• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Buborékok a növényeken

pataslo

Új regisztrált
Sziasztok,


A bubikkal még egyelőre nem vagyok teljesen tisztában. Az tiszta, hogy az erős fotoszintézis jele, aminek ugye a fény-makro-mikro-co2 az alapja.
Ha nem bubisodnak a növények is lehet kiegyensúlyozott a fotoszintézis és bár a növekedés lassabb talán, de egészséges növényei fejlődhetnek?
Tapasztalat a bubis témában?

P.
 
Bubi nélkül is lehet egészséges szép akit nevelni. A bubi azt mutatja csak hogy a növény a lehető legjobban érzi magát. Általában kevés fény és nem megfelelő CO2 (vagy ennek áramoltatása) miatt nem szoktak bubizni a növények.

Azért érdemes törekedni rá, hogy a növények mindent megkapjanak. Különben rövid időn belül előkerülhet az alga ha nem vagy résen.
 
Az alga előkerült. Az eltüntetésén dolgozom...
Easy Carbo és Ada Git a fegyverem benne.
Sajnos belső háttér van (ami jól mutat), de az algát leszedni róla lehetetlen.

Vissza fogom tudni szorítani valaha a növényekről?
 
pataslo said:
Az alga előkerült. Az eltüntetésén dolgozom...
Easy Carbo és Ada Git a fegyverem benne.
Sajnos belső háttér van (ami jól mutat), de az algát leszedni róla lehetetlen.

Vissza fogom tudni szorítani valaha a növényekről?

Ha megtalálod a kiváltó okot miért ne tudnád? Megfelelő fény, CO2, szűrés és tápozás. Ha ez a négy alappillér megvan - és egyensúlyban vannak - akkor kb. ennyi szükséges az algamentes akváriumhoz. (Persze ez elméletben egyszerűbb mint a gyakorlatban.:)) A fényed jó, azt tudom (180W jut 200L-re), a többiről viszont nem tudunk sokat (mivel oldod be a CO2-t, milyen szűrőt használsz, hogyan és mivel tápozol, stb.), így nehéz arra a kérdésre válaszolni, hogy sikerülhet-e visszaszorítani az algát...

Az alga elleni küzdelemhez viszont mindenképpen jól jön:
- amano garnéla
- otocinclus
- sziámi algaevő.

(Utóbbival óvatosan, ha moha is van az akváriumban.)
 
Na akkor egészítek kicsit a képen, hogy pontosabb segítséget tudjatok nyújtani.

-A 200L netto 130L. (90x35x45 hasznos)
-Ebben:
VÍZTETŐ: 20 leopárd dánió
VÍZKÖZ:18 vékony díszpárna (karcsú díszmárna), 1 kékgurámi(12cm), 2 gyöngy(7cm), megnőttéig egy óriás gurámi(8cm), 3 kalászhal(10cm).
TALAJON: 6 botia maracanta (3-4cm), 2 botia lohachata (8cm),Ottocinclus 3db (3cm),Sziámi algaevő (13cm), tegnap jött 6 red-cherry garnéla, de félő, hogy elfogytak délelőtt;) Sepregetőből lehet bele kellene zúznom 20-at. Azt talán mérete miatt nem bántanák, de most nincs rá keretem :(

TALAJ: Alsó 1-2cm tápozott bazalt (JBL FloraPOL) 2-3mm szemcsemérettel, Fölötte 2-4cm sima bazalt. Közte elválasztónak műanyag rács.

Erre FÉNY: 25Wx6, 4 P. Aquarelle (10.000 K, 1400lm) 2 Amazonica Tropical (ca. 6500K, 600-800lm), Időzítve : 10-20h be. A víz fölött ca 10cm szabad tér van, itt a háttérre tűzött Scindapsus van körbefutás alatt, valamint most érkezik majd rucaöröm és kagylótuataj a héten. A növényeken barna alga van. 1-2 nap alatt megtelepszik. A köveken zöld, a háttéren vegyes. Nincs ötlet, hogy hogy, de ez van:)

SZŰRŐ: Eheim ProfII 2026 950l/h, 5l rekesz(lent->fel): aquaball, szivacsok,kerámiagyűrű (Sera Siporax, biopur) , perlon-vatta, JBL Filterstarttal kezelve legutóbbi induláskor. Beömlés: esőztető, vízalatti bevezetéssel, kicsit nagyobbra fúrt lyukakkal(hogy ne lobogjon a halak haja
) víz felszín irányába fordítva (hullámkeltés miatt,
TÁP: JBL Ferropol, JBL 24 (daily drops), vízcsere után szoktam még vasat adagolni 0.1mg/l-ig, HappyLife Ferro-t. Ezt holnaptól cserélem Green Aqua Mikro/Makro-ra. Co2: 3-4 bubi/mp, diffúzorral a technikai térben, kis flotor keringteti ott a vizet, meg onnan szív a külső szűrő (a szűrő is szív be belőle, ezt sajnos még ki kell küszöbölnöm, de ez egy másik téma)

VÍZ: 4/6 KH/GH. Ozmóz vízből, JBL AquaDUR-ral sózva (Sajnos rossz hatással volt a csapvíz a halaimra és néha nagyon büdös itt felém - "budapest-budapest", de csodás.Vízcsere: 40L van tervezve hetente. Ozmóz víz (AquaMedic 90), 4esre sózva, utántápozva.

ETETÉS: JBL Novo és Tetra tápokkal. Néha kis forrázot spenótlevél a botia-knak, Tetra Tabimin, PlecoMin, fagyasztott v. szúnyog 3-4 naponta.
 
Pataslo!

Én kidobnám a hátteret először, ugyis csak algatenyészetnek jó! Miből készült egyébként?

Azoknak a halaknak nyugodtan loboghat a hajuk, és a felszínt azt nem nagyon kell mozgatni, inkább a co2 buborékokat kellene minél tovább a vízben tartani azzal az esőztetővel.

Én, ha lehet abból a fényből is visszavennék,ha lehet, pár csövet kicsavarni akkor a 0,5 - 0,7 watt\literhez közelítve inkább.

A táp csere minden bizonnyal segít majd a növényeidnek, no meg az algáknak is.Ezért azzal kellene kezdened, hogy csinálsz egy 80-90%-os vízcserét, jól leporszívózod az aljzatot, eltávolítasz minél több algát és az összes növényi részt ami elsárgult,elbarnult stb.

És én hanyagolnám a békatutajt is!

Sok sikert:Zigur
 
Szia Pataslo,

Amit írok, az egy kezdő akvarista gondolatai, tehát mérget ne vegyél rá, hogy tuti jó! :)

-Szerintem egy kicsit sok halad van.
- A szűrőd túl kevés, ezt értem a betölthető szűrőanyag mennyiségére és a megforgatásra ( l/óra ) is. Az ammonia mentes vízhez és a CO2 egyenletes eloszlását biztosító flow biztosításához, nem elegendő.
- Lehet, hogy a tápozásod sem volt rendben, nekem úgy tűnik macro elemeket nem adagoltál, csak vasat és micro-t. Ez viszont tuti nem lesz gond a jövőben, ha EI szerint adagolsz.
- A bubiszámot szerintem elírtad, ha nem és valóban 3-4 bubi/perc, az kicsit kevés. :D

Üdv,
 
Meglátjuk. Most így megy egy darabig és változtatok, ha a tünetek indokolják, de biztos nem a szűrőn, mert az nem 2 filléres tétel.
 
Pedig ekkora akváriumhoz sajnos kicsi ez a szűrő, de legalábbis sok mindent behatárol. Elsősorban a halak számát. Első pillantásra, ha felére csökkented, még akkor is sok lesz. Másik hátránya, hogy az áramlás(amit valamiért mindenki "flow"-nak hív magyarul is :D ) gyenge, így nem jut el mindenhova a kellő tápanyag, és szén-dioxid mennyiség. Ezen egy plusz keringető szivattyú ("power head") beszerzésével tudsz segíteni, viszonlag költséghatékonyan. 3-4bubi/perces szén-dioxid, még 100%-os hatékonyságú beoldással is kevés egy 20 literes nanohoz, nemhogy ehhez... Ezt durván növeld meg 1-2 bubi/másodperc-re, körülményektől függően, tartóstesztet, halakat figyelve.
 
A vízcserék mértékét növelném, azon kívül amit a többiek elmondtak.

A Cromobotia macracantha nem a legjobb választás 130 literbe...

A Sepregetőből a 20 db-ot nem tartom jó ötletnek, 1-2 db-ot tennék csak mutatóba.
 
3-4bubi /mp elírtam.Ha tudom javítom.
A botia-kat szeretem. Elbújnak a bazaltkövek között, jófejek, 2-3 van elöl ált max.
A halak szemre nem tűnnek soknak. Az 50%-os vízcserét nehezen tudom kivitelezni egy körben, mert teraszosra van megcsinálva a háttér és fentebbi növények kikerülnek a víz alól. Mivel a vízcserénél ozmózvíz megy bele így lassan csöpög. Az 1/3 is 3h15p alatt megy bele.

Ennyire kulcskérdés az a 20% vagy ez merőben szubjektív inkább?
 
Ha növényest akarsz , sok a hal,ha nem növényest,akkor is.
1.Hossz. x szél. osztva 30-al=ennyi cm hal
2.Ahány centis az akid annyi cm halat tehetsz bele.(persze felnőtt cm)
3.5l/hal(max. egyenként 4cm-es hal lehet.)Ez kifejezetten a növényesre vonatkozik.

Ez mind jól tükrözi,hogy mennyi hal az ideális.

A 20% nagyon kevés , minimum 40 % vízcsere.Sima csapvíz,felejtsd el az ozmot.

Emeld a bubi csapás számot.Ez csak azért,hogy témánál legyünk(ne válaszolj OFF lesz)


Összességében annyit tudnék még hozzáfűzni,hogy NE LÉGY MAKACS! ;)
 
pataslo said:
Ennyire kulcskérdés az a 20% vagy ez merőben szubjektív inkább?
Nem kulcskérdés.Szentírás... ;)
Én sem hittem benne először,aztán rájöttem.Főleg ha a kicsi szűrő miatt erősen behatárolt a mozgástered.Egyszerűen nem lesz ami lebontsa a káros anyagokat,akkor legalább hetente frissítsed ennyivel.Most 10X-es szűrésem van és még így sem hanyagolom el azt az 50%-ot hetente.Nyolcvan liter vödrözés és megvan a fitness program.(No,jó,nem mert közben sörözök :cool: )

A kagylótutaj felejtős sztem is.Árnyék hegyeket csinál.....
 
pataslo said:
Az 50%-os vízcserét nehezen tudom kivitelezni egy körben, mert teraszosra van megcsinálva a háttér és fentebbi növények kikerülnek a víz alól. Mivel a vízcserénél ozmózvíz megy bele így lassan csöpög. Az 1/3 is 3h15p alatt megy bele.

Az nem akkora gond, ha a növények kikerülnek a víz alól egy kis időre. A levegő elég párás ahhoz, hogy ne legyen bajuk, de nem árt, ha közben nedvesen tartod őket. Nem tudom, mi a baj a csapvízzel, ha büdös alatt klórost értesz, azt megoldja a vízelőkészítő. :)
 
Most hogy megcsináltam a fasza 4KH-s vizet, azt mondjátok hagyjam a p@csába:)
Mások meg azt mondták, ha van ozmóz készülékem, jó lágyítani (Nigro-val folytattam beszélgetéseket egy másik oldalon konkrétan a Co2-s üzem előkészítésén).
Láttam én már gyönyörű növényes akváriumot hollandiában, ahol nőnek a növények mint a gép majdnem 0-ás vízben, Co2 nélkül.
Ebben a pontban szerintem nincsen kőbevésett igazság. Kinek mi jött be.
Ahogy én látom: a 4KH-s víz nem rossz. A pufferhatás alacsonyabb mivolta miatt, több Co2 marad kompenzálatlanul->kevesebb Co2 fogy.
Ezen felül a Drop-tesztek is ehhez vannak lőve és így a legpontosabb a színezet, amit kapaszkodónak érzek a sötét tengeren kezdőként:)
A herce-hurca miatt a sózást lehet felhagyom és csapvizet fogok hígítani, ha majd látom hogy a növányek szépek és az alga is visszaszorul.
Addig viszont a legkevesebb olyan paramétert szeretném benthagyni a dologban, ami okozója lehet a problémának. Később a növények változásain látni fogom, ha valami nem jó nekik. Most még nem látom, mert még barátkozunk egymással, a Co2-vel és a tápanyagokkal.

A Vízcserében hagyom magam meggyőzni. Az 50% vízcserére fogok ráállni. Kedden kezdtem el adagolni a Green-Aqua-t, Vasárnap volt vazcsere. Eddig 30%-hoz adagoltam a 0.6x-ost, ma ráálltam a 1.5x-ös adagra, hogy nagyjából vízcseréig meglegyen az átlag 1x.

A sok hal kérdésében még nem jutottam dűlőre. Messziről látom az akit. ca 2m. Így fontos, hogy legyen benne élet, ami látszik.
Ez nem a növényeknek, hanem az én lelkemnek kell:) Ha a probléma hutamosabb ideig fennáll az algákkal teszek ellenük újabb lépésekkel, de addig már nem bolygatnám a rendszert, hagy álljon be.

A kagylótutaj ügyében: Mindig 1-2t tervezek meghagyni . Tapasztalataim alapján műfény mellett nem nőnek túl nagyra, és a pár darab úgyis olyan helyre szorul az áramlás miatt az akiban, ahol nem takar ki semmit maga alatt.
 
Ma az imént "bekukkantottam" az akiba,ezt egyébként naponta többször is megteszem.Jujj de szépen bubiznak a növények!....... mi van :?: .......De hát nem is megy a CO2!Már vagy két napja,mert kifogyott,talán honap lesz.Nem cseréltem vizet,majd vasárnap lesz itt az ideje.A Riccia és a Lótus,de más növény is,főleg a felső rétegekben bubizik.Nem annyira,mint amikor megy a CO2,de határozott bubik vannak.Ilyenkor tápot nem öntök,csak majd ha újra indul a co2.
Tapasztalt már valaki hasonlót?
 
CO2 befecskendezés nélkül? Egy darabig bubizik, utána algásodik. Sokáig nem tartanám fent ezt az állapotot. Megkockáztatom: ha kifogyna a co2 palackom, akkor vagy élesztőset állítanék be, vagy sötétség az akváriumra addig a pár napig. Mint olvashattuk, az algákat legalább eltakarítja a portáról.
 
Persz a "narkó" kell nekik,mindent vissza kell venni ilyenkor,de a megoldás a csere palack lesz.(de honnan szerzek még egy ilyen tűzoltót)Mér' a fenéér ne hétvégén fogyna ki.Ez kb.2 napig áll fenn általában.Csak meghökkentem,hogy nincs co2 és bubiznak.
 
Back
Oldal tetejére