• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Carbo, Excel, Liqui - algaírtó, növénytáp

Egy név elírása miatt egy kicsit kezd elkalandozni a téma. Vagy csak én látom így?

@mmccannon , Veréb Gábort említ és nem Veréb Lászlót, ha innen indult ez a egész.
Nem elírás, hanem félreolvasás és rá nem keresés miatt :) De igen, jól látod. Én pedig nem gerjeszteni akartam a témát, hanem azt hittem, a hozzászólásom világossá teszi hogy valami nem stimmel :)
 
Egy név elírása miatt egy kicsit kezd elkalandozni a téma. Vagy csak én látom így?

@mmccannon , Veréb Gábort említ és nem Veréb Lászlót, ha innen indult ez a egész.
Bocs, a nevet én írtam el. Nem ez a lényeg, hanem az, hogy nem tudtam, hogy kicsoda az, aki írta azt az ominózus levelet, és miért bír jelentőséggel (?). Mesko magánban felvilágosított, most már mindent értek. O.T. vége.
 
A Liqui Carbóval kapcsolatban egy dologra szeretném felhívni a figyelmeteket.
A Liqui Káliumot is tartalmaz, és ugye más tápban is benne van. Erre figyelni kell, mert hosszútávon a halaknál enye mérgezés étvágytalanságot, az aktivitás csökkenését idézi elő. Súlyosabb esetben légzőszervi és kardiovaszkuláris megbetegedéshez és elhulláshoz vezet.

Volt egy időszak, amikor elmondhattam, hogy ja, akvakertészkedni kezdtem. A milyen növényeid vannak kérdésre meg annyit mondhattam, hogy kb. 80% alga, a fennmaradó meg vízinövény.
Tréfát félre, ilyenkor direkt carbo kezelést szoktak alkalmazni. Úgy tettem én is, aminek végeredményeképpen rövid időn belül 30 Oryzias woworaem hullott el.

Néhány tetemet felboncolva a legszembetűnőbb a kopoltyúredők sötét elszíneződése volt, ami egyértelmű jele egy másodlagos bakteriális szepszisnek.
Érdekes amit írsz, mert tényleg mindenben ott a kálium GA-s macro-ban is van bőven. De Pl én magam keverem a macro tápot, ami kálium-nitratból , kálium-foszfátból , és kálium-szulfátból van , ez mellett a GA-s GH növelő is tartalmaz káliumot .
Cseppteszt szinte ki is akad mikor mérem .
Biztos, hogy ez egyértelműen kalium mérgezés? Mert a fórumon párszor leírzák,hogy a plusz táp nem okoz gondot.
Valami nálam is van, mert apránként fogy az állomány, pedig látszatra nincs gond, csak pl 1 hónapja vett 20 Amanóból már alig látok 4-5 darabot etetéskor. Igaz a két hatalmas anubiasztól igencsak dzsungeles a 243-as akvarium.
CO2 mellett mondjuk én carbo-t használok, de algairtásra is egy nap csak max 10ml-t felesbe higítva . Párszor használtam hidrogén-peroxidot, az hatasosabb , viszont attól volt is tömeges elhullás .
 
Biztos, hogy ez egyértelműen kalium mérgezés? Mert a fórumon párszor leírzák,hogy a plusz táp nem okoz gondot.
Valami nálam is van, mert apránként fogy az állomány, pedig látszatra nincs gond, csak pl 1 hónapja vett 20 Amanóból már alig látok 4-5 darabot etetéskor. Igaz a két hatalmas anubiasztól igencsak dzsungeles a 243-as akvarium.

Bocsáss meg, ha mint egy pap, egy kérdéssel felelek.
Biztos, hogy az aszpirin halált okoz? (Bruce Lee egy szem aszpirintől halt meg, ami agyi ödémát okozott.)

Azt írtam le, amiről engem tájékoztattak a boncolásokat követően, és biztos, hogy azt mondta aki a boncolásokat végezte.
 
Bocsáss meg, ha mint egy pap, egy kérdéssel felelek.
Biztos, hogy az aszpirin halált okoz? (Bruce Lee egy szem aszpirintől halt meg, ami agyi ödémát okozott.)

Azt írtam le, amiről engem tájékoztattak a boncolásokat követően, és biztos, hogy azt mondta aki a boncolásokat végezte.
Igazabol a legnagyobb gond az hogy a targyilagossag sose lesz eloterbe. Felhozott pelda Bruce hala es hogy aszpirintol halt meg. Hat nagyon nem attol.
Equagesicnevű, aszpirin és izomlazító hatású meprobamar tartalmú fájdalomcsillapító okozta. Amire allergias volt es az allergias reakcio volt a halalanak kivalto oka a boncolas utani megallapitasban.
Ezzel csak azt szerettem volna hogy az hogy a carboba van kalium ami nagy menyisegben valoban lehet karos is es ahogy fentebb irtak 6 ora a bomlasa a carbonak (megjegyzem 10.6 ora a felezodesi ideje), hogy problemat jelentsen igen nagy menyisegben kellene jelen lennie a liqidnek 5mg/1000ml a tartalma es erre rajon meg hogy 100literre az adag 2ml ez szinte elenyeszo a micro es macro tapokhoz merten valamint a visszasozo sok is igen jelentos mertekben tartalmaznak belole.
Summa summarum egy nevelo tenyeszto vagy epp egy agyon tultapozott akvariumban sem jelent gondot mergezest 2 vizcsere kozott meg plane.
 
hogy problemat jelentsen igen nagy menyisegben kellene jelen lennie a liqidnek 5mg/1000ml a tartalma es erre rajon meg hogy 100literre az adag 2ml ez szinte elenyeszo a micro es macro tapokhoz merten valamint a visszasozo sok is igen jelentos mertekben tartalmaznak belole.


A vicces, hogy amikor 4-szer ennyi káliumot tartalmazott, akkor is az mellett kardoskodtatok, hogy az sem számít semmit a tápozás szempontjából. A perrel való fenyegetőzéssel pedig saját magatokat járatjátok le, nem jó üzletpolitika.

Nekem van még a 20g/l kálium koncentrációjú liquiből, és annó is én mértem le saját kezűleg.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Párszor használtam hidrogén-peroxidot, az hatasosabb , viszont attól volt is tömeges elhullás .
Csak a tárgyilagosság miatt, a H2O2 mint erős oxidáló szer hasznos de csak akkor van gond ha túltolod, mint bámilyen más vegyszert. A helyes dózis: akvárium űrtartalmát el kell osztani 30-cal majd az eredményt megszorozni 5-tel. Tehát egy 120p-és aki így jön ki. 120/30*5=20 ml stb..
 
Felénk újabban a nettó literrel egyenértékű ml 3%-os H2O2 a divat. Tehát ha 50 liter vized van 50 ml 3%-os H2O2. Általában minden algát levisz, halat nem bántja, 1-2 érzékenyebb garnéla nem szereti, és 1-2 növény sem, nálam a HM és a zoosterifolia eddig mindig kifehéredett utána. Kicsit enyhébb a károsító hatása, ha kettő felé osztja az ember és egyik nap, másik nap adja be. Kevés alga éli túl. Ha csak 10-20 ml-t fecskendezel carbós kezelés módjára, úgy szinte biztos nincs negatív hatása.

CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGRE! :)
 
Csak a tárgyilagosság miatt, a H2O2 mint erős oxidáló szer hasznos de csak akkor van gond ha túltolod, mint bámilyen más vegyszert. A helyes dózis: akvárium űrtartalmát el kell osztani 30-cal majd az eredményt megszorozni 5-tel. Tehát egy 120p-és aki így jön ki. 120/30*5=20 ml stb..
Ez most hány százalék hidrogén-peroxidra vonatkozik? Mert nekem 30%-os van, és kb ennyitől feldobták a talpukat az amanók meg egy csomó Otto is. Az enyém meg 243 literes.
 
Ez most hány százalék hidrogén-peroxidra vonatkozik? Mert nekem 30%-os van, és kb ennyitől feldobták a talpukat az amanók meg egy csomó Otto is. Az enyém meg 243 literes.
3%-ról beszéltem. A profik szerint max 6%-os higítású mehet az akiba. De szerintem a 6%-os nagyon roncsolná a dekorok (amit fecskendeznél) melletti növényzetet.
 
3%-ról beszéltem. A profik szerint max 6%-os higítású mehet az akiba. De szerintem a 6%-os nagyon roncsolná a dekorok (amit fecskendeznél) melletti növényzetet.
Hasonlóan Viktorhoz, én is töményből hígítottam (35%-os volt a kiindulás). Először 3%, aztán 6%, majd vérszemet kaptam, és csak úgy szemre hígítottam, ami biztosan töményebb volt 6%-nál. Szerencsére semmilyen állatom nem pusztult el. Oto-nak sem lett baja. Amano-m nincs. Közvetlenül a mohára fecskendeztem, amit hónapokon át benőtt a 15-20 cm hosszú fonal alga. A kezelt moha karácsony szerű (de szerintem nem az), fissi (nem mini), illetve jávai moha volt. Egyedül a máj moha sínylette meg: amit közvetlenül ért a H2O2, az elpusztult az algával együtt.
 
Hasonlóan Viktorhoz, én is töményből hígítottam (35%-os volt a kiindulás). Először 3%, aztán 6%, majd vérszemet kaptam, és csak úgy szemre hígítottam, ami biztosan töményebb volt 6%-nál. Szerencsére semmilyen állatom nem pusztult el. Oto-nak sem lett baja. Amano-m nincs. Közvetlenül a mohára fecskendeztem, amit hónapokon át benőtt a 15-20 cm hosszú fonal alga. A kezelt moha karácsony szerű (de szerintem nem az), fissi (nem mini), illetve jávai moha volt. Egyedül a máj moha sínylette meg: amit közvetlenül ért a H2O2, az elpusztult az algával együtt.

Érdemes patikában beszerezni.
A "polcról levett" peroxidban parabént használnak tartósítószerként, ami vízben 1 hét alatt teljesen elbomlik.
Ha valaki esetleg viszolyog a parabéntől, és jóban van a patikussal, akkor kérheti tartósítószer nélkül is. Abban az esetben hazaérve célszerű azonnal felhasználni.

A 3%-nál nagobb töménységű oldatot azért sem célszerű használni, mert amellett, hogy a 2H2O2 erősen oxidál - ahogy @sztanotomi is írta - egyben maró hatású is.

Lábjegyzet:
Minden EU-ban forgalomban lévő anyagról biztosnági adatlapot érdemes felkutatni és megnézni. Abban két információ fontos számunkra:
- a PNEC (predicted no-effect concentration = becsült hatásmentes koncentráció), és az
- LD50 (lethal dose = halálos adag).
Érdemes a PNEC-értékekkel kicsit matekozni, hogy az algán kívül még véletlenül se tehessünk kárt más akvalakóban.
 
A "polcról levett" peroxidban parabént használnak tartósítószerként, ami vízben 1 hét alatt teljesen elbomlik.

A GA tápokban is metil-parabén a tartósítószer. Ennek az anyagnak ismert valami mellékhatása a vízi szervezetekre nézve? (ha nem tudod fejből nem baj, gugli a barátom)

- LD50 (lethal dose = halálos adag).

Az LD50 egésze pontosan az a dózis, ami a vizsgált populáció 50%-át megöli( ugye az egyes egyedek érzékenysége más és más)
 
A GA tápokban is metil-parabén a tartósítószer. Ennek az anyagnak ismert valami mellékhatása a vízi szervezetekre nézve? (ha nem tudod fejből nem baj, gugli a barátom)

Az LD50 egésze pontosan az a dózis, ami a vizsgált populáció 50%-át megöli( ugye az egyes egyedek érzékenysége más és más)

Nem mindegy, hogy milyen összefüggésben teszed fel a kérdést. Vízi szervezetek egy gyűjtőnév, így szerencsésebbnek tartom, ha most csak az akvárium élővilágára fókuszálunk.
Hosszantartó és jelentős mértékű túladagolásnál sejtszinten diszfunkcióhoz vezet.


LD50: kizárólag gerinces állatokon (legjellemzőbben patkányokon) végzett kísérletek a mérvadók.
Az ún. REACH-rendelet, vagyis az 1907/2006/EK rendelet az irányadó e téren.
 
Sziasztok
Easy carboval kapcsolatban lenne kérdésem.
Volt pár növényem, anubias ami elég ecset algas volt.
Kivettem őket és higitatlanul leecseteltem Easy Carbo val.
Lehetséges hogy a Carbo megégette a levelét?

Most az akváriumban sajnos sorra bármilyen meg bomlik el a levele.
Egyébként az ecset eltűnt. :)
 
Sziasztok
Easy carboval kapcsolatban lenne kérdésem.
Volt pár növényem, anubias ami elég ecset algas volt.
Kivettem őket és higitatlanul leecseteltem Easy Carbo val.
Lehetséges hogy a Carbo megégette a levelét?

Most az akváriumban sajnos sorra bármilyen meg bomlik el a levele.
Egyébként az ecset eltűnt. :)

Hígítva kell az algakezelést végezni, pont azért, hogy ne sérüljön a növény.
 
Back
Oldal tetejére