon kedvelem.
 
Back
Oldal tetejére