• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Buddhás nano melegvizes lowtech

bighlo

Kertész szaki
Sziasztok,

Alig egy hete indult Párom inspirálta nano akva. Igazából nem indult hanem egy újraindítás eredménye. A „melegvizes” lowtech vonalat pedig az inspirálta, hogy a párom kedvenc halacskája a Betta és ez Szíriusz lakhelye lesz. Ezért a növény és állatvilágot is úgy próbálom majd össze állítani, hogy nagyjából valami hasonló dolog legyen.
Tudom, hogy víz paraméterekben nem épp a legjobban összecsengő de sulavesi csigák (másik nagy kedvenc) sulavesi garnélák lesznek, Szíriusz társai. (jelenleg red cherry és amano garnélákkal valamint néhány neonnal lakik együtt csigatársai pedig milliónyi barna csiga és 3 helénke).
Újra indítás egyik mozgató rugója nem más mint a megunt barna csiga, hólyag csiga áradat no meg persze volt benne pajzs csiga, kagylósrák és még ki tudja mi minden. Zúzott bazalt aljaz volt némi manado-val keverve (valami újra hasznosított maradék) majd rakok képet a restart előtti állapotról is.

Alap technika:
- 60x30x30 akvárium (csúnya fekete ragasztós azt hiszem aquael)
- Eheim 2215 külső szűrő. vegyes töltettel. (szivacs, kerámiagyűrű, substrat pro, perlon)
- Kifolyó ágon egy felszínt is leszívós üveg
- Befolyó ágon egy un. Spin szintén üvegből (ezt azért találtam ki mert eddig akármi volt a külső szűrő végén túl nagy áramlást csinált az akváriumba)
Költség hatékonysági szempontból mindkettő távolkeleti beszerzés.
- világítás Twinstar 600c
- világítás egyenlőre egy OBI saját márkás digitális időkapcsolón csüng egyenlőre 100% fényerő mellett. (időzítős dimmer beszerzése folyamatban.)
- fűtés hydor 300w-os (egy korábbi akvárium maradéka)

Berendezés:
- Dennerle NutriBasis 6in1 növény táptalaj – 2,5 liter
- Lávakő a szint emeléshez és a könnyű manado elcsúszásának megakadályozásához – 3-4 liter
- JBL Manado Dark fekete növénytalaj - 5 liter
- no name fehér homok
- Red Moor dekorációs fa – XS méret több darab
- Seiryu kő – sok kiló
- Egyéb gránit és bazalt saját gyűjtésből.

Eddigi élővilág:
- Micranthemum micranthemoides (AquaFlora Monte Carlo zselés)
- Micranthemum tweediei (Topica Monte Carlo folyékony lébe)
- Staurogyne repens (Tropica folyékony lébe)
- Bucephalandra ’Deep Purple’ (AquaFolra zselés)
- Limnobium laevigatum (Tropica folyékony lébe)

Víz + kémiaszerűség meg egy kis Biosz:
- Ro víz
- Dennerle Shrimp King Sulawesi Salt 2ml/ 10l
- Easy Life Easy Carbo (Napi 2ml reggelente, ezt később szeretném majd elhagyni. Jelenleg az ültetés utáni, induló problémákat szeretném csökkenteni.)
- Easy Life ProFito (Két naponta 2ml reggelente, ez nyilván majd változni, fog ahogy változnak, erősörnek a növények.)
- vízcserék kicsit ad-hoc jelleggel kisebb adagokban mennek de heti össz 50-60%
- Seachem Stability induláskor két kupak (azóta kétszer tettem 1-1 kupakot)
Víz paraméter amit mérni tudok TDS valamint vannak neptunos csepptesztjeim GH/KH valamint PH. (utóbbiakat nem mértem még)
Hőmérsékletet jelenleg 25°C és folyamatosan emelem majd 28°C –rade csak óvatosan, hogy ne kelljen ideje korán algaharcot vívnom.

Képekben:
restart előtt: Hardscape: Technika: első feltöltés: ültetés után: https://flic.kr/p/2k79F7f
kicsit több mint egy hét után: https://flic.kr/p/2k79F6d
első lakók egyike: https://flic.kr/p/2k79Fca

A fák kicsit undi hártyásodását leszámítva, egyenlőre semmi negatívum nem volt indítás után. Ezért kerültek be kicsit korán az első lakók, akik szépen le is pucolták.
Első lakók egy hét után fokozatosan: 6db amao 4db süncsiga 1db versenycsiga 4db algázó géb.
Természetesen amano-k nem maradnak, ha sikerül szerezni Kardinális garnélákat. Csigák se hiszem, hogy maradnak a versenycsigát leszámítva (mert Speedee is a párom választása)
Algázó gébek szerintem maradnak max. a számukat redukálom majd ha nagyon pakolnának így négyen.
Etetés kis üveg tálkába megy ami az oldalfalon lóg.

Későbbiekben még kerülnek be növénykék és egyéb állatságok.

Új lakókhoz majd segítséget kérnék:
Ha valakinek lenne eladó sorba lévő mini Tylo-ja és bármilyen sulavesi garnélája (kardinális pl.) annak jelentkezését szívesen fogadom.
 
Sziaszok,
Mini update:
Mint ahogy jól látszik a gébecskéknek nem tetszik a fehér homokos pázsit...


De sebaj nem adom fel vagy ketten kiköltöznek vagy modosítok kicsit a scape-en annyiban, hogy a homokos rész kap némi szegélyt persze ha találok oda illő köveket.
A Limnobium lassan eléri a talajt szóval finoman metszeni fogom a gyökerét.


olvastam itt nálatok hideget is meleget is erről. Egy csokor ami a leghosszabb nyissz aztán majd meglátjuk.
Növények szépen indultak, buca alsó leveleinek egy része elmálott de az 1-2 napig tartott azóva úgy nézem az megállt. Azóta csak szépen fejlődnek.

Montecarlo viszont elég nehezen akar gyökeresedni. Inkább felfelé látom igyekezni mint oldalra terjeszkedni. Lehet idő előtt metszenem kell azt is hogy kicsit oldalra kényszerítsem.

Tápon karbón nem módosítottam egyenlőre nem látom okát. A fűtés viszont már 27°C-nál jár. Lassan jöhet Szíriusz.

Sulavesis ajánlatokat viszont nem kaptam :-( esetleg valami tanácsa valakinek kihez fordulhatnék. Vagy írjam ki keres kínálba?
 
Gébek imádnak ásni, örülj amíg a növényeket nem túrják ki...
viszont Sulawesi garnélák... biztos vagy benne hogy megfelelő lesz nekik az akvárium? Nekik elég spéci körülmények szoktak tetszeni. Kiváncsian várom hogy alakul, mert sulawesi garnikat nem láttam még növényes, halas akváriumban. De drukkolok neked.
Sulawesi garnikat nem sokan szoktak tartani, talán ezért nem is nagyon jelentkezett senki.
 
Szia!
Érdekes projekt.
De szerintem a kardinális garnéláknak nagyon eltérő paraméterek kellenek, mint a bettáknak. A betták a meleg (25-27), míg a kardinálisok még melegebb vizet igényelnek (27-30) fok. Emellett a garnéláknak nagyon lágy víz, 8-as pH vagy magasabb szükséges, míg a bettának 6,5-7 körüli pH és lágy vagy közepesen kemény. Plusz a betta simán eszegetheti a garnikat, szóvel szerintem ez nem jó párosítás....
A kardinálisoknak speciális igényeik vannak, de nem lehetetlen. De nem bettával kombinálva. Szerintem.
 
Köszönöm szépen a javaslatokat, észrevételeket. (bocsi de a beszélgetésekre nem tudok válaszolni. nem leltem ilyen opciót de ezúton is kösz!)
Azzal tisztába vagyok, hogy víz hőfokon kívül nem sok metszet lehet találni sulawesi állatkák és egy betta igényei között. Viszont ilyen olyan leírások "legendákat" is olvastam amikben arról számolnak be, hogy a nem vadon befogott példányok néhány generáció után rugalmasabban állnak a víz paraméterekhez is. 27,5°C és az "instant sulawesi" sóra bíznám ennek eldöntését, hogy sikerül-e. Attól kevéssé tartok, hogy Szíriusz rászokna a rákhusira elég rég van köztük és redcherry szaporulatom is van, volt mellette. Igazából borzasztó finnyás egy dög :) vörös szúnyog lárván kívül szinte csak éhhalál közelében hajlandó mást elfogadni. Akarhatok én hikari drága betta tápot bele szuszakolni ő tojik rá. Szóval, jó eséllyel nem bántja majd a populációt. Átmenetileg töltött egy napot a nagy akváriumomba amibe zömébe délamerikai lakosok ramik, neonok, ancik vannak na a ramikat nagyon nem szerette és szépen ki is cakkozta az úszóikat szépen egyesével.
 
Köszönöm szépen a javaslatokat, észrevételeket. (bocsi de a beszélgetésekre nem tudok válaszolni. nem leltem ilyen opciót de ezúton is kösz!)
Azzal tisztába vagyok, hogy víz hőfokon kívül nem sok metszet lehet találni sulawesi állatkák és egy betta igényei között. Viszont ilyen olyan leírások "legendákat" is olvastam amikben arról számolnak be, hogy a nem vadon befogott példányok néhány generáció után rugalmasabban állnak a víz paraméterekhez is. 27,5°C és az "instant sulawesi" sóra bíznám ennek eldöntését, hogy sikerül-e. Attól kevéssé tartok, hogy Szíriusz rászokna a rákhusira elég rég van köztük és redcherry szaporulatom is van, volt mellette. Igazából borzasztó finnyás egy dög :) vörös szúnyog lárván kívül szinte csak éhhalál közelében hajlandó mást elfogadni. Akarhatok én hikari drága betta tápot bele szuszakolni ő tojik rá. Szóval, jó eséllyel nem bántja majd a populációt. Átmenetileg töltött egy napot a nagy akváriumomba amibe zömébe délamerikai lakosok ramik, neonok, ancik vannak na a ramikat nagyon nem szerette és szépen ki is cakkozta az úszóikat szépen egyesével.
Sok sikert.
Majd kérünk beszàmolòt, hogyan sikerült az “összeszoktatás.”
 
update, cím szavakban:
rendrakás vs. rumli, halál és agónia, ujj élőlények, szűrő szét-össze rakás folyamatosan., pici csalódás.

Szereztem néhány apróbb kavicsot, hogy megszegélyezzem a homokos ösvényt hátha így nem tudnak akkora kupit rakni a gébek. Nem sikerült.


Nos valami durva dolog lehet, vizembe ami nem jó, négy süniből kettőt találok és seede-t akik finoman szólva is agonizálnak. mozdulatlanul egyhelyben. Nem esznek, nem mennek sehová. Néha kijönnek majd vissza.
szerencsétlenségemre legutóbbi barangolásomkor ga-ba járva pont volt mini tylo. Nos azóta ők viszont hullák. :,(
Vízből amit mérni tudok:
27,8°C
Digitálisan: 184ppm
GH: 9
KH: 6
PH: 7,5 vagy afelett.
Egy kedves sulawesi garnéla tenyésztő "ismerős" tanácsára bedobtam pár kísérleti nyulat. nevezetesen pár redcherry-t, hogy megnézzük mehetnének-e bele sula garnélák.
ők egyenlőre élnek.
A csigákkal nem jöttem rá mi lehet a baj. Semmi fém vagy nacl vagy ilyesmi nem lehet benne, szóval tippem sincs. ha valakinek van tippje várom szeretettel.

Ujj élőlényként Hydrocotyle Tripartita ültetés. ami, hát nem sikerült túl fényesen. Borzasztó kusza cucc volt a pohárkába. Majd meglátjuk meg marad-e. A fák, alá ill. azok tövébe ültettem le.
A másik nem nagyon cuki élőlény egy kis zöld alga. egyenlőre egy két fán, kövön jelent meg. (erre is kellenének a csiguk nagyon)
lehet vissza kell majd vennem a világításból.
Jé azt le se írtam mennyit mennyit világítok :) délelőtt 10-től megy este 21-ig tudom ez ezzel a lámpával sok de majd ha megjön végre a vezérlő vissza veszek a fényerőből és lehet az időből is. addig viszont sajna a nagy akvámmal együtt megy a fény.

A szűrő szerelés apropója pedig az egyik kis amano aki úgy látom szereti az extrém sportokat. Ugyanis rendszeresen szánkózik le a skimmeren.

A kis csalódást pedig a monte carlo okozta, a kétféle cucc közül az egyik inkább felfelé nő mint terjeszkedne a másik pedig annyira nem nő semerre.
képen hátul felül amelyik stagnál és nekem tetszene jobban,
képen elöl alul ami szépen nő de inkább felfelé és igazából nem kicsit nagyon úgy néz ki mintha hm lenne.
 
Köszönöm szépen a javaslatokat, észrevételeket. (bocsi de a beszélgetésekre nem tudok válaszolni. nem leltem ilyen opciót de ezúton is kösz!)
Azzal tisztába vagyok, hogy víz hőfokon kívül nem sok metszet lehet találni sulawesi állatkák és egy betta igényei között. Viszont ilyen olyan leírások "legendákat" is olvastam amikben arról számolnak be, hogy a nem vadon befogott példányok néhány generáció után rugalmasabban állnak a víz paraméterekhez is. 27,5°C és az "instant sulawesi" sóra bíznám ennek eldöntését, hogy sikerül-e. Attól kevéssé tartok, hogy Szíriusz rászokna a rákhusira elég rég van köztük és redcherry szaporulatom is van, volt mellette. Igazából borzasztó finnyás egy dög :) vörös szúnyog lárván kívül szinte csak éhhalál közelében hajlandó mást elfogadni. Akarhatok én hikari drága betta tápot bele szuszakolni ő tojik rá. Szóval, jó eséllyel nem bántja majd a populációt. Átmenetileg töltött egy napot a nagy akváriumomba amibe zömébe délamerikai lakosok ramik, neonok, ancik vannak na a ramikat nagyon nem szerette és szépen ki is cakkozta az úszóikat szépen egyesével.
Te tudod. Én nem a legendákban hinnék, hanem azokban a paraméterekben.
De, legyen szerencséd.
 
update, cím szavakban:
rendrakás vs. rumli, halál és agónia, ujj élőlények, szűrő szét-össze rakás folyamatosan., pici csalódás.

Szereztem néhány apróbb kavicsot, hogy megszegélyezzem a homokos ösvényt hátha így nem tudnak akkora kupit rakni a gébek. Nem sikerült.


Nos valami durva dolog lehet, vizembe ami nem jó, négy süniből kettőt találok és seede-t akik finoman szólva is agonizálnak. mozdulatlanul egyhelyben. Nem esznek, nem mennek sehová. Néha kijönnek majd vissza.
szerencsétlenségemre legutóbbi barangolásomkor ga-ba járva pont volt mini tylo. Nos azóta ők viszont hullák. :,(
Vízből amit mérni tudok:
27,8°C
Digitálisan: 184ppm
GH: 9
KH: 6
PH: 7,5 vagy afelett.
Egy kedves sulawesi garnéla tenyésztő "ismerős" tanácsára bedobtam pár kísérleti nyulat. nevezetesen pár redcherry-t, hogy megnézzük mehetnének-e bele sula garnélák.
ők egyenlőre élnek.
A csigákkal nem jöttem rá mi lehet a baj. Semmi fém vagy nacl vagy ilyesmi nem lehet benne, szóval tippem sincs. ha valakinek van tippje várom szeretettel.

Ujj élőlényként Hydrocotyle Tripartita ültetés. ami, hát nem sikerült túl fényesen. Borzasztó kusza cucc volt a pohárkába. Majd meglátjuk meg marad-e. A fák, alá ill. azok tövébe ültettem le.
A másik nem nagyon cuki élőlény egy kis zöld alga. egyenlőre egy két fán, kövön jelent meg. (erre is kellenének a csiguk nagyon)
lehet vissza kell majd vennem a világításból.
Jé azt le se írtam mennyit mennyit világítok :) délelőtt 10-től megy este 21-ig tudom ez ezzel a lámpával sok de majd ha megjön végre a vezérlő vissza veszek a fényerőből és lehet az időből is. addig viszont sajna a nagy akvámmal együtt megy a fény.

A szűrő szerelés apropója pedig az egyik kis amano aki úgy látom szereti az extrém sportokat. Ugyanis rendszeresen szánkózik le a skimmeren.

A kis csalódást pedig a monte carlo okozta, a kétféle cucc közül az egyik inkább felfelé nő mint terjeszkedne a másik pedig annyira nem nő semerre.
képen hátul felül amelyik stagnál és nekem tetszene jobban,
képen elöl alul ami szépen nő de inkább felfelé és igazából nem kicsit nagyon úgy néz ki mintha hm lenne.
Hátul MC van, elöl HM szerintem is. Az MC nem fog látványos megindulni, kell neki néhány hét is.
Az elhullás viszont nem szerencsés.
Én várnék még a kardinálisokkal....
Mi az a vöröses szikla ott? Milyen eredetű, összetételű?
 
Hátul MC van, elöl HM szerintem is. Az MC nem fog látványos megindulni, kell neki néhány hét is.
Az elhullás viszont nem szerencsés.
Én várnék még a kardinálisokkal....
Mi az a vöröses szikla ott? Milyen eredetű, összetételű?
Erdősmecskén felszámolt gránit bányából való sósav tesztre nem reagált anno. Az újraindítás előtt is az akvába volt (kb: 1,5 évig) . Annyi, hogy minden követ kisütöttem az újraindítás előtt. (200°C. 2h) ami még van benne az fekete és sima szürke seyru kő valamint bazalt Badacsonyból. (a bazalt is úgy került be mint a gránit.)
 
Erdősmecskén felszámolt gránit bányából való sósav tesztre nem reagált anno. Az újraindítás előtt is az akvába volt (kb: 1,5 évig) . Annyi, hogy minden követ kisütöttem az újraindítás előtt. (200°C. 2h) ami még van benne az fekete és sima szürke seyru kő valamint bazalt Badacsonyból. (a bazalt is úgy került be mint a gránit.)
Akkor nem lehet gond velük.
Az alap paraméterek rendben vannak.
Nitrit, nitrát, ammónia, foszfát? Azokat is mérted?
 
Sajna azokat nem tudom mérni, igazából ezeddig inkább halas akváriumaim voltak sok növény dísszel ez az első picit növényesebb gondosabban válogatott vonal. Halasban meg ha nem volt sok alga és senki nem evett meg senkit akkor jó volt minden. Nem is nagyon tápoztam, méregettem semmit. igazából gyerek koromban foglalkoztam ezzel régen. Még a Horn-Zsilinszky szentírás mentén, aztán jó pár évre félre tettem a hobbit kb 1,5-2 éve kezdtem újra emlékezetből. a többi youtube és fórumok.
Érdemes volna egy ilyen kis "minilabort" beszerezni?
 
Sajna azokat nem tudom mérni, igazából ezeddig inkább halas akváriumaim voltak sok növény dísszel ez az első picit növényesebb gondosabban válogatott vonal. Halasban meg ha nem volt sok alga és senki nem evett meg senkit akkor jó volt minden. Nem is nagyon tápoztam, méregettem semmit. igazából gyerek koromban foglalkoztam ezzel régen. Még a Horn-Zsilinszky szentírás mentén, aztán jó pár évre félre tettem a hobbit kb 1,5-2 éve kezdtem újra emlékezetből. a többi youtube és fórumok.
Érdemes volna egy ilyen kis "minilabort" beszerezni?
Amennyiben meg akarod könnyíteni a saját dolgod, akkor igen.
 
Sajna azokat nem tudom mérni, igazából ezeddig inkább halas akváriumaim voltak sok növény dísszel ez az első picit növényesebb gondosabban válogatott vonal. Halasban meg ha nem volt sok alga és senki nem evett meg senkit akkor jó volt minden. Nem is nagyon tápoztam, méregettem semmit. igazából gyerek koromban foglalkoztam ezzel régen. Még a Horn-Zsilinszky szentírás mentén, aztán jó pár évre félre tettem a hobbit kb 1,5-2 éve kezdtem újra emlékezetből. a többi youtube és fórumok.
Érdemes volna egy ilyen kis "minilabort" beszerezni?
A minilabor helyett tudatosan csak azokat a cseppteszteket venném meg, amire valóban szükség is van.
 
ismét egy kis mini update

víz teszteket még nem szereztem, szóval csiga kérdésben nincs előre lépés. pontosabban annyi bizonyossá vált, hogy mára mind 😭R.I.P.😭
Viszont red cherry-k köszönik szépen jól vannak.

kicsit derűsebb téma, hogy ma túlvagyok az első nagyobbacska takarításon és nyíráson.
A múltkor tesztből megnyírt gyökérű Limnobium laevigatum köszöni szépen jól van szóval most nagy bátran szinte az összesből vágtam. van amelyikből többet van amelyikből kevesebbet. volt egy 10l víz csere is közben. ill. megint igazgattam a homokos részen.

Előtte:

Utána:
https://flic.kr/p/2kawASd
 
Majd elfelejtettem:
Vágtam egy kis bazivékony plexi karikát a skimmer teteje-közepébe. Garnéla bemászásgátlónak.

Kop-kop: eddig működik. ( Két napja nem kellet szűrőből amanótmenteni
 
A békatutaj gyökerét nyugodtan vághatod rövidre. Én 2-3 centire szoktam.
Megtörtént. Durván megvágtam és semmi baja nem lett.
Ami viszont aggasztó, hogy kb 2 naponta 20 percet pepecselek vele, míg leollózom aj újonnan elindult "földig érő" gyökereit. hosszú távon lehet elajándékozás lesz belőle...
 
Én is a gyökerei miatt szabadultam meg tőlük. Most salvinia és red root floater úszkál az akváriumokban, de nem vagyok oda értük.
 
és ha már úgy is itt vagyok jöjjön egy kis update:

Zöld alga és a szűrő kifolyón némi barnás szmötyin kívül eggyenlőre más algám nincs. Sajna a dimmer még nem jött meg pedig már egy hete az országba van I love Magyar Posta! Lehet táppal kel majd kicsit vissza kell majd állnom míg ez a helyzet nem fixálódik.
A növényzet két új dologgal bővült:
Tropica Hydrocotyle Tripartita TC (zselés) szépen el is indult:
Valamint @tsokee -tól kaptam egy adag Phyllanthus fluitans -t és szépen pirosodik is. Szerintem elég jó kontraszt lesz. (kaptam mást is csak annak elfelejtettem a nevét és nem vagyok még egészen biztos, hogy ide bekerül.
Kövezzetek meg de nekem nagyon bejön.

Nov 26 update skimmer megoldása nem működik így is bementek valahol.

A fauna is bővült de nincs bennük semmi extra csak 4db neon és Szíriusz.
Szíriuszról nem rakok fel képet mert ő egy nagyon meg viseltes "öreg betta" aki sokat betegeskedett és ez nem kis nyomokat hagyott rajta. Szóval ő nem egy mutogatni való szépfiú.
Bár mióta beköltözött kicsit megbolondult a lelkem lehet az enyhén lúgos víz zavarja kicsit.

A korábban próbára bedobott redcherry-k köszönik szépen jól vannak, vedlettek is azóta.
Amanók nagyon bujkálóssá váltak szinte alig látni őket. nem tudok kitől félnek ennyire de 99%-ban valahol bújva töltik a napot.

Sulawesi vonalat még nem engedtem el. csak egyéb körülmények miatt jelenleg nem tudok lépni ebbe az irányba.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére