• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Caridina sp. "Cardinal" - Cardinal Garnéla

viktorlantos

Alapító
Admin
A napokban beszereztem néhány példányt belőlük. Kicsit utánaolvastam és gondoltam nyitok nekik egy topikot. Szerintem gyönyörű garnélák.

cardinal_shrimp_web_s.jpg

A garnéla hivatalosan a Caridina sp. "Cardinal" nevet viseli. De Sulawesi Cardinal-nak is nevezik. Az Indonéziai szigetvilágból származik Sulawesi (más néven Celebes) szigetéről. A helyi tavakból hozták be európába egy 2007-2008-as expedíció keretein belül sok más Sulawesi fajjal együtt.
Az expedícióról bővebb info: Sulawesi Expedition .:. December 2007

3613612023_02f6746898.jpg

Tartásukra vonatkozóan a következőt írják:
Víz hőmérséklet nem lehet alacsonyabb 25 Celsius-nál
Kemény és PH 7-nél nem alacsonyabb vizet kedveli
Eredeti élőhelyén sziklás környezetben van. Egész nap elbogarászik ezeken az algás köveken, de nálam mohák között is remelkül érzik magukat.
Az alacsony PH kerülése miatt néhányan azt írják a fórumokon hogy ADA Aqua Soil Amazonia talajt ne használjunk, de nálam is remekül megvannak ezzel a talajjal és a planetinverts-en is cáfolják ezt a véleményt. Náluk sikeresen szaporodik is ezzel a talajjal.

A garnélák simán szaporodnak az akváriumban nem igényel sós vizet stb. A nöstény garnéla 10-15 tojást cipel magán 20-30 napig amikor a kis ganik kikelnek már ugyanolyan színűek mint a nagyok. Elég nehéz észrevenni a tojásokat, mert a garnélák páncélja nem átlátszó. Egységes sötétvörös.

Páncéljuk vörös illetve a vörös árnyalatai. Kis fehér pöttyök és melső fehér lábuk teszi őket annyira különlegessé.

Más lényekkel is jól megvannak. Jó társas lény egy akiba. Planetinverts szerint néhány tenyésztő megfigyelte hogyha Sulawesi csigák is vannak a garnélák mellett akkor a garnélák sokkal aktívabbak. A csigák házát is takarítják ;)

Etetés szempontból nem igényel mást mint a többi garnéla. Bármilyen garnélák számára készült eleséggel táplálhatjuk. Illetve előszeretettel eszegetik az algát berendezéseinkről.

3613609169_2082d1af5f.jpg



Videó:
"Sulawesi Cardinal Shrimp" - Videos - Viddler
"Cardinal Sulawesi Shrimp" - Videos - Viddler

További info: Cardinal Shrimp .:. Caridina sp. "Cardinal" .:. Freshwater Aquarium Shrimp Species Information Page
 
Az Akvárium Magazin 2008 augusztus-szeptemberi számában is van egy cikk róluk. Tudományos leírásuk napjainkban történik, ezért Caridina sp.-nek jelenleg három fajt is neveznek.
Gratulálok Viktor! Nagyon szép kis állatok, remélem sok örömöd lesz bennük!
 
A sulawesi garnélák talán a legszebb, legszínesebb garnélák, rengeteg fajt találtak (20-30 körül) az elmúlt években. Kíváncsi vagyok, hogy mennyire fognak elterjedni az akvaristák körében...
 
Nigro said:
Egyelőre keveset tudni a tartásukról. Sok a rossz tapasztalat. A CRS-t még nem temetném :)

Szerintem a sulawesi garnélák soha nem fognak túl széles körben elterjedni, a nehéz tarthatóság miatt, bár elképzelhető, hogy néhány generáció múlva már életképesebbek lesznek. Ha minden igaz sok olyan faj is van köztük, amit egyszerűen nem lehet akváriumban tartani, csak ideig óráig. Azt hiszem a CRS mindig is maradni fog a garnélák "királynője" ;)
 
szentgyo said:
Nigro said:
Egyelőre keveset tudni a tartásukról. Sok a rossz tapasztalat. A CRS-t még nem temetném :)

Szerintem a sulawesi garnélák soha nem fognak túl széles körben elterjedni, a nehéz tarthatóság miatt, bár elképzelhető, hogy néhány generáció múlva már életképesebbek lesznek, de elég ha minden igaz sok olyan faj is van köztük, amit egyszerűen nem lehet akváriumban tartani, csak ideig óráig. Azt hiszem a CRS mindig is maradni fog a garnélák "királynője" ;)

ha lenne még 1 nanom tuti CRS lenne benne ;) De az utóbbi faj keverési problémákból adodóan, soha többet nem tartok két féle garnélát.
egyébként a CRS a másik kedvenc és egyszer tuti lesz még egy CRS akim... :D
 
Sikerült lencsevégre kapni a mamát. :lol:
Sajnos Makro obi nincs így a jelenlegivel próbálkoztam.

Ezeknél a garniknál nagyon nehezen észrevehetőek, hogy petés. A házuk annyira sötét és telített színű. Pár napja amikor észrevettem csak a has részén láttam hogy petés. Azóta eltelt kb 1 hét és szépen kigömbölyödött :) Csak a legnagyobb nagyításban látni hogy ott biza van valami.

Ilyenkor kicsit különvonulnak a többi garnitól, Hogy nagyon ne zavarja őket semmi.

Flickr oldalamon meg tudjátok nézni nagy méretben. Addig is íme két kép.

3708837107_2466c749c2_b.jpg

3709646704_dd5ee06da6_b.jpg
 
Időközben sajnos volt elhullásom a csapatból azt hiszem 3 - az oxigénhiányos akvárium miatt - de a többiek lekopogom jól vannak. Lemegy majd a meleg és kiegészítem a csapatot majd.

Aki ilyen garnélát tervez tartani, annak elmondom, hogy nagyon félős kis lények. Ritkán jönnek elő. Inkább csak sötétben.
Valószínű az erős megvilágítás sem a kedvencük. Nálam szinte egész nap a moha között pihiznek. Este aztán elöjönnek hogy végigbogarásszák az akit. :p
 
Ezt csak megerősíteni tudom, tényleg nagyon félősek, egész nap a kövek közt bujkálnak, etetéskor előjönnek, de ahogy kb 1 méterre megközelítem az akváriumot ismét elinalnak. Nem egy bátor népség...

Úgy tűnik az oxigénre valóban érzékenyek, mástól is hallottam, hogy gyors elhulláshoz vezetett az oxigénhiány.
 
Úgy tűnik az oxigénre valóban érzékenyek, mástól is hallottam, hogy gyors elhulláshoz vezetett az oxigénhiány.

Nálam úgy "sikerült" elérni, hogy az üveg beömlőm egész a víz alatt volt. A felszín szinte alig mozgott. Bár alatta iszonyatosan tolta a vízréteget.
Sajnos néhány nap alatt meglett az eredménye.
Azóta változtattam az áramláson és mindig figyelek hogy kellően mozogjon a vízfelszín nekik. Sajnos mint minden most is drága lecke volt... :roll:
 
Ez szuper Viktor! :p
Szorítok, hogy minél több kicsi legyen!Majd oszd meg velünk a tapasztalatokat az utódokkal kapcsolatban is!Én már most nagyon kíváncsi vagyok rájuk!
 
Lágy, ámde lúgos (PH 8) víz kell nekik. Ez pedig szinte kizárja őket a növényes akváriumokból. Pedig az egyik legszebb édesvizi garnélák.
 
Gondoltam rákérdezek, hátha mégis tart valaki lowtech növényes akiban ilyen garnélát. Állatkínzás őket 7 alatti ph-s vízbe rakni? Tudom, hogy a lúgos környezet az ideális nekik, de egyszerűen kíváncsi vagyok, hogy gyorsan elpusztulnak vagy csak nem szaporodnak enyhén savas vízben?
 
Gondoltam rákérdezek, hátha mégis tart valaki lowtech növényes akiban ilyen garnélát. Állatkínzás őket 7 alatti ph-s vízbe rakni? Tudom, hogy a lúgos környezet az ideális nekik, de egyszerűen kíváncsi vagyok, hogy gyorsan elpusztulnak vagy csak nem szaporodnak enyhén savas vízben?

Szia,

én csak a fórumokra tudom alapozni a válaszom, mert sajnos nincsenek ilyen szépségeim... :cry: Viszont nagyon sokat olvastam róluk... A lényeg, hogy kevés érzékenyebb garnéla van náluk, ha nem kapják meg az ideális paramétereket, akkor szinte azonnal feladják a karcot. Növényesben akarod őket sikeresen tartani, akkor komoly kihívások elé nézel: nincs aktív talaj, nincs (extra minimális) tápozás, nincs Co2, magas PH, magas hőmérséklet. :) Igazából az eredeti élőhelyükön sincs sok növény, a látkép inkább köves, tehát, ha dzsumbujba rakod őket, akkor az nem lesz olyan, mintha otthon lennének... Pár növény azért kell, de itt nem az a hangsúlyos.

Sulawesi garnélát csak nekik dedikált garnélás akváriumban érdemes tartani, ami legalább 60 literes. Nem az a cél, hogy valahogy elszenvedjenek 1-2 napot, aztán feladják a harcot, hanem az, hogy a lehető legjobb körülményeket biztosítsuk nekik. ...és még ez sem garantálja, hogy megmaradnak, vagy hogy lesz szaporulat.

szerk.: a stabil magas PH olyan szinten kritérium, hogy nagyon sokan korall zúzalékot használnak talajnak... vagy legalább kevernek a homokba. Ha minden inaktív, tehát csak homokot használsz, akkor mely olyan visszasózás kell, ami ezt biztosítja.
 
Back
Oldal tetejére