• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Bruttó 112literes kezdetektől ködös/föstös

Mai mérés nitrát:5 foszfát 0,1
Foszfátot pótlom 0,4re.
Jövő kedden lenne 2 hete hogy a második külső szűrőt beüzemeltem, de ugye az elsőt meg szeretném szüntetni.
Vasárnap lenne időm ezzel foglalkozni, tehát nem várnám meg a 2 hetet. Kérdés hogy 12 nap alatt kialakulhatott e a szükséges baci-kultúra az új szűrőben (easy life start ot tettem vízcserekor)?
 
Mai mérés nitrát:5 foszfát 0,1
Foszfátot pótlom 0,4re.
Jövő kedden lenne 2 hete hogy a második külső szűrőt beüzemeltem, de ugye az elsőt meg szeretném szüntetni.
Vasárnap lenne időm ezzel foglalkozni, tehát nem várnám meg a 2 hetet. Kérdés hogy 12 nap alatt kialakulhatott e a szükséges baci-kultúra az új szűrőben (easy life start ot tettem vízcserekor)?
Nem még. Inkább várj még vele.
 
Lassacskán elfogy az easylife profito-m, és azon morfondírozok, hogy van e értelme, kipróbálni/váltani más tápszerre?
Nyilván ha bevált miért váltanék?! De nem tudom hogy bevált-e. Még csak 10 napja hogy van foszfát is a vízben ( :ROFLMAO: ),a növényeken a hiánytünetek szűnni látszanak, az alga talán visszaszorulóban (vagy csak úgy tűnik, mivel az erősen algás leveleket levágtam). Szóval az érdekelne, hogy ez a tápozás dolog a "nagy" gyártók (GA, TF, Easylife) közötti versenyben, ugyanúgy egyéni preferencia kérdése, mint más cégeknél? Pl.: amd vs intel, coca/pepsi, nike/adidas Vagy van olyan termékcsalád, amire egyértelműen kijelenthető hogy jobb mint a többi? Vagy hogy ár/érték arányban jobb mint a többi?
@Versenycsiga hogy szuperál a 2hr?
 
Lassacskán elfogy az easylife profito-m, és azon morfondírozok, hogy van e értelme, kipróbálni/váltani más tápszerre?
Nyilván ha bevált miért váltanék?! De nem tudom hogy bevált-e. Még csak 10 napja hogy van foszfát is a vízben ( :ROFLMAO: ),a növényeken a hiánytünetek szűnni látszanak, az alga talán visszaszorulóban (vagy csak úgy tűnik, mivel az erősen algás leveleket levágtam). Szóval az érdekelne, hogy ez a tápozás dolog a "nagy" gyártók (GA, TF, Easylife) közötti versenyben, ugyanúgy egyéni preferencia kérdése, mint más cégeknél? Pl.: amd vs intel, coca/pepsi, nike/adidas Vagy van olyan termékcsalád, amire egyértelműen kijelenthető hogy jobb mint a többi? Vagy hogy ár/érték arányban jobb mint a többi?
@Versenycsiga hogy szuperál a 2hr?
Ha bevált ne válts.Ha maradsz low-tech vonalon valószínüleg elég is lesz.De.Én is profitoval kezdtem aztán váltottam GA tápra.Hogy miért?Mert érdekelt hogy mi van benne.A felsoroltak közül csak a GA tápok tartalma van leírva részletesen.Emellett ár érték arányban is nagyon jó mert ha megnézed az adagolási javaslatot (a bolt honlapján nem az üvegen) akkor látod hogy vizcserékhez igazítva adja meg a high tech adagot aminek a felét kell low-techbe adagolni.nekem 54 literes low tecbe elég kb 3 hónapig egy 250ml-es flaska ami 2500 Ft. körül van.Szerintem a profíto sem lenne elég tovább.
 
Lassacskán elfogy az easylife profito-m, és azon morfondírozok, hogy van e értelme, kipróbálni/váltani más tápszerre?
Nyilván ha bevált miért váltanék?! De nem tudom hogy bevált-e. Még csak 10 napja hogy van foszfát is a vízben ( :ROFLMAO: ),a növényeken a hiánytünetek szűnni látszanak, az alga talán visszaszorulóban (vagy csak úgy tűnik, mivel az erősen algás leveleket levágtam). Szóval az érdekelne, hogy ez a tápozás dolog a "nagy" gyártók (GA, TF, Easylife) közötti versenyben, ugyanúgy egyéni preferencia kérdése, mint más cégeknél? Pl.: amd vs intel, coca/pepsi, nike/adidas Vagy van olyan termékcsalád, amire egyértelműen kijelenthető hogy jobb mint a többi? Vagy hogy ár/érték arányban jobb mint a többi?
@Versenycsiga hogy szuperál a 2hr?
Köszi a kérdést, még nem tudom. az arányok jók, csak kicsit magasak a macro értékek. Valószínűleg jó lehet, de én is tanácsot kértem ezügyben: https://akvakertesz.hu/threads/110l-csaladi.8704/post-523970
Úgyhogy bocsánat, hogy nem adok egyértelmű választ, nem tudok sajnos. Ránézésre amúgy jó. 2 darab agancs algát láttam azóta, de kb 1-2 napig éltek, aztán eltűntek.
Az Easy Life Profito, Fosfo termékekről egyértelműen pozitív a véleményem. A Ferro meg szerintem egyszerűen nem jó.
Másik minden az egyben táp a Dennerle All In One volt amit próbáltam. Ott meg a macro pont hogy alacsony volt, azért nem volt jó nekem csapvízbe.
A GA, TF micro macro lehet hogy magas nitrát szintet eredményez csapvízben, azért nem mertem még próbálni. Inkább RO-hoz ajánlják úgy tudom. De hallottam már ellenpéldát is.
Ha meg csapvizezünk, akkor magunkra vessünk ha kicsit rosszak az arányok. :)
Ettől persze még lehet algamentes vagy kevés algás akva. Te csak annyit hibáztál, hogy az alacsony foszfátra nem figyeltél. Valljuk be nem lett szép az eredménye, de egyáltalán nem helyrehozhatatlan :) csak türelem :)
 
Mindenképp marad a low tech vonal. Illetve elsősorban ez inkább egy vegyes/családi akváriumnak "készül" sem mint növényesnek. Talán a 2 nem is zárja ki egymást :)
Effektív makro adagolás meg sem fordul a fejemben, pont amiatt, mert a nitrát talán rendben van, nem szeretném ha elszaladna felfele. Foszfátot ugye pótolgatom, káliumban meg bízok hogy elég ami a profitoban van. Jelenleg továbbra is a javasolt mennyiség fele (0,7ml/nap) megy profitoból, viszont jövő héttől lehet hogy ráállok az ajánlott adagra.
Te csak annyit hibáztál, hogy az alacsony foszfátra nem figyeltél. Valljuk be nem lett szép az eredménye, de egyáltalán nem helyrehozhatatlan :) csak türelem :)
Így hogy talán meg van, hogy hol csúsztam el, bízom benne hogy innen már csak javulni tud a szitu :)
Említetted, hogy hasonló cipőben jártál. Te hamarabb tudtál reagálni a foszfát hiányra? Bele sem merek gondolni, hogy mióta "ketyeghetett" az akvám 0 közeli foszfáttal....
 
Mindenképp marad a low tech vonal. Illetve elsősorban ez inkább egy vegyes/családi akváriumnak "készül" sem mint növényesnek. Talán a 2 nem is zárja ki egymást :)
Effektív makro adagolás meg sem fordul a fejemben, pont amiatt, mert a nitrát talán rendben van, nem szeretném ha elszaladna felfele. Foszfátot ugye pótolgatom, káliumban meg bízok hogy elég ami a profitoban van. Jelenleg továbbra is a javasolt mennyiség fele (0,7ml/nap) megy profitoból, viszont jövő héttől lehet hogy ráállok az ajánlott adagra.
Szerintem ez jó irány lehet. De tudod, én is csak próbálkozom, szóval egyáltalán nem biztos, hogy az a jó amit én mondok :)
Így hogy talán meg van, hogy hol csúsztam el, bízom benne hogy innen már csak javulni tud a szitu :)
Említetted, hogy hasonló cipőben jártál. Te hamarabb tudtál reagálni a foszfát hiányra? Bele sem merek gondolni, hogy mióta "ketyeghetett" az akvám 0 közeli foszfáttal....
Igen, nekem szerencsére sosem lett teljesen 0 a foszfát és az alga sem öntött el így. "Csak" ~1:30 arányra süllyedt a nitráthoz képest, és már látszott a kényesebb növényeimen. Meg a vízfelszín sem volt tiszta.
Kálium hiányom is volt egy időben, pótoltam azt is. De utólag belegondolva felesleges volt, mert a profito adag emelés amúgy is kellet és az végül azt is megoldotta. szóval ezt is jól látod szerintem.
De a legjobb döntés a napi tápozásra való átállás volt, amit te már alkalmazol is. Fogalmam sincs miért ragaszkodtam hónapokig a heti egyszeri beöntéshez :D
 
A 20.-án beültetett bacopám leveleinek széle kezd elfeketedni... Ettől függetlenül növöget, beültetés után a legmagasabb hajtás kb 5 centire volt a víz felszínétől, most 1,5centire van.
Gondolom indul az ecsetalga...
Béres József videója szerint: vagy a mikro táp sok, vagy a makro kevés. Találjam ki :unsure:Az esetemben a foszfát-nitrát arány talán jó, és ugyebár csak profito-t adagolok. Ebből adódóan vagy sok a profito (vas túladagolás, hiába adom az ajánlás felét) vagy kevés a kálium (kevés profito-t adok). Na-mármost. Szerintetek elég ha vas tesztet veszek, és ha rendben van, vagy kevés a vas, akkor következtethetek arra, hogy a kálium kevés. Vagy tapogatózás találgatás helyett vas és kálium tesztet is vegyek?
Esetleg szintén Bíró Joci után szabadon: "Feketednek kicsit a növények szélei, hagyjuk el, vagy vegyük vissza a mikro tápot" :unsure: Ha felezném a mostani adagot, akkor gyári ajánlás 1/4-ét adnám. Vagy pont hogy duplázzam a profito-t, és reménykedem benne hogy nem a vas sok, hanem a kálium kevés.

Ötletek? Ki-hogy járna el?

Szerk.: valaki írta korábban hogy ilyen kemény vízben ami nekem is van, hamar "kimegy" belőle a vas.
Szerk2.: @Versenycsiga gondolom a kálium hiányodra úgy derült fény, hogy teszteltél?! :unsure:
 
Utoljára módosított:
A 20.-án beültetett bacopám leveleinek széle kezd elfeketedni... Ettől függetlenül növöget, beültetés után a legmagasabb hajtás kb 5 centire volt a víz felszínétől, most 1,5centire van.
Gondolom indul az ecsetalga...
Béres József videója szerint: vagy a mikro táp sok, vagy a makro kevés. Találjam ki :unsure:Az esetemben a foszfát-nitrát arány talán jó, és ugyebár csak profito-t adagolok. Ebből adódóan vagy sok a profito (vas túladagolás, hiába adom az ajánlás felét) vagy kevés a kálium (kevés profito-t adok). Na-mármost. Szerintetek elég ha vas tesztet veszek, és ha rendben van, vagy kevés a vas, akkor következtethetek arra, hogy a kálium kevés. Vagy tapogatózás találgatás helyett vas és kálium tesztet is vegyek?
Esetleg szintén Bíró Joci után szabadon: "Feketednek kicsit a növények szélei, hagyjuk el, vagy vegyük vissza a mikro tápot" :unsure: Ha felezném a mostani adagot, akkor gyári ajánlás 1/4-ét adnám. Vagy pont hogy duplázzam a profito-t, és reménykedem benne hogy nem a vas sok, hanem a kálium kevés.

Ötletek? Ki-hogy járna el?

Szerk.: valaki írta korábban hogy ilyen kemény vízben ami nekem is van, hamar "kimegy" belőle a vas.
Nézd meg ezt a videót is.Ők régen jó barátok voltak Bíró Jocival.Együtt kezdték a növényezést.
 
Szerk2.: @Versenycsiga gondolom a kálium hiányodra úgy derült fény, hogy teszteltél?! :unsure:
A kálium hiányt egyszerűen fel lehet ismerni abból ha lukadnak a növények levelei. Ha nem lukadak akkor elegendő a kálium.
pontosan, így volt nálam is. aztán azért teszteltem is.
Az esetemben a foszfát-nitrát arány talán jó, és ugyebár csak profito-t adagolok. Ebből adódóan vagy sok a profito (vas túladagolás, hiába adom az ajánlás felét) vagy kevés a kálium (kevés profito-t adok). Na-mármost. Szerintetek elég ha vas tesztet veszek, és ha rendben van, vagy kevés a vas, akkor következtethetek arra, hogy a kálium kevés. Vagy tapogatózás találgatás helyett vas és kálium tesztet is vegyek?
Szerintem inkább kevés. a profito fele az nem lehet túl sok. Nálam sosem volt túl sok a micro. Bíró József pedig TF plantert használ, lehet, hogy az sűrűbb mint a Profito. Mivel egyiknek sem ismertek az összetevői így nehéz összehasonlítani :)
A vas teszt relatív olcsó és egyszerű, ha mindkettőt nem akarsz én azt venném a helyedben.

szerk: az első pár héten inkább megszokják a növények az új víz paramétereket, nem feltétlenül érdemes máris következtetéseket levonni a fejlődésükből.
 
Heti vízcsere megvolt. Vízcsere után a foszfát:0,05-0,1 Nitrát: 5
Foszfátot pótlom 0,5-re.
Tegnap már a gyári ajánlást 1,4ml profitot tettem a vízbe.
Holnap tervezek vas tesztet venni. (Ma akartam, de neten nem találtam olyan üzletet Bp.-n ahol lenne).
A hátsó ludwigia, és kocsány nélküli ambúlia nem függőlegesen nőnek, dőlnek az ablak felé. Az akvárium az ablakkal szemben lévő falon van, közvetlen napfény nem éri soha.
Jelenleg 7 órát megy a led, 14:00-21:00ig. Ha 1-2 órával korábban kezdenék világítani, azzal elérném hogy inkább felfele a világítás felé törekedjenek, és ne az ablak felé?
 
A hátsó ludwigia, és kocsány nélküli ambúlia nem függőlegesen nőnek, dőlnek az ablak felé. Az akvárium az ablakkal szemben lévő falon van, közvetlen napfény nem éri soha.
Jelenleg 7 órát megy a led, 14:00-21:00ig. Ha 1-2 órával korábban kezdenék világítani, azzal elérném hogy inkább felfele a világítás felé törekedjenek, és ne az ablak felé?
Hát igen, azért elég hosszú a délelőtt, hogy meggörbüljenek. Ha dimmelhető a lámpád, akkor célszerű minimális fényen járatnod délelőtt is.
Nem szeretek senkit költésre ösztönözni, de ha téged ez zavar, akkor egy dimmeres lámpa segíthet. ha nincs akkor esetleg felrakhatsz egy kisebb gagyi lámpát mellé ami délelőtt (is) világít. de nem tudom ez mennyire működőképes, csak egy ötlet...
Elképzelhető. Sajnos a szórt fény is tud sokszor erős lenni. Van, aki a pincében akvarizál...
Zsolti, te is hosszabb ideig világítasz, jól emlékszem? Szerintem a pincén kívül mindenhol lehet annyi fény ami már felkelti a növények érdeklődését.
 
Zsolti, te is hosszabb ideig világítasz, jól emlékszem? Szerintem a pincén kívül mindenhol lehet annyi fény ami már felkelti a növények érdeklődését.
Már nem. 🤭 Csak 8 órát. Az új dimmelhető lámpa 10%-on is sugárvető az Aquael 36wLeddy Slim Plant lámpához. Ráadásul az én akim egy olyan setétebb szobában van, aminek északra néz az ablaka...
 
pontosan, így volt nálam is. aztán azért teszteltem is.

Szerintem inkább kevés. a profito fele az nem lehet túl sok. Nálam sosem volt túl sok a micro. Bíró József pedig TF plantert használ, lehet, hogy az sűrűbb mint a Profito. Mivel egyiknek sem ismertek az összetevői így nehéz összehasonlítani :)
A vas teszt relatív olcsó és egyszerű, ha mindkettőt nem akarsz én azt venném a helyedben.

szerk: az első pár héten inkább megszokják a növények az új víz paramétereket, nem feltétlenül érdemes máris következtetéseket levonni a fejlődésükből.
Vettem vas tesztet, az eredmény: <0,02
Növeljem a profito-t? Gyári ajánlás szerint, 40%al is lehet emelni az adagot, akkor a napi 1,4ml helyett mehetne 2ml?
 
Vettem vas tesztet, az eredmény: <0,02
Növeljem a profito-t? Gyári ajánlás szerint, 40%al is lehet emelni az adagot, akkor a napi 1,4ml helyett mehetne 2ml?
Szerintem emelheted még, ha mérsz néhány naponta/hetente akkor nagy hibát nem tudsz elkövetni.
Azt is próbálhatod, hogy most felhozod a szintet egy nagyobb (pl 5ml adaggal) és utána próbálod a normál vagy kicsit emelt adagot.
Ahogy korábban írtam nekem sikerült vele még feljebb menni is:
nálam miután beállt a szint, napi 2-2,5ml Fosfo fogyott, a Profito is napi 2,5 és még 1ml Ferro de NE vedd alapul mert 3x-4x több növényem van
 
most felhozod a szintet egy nagyobb (pl 5ml adaggal)
Így is tettem. Holnap kapja a normál adagot, aztán szerdán nitrát-foszfát-vas mérés.
szerk: az első pár héten inkább megszokják a növények az új víz paramétereket, nem feltétlenül érdemes máris következtetéseket levonni a fejlődésükből.
Igazából az alga fejlődéséből próbálok következtetést levonni :X3:
Ez a bacopa 12 napja van az akvában.
Leveleken pontalga-> foszfát hiány? -> hiszen pótlom
Levelek szélei elfeketednek-> ecsetalga -> sok a mikro táp? kétlem, mikor kevés a vas -> kevés a makro? nitrát általában 5, foszfátot pótlom, márpedig ha pótolni kell, gondolom nem lehet kevés a kálium -> vagy mégis?
Új hajtás világos (nincs a képeken, de az anubias nana-n is) ->vashiány ->rajta vagyunk
226127831_2205054966304246_5623767436528926106_n.jpg226701150_471799334162959_2735052668023994235_n.jpg228725661_1029960034412968_7286743554111214441_n.jpg228980458_325885265950773_8003665045346802209_n.jpg

Persze "nagy" (nagyobb) akvárium legyen abban könnyebb fenntartani az egyensúlyt... azt látom :ROFLMAO: Na nem panaszkodásból írom, tökre elvagyok, csípem. A heti vízcsere sem nyűg (még). Szívesen csinálom, remélem ez így marad hosszú távon.
Bele sem merek gondolni mit össze lehet sz.pni egy nano akváriummal.
 
Így is tettem. Holnap kapja a normál adagot, aztán szerdán nitrát-foszfát-vas mérés.

Igazából az alga fejlődéséből próbálok következtetést levonni :X3:
Ez a bacopa 12 napja van az akvában.
Leveleken pontalga-> foszfát hiány? -> hiszen pótlom
Levelek szélei elfeketednek-> ecsetalga -> sok a mikro táp? kétlem, mikor kevés a vas -> kevés a makro? nitrát általában 5, foszfátot pótlom, márpedig ha pótolni kell, gondolom nem lehet kevés a kálium -> vagy mégis?
Új hajtás világos (nincs a képeken, de az anubias nana-n is) ->vashiány ->rajta vagyunk
View attachment 152671View attachment 152672View attachment 152673View attachment 152674

Persze "nagy" (nagyobb) akvárium legyen abban könnyebb fenntartani az egyensúlyt... azt látom :ROFLMAO: Na nem panaszkodásból írom, tökre elvagyok, csípem. A heti vízcsere sem nyűg (még). Szívesen csinálom, remélem ez így marad hosszú távon.
Bele sem merek gondolni mit össze lehet sz.pni egy nano akváriummal.
Arra tippelnék, hogy az átültetés miatt néhány napra megállt a bacopa fejlődése. Az alga általában a stagnáló vagy nagyon lassan fejlődő növényeken jelenik meg. Könnyen előfordulhat, hogy az új levelek már nem lesznek algásak. A világosabb szín lehet a gyengébb világítás miatt is.
 
Az áramlással kapcsolatban: mindenképp ragaszkodsz az esőztetőkhöz? Két szűrő esetén lilykkel sokkal optimálisabb áramlást lehet elérni. Így a két szűrő egymás ellen dolgozik, nem forog körbe a víz az akvában.
Mai nap kikerült a CF800 maradt "csak" az eheim. A szívó oldalt amennyire tudtam elraktam szem elől, illetve beruháztam egy TF lily-re.
Szerintetek az áramlás szemre ok?:

Az akvárium felső harmadában lehet látni, mintha enyhe szellő lengedezne, de szerintem belefér. Viszont a nyomó ágon a szűrő csapja "csak" fél állásnál kicsit jobban van nyitva. Ha jobban kinyitom, elég nagy hurrikán lesz az üvegben.

A vas végre mérhető. Nem jó, de nem is tragikus :) . 0,02nél több, de nem éri el a 0,05-öt. Ma ismét egy nagyobb 5ml-s profito adagot kap.
Foszfát 0,4, felhozom 0,5-re.
Nitrát 5. A jövőben nitrát kontrollra, szerintem a gyorstesztet fogom használni. Igaz hogy a 0 után a 20as nitrát szint a legkisebb a skálán, de így elég arra figyelnem, hogy ne legyen nulla, és kevesebb legyen mint 20.
 
Back
Oldal tetejére