• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Cápi otthona

Seachem cuccot kapja. Napi 2szer etetem, előtte mindig beaztatom a kajáját.
Jézusom! :eek: Naponta csak egyszer etess, és hetente egy nap koplalás.
Az jó, ha adod a SC cuccot. Ha lehet, felváltva, egyik nap egyiket, másik nap a másikat.
Meglehet, hogy mindig mindent megeszik, de mire az utolsó falathoz jut, addig a kaja rontja a vizet. Az pedig nem jó. Szóval ajánlatos egy jó kis vízcserét megejteni. ;)
 
Azért nagyon minimálisat kap, mármint soknak hangozhat, de reggel is meg este is kb 2-3 darab granulátomot kap ebből:
Haltáp
És van neki koplalási nap is, minden szombaton :)
Meg annyi van még, hogy ugye a vízparaméterekre jobban figyelek. De NO2 NO3 értékek rendben vannak, és hetente csinálom a vízcserét (fokozott figyelemmel a hőmérskékletre)
 
Edit: Amúgy romlik az úszója még mindig :/ tegnap óta még jobban be van neki szakadozva. Az én szakavatlan szemem uszonyrothadásnak mondaná, azonban szerintetek nem az. Annak meg nem látom értelmét, hogy csinálni egy 3 napos parakill kezelést, hátha attól rendbe jön. (Bár nem tudom, egy ilyen kezelés mennyire viseli meg)
Továbbá a fura úszása is megmaradt, még minidg az aljára süllyed ha nem úszik aktívan.
Kezdek már azon aggódni, hogy mi van akkor, ha valami belső szervi problémája van.
 
Utoljára módosított:
Edit: Amúgy romlik az úszója még mindig :/ tegnap óta még jobban be van neki szakadozva. Az én szakavatlan szemem uszonyrothadásnak mondaná, azonban szerintetek nem az. Annak meg nem látom értelmét, hogy csinálni egy 3 napos parakill kezelést, hátha attól rendbe jön. (Bár nem tudom, egy ilyen kezelés mennyire viseli meg)
Továbbá a fura úszása is megmaradt, még minidg az aljára süllyed ha nem úszik aktívan.
Kezdek már azon aggódni, hogy mi van akkor, ha valami belső szervi problémája van.
Az én tapasztalatom, hogy a betta fátyla nagyon érzékeny a vízminőségre. Ha szemmel láthatóan nem fizikai a sérülés, akkor tudom, hogy itt az ideje egy alapos aljzat takarításnak és egy jókora vízcserének, illetve méricskélni sem árt ilyenkor paramétereket. Ha ezeken már túl vagy akkor bocsi, nem olvastam végig a naplót. Sok sikert kívánok, nekem is bettám van ✌
 
Edit: Amúgy romlik az úszója még mindig :/ tegnap óta még jobban be van neki szakadozva. Az én szakavatlan szemem uszonyrothadásnak mondaná, azonban szerintetek nem az. Annak meg nem látom értelmét, hogy csinálni egy 3 napos parakill kezelést, hátha attól rendbe jön. (Bár nem tudom, egy ilyen kezelés mennyire viseli meg)
Továbbá a fura úszása is megmaradt, még minidg az aljára süllyed ha nem úszik aktívan.
Kezdek már azon aggódni, hogy mi van akkor, ha valami belső szervi problémája van.
A többi hal (borarosok?) jól vannak? ès ök egyébként nem piszkálják a bettát?
Esetleg tölts fel még egy videot, ahol jobban látszódik mi van vele.
 
Az én tapasztalatom, hogy a betta fátyla nagyon érzékeny a vízminőségre. Ha szemmel láthatóan nem fizikai a sérülés, akkor tudom, hogy itt az ideje egy alapos aljzat takarításnak és egy jókora vízcserének, illetve méricskélni sem árt ilyenkor paramétereket. Ha ezeken már túl vagy akkor bocsi, nem olvastam végig a naplót. Sok sikert kívánok, nekem is bettám van ✌
Köszi szépen, hogy elolvastad és próbálsz tanácsokat adni. Elméletben a víz paraméterekkel és a tisztasággal minden rendben. NO2 és NO3 rendben, Ph 7,2-7,4 között van. Heti vízcsere van és az aljzat porszívózást sem szoktam elspórolni.

A többi hal (borarosok?) jól vannak? ès ök egyébként nem piszkálják a bettát?
Esetleg tölts fel még egy videot, ahol jobban látszódik mi van vele.
Többi hallal minden rendben van, igen ők törperazbórák (boraras merah). Soha nem láttam, hogy piszkálták volna egymást. Egyik oldalról sem.
Csináltam egy újabb videot. Ezen jól látszódik a mostani viselkedése. Alapvetően ez történik máskor is, azaz velemi felkelti az érdeklődését (jelen esetben a kezemet az akvárium fölé tettem, vagy odaállok az akvárium elé), felúszik, egy picit még fent marad úszkál, majd visszamegy az aljzatra vagy valamelyik növényre pihenni. Egészen olyan, mintha elfáradna az úszásban. Továbbá ez is előfordul mint ami látszik a videoban, hogy eléggé fura módon érkezik meg a talajra. Aztán egy pár másodperc múlva kicsit mocorászik, hogy valami normálisabb pózba keveredjen.


Edit: ezen kívül még Amano-k vannak az akváriumban, velük is minden rendben.
 
Utoljára módosított:
Azért nagyon minimálisat kap, mármint soknak hangozhat, de reggel is meg este is kb 2-3 darab granulátomot kap ebből:
Haltáp
És van neki koplalási nap is, minden szombaton :)
Meg annyi van még, hogy ugye a vízparaméterekre jobban figyelek. De NO2 NO3 értékek rendben vannak, és hetente csinálom a vízcserét (fokozott figyelemmel a hőmérskékletre)

Szerintem egyszer etess, de akkor legyen Cápinak "jóllakottság" érzete.
Másrészt, ha csak ezzel etesz, akkor elég egyoldalú a táplálkozás. Még 1-2 más kaját vegyél, hogy neki is változatos étrendje legyen.
És azt tudod, hogy mennyi lehet az annyi NH4 terén?
Mozgásából úszóhólyag gyuszira tippelek. Rendbejön, csak idő, kiváló víz és stabil hőfok kell neki.
 
A parakill a garnélák miatt nem javasolt. Meg szerintem Cápi sem néz úgy ki, mint akinek ilyesmire lenne szüksége, szerintem nem lett rosszabb az uszonya.

Esetleg ha van lehetöséged a vízfelszín közelébe valami pihenöt kialakítani Cápinak, hogy ne kelljen mindig felszenvednie magát... de ezt nem minden betta használja ki.

@mmccannon mik azok a fehérek jobb oldalon hátul? (a videon 37. és 40 másodpercnél látszódik).
 
Szerintem egyszer etess, de akkor legyen Cápinak "jóllakottság" érzete.
Másrészt, ha csak ezzel etesz, akkor elég egyoldalú a táplálkozás. Még 1-2 más kaját vegyél, hogy neki is változatos étrendje legyen.
És azt tudod, hogy mennyi lehet az annyi NH4 terén?
Mozgásából úszóhólyag gyuszira tippelek. Rendbejön, csak idő, kiváló víz és stabil hőfok kell neki.

Okés, kaphat napi 1szer is :) Szokott még kapni fagyasztott szúnyoglárvát is meg a artemia rákot is hetente egyszer minimum.
NH4 tesztem nincs. Én eddig úgy gondoltam, hogy mivel a folyamat: Ammónia (gyorsan bomlik) --> Nitrit (kevésbé gyorsan) --> Nitrát (lassan), ebből kifolyólag, ha a nitrit és a nitrát jó, akkor az ammóniának is jónak kell lennie. Vagy rossz a gondolat menetem? Továbbá az akvárium most már 8 hónapos (cápi 4 hónapja lakja), ilyenkor is ki tud alakulni ammónia csúcs?
Biztonság kedvéért megint rámértem:
NO2: 0.01-0.025 -> Amióta beált az akvárium nem tudom eldönteni, hogy a kettő közül melyik, én más színárnyalatot látok mint ami a papíron van... Valószínűleg én vagyok színvak. (csík teszttel is gyorsan ránézve nullának tűnik)
NO3: 10
Ph: 7.21
GH:6
KH:4
Fe: 0.2
Hőmérséklet: 27.9

A parakill a garnélák miatt nem javasolt. Meg szerintem Cápi sem néz úgy ki, mint akinek ilyesmire lenne szüksége, szerintem nem lett rosszabb az uszonya.

Esetleg ha van lehetöséged a vízfelszín közelébe valami pihenöt kialakítani Cápinak, hogy ne kelljen mindig felszenvednie magát... de ezt nem minden betta használja ki.

@mmccannon mik azok a fehérek jobb oldalon hátul? (a videon 37. és 40 másodpercnél látszódik).
Köszi az infokat :)
Nem tudom, hogy milyen jellegű pihenőre gondolsz, de hátul és jobb oldalon sűrű a sessiliflora/rotala. Abba szokott befeküdni, meg éjszakánként ott is szokott aludni.
A vidoen látható fehér foltok a valóságban nem láthatóak. Inkább két világosabb kék foltnak nevezném. Holnap ha újra felkapcsol a világítás megnézem alaposabban.
 
A parakill a garnélák miatt nem javasolt. Meg szerintem Cápi sem néz úgy ki, mint akinek ilyesmire lenne szüksége, szerintem nem lett rosszabb az uszonya.

Esetleg ha van lehetöséged a vízfelszín közelébe valami pihenöt kialakítani Cápinak, hogy ne kelljen mindig felszenvednie magát... de ezt nem minden betta használja ki.

@mmccannon mik azok a fehérek jobb oldalon hátul? (a videon 37. és 40 másodpercnél látszódik).
Növénylevélkék alulról 🥴 Hát tényleg kinézed belőlem, hogy vénségemre pápaszemmel is látom, amit Te? 🤓 Ez olyan hízelgő, hogy ma szépeket fogok álmodni. 😍
De most komolyan, 3x megnéztem, de egy fehéret sem vettem észre, nemhogy többet.
Nem tudnál egy screenshotot csinálni, és bekarikázod őket nekem?
 
Okés, kaphat napi 1szer is :) Szokott még kapni fagyasztott szúnyoglárvát is meg a artemia rákot is hetente egyszer minimum.
NH4 tesztem nincs. Én eddig úgy gondoltam, hogy mivel a folyamat: Ammónia (gyorsan bomlik) --> Nitrit (kevésbé gyorsan) --> Nitrát (lassan), ebből kifolyólag, ha a nitrit és a nitrát jó, akkor az ammóniának is jónak kell lennie. Vagy rossz a gondolat menetem? Továbbá az akvárium most már 8 hónapos (cápi 4 hónapja lakja), ilyenkor is ki tud alakulni ammónia csúcs?
Biztonság kedvéért megint rámértem:
NO2: 0.01-0.025 -> Amióta beált az akvárium nem tudom eldönteni, hogy a kettő közül melyik, én más színárnyalatot látok mint ami a papíron van... Valószínűleg én vagyok színvak. (csík teszttel is gyorsan ránézve nullának tűnik)
NO3: 10
Ph: 7.21
GH:6
KH:4
Fe: 0.2
Hőmérséklet: 27.9

Natess, csak csöpög az infó! Ezért utólag is elnézést kérek, amiért cseszegettelek. 🙏
Okés a gondolatmeneted, de attól hogy az NH4 gyorsan lebomlik, attól még egy ideig ott lófrál az akvában. Egy gyulladásos esetnél meg még annyira sem kívánatos, mint alapjáratban. Ezért kérdeztem rá.
Ha nem lenne ez a kóbor nyavalyakórság, akkor azt mondanám, hogy ugorj be hozzám, és kölcsönadom az NH4 tesztemet. Na, ez most egy jó ideig prolongálva. 😞
 
Natess, csak csöpög az infó! Ezért utólag is elnézést kérek, amiért cseszegettelek. 🙏
Okés a gondolatmeneted, de attól hogy az NH4 gyorsan lebomlik, attól még egy ideig ott lófrál az akvában. Egy gyulladásos esetnél meg még annyira sem kívánatos, mint alapjáratban. Ezért kérdeztem rá.
Ha nem lenne ez a kóbor nyavalyakórság, akkor azt mondanám, hogy ugorj be hozzám, és kölcsönadom az NH4 tesztemet. Na, ez most egy jó ideig prolongálva. 😞
Cseszegetes... Ne viccelődjünk. Ez attól még nagyon messze volt :D
Hát igen, most ez lehet elmarad egy darabig, ha korábban kiderül hozzá tudtam volna csapni a GA-s rendeléshez. Na de ami elmúlt, elmúlt.
Amúgy, amit a videón láttok foltok. Nekem pici sérülésnek tűnik a pikkelyein. Bár szegény ahogy néha vergődik a földön, lehet csak lehorzsolta magát... Szegény kis pára
IMG_20200401_132251.jpg

Ui.: @mmccannon: Remélem azért szoktál aludni :)
 
Cseszegetes... Ne viccelődjünk. Ez attól még nagyon messze volt :D
Hát igen, most ez lehet elmarad egy darabig, ha korábban kiderül hozzá tudtam volna csapni a GA-s rendeléshez. Na de ami elmúlt, elmúlt.
Amúgy, amit a videón láttok foltok. Nekem pici sérülésnek tűnik a pikkelyein. Bár szegény ahogy néha vergődik a földön, lehet csak lehorzsolta magát... Szegény kis pára
View attachment 89892

Ui.: @mmccannon: Remélem azért szoktál aludni :)
Fú, bocsi, ha felébresztettelek hangos huhogásommal. 🌑🦉 (Ezerrel benne vagyok egy fordításban. Téma: mentális és lelki egészségmegőrzés COVID-19 idején.)

Na, most már látom a foltokat. Azok hámsérülések, amik valószínűleg akkor keletkeztek, amikor az aljzatról "elrugaszkodva" próbált a felszínhez úszni.
Ez nem jó, mert fertőzés könnyen megeshet.
Továbbra is csak a metilénkékes kezelést, és a robolálókkal megbolondított kaját tudom javasolni. Most a fagyikaját egy hétig szüneteltetni kellene.
Jó lenne az egészet egy csupaszfenekű karanténmedencében megcsinálni.
 
mentális és lelki egészségmegőrzés COVID-19 idején

Nagyon sok alkohollal? :D :D viccet félre tevő erős topicnak hangzik.
Jó lenne az egészet egy csupaszfenekű karanténmedencében megcsinálni.
Hmhm... Második akváriumom sajnos nincs. Ami még eszembe jut, hogy van ilyen Ládám. Ebbe tudnék engedni az akvárium vízből. Meg beletenni a fűtőt. (sajnos abból nincs második, szóval akkor a nagy medence hülne vissza, ami problémás lenne amikor visszakerulne Cápi), és úgy mehetne ő is karanténba (pun intended).

Amúgy tudom, hogy olyan vagyok mint egy rossz anyuka, de mintha a stagnálás után megint javulást látnék a mozgásán, meg a kedvén. Mai etetés folyamán megint elkezdett ugrálni. Ilyet régen láttam tőle.

Edit: Egy villámkérdés: A Seachem StressGuard az "sima" metalinkék? Ez szintén csak kíváncsiságból
 
Utoljára módosított:
Nagyon sok alkohollal? :D :D viccet félre tevő erős topicnak hangzik.

Hmhm... Második akváriumom sajnos nincs. Ami még eszembe jut, hogy van ilyen Ládám. Ebbe tudnék engedni az akvárium vízből. Meg beletenni a fűtőt. (sajnos abból nincs második, szóval akkor a nagy medence hülne vissza, ami problémás lenne amikor visszakerulne Cápi), és úgy mehetne ő is karanténba (pun intended).

Amúgy tudom, hogy olyan vagyok mint egy rossz anyuka, de mintha a stagnálás után megint javulást látnék a mozgásán, meg a kedvén. Mai etetés folyamán megint elkezdett ugrálni. Ilyet régen láttam tőle.

Edit: Egy villámkérdés: A Seachem StressGuard az "sima" metalinkék? Ez szintén csak kíváncsiságból
Embertpróbáló időben nem erős, hanem nélkülözhetetlen.

5 literes befőttesüveged van esetleg? Az is megteszi, ha fűtőt belerakod és polifoammal (tornamatrac) körbetekered.
Visszaköltözés előtt pedig egy kis meleg csapvízzel "felfűtöd" a medencét.

Nem, a SC nem gyógyszer, de a metilénkék az.
 
Embertpróbáló időben nem erős, hanem nélkülözhetetlen.

5 literes befőttesüveged van esetleg? Az is megteszi, ha fűtőt belerakod és polifoammal (tornamatrac) körbetekered.
Visszaköltözés előtt pedig egy kis meleg csapvízzel "felfűtöd" a medencét.

Nem, a SC nem gyógyszer, de a metilénkék az.
Befőttes üvegem nincs, továbbá teljes káoszba fulladt a nap, úgy hogy nagyjából 11kor lett volna időm foglalkozni bármivel is, akkor pedig cápi nagyban szuszókált a növények között, így nem akartam betámadni egy átköltözéssel.
Nem beszélve arról, hogy metilénkékem sincs. Eddig nem gondoltam rá, hogy hal elsősegély készletből be kellene tárazni, de most ez jó tanuló pénz. Ha valahogy sikerül szereznem, akkor holnap megpróbálom átteni.
Ha nem tudok szerezni, akkor marad az SG meg a Nourish. Bár mindig azt várom, hogy hátha majd holnap reggelre újra normálisan fog úszkálni ☺ (Nem azt jelentené, hogy akkor elhagyok mindent. Úgy gondolom, hogyha rendbe jönne az úszása, akkor is kapná még a cuccokat, amíg vissza nem tér régi önmaga)
Amúgy azon gondolkodtam (aztán javítson ki bárki, ha rosszul gondolom), hogy ahogy a hámsérülis is valószínűleg a földön fekvéstől/elrugaszkodástól van, az uszonya is pont ugyan ebből az okból kifolyólag van kicsit "megtépázva".
 
Sziasztok kedves mindenkik!
@mmccannon, @bamboocha46, @tsokee, köszönöm az elmúlt hetekben nyújtott segítséget, tanácsokat.
A fejlődés kitartóan menetel tovább :)
Egy hete volt a hőmérséklet emelés, itt egy before & after. (A kedve már visszatért, úszása is teljesen normális lett, amire még várok, hogy a hátán lévő úszó is teljesen kinyíljon, de az is napról napra jobb :) )
IMG_20200326_125051.jpg IMG_20200405_133049.jpg

Erről eszembe jutott egy másik before & after (bár itt 9 hónap elteltéről beszélünk):
IMG_20190808_101000.jpg DSC_1560-Edit.jpg
 
Hát újra eltelt 2 nap. A hat úszó teljesen kinyílt. Már csak a hasi úszójának a vége van egyben. (Mondjuk és tudom h ezzel nem szabadna viccelni, de szegényke így eléggé viccesen néz ki :D)

IMG_20200407_133842.jpg

De így, hogy úgy tűnik, cápi jó úton halad, visszatérhetek alaposabban a növényekre, leginkább arra, hogy a reineckii miért kezdett el szenvedni. Veszített a színéből, és a levelei lyukadnak ki... :(
 
Back
Oldal tetejére