• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Cápi otthona

Artredis

Főkertész
Sziasztok!

Sajnos pillanatnyi idő hiány és külföldi utak miatt az akvárium indítása még várat magára egy pár hetet, azonban többek javaslatára neki állok írni a kis naplómat, még az indítás előtt. Szóval akkor jöjjön egy kis mese:
Ez előtt, körülbelül 3-4 hónappal valami teljes véletlen folyamán akadtam aquscape-es videokra a youtube-on és valahogy egyik pillanatról a másikra magával ragadott az egész világ és egy pár nap elteltével, azon kaptam magam, hogy a szabadidőm 80%-ban akváriumos tutoriál videókat nézegetek, külföldi és magyar fórumokat bújok. Bár szerintem ezzel vagyunk itt egy páran. :)
Ezek után nem akartam túl gyorsan belevágni, mert az gyorsan leesett, hogy ez nem is olyan egyszerű hobby mint amilyennek elsőre tűnik, ezért az elmúlt hónapokban maradt a fórum olvasás és az információ felszívás (már most köszönetet szeretnék mondani @tsokee -nek @Wadorzo -nak, @H. Gábor -nak, akik az első pillanattól kezdve elmondhatatlanul segítőkészek voltak és minden kis hülye kérdésemre türelmesen válaszoltak :) ). Most viszont már kezdem úgy érezni, hogy van annyi információm, hogy lassacskán belevágjak, bár bevallom őszintén, van még jó pár homályos folt, de ezekre egy pár sorral lejjebb kitérek részletesebben.
Eddig az alábbi elképzelés van a fejemben:
Bútor: Egyedileg készül, hogy illeszkedjen a többi bútorhoz, viszont legyen eléggé stabil, hogy bírja a relatív nagy terhelést amivel egy akvárium jár (Ennek a terveiről, elkészítéséről majd külön post-ot tervezek írni)
Akvárium (kicsit fura egyedi méret, de a 60x40-es bútorra ez fér rá úgy, ahogy nekem szimpatikus): 50x30x30 (bruttó 45 liter)
Szűrés: Eheim Classic 250
CO2: Az indításnál nem lesz és akár gondolkodom, hogy hosszú távon sem.
Világítás: Egy gagyi kínai akvárium világítás kerül átalakításra CRI95-ös meleg és hidegfehér LED szalagokkal (Elméleti maximum fényerő: 3825 lumen, viszont ez a CO2 hiánya miatt kb 2200-2500 lumen környékére vissza lesz dimmelve, de ennek majd szeretnék dedikálni egy külön postot)
Talaj: ADA amazonia vagy Dennerle Shrimp King még nem tudom melyik legyen.
Tápozás: Na, ez az a pont, ahol még nagyon vacilálok le is írnám kicsit hosszabban. Én szívem szerint egy "egyensúlyban" lévő akváriumot szeretnék létrehozni, ez alatt azt értem, hogy, nem egy olyan akváriumot szeretnék csinálni, ami nő mint a bolondgomba, ha viszont akár csak egyszer elmarad egy vízcsere, vagy egyszer kicsit valamit elrontok a tápozásban, akkor borul az egész rendszer. Ennek alapvetően két oka van:
  1. Eléggé sokat utazom külföldre (minimum 1 de sokszor 2-3 hétre) és ilyenkor nem biztos, hogy szerencsés, hogyha egy 50 oldalas leírást kell írnom annak a személynek, aki átmenetileg karban tartja az akváriumot és ha csak egy dolog félre megy, akkor kakukk az egésznek
  2. Én sem vagyok biztos abban, hogy hetente szeretném nyírni a növényeket és folyamatosan karban tartani. Jobban tetszene, ha kicsit visszafogottabban nőne és csak pár hetente kellene "nagy karbantartást" tartani.
Ha esetleg van még valaki, aki hasonló felfogásban nevelgeti a kis növényeit, nagyon szívesen meghallgatnám, hogy milyen tápokat használnak és milyen formában/mennyiségben.

Növények listája még egyáltalán nem alakult ki, de első körben (a sikerélmény miatt is), easy növényekkel szeretnék kezdeni, továbbá mindenképpen olyan növények kellenek amik bírják a meleget, mivel "Cápi" egy half-moon betta lesz, így a víz paraméterek hozzá lesznek igazítva. :)

Sajnos mivel a project még csak elméletben létezik, így csak 3D-s tervet tudok megosztani a jelenlegi fázisról, viszont a világításhoz kapcsolódó dolgok, továbbá a bútorlapok megérkeznek a héten, ezért jövőhétvégén, amikor visszajövök újra Magyarországra, akkor várható egy újabb post a progress-ről :)

Pacsi annak aki végig rágta magát ezen a hosszú első poston :) Köszönöm, hogy benéztél :)
7825578256
 
Szia.
A low-tech nanomat egyáltalán nem tápozom, régebben carbo-t adagoltam amíg alga-problémáim voltak + használtam Dexkill tápját, de leálltam, mert a növények kinyomták az akvárium oldalát..
Anubias mini és buce van már csak benne + némi fissidens mini, ezek mellé még valami kisebbfajta crypto jöhetne ha tetszik.
A szűrőmet augusztusban lesz 3 éve, hogy nem tisztítottam és amióta nem itt laknak a crs-ek azóta a heti vízcseréket sem tartom, mégis kb. egyensúlyban van.
Ha ráérzel a (világítás-szűrés- lakók általi terhelés) egyensúlyra, az akváriumod minden hókuszpókusz nélkül is menni fog. Nyilván nem tudsz olyan gyepet nevelni, mint a HAC-győztesek és valószínűleg a növényzeted sem fog úgy virulni, mint Luigi-ék hollandjaiban, de egészséges vizi környezetet tudsz teremteni. Néhány rohamsisak csiga + nagyobb amano hasznos lehet, őket talán nem eszi meg a betta.
3 hetet simán kibír egy low-tech akvárium vízcsere nélkül, ha beállt már. Algára készülj fel, az elején lesz!
 
Szia.
A low-tech nanomat egyáltalán nem tápozom, régebben carbo-t adagoltam amíg alga-problémáim voltak + használtam Dexkill tápját, de leálltam, mert a növények kinyomták az akvárium oldalát..
Anubias mini és buce van már csak benne + némi fissidens mini, ezek mellé még valami kisebbfajta crypto jöhetne ha tetszik.
A szűrőmet augusztusban lesz 3 éve, hogy nem tisztítottam és amióta nem itt laknak a crs-ek azóta a heti vízcseréket sem tartom, mégis kb. egyensúlyban van.
Ha ráérzel a (világítás-szűrés- lakók általi terhelés) egyensúlyra, az akváriumod minden hókuszpókusz nélkül is menni fog. Nyilván nem tudsz olyan gyepet nevelni, mint a HAC-győztesek és valószínűleg a növényzeted sem fog úgy virulni, mint Luigi-ék hollandjaiban, de egészséges vizi környezetet tudsz teremteni. Néhány rohamsisak csiga + nagyobb amano hasznos lehet, őket talán nem eszi meg a betta.
3 hetet simán kibír egy low-tech akvárium vízcsere nélkül, ha beállt már. Algára készülj fel, az elején lesz!
Nagyon szépen köszönöm a választ. Akkor ezek szerint nem lehetetlen amit szeretnék elérni :)
 
Sziasztok!

Közbe jött egy újabb Németországi út, majd onnan amikor visszajövök jön egy hetes nyaralás, úgy hogy az akvárium indítás még várat magára :(
Azonban addig is vannak kis mikro update-ek:
Múltkor @tsokee hibás eheim surface skimmerjére lecsaptam, nem tudom, hogy fogom-e használni, de örök DIY-os vagyok, így gondoltam megnézem milyen. Miután lebontottam a külső megkeményedett köpenyt megállapítottam, hogy a belső erek nem sérültek, azaz túl nagy baj nincs.
78512 78513

Javításnak valószínűleg csak simán szigszalaggal körbe tekerem vagy levágom a végéről a villásdugót és egy zsugorcsövet húzok a kibontott részre.

A másik mini update, hogy elkezdtem beáztatni a fát, viszont meglepően sötét a fa, szinte már fekete. Nem tudom, hogy tetszeni fog-e, lehet, hogy amúgy is túl kicsi lenne az akváriumba. Így lehet, hogy azt majd cserélni fogom. Kérdés: lehet bármi trükk amivel lehet világosítani a fát? 🤔
78515 78516

Következő nagy lépés a nappali bútorok megépítése lesz. Ezt remélem meg tudom csinálni a hét második felében.
Továbbá szerintem a lámpa megépítése is meglesz a hétvégén, úgy hogy most erre a hétre kicsit felpörögnek a dolgok :)
 
Javításnak valószínűleg csak simán szigszalaggal körbe tekerem vagy levágom a végéről a villásdugót és egy zsugorcsövet húzok a kibontott részre.
Nem látszik jól a képen, hogy pontosan hol is kellett eltávolítani a szigetelést, de a szigszalagot a helyedben elfelejteném. A zsugorcsövet is csak akkor, ha elég messze van a víztől. A megszállot DIY szaki, nem egyenlő egy kamikázéval! :)
 
Sziasztok! Kicsit gyorsabb update jön mint terveztem, de ma be kellett mennem GA-ba a szüleim kerti tójahoz egy pár dologhoz, és nem bírtam magammal és megvettem a szűrőt :D
Legnagyobb meglepetésemre, az eheimos nyomó oldal átéri az akvárium szélén lévő üveg sínt, így elkezdtem játszani a különböző konfigurációkkal:
1 szívó oldal hátul, esőztető a hosszú falon:
IMG_20190709_222744.jpg
2 szívó oldal hátul, esőztető a rövid falon (az esőztető nem fér el, így le kellene belőle vágni)
IMG_20190709_222944.jpg
3 szívó oldal hátul, nyomó oldal elől, és vennék egy egy eheim-os flowpipe-ot. Ehhez tény, hogy vágni kellene a tetőből, de ez az üvegesnek nem lenne egy nagy mutatvány
IMG_20190709_223112.jpg

Szerintetek melyik lenne a legjobb konfig? A betta miatt még mindig egy alacsony áramlás a végső cél.
Előre is köszönöm a segítséget :)
 
Sziasztok! Kicsit gyorsabb update jön mint terveztem, de ma be kellett mennem GA-ba a szüleim kerti tójahoz egy pár dologhoz, és nem bírtam magammal és megvettem a szűrőt :D
Legnagyobb meglepetésemre, az eheimos nyomó oldal átéri az akvárium szélén lévő üveg sínt, így elkezdtem játszani a különböző konfigurációkkal:
1 szívó oldal hátul, esőztető a hosszú falon:
View attachment 78548
2 szívó oldal hátul, esőztető a rövid falon (az esőztető nem fér el, így le kellene belőle vágni)
View attachment 78549
3 szívó oldal hátul, nyomó oldal elől, és vennék egy egy eheim-os flowpipe-ot. Ehhez tény, hogy vágni kellene a tetőből, de ez az üvegesnek nem lenne egy nagy mutatvány
View attachment 78550

Szerintetek melyik lenne a legjobb konfig? A betta miatt még mindig egy alacsony áramlás a végső cél.
Előre is köszönöm a segítséget :)
Mind a harom verzional viszonylag nagy lesz a vizmozgas. En egy 60x30x30as akvaba probaltam ugyan ezeket egy eheim 2222-vel. Velemenyem szerint ide egy poppy lenne idealis.
 
Mind a harom verzional viszonylag nagy lesz a vizmozgas. En egy 60x30x30as akvaba probaltam ugyan ezeket egy eheim 2222-vel. Velemenyem szerint ide egy poppy lenne idealis.
Köszi szépen a tippet és gondolom a poppy-t azt valamelyik rövid falra kellene tenni ugye?

Az esozteto mukodhet, de korbe kell furnod, hogy minden iranyba menjen a viz, ne csak egybe.
Igen, arra gondoltam én is, hogy felfúrom a lyukakat és ha az még mindig túl nagy, akkor fúrok rá plusz lyukakat. Szerinted, hogy a rövid vagy a hosszú falon van az esőztető a között van lényegi különbség? (Főleg az én esetemben, ahol az esőztető kb 70%-ban végig éri a hátsó hosszú falat.)
 
Igen, arra gondoltam én is, hogy felfúrom a lyukakat és ha az még mindig túl nagy, akkor fúrok rá plusz lyukakat. Szerinted, hogy a rövid vagy a hosszú falon van az esőztető a között van lényegi különbség? (Főleg az én esetemben, ahol az esőztető kb 70%-ban végig éri a hátsó hosszú falat.)
Ezt neked kell kitapasztalnod. Tedd fel, ahogy szeretned, ha barmelyik vizcsere alkalmaval ereznel mocsarszagot, az azt jelenti, hogy valahol pango viz van es anaerob folyamatok jonnek letre, azaz valtoztatnod kell.
 
Hogy a 2 hetes Németországi út se teljen akvárium nélkül, kihasználtam az amazon adta lehetőségeket :)
Beszereztem egy szimpatikus mulmozot és 8 darab pipettat (tápok adagolasahoz jó lesz majd szerintem) 4 db 5ml-es és 4db 10ml-es.
Azonban ez sztem nekem kicsit sok lesz (kisebb kiszerelésben nem lehetett kapni), szóval ha valakinek megtetszik szívesen adok belőle tovább. :)

IMG_20190716_165912.jpg
 
Sziasztok!

A hosszú kényszer szünet után újra izzítottam az akvárium projectet.
Tegnapi nap folyamán @BlackOut segítségével megszereztem a táptalajt (plusz ajándékba kaptam tőle egy anubius-t is :) )
Ezen kívül meglátogattam @tsokee -kat és felszerelkeztem növénnyekkel :) (cabomba furcata, rotala h'ra, limnophila sessiliflora, rotala sp green, egeria densa). Azt hiszem háttérnövényekkel most már jól állok.
Ma/holnap szerzek még be Staurogyne repens-t, azt tervezem az előtérbe ültetni.
Ami hátra van még:
1. A világításban kicserélni a LED-et a V-TAC CRI95-ös szalagra.
2. A szűrőn kicsit zárnom kellet, mert a lelket is kihajtotta az akváriumból (pedig felfúrtam a lyukakat 2,5-ről 3,5-re, de majd lehet felfúrom még 4,5-re.)
3. Búg a szűrő :(. Vagyis nem tudom eldönteni, hogy a szűrő búg, vagy csak a szekrény rezeg a szűrő miatt. Ha hazaérek kipróbálom, hogyha teszek a szűrő alá egy szivacsot az segít-e vagy sem.

A csatolt kép tegnap esti, azóta már viszonylag sokat tisztult a víz.
IMG_20190807_010738.jpg
 
Sziasztok!

Egy újabb mini update: Tegnap este beköltöztek a Staurogyne repens-ek is. Továbbá a szűrő búgást is sikerült megoldani a csap átmeneti teljes megnyitásával és a szűrő többszöri kihúzásával majd visszadugásával. A tippért és a növényekért köszönet @Wadorzo kollégának.
A víz szépen letisztult, kezd lassan egészen akvárium formája lenni.

Most újabb növények nem tudom mikor költöznek bele, mert először szeretnék befejezni pár dolgot. (lámpa, szekrény)
Továbbá sikerült azt a hibát elkövetnem, hogy elfelejtettem, hogy a betta miatt egy akvárium fűtőt is bele kell tenni a vízbe, úgy hogy kicsit újra kell ültetnem a hátsó szekciót, hogy elférjen a fűtő kényelmesen. 🙄
Szerintetek van értelme a víz hőmérsékletet szépen lassan emelni a betta érkezéséig? Úgy értem, hogy nem beletenni és kapásból felfűteni 25-26 fokra, hanem már most beleteszem és hetente emelem a hőmérsékletet 1-1 fokkal? Növényeknél fontos lehet egy ilyen "átszoktatási" időszak?

Tegnap megszereztem a vízteszteket is, úgy hogy ma este a víz csere előtt mérek pár paramétert, hogy még is lássam, hogy hol állunk :)
A képen a tegnap esti állapot látható.
IMG_20190808_101000.jpg
 
Nem kell homerseklet atszokasi ido eleg ha elozo nap berakod a futot, de ha teheted addig ne emelj, amig nem jon a hal. Az a plusz 2-3 fok nagyon sokat szamit a kezdeti ammonias idoszakban, jobb ha nem az algakat es infuzoriat eteted.
 
Utoljára módosított:
Na a mai második vízcsere előtt méricskéltem víz paramétereket:
pH: 7
NO2: 0,3 mg/L
NO3: 15 mg/L
GH: kb. 10 (ezt sajnos csepp teszttel nem tudtam megmérni, úgy hogy csak a csík teszt alapján tippelem)
KH: 7
PO4: 0,25
Alapvetően úgy gondolom, hogy a növények rendben vannak, bár a rotalákról nem tudom eldönteni, hogy boldogok-e. Lehet kell még nekik egy kis idő, hogy magukhoz térjenek az ültetés után? Vagy lehet, hogy táphiányban szenvednek, hiszen egy másik akváriumból kerültek át, én pedig még nem álltam neki rögtön az elejétől tápozni. :unsure:
A cabomba és a limnophila sessiliflora határozottan szebb lett a beültetéshez viszonyítva (bár a limnophila sessiliflora-n megjelent pár víz feletti gyökér, de gondolom ez is lehet az átültetés következménye :) )
Az egeria densa állapota stagnál (de az az ültetésnél is szép volt)
 
Legnagyobb meglepetésemre van egy lakónk (@tsokee nem lehet, hogy ez az amit mutattál? :D ):
IMG_20190808_214421.jpg IMG_20190808_214850.jpg

Eléggé rossz a kép, de valaki felismeri, hogy mi ez? (amikor felkapcsoltam a lámpát, pánikszerűen elkezdett az üvegen lefelé menekülni)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére