• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Carbo, Excel, Liqui - algaírtó, növénytáp

De az akvárium mint hobbiban mit keres pl a sósav, a vodka, a hidrogén-peroxid, a biocid cuccok az erős tisztítószerek, a formaldehid és még sorolhatnám.....

Évtizedek óta használják ezeket eredményesen tengeri vagy épp édesvízben. Ebből a sorból a Carbo semmilyen szinten nem lóg ki.

A mi felelősségünk, hogy ilyen anyagok ne legyenek gyerek közelében.
De gondolom a háztartási tisztítószereket sem olyan helyen tároljuk ahogy a pillanatragasztót stb.
 
Utoljára módosított:
Egyébként a JBL cikkre kicsit visszakanyarodva, mert amúgy érdekes is lehetne, ha nem arról szólna hogy "ne azt vedd vedd ezt" :)

Van egy-két fals infó benne kezdve a minimum 20ppm CO2 adagolástól amit alapnak tekint a cikkíró akváriumi növények esetén.
Aki csak ennyinél veszi észre a fejlődést, vagy ennyit értékel fejlődésnek az egyébként valóban nem lát majd semmit carbo adagolás mellett.
A Tropica és a többi kertészet, nevezzük őket növényszakértőnek több csoportba sorolják a növényeket. Az egyszerű növényeknek nagyon kevés CO2 is elég. A fenti adagolás fele, negyede!

A carboval próbálná elérni ezt a 20ppm-es szintet ami lehetetlen. Nem erre való a termék. Ezt felesleges is volt belekeverni.....

Majd a gyári adagolást placebo-ként jellemzi. Ezt pl érdemes olyan környezetben vizsgálni, hogy a JBL alapvetően nem tudott és a mai napi nem mutat fel példaértékű növényes referenciákat.
A kiállításaikat akvakertészek építik évek óta. A megfigyelésben valószínűleg ezért nincs kellő tapasztalatuk. Ehhez építeni, üzemeltetni kell akváriumokat. Nem gyári szetteket ahol takarékon pislákol az élővilág....

A cikknek egyetlen értelme és üzenete van ami fontos. Körültekintően kell bánni az ilyen szerekkel.
De valahogy ugyanekkora súllyal érzem az üzenetüket, hogy inkább vegyél CO2 rendszert tőlük.

Kétségtelen hogy palackos CO2 a legjobb, de a fenti carbo alapon bele lehetne kötni a zselés, a pumpás és a többi kis CO2 rendszerbe is ami nem tud annyit mint egy nagynyomású. És soha nem fognak 20ppm CO2-t pumpálni az akváriumba.

És csak halkan jegyzem meg tényleg a cikkhez kapcsolódóan, hogy az utóbbi években az összes nagy gyártó a tapasztaltabb növényesek véleményét kérte ki termék fejlesztéssel kapcsolatban. Nem értenek hozzá, nincs kellő tapasztalat. Így született a pro scape család a fenti gyártónál.
Itt különbséget kell tenni a nagy gyártók között akik elsősorban haleledel és kiegészítőket gyártanak és a kertészetek akik napi szinten foglalkoznak növényekkel. De mindegyik cég hobbiból érkezett szakikkal igyekszik pótolni a tapasztalatot.
 
Egyébként a JBL cikkre kicsit visszakanyarodva, mert amúgy érdekes is lehetne, ha nem arról szólna hogy "ne azt vedd vedd ezt" :)

Van egy-két fals infó benne kezdve a minimum 20ppm CO2 adagolástól amit alapnak tekint a cikkíró akváriumi növények esetén.
Aki csak ennyinél veszi észre a fejlődést, vagy ennyit értékel fejlődésnek az egyébként valóban nem lát majd semmit carbo adagolás mellett.
A Tropica és a többi kertészet, nevezzük őket növényszakértőnek több csoportba sorolják a növényeket. Az egyszerű növényeknek nagyon kevés CO2 is elég. A fenti adagolás fele, negyede!

A carboval próbálná elérni ezt a 20ppm-es szintet ami lehetetlen. Nem erre való a termék. Ezt felesleges is volt belekeverni.....

Majd a gyári adagolást placebo-ként jellemzi. Ezt pl érdemes olyan környezetben vizsgálni, hogy a JBL alapvetően nem tudott és a mai napi nem mutat fel példaértékű növényes referenciákat.
A kiállításaikat akvakertészek építik évek óta. A megfigyelésben valószínűleg ezért nincs kellő tapasztalatuk. Ehhez építeni, üzemeltetni kell akváriumokat. Nem gyári szetteket ahol takarékon pislákol az élővilág....

A cikknek egyetlen értelme és üzenete van ami fontos. Körültekintően kell bánni az ilyen szerekkel.
De valahogy ugyanekkora súllyal érzem az üzenetüket, hogy inkább vegyél CO2 rendszert tőlük.

Kétségtelen hogy palackos CO2 a legjobb, de a fenti carbo alapon bele lehetne kötni a zselés, a pumpás és a többi kis CO2 rendszerbe is ami nem tud annyit mint egy nagynyomású. És soha nem fognak 20ppm CO2-t pumpálni az akváriumba.

És csak halkan jegyzem meg tényleg a cikkhez kapcsolódóan, hogy az utóbbi években az összes nagy gyártó a tapasztaltabb növényesek véleményét kérte ki termék fejlesztéssel kapcsolatban. Nem értenek hozzá, nincs kellő tapasztalat. Így született a pro scape család a fenti gyártónál.
Itt különbséget kell tenni a nagy gyártók között akik elsősorban haleledel és kiegészítőket gyártanak és a kertészetek akik napi szinten foglalkoznak növényekkel. De mindegyik cég hobbiból érkezett szakikkal igyekszik pótolni a tapasztalatot.

Sok mindennel egyetértek amit írtál. Nem csodálkoznék, ha JBL is kihozna hasonló terméket a jövőben.

A cikknek egyetlen értelme és üzenete van ami fontos. Körültekintően kell bánni az ilyen szerekkel.

És ez a lényeg. Itt jön be az, hogy a gyártó mit tüntet fel a terméken. Érdemes megnézni Dennerle Carbo Booster Max leírását:

dennerele_www.kepfeltoltes.hu_.png
Link: http://dennerle.com/downloads/download.php?hash=9329658406280a458809472a1fd39105

Szerintem példa értékű. A jobb oldalon látható ikonoknak és szövegnek kötelezően minden GA terméken szerepelnie kell, ami > 0.5% töménységű. (EU szabály. Lehet, hogy tévedek. Az is lehet, hogy akváriumi felhasználásnál van kiskapu.)

Neptun Liqui Carbo-nál nem találtam semmi hasonlót.

Mivel GA-t naponta szokták adagolni, ezért szerintem érdemes tisztában lenni ezzel.
 
Utoljára módosított:
A szabályok az msds összetétel mellett a kiskapukról is szólnak ahogy írod. Sok esetben elég egy megfogalmazás, hogy más elbírálásban részesüljön valami. De lehet épp a biztonságos szint az ami más egy akvárium használat esetén. Akvárium és ennivaló halakat tartalmazó tó is más szabályozás alá esik pl.

Volt már olyan hogy a hatóság ránk szólt, hogy adott termékről nem kell biztonsági adatlap és szedjük le az oldalunkról mert csak bekavar.
 
Amikor szembe kerültem a GA-val, tényleg káprázott a szemem :D Koncentrációt úgy tudnám jellemezni, hogy nagyon tömény (élmény) volt. (kémiához hülye lévén ugye világos, hogy nekem mi a GA?)

Úgy látszik, nem is kell messzire menni egy konkrét példáért, hogy miről beszélek. Tippem szerint Jopet nem bánta volna, ha ezt a topikot hamarabb olvassa.

Hosszas keresgélés alapján a neten azt találtam, hogy tipikusan 1.5%-os GA-t használnak ezek a szerek. Ez nem biztos info, megbízható forrást (értsd gyártó) nem találtam.

A korábban említett Dennerele Max Carbo is (szinte) biztos hogy több mint 0.5%, mivel ez alatt csak a felkiáltó jelet kell feltüntetni.

Jopet, ha érdekel, ezen a linken találsz infot GA szemmre való hatásáról :

http://msdssearch.dow.com/Published...ides/pdfs/noreg/253-01338.pdf&fromPage=GetDoc

Egyéként hogyan sikerült? Adagolás után belenyúltál a szemedbe véletlenül?
 
Úgy látszik, nem is kell messzire menni egy konkrét példáért, hogy miről beszélek. Tippem szerint Jopet nem bánta volna, ha ezt a topikot hamarabb olvassa.

Hosszas keresgélés alapján a neten azt találtam, hogy tipikusan 1.5%-os GA-t használnak ezek a szerek. Ez nem biztos info, megbízható forrást (értsd gyártó) nem találtam.

A korábban említett Dennerele Max Carbo is (szinte) biztos hogy több mint 0.5%, mivel ez alatt csak a felkiáltó jelet kell feltüntetni.

Jopet, ha érdekel, ezen a linken találsz infot GA szemmre való hatásáról :

http://msdssearch.dow.com/Published...ides/pdfs/noreg/253-01338.pdf&fromPage=GetDoc

Egyéként hogyan sikerült? Adagolás után belenyúltál a szemedbe véletlenül?
Jopet a Green Aqua-ra (GA) célzott :)
 
Volna szíves valaki megmérni az EXCEL pH-ját? Digit műszerrel, ha lehet, nem indikátorral. Azt sejtem, hogy lúgos lehet. Ha lúgos, akkor az Easy carbo hatóanyag nem azonos az Excellel.

Egy sima Adwa AD12-vel mérve 5.25-nél megállt a visszaszámlálás... :)
 
2016-08-28-13-15-56--1061001906.jpeg Én nagyon röhögnék, ha az akva tápokon meg jelenne egy "partra vetett hal" szimbólum.
Mondjuk, az ecetesn se találtam semmilyen jelölést..., jaj, a konyhasón se, atya úr isten van itthon szalicil, jézus,...
 
Utoljára módosított:
Ha valakit érdekel a téma, itt van pár információ:

Chronic toxicity of glutaraldehyde: differential sensitivity of three freshwater organisms
https://www.glerl.noaa.gov//pubs/fulltext/2005/20050003.pdf


"Of the three organisms tested, the algal species, P. subcapitata, was most sensitive. The IC50 estimate of approximately 1.5 mg L−1 (ranging from 1.0 to 1.8 mg L−1) indicates that low concentrations of glutaraldehyde can dramatically impact growth "
...
"It is thus likely that glutaraldehyde will also adversely affect similar algal species (especially those that lack protective coatings) at concentrations comparable to those reported here"

És ha valaki éppen szivárványos pisztrángot akarna tenyészteni, érdemes a liquid carbo adagolást felfüggeszteni :) ("organisms exposed to concentrations greater than 2.5 mg L−1 were not able to emerge successfully from the chorion")
 
A legtöbb algafaj megfékezéséhez a Carbokat ajánlják - egyes fajok percek alatt elszineződnek es kimúlnak tőle. Akár hogy nézem, ez arra utal, hogy valamilyen mértékben, valamilyen élőlényekre veszélyes. Ettől függetlenül kis koncentrációban lehet más élőlényekre pozitív hatása. Én használom tovább, ahogy a rovaritót, a műtrágyát és sok egyebet is - mértékkel, célzottan, óvatosan (és mától ezt nem a gyerekkel közösen csináljuk).
 
A legtöbb algafaj megfékezéséhez a Carbokat ajánlják - egyes fajok percek alatt elszineződnek es kimúlnak tőle. Akár hogy nézem, ez arra utal, hogy valamilyen mértékben, valamilyen élőlényekre veszélyes. Ettől függetlenül kis koncentrációban lehet más élőlényekre pozitív hatása. Én használom tovább, ahogy a rovaritót, a műtrágyát és sok egyebet is - mértékkel, célzottan, óvatosan (és mától ezt nem a gyerekkel közösen csináljuk).

Csak, hogy tüzet dobjak a topicra, mintha a JBL honlapot frissítették volna, de lehet, hogy rosszul emlékszem.

https://www.jbl.de/en/blog/detail/133/the-story-of-liquid-co2-fertilisation-the-reliability
upload_2016-12-4_21-55-32.png

Úgy látszik, garnélák kevésbé szeretik, mint a halak. A dóziskülönbség nincs is olyan túl messze az algára említetthez képest (alig több mint 2x, míg halaknál több, mint 10x).

Algaírtóként nem tudom, hogy lehet-e árulni, mivel ehhez megfelelő engedély kell?

A JBL honlapról:

".. biocidal effect of the products on algae is apparent, as mentioned by users. But: this substance has no approval as a biocidal substance."
 
Utoljára módosított:
Algaírtóként nem tudom, hogy lehet-e árulni, mivel ehhez megfelelő engedély kell?
Ne fesd az ördögöt a falra, mert még a végén aki carbo-t akar venni az majd utazhat Törökbálintra, mert csak személyes átvétellel lehet megvenni. Az ADA algaölöje is ezért nincs a webshopban ha jól tudom.
Meg ezen kívül is vannak olyan dolgok amik veszélyességük miatt nem postázhatóak, erről van is egy lista a webáruház alján.
 
Ne fesd az ördögöt a falra, mert még a végén aki carbo-t akar venni az majd utazhat Törökbálintra, mert csak személyes átvétellel lehet megvenni. Az ADA algaölöje is ezért nincs a webshopban ha jól tudom.
Meg ezen kívül is vannak olyan dolgok amik veszélyességük miatt nem postázhatóak, erről van is egy lista a webáruház alján.

Vannak biocid és nem biocid termékek. Előbbire spec engedély kell. A carbo készítmények nem ebbe a kategóriába tartoznak.
 
Back
Oldal tetejére