• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Bucephalandra

Először is egy dícséret (ez itt a reklám helye:D) a Green Aqua-tól rendelt buche-k rendben megérkeztek és nagyon szépek és nagy adagok. De:) és itt a lényeg, én inkább most emers formában próbálkozom meg velük egyelőre. Régebben rendeltem külföldi fórumról és azok sajnos víz alatt nem élték túl, a gyanúm az hogy emers növényeket kaptam amik a hirtelen submers létet nem bírták... mondjuk így sem bírtam megállni, hogy a motleyana-t ne osszam ketté, és így az egyik fele be is került az akváriumba... emersen szerintem elég egyszerűen nevelhető, ha egy cserépbe teszünk jó minőségű virágföldet és egy szikladarabbal beletesszük a növényt, majd lefedjük egy műanyag vödörrel akkor jól fogja érezni magát, főleg, ha még tápozzuk is. Jelenleg jó egy éve így nevelkedik a brownie brownom. Amúgy egyszer már rendet kéne tenni a fajták között szerintem... csak egy példa: a bukit kelam/sintang például megegyezik a wavy green/ leaf fajtával elméletileg.Természetesen sok még biztos,hogy nincs kategorizálva, de azért elég sok (hivatalos) info fellelhető:

Mások akváriumából kapott bucék nálam rendre elolvadtak (egyetlen coppert kivéve), majd ismét kihajtottak a rizómából. Amit otthonról hoztam be a munkahelyi akváriumba, szintén olvadásnak indult. Érzékenyek a vízparaméterek változására, nem feltétlenül függ össze azzal, hogy emers nevelésű-e.
 
Elvileg ahogy én utánajártam (elég sokat olvasgattam róluk), azt vettem le az olvasmányokból, hogy ezek a növények igazából a part menti sziklákon kapaszkodnak és max. időlegesen kerülnek víz alá, lehet, hogy több hónapra is. Azaz nagyon páradús, nedves közegben élnek. Tehát az emers létet biztos, hogy jobban bírják, illetve ott könnyebb megteremteni nekik a feltételeket, ráadásul nekem low tech az akvárium, nincs co2... Amúgy próbálkozok más növényekkel is emers formában (anubias, crypto parva, crypto wendtii) Ezek eddig mind sikeresek nagyjából,nincsenek takarva, teljesen szabad levegőn vannak, naponta 2-3 alkalommal spriccelem őket lágy vízzel(illetve heti 1-2 alkalommal növénytápoldattal is higítva). Van olyan anubias aminek a rizómája már kb 20 cm. Mondjuk azt észrevettem, hogy a kimondottan tűző napfénytől megég a levelük ebben az óriási napsütésben, tehát érdemes olyan helyre tenni őket, ahol csakis szórt fényt kapnak. Persze ha majd a buce-k megnőnek és meg kell nyírnom őket akkor a nyesedék tuti, hogy az akváriumban fog kikötni, de azért elég drága hobbi évente több ezer forintot "elolvasztani" azért mert nem értünk a növény "nyelvén". Én inkább a könnyebb utat választom:D
 
Tavaly decemberben álltam át lágy vízre fokozatosan és kb. most mondhatom el, hogy már nem olvadnak a leveleik :)
Az egyik virág kinőtt emersbe és sokkal szebb a többinél valamint tartósabban megmarad.
 
Elvileg ahogy én utánajártam (elég sokat olvasgattam róluk), azt vettem le az olvasmányokból, hogy ezek a növények igazából a part menti sziklákon kapaszkodnak és max. időlegesen kerülnek víz alá, lehet, hogy több hónapra is. Azaz nagyon páradús, nedves közegben élnek. Tehát az emers létet biztos, hogy jobban bírják, illetve ott könnyebb megteremteni nekik a feltételeket, ráadásul nekem low tech az akvárium, nincs co2... Amúgy próbálkozok más növényekkel is emers formában (anubias, crypto parva, crypto wendtii) Ezek eddig mind sikeresek nagyjából,nincsenek takarva, teljesen szabad levegőn vannak, naponta 2-3 alkalommal spriccelem őket lágy vízzel(illetve heti 1-2 alkalommal növénytápoldattal is higítva). Van olyan anubias aminek a rizómája már kb 20 cm. Mondjuk azt észrevettem, hogy a kimondottan tűző napfénytől megég a levelük ebben az óriási napsütésben, tehát érdemes olyan helyre tenni őket, ahol csakis szórt fényt kapnak. Persze ha majd a buce-k megnőnek és meg kell nyírnom őket akkor a nyesedék tuti, hogy az akváriumban fog kikötni, de azért elég drága hobbi évente több ezer forintot "elolvasztani" azért mert nem értünk a növény "nyelvén". Én inkább a könnyebb utat választom:D

Az anubiasok és a bucék rizómája is földben van vagy azok a föld tetején vannak és csak a gyökereik vannak földben?
Én még nem neveltem anubiast sem bucét emersen de most kedvet kaptam hozzá és én is ki próbálom majd.:)
 
Az anubiasok és a bucék rizómája is földben van vagy azok a föld tetején vannak és csak a gyökereik vannak földben?
Én még nem neveltem anubiast sem bucét emersen de most kedvet kaptam hozzá és én is ki próbálom majd.:)
Ezek egyikét sem ültetjük, tipikusan "kötözős" növények. Kőre, fára rögzítjük, legfeljebb belenöveszti a gyökerét a talajba.
 
Ezek egyikét sem ültetjük, tipikusan "kötözős" növények. Kőre, fára rögzítjük, legfeljebb belenöveszti a gyökerét a talajba.
Tudom hogy kötözősek csak a víz felett nem tudtam hogy érdemes ültetni/tartani őket.
Szerintetek ha beszerzek egy kis kocka terráriumot (20x20) ami pont el fér a párkányba a wabi mellet úgy működhet hogy alul egy kis amazonia annak a tetejére lávakő és akkor a kövek közé be tudnám dugni a növényeket.
A víz a kövek tetejénél lenne így a rizómák félig vagy teljesen is vízben lenének csak a levelek lenének kint a vízből.
Mivel egy viszonylag zárt térben lenének csak a terrárium tetején lenne szellőző így ki alakulhat egy olyan párás környezet amiben a spriccelés elhagyható?
 
Tudom hogy kötözősek csak a víz felett nem tudtam hogy érdemes ültetni/tartani őket.
Szerintetek ha beszerzek egy kis kocka terráriumot (20x20) ami pont el fér a párkányba a wabi mellet úgy működhet hogy alul egy kis amazonia annak a tetejére lávakő és akkor a kövek közé be tudnám dugni a növényeket.
A víz a kövek tetejénél lenne így a rizómák félig vagy teljesen is vízben lenének csak a levelek lenének kint a vízből.
Mivel egy viszonylag zárt térben lenének csak a terrárium tetején lenne szellőző így ki alakulhat egy olyan párás környezet amiben a spriccelés elhagyható?
Persze, ez így működhet. Esetleg, ha kevés a pára, akkor egy csík folpackkal szűkíted a szellőző méretét.
 
Persze, ez így működhet. Esetleg, ha kevés a pára, akkor egy csík folpackkal szűkíted a szellőző méretét.

Találtam itthon még egy adag JBL Aquabasis Plust ha azt tennék a lávakő alá amazonia helyet akkor az megoldaná egy ideig a növények tápanyag igényét?
Szóval úgy csinálnám hogy tennék 0,5-1cm táptalajt és arra kb 2cm lávakövet ami közé be tudom szorítani a növényeket.
 
Találtam itthon még egy adag JBL Aquabasis Plust ha azt tennék a lávakő alá amazonia helyet akkor az megoldaná egy ideig a növények tápanyag igényét?
Szóval úgy csinálnám hogy tennék 0,5-1cm táptalajt és arra kb 2cm lávakövet ami közé be tudom szorítani a növényeket.
Nem különösebben tápanyag igényesek. Mi inkább az Amazoniára szavaznánk a lávakő alá. A természetben is csak a csupasz sziklán kapaszkodik.
 
csak a gyökeret tettem talajba az anubiasoknál és a buche-knél, a rizóma a talaj felett van. Az biztos, hogy eltemetni nem szabad. A buche-knál azért a gyökerekkel körbefűztem egy követ és úgy tettem talajba. Eddig működőképesnek látszik, azt észrevettem, hogy a világoszöld levelek sötétebb zöld árnyalatra váltottak át, de ezt betudom a közeg változásának, az Anubiasnál is ez történt, a világoszöldből nagyon sötét zöldre váltott. Emers formában gondolom a sötétzöld a nyerő nagy általánosságban, ezt a citromfáimnál is megfigyeltem, ha elégedett a növény, akkor sötétzöldek a levelei, ha tápanyag vagy fényhiánya van akkor kivilágosodik. A Crypto wendtii viszont érdekesen alakul, képes volt meghalni, majd újra feléledni többször is:D Most éppen szépen hajt, nála a gyanú az, hogy nem szereti a vízminőség változást (lágy - kemény) na meg a közvetlen napfényt. Most egy olyan ablakban van, ahol soha nem éri közvetlen napfény, így úgy tűnik jól bírja. Gondolkodom emers moha tenyészeten is, de az egy későbbi projekt lesz, mert arra tuti fel kell készülni rendesen, mert gondolom az nedvességet jobban igényli mint ezek a növények. Valami időzítéses permetezésen gondolkodom, persze úgy, hogy ne legyen az egész lakás vizes:D
 
Back
Oldal tetejére